Kim jest Allah?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Katol

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Katol » 2018-01-15, 20:18

Marek Piotrowski napisał:
Jak się ma Bóg z wierzeń Żydów (w sensie religii, nie narodu) do Boga w jakiego wierzymy?
Żydzi przed Jezusem znali Go mocno fragmentarycznie, chrześcijanie znają Go dużo lepiej.
Dziś Żydzi mają zaciągniętą winę, bo nie uznali tego, co Bóg o sobie objawił w Jezusie Chrystusie - nadal wierzą w tego samego Boga, nadal kiepsko Go znając.
Niemniej nie ma wątpliwości, że wierzą w tego samego Boga.


W istocie są zatem przynajmniej 2 wersje JHWH: żydowski JHWH i chrześcijański JHWH.

konik

Re: Kim jest Allah?

Post autor: konik » 2018-01-15, 21:37

Wersji ( czyli tego, w jaki sposob nam sie wydaje, ze rozumiemy Istote Boga) moim zdaniem jest wiecej. W samej Biblii mamy podane rozumienie popotopowe i przedpotopowe, abrachamowe, mojzeszowe ... a wsrod samych chrzescijan mamy trynitarzy i antytrynitarzy ( malenka grupka, do nich zaliczyc mozna swiadkow jehowy, sa poza tym tryteisci ( np: mormoni).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-15, 22:44

Katol pisze: 2018-01-15, 20:11 W tym kontekście widać, że narzucanie Polakom i innym Europejczykom nazywania Boga prawdziwego Allahem jest co najmniej nie na miejscu.
Nie rozumiem: kto coś takiego narzuca i komu?
Ja tylko protestuję, przeciw imputowaniu muzułmanom czczenia szatana itd.
Nikt Ci nie każe nazywać Boga Allachem.

Katol pisze: 2018-01-15, 20:18 Marek Piotrowski napisał:
Jak się ma Bóg z wierzeń Żydów (w sensie religii, nie narodu) do Boga w jakiego wierzymy?
Żydzi przed Jezusem znali Go mocno fragmentarycznie, chrześcijanie znają Go dużo lepiej.
Dziś Żydzi mają zaciągniętą winę, bo nie uznali tego, co Bóg o sobie objawił w Jezusie Chrystusie - nadal wierzą w tego samego Boga, nadal kiepsko Go znając.
Niemniej nie ma wątpliwości, że wierzą w tego samego Boga.


W istocie są zatem przynajmniej 2 wersje JHWH: żydowski JHWH i chrześcijański JHWH.
Nie. To nie są "dwie wersje" ; Chrześcijanie po prostu wiedzą o Bogu więcej.
Nie ma sprzeczności pomiędzy starotestamentowym a nowotestamentowym Bogiem - obraz nowotestamentowy jest po prostu bez porównania dokładniejszy.

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-15, 23:37

Ja wiem tyle:
Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. Zmartwychwstał trzeciego dnia jak oznajmia Pismo. Wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych; a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; który mówił przez proroków. Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden Chrzest na od­puszczenie grzechów. Oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.
TO JEST MOJA WIARA.

AnastazjaR.
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: AnastazjaR. » 2021-04-26, 11:49

Allah jest bogiem księzyca Sinem. To wierzenie ma swoje korzenie w Babilonie, gdzie Sabejczycy go czcili. Według ich wierzeń, Sin ich opuścił, by złączyć się z Plejadianami w konstelacji Byka. Aby przebłagać Sina, pościli przez miesiąc, nie jedząc w ciągu dnia, tylko w nocy, stąd współczesny Ramadan. Sin ulitował się nad Sabejczykami i powrócił do miasta (Harran, obecnie w Sanliurfa w Turcji). Na tę cześć wydano ucztę al-Firt (obecnie zwaną Eid al-Fitr). Z Babilonu do Arabii ten kult rozprzestrzenił się poprzez plemię Ahnaf, z którem przystał Mahomet, zanim postanowił zostać prorokiem. W Mekce Ahnafowie byli zwani Sabejczykami, tak też zwano Mahometa, gdyż propagował ich wierzenia i praktyki, jak np mycie się przed modlitwą, czy modlenie sie 5 razy dziennie. Allah to nie 'bog' po arabsku, tylko 'al-ilah' czyli ten bog. Ten bog, czyli bog księżyca Sin. Stąd symbol islamu - półksiężyc, używanie księżyca lunarnego, Ramadan według faz księżyca itd...

Piszę o tym tu:

https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... adanu.html
https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... metem.html

jeden antyk

Re: Kim jest Allah?

Post autor: jeden antyk » 2021-08-23, 18:59

Skoro Allah jest wielki, to ... jest małostkowy.

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Maciej » 2021-11-01, 17:56

Marek_Piotrowski pisze: Jak się ma Bóg z wierzeń Żydów (w sensie religii, nie narodu) do Boga w jakiego wierzymy?
Żydzi przed Jezusem znali Go mocno fragmentarycznie, chrześcijanie znają Go dużo lepiej.
Dziś Żydzi mają zaciągniętą winę, bo nie uznali tego, co Bóg o sobie objawił w Jezusie Chrystusie - nadal wierzą w tego samego Boga, nadal kiepsko Go znając.
Niemniej nie ma wątpliwości, że wierzą w tego samego Boga.

*Mam wątpliwości. Uważam że jeżeli świadomie i z premedytacją żyd/Żyd odrzuca Boga w Jezusie Chrystusie, mimo pozostawania w Starym Testamencie, to nie czci Boga, a swoje wyobrażenie. I analogicznie muzułmanin.

* mam problem z edytowaniem wiadomości tak żeby podkreślona była tylko wypowiedź Marka Piotrowskiego. Zostawiam jak jest, poproszę o wyrozumiałość.
Ostatnio zmieniony 2021-11-01, 18:51 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
Maciej
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 264
Rejestracja: 14 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 46 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Maciej » 2021-11-14, 16:06

Miłośniczko Faustyny, dziękuję za poprawienie. Cium :*

Dezerter napisał w innym temacie, ale postanowiłem tu zadać pytanie, nie tylko do Niego, ale może też ktoś pomoże?
Napisał: "Islamiści, jeśli myślisz nie o zwykłych muzułmanach wierzących w tego samego Boga, proroków, których wszyscy ostatni papieże nazywają "ludem księgi" czyli Biblii - tylko o wyznawcach dżihadu i państwa islamskiego, czyli radykałach islamistów - oni są szkodliwi i przed nimi musimy się chronić i bronić."

Właśnie tego nie rozumiem. Jak można wierzyć w Boga(tego samego), jeżeli nie uznaje się Pana Jezusa Chrystusa za Boga? Czy mógłbyś to wyjaśnić? Albo ktoś kto potrafi wyjaśnić?
Bo na obecną chwilę rozumiem, że muzułmanie chcą wierzyć w Boga(tego samego), ale jeżeli w Chrystusie nie widzą Boga(a nie ma innego Boga jak Trójca Przenajświętsza) to wierzą w wyobrażenie Boga, wierzą w wypaczonego boga (czy jednak nie wielką literą powinienem napisać?). Jeżeli muzułmanie, Żydzi wierzą w Boga (prawdziwego), to rozumiem, że nie mam prawa ich nawracać. Dlaczego w ogóle kiedyś nawracano Żydów i muzułmanów? Bardzo proszę o wyjaśnienie w którym miejscu robię błąd, myśląc że jednak nie wierzą (a jedynie chcą) w Boga(prawdziwego).
Przykazanie nowe dał nam Bóg, abyśmy się wzajemnie miłowali, ale L-) jak nas Jezus Chrystus nauczył i umiłował.
https://youtu.be/WiMfmDWz1-k
Dlaczego należy gasić świece chanukowe
https://youtu.be/M1-7JohtcbU?si=wU9WJc_T6lDAEEO1

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 17:00

Abp G. Ryś mawia tak (parafrazując): „Niewiara nie polega na nie wierzeniu w istnienie Boga, a na bałwochwalstwie czyli stawianiu przed nim np.: idei.”

„Bóg nie jest żydem ani muzułmaninem, nie jest także katolikiem (…)” piszą Gajdowie.

Moim zdaniem błędem jest egoizm czyli stawianie siebie w centrum. Skoro ja jestem katolikiem, to ja mam rację, ja będę zbawiony, ja znam prawdę i ja jestem najbliżej.

Chrześcijaństwo jest najbardziej podzieloną religią (41 000 odłamów i wspólnot kościelnych), a i KK nie wydaje się być niepodzielony.
Jeśli chcesz rozumieć różnice pomiędzy religiami wypadałoby zrozumieć niejednorodność własnej religii, a może i własnej osobowości.

Ja nie używam do tego rozumu, ale wierzę, że jeżeli urodziłbym się muzułmaninem i odnalazłbym relacje z Bogiem zostałbym zbawiony.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Albertus » 2021-11-14, 17:51

Maciej pisze: 2021-11-14, 16:06 Miłośniczko Faustyny, dziękuję za poprawienie. Cium :*

Dezerter napisał w innym temacie, ale postanowiłem tu zadać pytanie, nie tylko do Niego, ale może też ktoś pomoże?
Napisał: "Islamiści, jeśli myślisz nie o zwykłych muzułmanach wierzących w tego samego Boga, proroków, których wszyscy ostatni papieże nazywają "ludem księgi" czyli Biblii - tylko o wyznawcach dżihadu i państwa islamskiego, czyli radykałach islamistów - oni są szkodliwi i przed nimi musimy się chronić i bronić."

Właśnie tego nie rozumiem. Jak można wierzyć w Boga(tego samego), jeżeli nie uznaje się Pana Jezusa Chrystusa za Boga? Czy mógłbyś to wyjaśnić? Albo ktoś kto potrafi wyjaśnić?
Bo na obecną chwilę rozumiem, że muzułmanie chcą wierzyć w Boga(tego samego), ale jeżeli w Chrystusie nie widzą Boga(a nie ma innego Boga jak Trójca Przenajświętsza) to wierzą w wyobrażenie Boga, wierzą w wypaczonego boga (czy jednak nie wielką literą powinienem napisać?). Jeżeli muzułmanie, Żydzi wierzą w Boga (prawdziwego), to rozumiem, że nie mam prawa ich nawracać. Dlaczego w ogóle kiedyś nawracano Żydów i muzułmanów? Bardzo proszę o wyjaśnienie w którym miejscu robię błąd, myśląc że jednak nie wierzą (a jedynie chcą) w Boga(prawdziwego).
Może wierzą w tego samego Boga ale nie znają o Nim Prawdy. Podobnie jak żydzi. Dlatego trzeba im głosić Ewangelię.

Dodano po 12 minutach 24 sekundach:
sądzony pisze: 2021-11-14, 17:00 Abp G. Ryś mawia tak (parafrazując): „Niewiara nie polega na nie wierzeniu w istnienie Boga, a na bałwochwalstwie czyli stawianiu przed nim np.: idei.”

„Bóg nie jest żydem ani muzułmaninem, nie jest także katolikiem (…)” piszą Gajdowie.

Moim zdaniem błędem jest egoizm czyli stawianie siebie w centrum. Skoro ja jestem katolikiem, to ja mam rację, ja będę zbawiony, ja znam prawdę i ja jestem najbliżej.

Chrześcijaństwo jest najbardziej podzieloną religią (41 000 odłamów i wspólnot kościelnych), a i KK nie wydaje się być niepodzielony.
Jeśli chcesz rozumieć różnice pomiędzy religiami wypadałoby zrozumieć niejednorodność własnej religii, a może i własnej osobowości.

Ja nie używam do tego rozumu, ale wierzę, że jeżeli urodziłbym się muzułmaninem i odnalazłbym relacje z Bogiem zostałbym zbawiony.
Mylisz stawianie w centrum siebie ze stawianiem w centrum Chrystusa i Prawdy Ewangelii.

Czy apostołowie byli egoistami głosząc ze jedyną drogą zbawienia jest Jezus Chrystus?

Egoizmem byłoby natomiast niegłoszenie wyznawcom innych religii Prawdy o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii.

Kwestia błędów i podziałów wśród chrześcijan nie ma tu nic do rzeczy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 18:55

Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Mylisz stawianie w centrum siebie ze stawianiem w centrum Chrystusa i Prawdy Ewangelii.
Stawianie w centrum Chrystusa wykluczałoby konieczność tego pytania, problemu.
Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Czy apostołowie byli egoistami głosząc ze jedyną drogą zbawienia jest Jezus Chrystus?
To zależy, w którym momencie, ale uważam, że w dużej mierze byli.
Nie dlatego jednak, że głosili tę Prawdę.
No i jawi się pytanie: "Czy możemy znać Chrystusa i iść Jego drogą nie znając Ewangelii?"
Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Egoizmem byłoby natomiast niegłoszenie wyznawcom innych religii Prawdy o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii.
Zgadza się. O ile ją znamy.
Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Kwestia błędów i podziałów wśród chrześcijan nie ma tu nic do rzeczy.
Skoro tak rzekłeś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Albertus » 2021-11-14, 19:03

sądzony pisze: 2021-11-14, 18:55
Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Mylisz stawianie w centrum siebie ze stawianiem w centrum Chrystusa i Prawdy Ewangelii.
Stawianie w centrum Chrystusa wykluczałoby konieczność tego pytania, problemu.
Dlaczego?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 19:08

Albertus pisze: 2021-11-14, 19:03
sądzony pisze: 2021-11-14, 18:55
Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Mylisz stawianie w centrum siebie ze stawianiem w centrum Chrystusa i Prawdy Ewangelii.
Stawianie w centrum Chrystusa wykluczałoby konieczność tego pytania, problemu.
Dlaczego?
W Chrystusie Miłość w nas jawi się w formie Krzyża.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Albertus » 2021-11-14, 19:13

sądzony pisze: 2021-11-14, 19:08
Albertus pisze: 2021-11-14, 19:03
sądzony pisze: 2021-11-14, 18:55
Albertus pisze: 2021-11-14, 17:51 Mylisz stawianie w centrum siebie ze stawianiem w centrum Chrystusa i Prawdy Ewangelii.
Stawianie w centrum Chrystusa wykluczałoby konieczność tego pytania, problemu.
Dlaczego?
W Chrystusie Miłość w nas jawi się w formie Krzyża.
A co to ma do rzeczy?

Czy głoszenie ludziom zgodnie z Ewangelią ze jedynie Chrystus jest Drogą i Prawdą i Życiem jest stawianiem siebie w centrum i egoizmem?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Kim jest Allah?

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 19:17

Albertus pisze: 2021-11-14, 19:13
sądzony pisze: 2021-11-14, 19:08 W Chrystusie Miłość w nas jawi się w formie Krzyża.
A co to ma do rzeczy?
Nic więcej prócz tego co napisałem.
Albertus pisze: 2021-11-14, 19:13 Czy głoszenie ludziom zgodnie z Ewangelią ze jedynie Chrystus jest Drogą i Prawdą i Życiem jest stawianiem siebie w centrum i egoizmem?
To zależy od konkretnej osoby. Obiektywnie nie jest, ale może być. Wszystko zależy dlaczego to czynisz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ