Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-05-09, 15:39

Tatarzy polscy to bardzo ciekawa grupa etnograficzna. Są ludnością muzułmańskiego świata turkojęzycznego. Ich przodkowie wyznają islam sunnicki od XIII wieku. Pierwsze wzmianki o ludności tatarskiej na ziemiach polskich to XIV wiek. Zachowali obyczaje, religię muzułmańską i tradycję. Od nich zależy los islamu w Polsce. Właśnie w ich stronę zwracają się osoby, które świeżo przyjęły islam. Jak dotychczas, żadna osoba nie została odtrącona. Przed 1939 roku mieszkali nie tylko na Podlasiu, ale i w rejonach Wilna i Nowogródka, które były terenami polskimi. Ukazywało się "Życie Tatarskie" i "Rocznik Tatarów Polskich". Istniał Związek Kulturalno-Oświatowy Tatarów w RP. II wojna światowa pozbawiła Polskę wschodnich obszarów. Tatarzy polscy obronną ręką przeszli przez okres PRL. Władze nie zabraniały obchodzenia tradycyjnych świąt Bajramowych. Dzisiaj nasi Tatarzy żyją w Szczecinie, Gdańsku, Bohonikach, Kruszynianach, Białymstoku i Warszawie. Kolejne pokolenia wchodzą w dorosłe życie. Połączenie ze wspólnotą światową wiernych islamu wskazuje, że islam naszych Tatarów polskich, będzie się dalej rozwijał w tej wspólnocie etnicznej. Piotrek Grochowski z Warszawy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Re: Tatarzy polscy, a przyszłość islamu w Polsce.

Post autor: Piotrek » 2016-05-09, 19:10

Cieszy mnie kilkuset osobowa grupa Tatarów polskich w naszym kraju. Wyznają islam, religię opartą o stosunki międzyludzkie, więzi etniczne i rodowe. Podtrzymują stosunki rodzinne z Tatarami Litwy i Białorusi, a zatem terenami które przed 1939 rokiem należały do Polski.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-05-09, 20:56

Tatarzy polscy muszą przetrwać trudny okres związany z terroryzmem muzułmańskim. Od stycznia 1945 roku i ustanowieniu nowych granic Polski, to już nowe pokolenia wchodzące w dorosłość. Podtrzymaniu więzi etnicznej i wyznaniowej służą spotkania młodzieży tatarskiej w Białymstoku i Gdańsku. Na północnym Podlasiu znajduje się meczet we wsi Kruszyniany otwarty dla turystów i na spotkania muzułmanów w piątki. Za meczetem znajduje się cmentarz muzułmański (mizar) zadbany przez lokalną społeczność muzułmańską.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-08-04, 12:49

Większość naszych Tatarów mieszka w Białymstoku. Spotkać ich też możemy w Szczecinie (wiem, że mieszka tam poligraf pan Benon Miśkiewicz), Gdańsku i w Warszawie. Starsze pokolenie żyje zgodnie z Tatarami wchodzącymi w wiek dorosły. Warto dodać, że Tatarzy żyją także na Litwie i Białorusi. Ziemie te wchodziły do końca XVIII wieku w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W Warszawie na przykład przy ulicy Wiertniczej mieści się meczet, gdzie co piątek można spotkać przedstawicieli tej grupy. Jeśli chodzi o osoby, które świeżo przyjęły islam, to do Tatarów polskich należy powolne zapoznawanie tych osób z nową wiarą. Otwarte w Polsce meczety dowodzą, że świat Tatarów polskich nie zaniknie. Jeszcze długo będziemy mogli cieszyć się ich historią i opisem życia współczesnego. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 503 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-04, 20:25

Niestety, brak wojowniczości polskich Tatarów powoduje, że są gwałtownie atakowani przez nowych przybyszów z krajów arabskich.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 399 razy
Otrzymał podziękowań: 248 razy

Post autor: Dezerter » 2016-08-04, 21:08

Marek_Piotrowski pisze:Niestety, brak wojowniczości polskich Tatarów powoduje, że są gwałtownie atakowani przez nowych przybyszów z krajów arabskich.
500 lat bez walki zrobiło swoje :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-08-04, 21:30

Marek_Piotrowski pisze:Niestety, brak wojowniczości polskich Tatarów powoduje, że są gwałtownie atakowani przez nowych przybyszów z krajów arabskich.
Przybysze z krajów muzułmańskich to "świeża krew" dla polskiego islamu. Liczę na udane mariaże małżeńskie i przetrwanie świata Tatarów polskich. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-04, 21:38

Świat Tatarów polskich może być przez tych przybyszów co najwyżej zniszczony.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 399 razy
Otrzymał podziękowań: 248 razy

Post autor: Dezerter » 2016-08-04, 21:56

Zgadzam się z diagnozą Marka, ale na tradycyjnych wsiach przetrwają jeszcze długo, wieś nie jest dla wojujących islamistów atrakcyjna, oni skupiają się na przejęciu największych miast.
Widzisz to Piotrze i potwierdzasz moją obserwację?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-04, 22:04

Miejmy nadzieję że masz rację... Bardzo ważne, żeby była świadomość wśrod Polaków, że Tatarzy to dobrzy obywatele, dobrzy Rodacy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 11:47

Dezerter pisze:Zgadzam się z diagnozą Marka, ale na tradycyjnych wsiach przetrwają jeszcze długo, wieś nie jest dla wojujących islamistów atrakcyjna, oni skupiają się na przejęciu największych miast.
Widzisz to Piotrze i potwierdzasz moją obserwację?
Tak, zgadzam się z Tobą, przypominam że w województwie podlaskim są dwie wsie Bohoniki i Kruszyniany, gdzie do dzisiaj żyją Tatarzy polscy. We wsiach tych funkcjonują dwa meczety, gdzie spotykają się wyznawcy islamu. Główne skupisko to Białystok. Muzułmanie poznają się po wspólnej religii. Piotrek.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 13:28

Warto przyjechać do Białegostoku i udać się na spotkanie Tatarów polskich. Młodzież tatarską poznałem w październiku 2004 roku na imprezie w szkole przy ulicy Warmińskiej. Poznałem młodych Tatarów z rodzin Adamowiczów, Jakubowskich, Sulkiewiczów, Mucharskich i Koryckich. Przez pół godziny przed szkołą, rozmawiałem z Michałem Sulkiewiczem. Religijny świat Tatarów polskich pełny jest magii, czarów, poczucia wspólnoty. Spotkaliśmy się niebawem w lutym 2005 roku na nowym roku tatarskim. W tym samym roku na Wydziale Historii UW, obroniłem pracę magisterską pod tytułem "Tatarzy województwa nowogródzkiego w II RP". Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 16:12

W przypadku Tatarów polskich można mówić o wytworzeniu się wspólnego etosu grupowego, rodzinnego i religijnego. Młodzi Tatarzy wiedzą, że to od nich zależy zachowanie wiary przodków. Wiem, że w Szczecinie mieszka pan Miśkiewicz, poligraf. Przypominam, że nasi polscy Tatarzy mają krewniaków na Litwie i Białorusi. Z tego co wiem, żadna osoba chcąca poznać tatarską kulturę, nie została przez nich odtrącona. Tatarzy polscy raźno wkroczyli w XXI wiek, jako grupa solidarna i skonsolidowana. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-08-05, 17:46

Cieszą mnie kolejne pokolenia naszych Tatarów polskich. Że więź rodowa i etniczna nie zanika. Przykładowo, młodzież tatarska urządza co tydzień zabawę w Białymstoku. W dorosłe życie wchodzi pokolenie urodzone w latach 90. To swoisty klimat potomków ludzi, którzy przyjęli islam w XIII wieku. Przypominam o znakomitej książce wydanej przez wydawnictwo "Czytelnik" w 1952 roku, pod tytułem "Złota Orda". Dzisiaj młodzi Tatarzy polscy tworzą w Białymstoku zespół śpiewu i tańca "Buńczuk". Przed 1939 rokiem w Polsce ukazywało się "Życie Tatarskie" i "Rocznik Tatarów Polskich". Dzisiaj, w Polsce bez Nowogródczyzny, ukazuje się "Przegląd Tatarski". Ważnym środkiem przekazu informacji jest internet. Przypominam, że Tatarzy polscy mają własne strony internetowe. Piotrek z Warszawy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz

Post autor: Piotrek » 2016-10-21, 04:13

Wieś Kruszyniany, położone 5 kilometrów od granicy z Białorusią, śmiało możemy nazwać miejscem wyjątkowym. Dlaczego? Posłuchajcie...

Wśród tutejszego sielankowego krajobrazu skrywa się oryginalny budynek. To najstarszy drewniany meczet w Polsce pochodzący z początku XVIII wieku. Świątynia swym zielonym kolorem i otaczającymi ją wiekowymi drzewami idealnie wtapia się w tutejszy pejzaż. Wnętrze podzielono na dwie części: męską i żeńską. W sali dla mężczyzn odbywa się właściwe nabożeństwo celebrowane przez muzułmańskiego duchownego (imama) ze specjalnego, zadaszonego podwyższenia noszącego nazwę mimbaru. Na ścianach widnieją muhiry, ozdobnie wypisane wersety z Koranu. Całość możemy podziwiać, stąpając po podłodze wyściełanej puszystymi dywanami. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ