Święte księgi Islamu

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-28, 07:10

A ja myślę, wydaje mi się, że zrozumiałem o co chodzi Dezerterowi. Bo widzisz, wyznawcy Islamu uznają Koran w sposób inny niż chrześcijanie Biblię. Oni wierzą, że Koran "spadł z nieba" a chrześcijanie różnej maści wierzą, że Biblia jest efektem działalności ludzi natchnionych. Są tacy, którzy zawężają rolę proroków do sekretarki, owszem, ale jednak sekretarka to nie przedmiot.
To po pierwsze. Po drugie, muzułmanie nie uznają tylko Koranu. Mają wiele późniejszych uregulowań.
No i w protestantyzmie z kolei zasada "sola Scriptura" istnieje tylko w teorii. Wiele nauk chrześcijanie mniejszych wyznań przejęli z Tradycji tylko nie chcą się do tego przyznać. Choćby świętowanie Niedzieli, wiara w Trójcę Świętą czy choćby kanon Pisma Świętego.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

AnastazjaR.
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re:

Post autor: AnastazjaR. » 2021-04-26, 11:57

To Cie moze zainteresowac: https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... mecie.html

Człowiek pisze: 2015-09-18, 16:11 Mój patron Tomasz z Akiwnu mówił tak,

"Mahomet uwiódł narody obiecujac rozkosze cielesne, których pragnienie inspiruje pożądliwość ciała człowieka.

Głosząc uwolnienie więzów rozkoszy, dał też przykazania zgodne ze swoimi obietnicami, którym to człowiek kierowany własną zmysłowością podporządkuje się bez oporu.
Były to nakazy łatwe do przyswojenia, skierowane do ludzi o umysłach nawet niezbyt otwartych.
Jednocześnie do swojego nauczania wprowadził wiele nieprawdy, bajek i doktryn najbardziej zakłamanych.
Nie przedstawił przy tym żadnych dowodów nadprzyrodzonych, a tylko takie mogłyby służyć jako świadectwa na korzyść boskiej inspiracji jego nauki.Wprost przeciwnie - utrzymywał, że był posłany mocą sił zbrojnych - dowody które niezbicie sytuują go wśród rozbójników i tyranów.

Zresztą, ci, którzy wierzyli w niego od samego początku nie mieli nic wspólnego ani z boskim ani też z ludzkim nauczaniem.
Byli to ludzie dzicy, mieszkańcy pustyni, którym wiedza o Bogu była absolutnie obca.
Ogromna ich liczba wspomagała go zbrojnie w podbojach innych ludów którym siłą narzucał swoje prawo.

Żadna z boskich przepowiedni nie świadczy na jego korzyść: wręcz odwrotnie, deformuje on nauczanie Starego i Nowego Testamentu przez cytaty pochodzenia zgoła legendarnego.
Równocześnie używając przeróżnych zabiegów uniemożliwia swoim adeptom ich czytanie, gdyż mogłoby wzbudzić ich podejrzenia i przekonać o fałszerstwie ".

Nawrócony
Różnica

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Re:

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-05-01, 14:04

AnastazjaR. pisze: 2021-04-26, 11:57 To Cie moze zainteresowac: https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... mecie.html
Fajny blog. Które kilka argumentów jest Twoim zdaniem najlepsze by pokazać nieprawdziwość islamu?
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Święte księgi Islamu

Post autor: lambda » 2021-07-13, 20:54


A są też i takie związki. Liberalny muzlumanim oraz katoliczka nie praktykująca.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Święte księgi Islamu

Post autor: Tek de Cart » 2021-07-14, 15:16

czyli jedno i drugie w zasadzie nie wierzące... no to mają wspólną podstawę ;)

co do uznawania ksiąg - dla muzułmanów najważniejszy jest Koran (i to w arabskim orginale, chociaż często nawet nie wiedzą że nawet arabskie wersie się różnią)
poza tym jeszcze Sunna - czyli zbiór 'wspomnień' czy też 'opowiadań' osób bliskich Mahometowi (żon, wojowników, kuzynów itd) zawierający opisu różnych sytuacji z życia Mahometa np. jak się zachował jak murzyński niewolnik przyszedł do niego aby przyjąć islam, opis sytuacji kiedy koza zjadła kawałek Koranu (i do dziś go nie ma!) itd

natomiast Biblia chrześcijan czy żydów jest przez nich odrzucana jako 'zafałszowana' przez ludzi. Tzn. wierzą że jest to objawienie Boga, ale wg nich żydzi a później i chrześcijanie dodali tam własne ludzki zapisy. Co ciekawe Koran nic takiego nie twierdzi, wręcz wprost jest napisane o tym, że żydzi mają się trzymać Tory, a chrześcijanie Ewangelii, bo jest to objawienie dla nich.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re:

Post autor: Iga05 » 2022-06-08, 13:03

Migdałek pisze: 2015-09-26, 14:14 Tak jak mówi Dezerter, Koran zawiera w sobie praktycznie całą Biblię z Nowym Testamentem włącznie, ale w okrojonej wersji. Jest raj z Adamem i Ewa, ale nie ma weża, grzechu i wygnania, jest ukrzyżowanie Jezusa, ale nie ma Zmartwychwstania. Te wspólne mianowniki są bardzo interesujące. Jestem przekonana, że Islam ewoluował z jakiejś grupy chrześcijańskiej wszak kiedyś cały Bliski Wschód był chrześcijański.

Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że tylko muzułmanie uważają, że ich księga " spadła z nieba" Wielu chrześcijan mysli tak samo o Biblii. Takie różnice w spojerzeniu wśród nas mogą świadczyć o tym, że islam jest równie mocno zróżnicowany.
W Koranie jest ukrzyżowanie Jezusa??? Gdzie??? A ten raj z Adamem to gdzie?

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
Re: Święte księgi Islamu
Tomaszek pisze: 2015-09-18, 00:22 Słuchajcie, terroryści na pewno są niebezpieczni. Nie należy jednak zawężać Islamu do takiego widzenia. Gdyby wszyscy muzułmanie na świecie byli terrorystami, już byłoby po nas. Przecież to ogromna rzesza ludzi.
Ale ja nie o tym chciałem. Czy orientujecie się jakie święte księgi uznaje Islam? Ja wiem o Koranie i o Biblii. Wiem, że Muzułmanie uznają częściowo Biblię, jednak mają jakby swoją tradycję, interpretację pewnych wydarzeń. Na przykład Biblia przedstawia, że Izaak był umiłowanym synem Abrahama, podczas gdy Islam widzi to nieco inaczej.
Pamiętam, że kiedyś oglądałem pewien program biblijny w Telewizji Trwam i tam przedstawiano spojrzenie nie tylko katolickie, ale także żydowskie i muzułmańskie. Bardzo mi się to podobało, gdyż program został zrobiony w duchu tolerancji.
Wiem, że według Islamu Koran należy czytać w oryginale. Byliście kiedyś w meczecie? Ja byłem w paru. Jeden z nich znajduje się w miejscowości Mostar. Oprowadzała nas Polka, która wyszła za mąż za muzułmanina. Ona jednak pozostała wierna religii katolickiej. To jest możliwe. Powiedziała jednak, że Muzułmanie ogromnie ucierpieli tam w czasie wojny. Niestety, ze strony chrześcijan. Tzw. chrześcijan. Nie zawsze więc to muzułmanie są terrorystami.
Czy wiecie o tym, że dzieła Arystotelesa przetrwały w języku arabskim?
Jan Paweł II darzył wyznawców tej religii ogromnym szacunkiem.
Terroryści są niebezpieczni? :-o
Jakby wszyscy katolicy postępowali tak jak każe Jezus, to by nie było gwałtów, morderstw, kradzieży itd... nie sądzisz?
Islam nie uznaje Biblii, bo Biblia według islamu została sfałszowana. Jan Paweł mógł i darzyć muzułmanów szacunkiem jako ludzi, ale do islamu nie za bardzo.

ODPOWIEDZ