Koran po polsku, jakie wdanie?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Dominik

Koran po polsku, jakie wdanie?

Post autor: Dominik » 2016-03-23, 15:22

Witam

Polecicie jakieś wydanie koranu po polsku? Jakieś najwierniejsze tłumaczenie? Chciał bym przeczytać teksty które ponoć nawołują do zabijania niewiernych.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-23, 20:57

Bardziejn zdurniec nie mogles :evil:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-23, 21:18

Po 15 minutach czytania na chybił trafił mam takie dwa cytaty:
3 A ten, kto nie wierzy w Boga i Jego Posłańca
- My, zaprawdę, przygotowaliśmy dla niewiernych
ogień płonący!
(...)
29 Muhammad jest posłańcem Boga.
Ci, którzy są razem z nim,
są gwałtowni wobec niewiernych,
a miłosierni względem siebie.

z tego tłumaczenia
http://www.planetaislam.com/koran_bielawski.html

Poczytaj porównując z NT- dla mnie Koran wypada słabiutko jak na "najnowszy testament", a powinien być na wyższym poziomie niż ST i NT
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-23, 21:22

Benjamin pisze:Bardziejn zdurniec nie mogles :evil:
zechcesz się wytłumaczyć za ten co najmniej niegrzeczny i niemądry wpis?, albo go nieco ucywilizować
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-03-23, 23:10

Nie sposób oszacować wartości, jakie w islam wnieśli Tatarzy polscy. Polecam tłumaczenie na język polski Koranu, dokonane właśnie przez Emira Buczackiego w latach 50. XIX wieku. Pod koniec PRL ukazał się foto print tej książki.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-24, 09:46

Wpis nie jest obrazliwy, choc do grzecznych nie nalezy. Ma potrzasnac w taki sposob, jak matka nieraz musi przylozc dziecku, ktore lezie w glupote. To wszystko.
A Piotrek niech pisze albo na temat, albo milczy ...
Pisze ja, jak jest. Wazelina mnie nie interesuje.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-24, 22:15

Benjamin pisze:Wpis nie jest obrazliwy, choc do grzecznych nie nalezy. Ma potrzasnac w taki sposob, jak matka nieraz musi przylozc dziecku, ktore lezie w glupote. To wszystko.
Jeśli chęć poznania świętej księgi co piątego człowieka na Ziemi nazywasz zdurnieniem i głupotą to przyjmij moje wyrazy współczucia. Nie wiem w jakim świecie ty żyjesz, ale ja muzułmanów spotykam na co dzień więc jakąś wiedzę dawno posiadłem o Islamie - czego i tobie życzę.Poznałem również wiele "świętych " ksiąg wielu religii i lektura żadnej nie była czasem straconym i wiele mi dała.

A Piotrek - wyjątkowo :-P napisał post na temat - widzę, że masz słabsze dni :-( :-?

Może jakąś książkę poczytasz?
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-03-25, 09:23

Tatarzy, (...)Piotrze prosiłem, byś pisał na temat - nadal tego nie robisz, tylko fundujesz nam jakiś niekontrolowany strumień świadomości - jeśli nie masz nic do napisania w temacie wątku - to po prostu nie pisz. Załóż sobie może wątek - myśli ulotne Piotra --- i tam zamieszczaj te wszystkie twoje z żadnym wątkiem nie związane myśli, którymi chcesz się z nami podzielić - w pozostałych watkach posty nie na temat będę kasował jako trollowanie - Dezerter
Ostatnio zmieniony 2016-03-25, 19:47 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Post autor: Dominik » 2016-03-25, 19:16

Benjamin, ? Uważasz że nie powinienem czytać Koranu? Żebym nie miał własnego zdania, żeby media, gazety mną manipulowały?
Taki pogląd można porównać do Świadków Jehowych, mogą czytać tylko własne publikacje i co z tego wynika.

Przecież nie chce zmieniać wiary na islam, a tylko lepiej go poznać.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-26, 18:09

Czytaj ... ja uwazam, ze szkoda tracic czas na wchlanianie smieci.
Rownie dobrze moge zaproponowac Tobie "Mein Kampf" - mozna juz nabyc legalnie.
Twoja wola, Twoj wybor.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2016-03-26, 22:38

Benjamin pisze:Czytaj ... ja uwazam, ze szkoda tracic czas na wchlanianie smieci.
Nie pisz tak, nie pisz "śmieci" mimo wszystko Benjaminie, chociaż z szacunku (myślę, że jednak złośliwym nie chciałeś być :-))

Na jakiej więc zasadzie mamy twierdzić, czy dana książka jest jak to określiłeś "śmieciem" a która nie? czyż nie przez własną analizę, po co będziemy opierać się na opinii innych, kiedy dla jednego dana rzecz może być mniej czy więcej cenna, my sami na sobie musimy się przekonać.

Ja osobiście Koranu nie czytam, niegdyś przeczytałem kilka wersetów o Jezusie, Muhammadzie i o niewiernych, nie urzekły mnie jednak, porównywałem też Koran z Biblią wówczas.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Vetinari

Post autor: Vetinari » 2016-04-08, 18:31

Nie wiem jak po Polsku, tu może być problem - ale jak łapiesz trochę angielski to w sieci jest pełno wersji online.

Co do samego zainteresowania, pragnienie wiedzy nigdy nie jest złe. Sam kiedyś się zainteresowałem i trochę poczytałem, zważywszy na tą całą ich rzekomą religijność której nam jakże często braknie - pragnąc zrozumieć skąd się bierze...

Krótko mówiąc byłem przerażony, tak jak powinien być każdy człowiek dobrej woli, niezależnie od wyznania. Parę lat temu widziałem jak pastor amerykański palił publicznie Koran, innym - straszliwie przykrym przypadkiem - było zamęczenie na śmierć w afganistanie niepełnosprawnej umysłowo kobiety która nieświadomie wyrwała jedną kartkę.

Ale osobiście mam już ugruntowane zdanie na ten temat, które będę powtarzał - Kto chce, niech czyta Koran dopóki nie uzna że ma dość. Raczej nikogo normalnego nie przekona do konwersji, a o ile utwierdzi w przekonaniu, że nie jest on żadną prawdą czy objawieniem Bożym w przeciwieństwie do Biblii, to nie jest też stratą czasu, czyż nie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-04-08, 20:50

Pełna zgoda z Tobą - poczytałem i moja reakcja był dokładnie taka sama :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Koran po polsku, jakie wdanie?

Post autor: Dezerter » 2020-09-07, 20:35

@Poszukiwacz.wiedzy a ty jaki przekład proponujesz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Poszukiwacz.wiedzy
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2020
Wyznanie: Islam
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Koran po polsku, jakie wdanie?

Post autor: Poszukiwacz.wiedzy » 2020-09-08, 01:05

Nie czytam przekładów na polski. Preferuje angielskie bo są bardziej zweryfikowane. Polecam tu https://m.clearquran.com/004.html .
Jeśli zaś angielski dla niektórych sprawia problem to ten przekład ujdzie http://bibliotekamuzulmanska.pl/wp-cont ... /koran.pdf
A kiedy się im mówi:
"Idźcie za tym, co zesłał Bóg!"
oni mówią:
"Nie! My postępujemy za tym,
przy czym zastaliśmy naszych ojców."
Nawet wówczas, gdy ich ojcowie niczego nie rozumieli i nie byli prowadzeni? (Koran 2:170)

ODPOWIEDZ