Kim jest Allah?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Katol

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Katol » 2018-01-14, 18:33

Dezerter pisze: 2018-01-14, 16:25 Judaiści nic nie tworzą, oni wyznają Boga Jedynego, który ma na imię JHWH zgodnie ze Starym Testamentem, do narodzenia Jezusa wszyscy Żydzi tak wierzyli, w tym Maria i Józef rodzice Jezusa.
Opowiadasz bajki. Każdy tworzy sobie obraz Boga. Nawet chrześcijanom grozi stworzenie sobie bałwana. Dlatego przykazanie jest wciąż aktualne.
Dzisiaj byłem na spotkaniu z Rodziną Syryjskich chrześcijan - 6 osób - zadałem im pytanie:
"Czy to prawda, że wy w Syrii Boga do którego się modlicie nazywacie Allah?"
- TAK !
brzmiała jednoznaczna i zgodna odpowiedź.
I co z tego? Dezerter nie umie tłumaczyć na polski.
(Pewnie nigdy nie zajmował się tłumaczeniem z jednego języka na inny.)
W kulturze polskiej jednoznacznie Allah to jest bożek islamu.
Słowo Allah jednoznacznie jest związane z islamem i poza tym kontekstem nie występuje.
Od tej chwili ja już nie mam żadnej wątpliwości, że ktokolwiek obrazi Boga Jedynego czy to chrześcijan, czy Żydów, czy wyznawców Islamu - dostanie ostrzeżenie - nie będzie najmniejszego pobłażania.
Obrażanie Boga Jedynego jest niedopuszczalne i uraża uczucia religijne moje i wielu innych osób na tym forum i innych czytających je.
Ps
Informacje tej treści wysyłam zainteresowanym na pw, by nie mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli o mojej decyzji
Jesteś w takim razie zwolennikiem islamizacji Polski.
Zacieranie różnicy pomiędzy bałwanem, a Bogiem Prawdziwym jest też zdradą chrześcijaństwa.
Wielki Brat z "1984". Pamiętasz, co robiło Ministerstwo Prawdy? Manipulowało językiem. Ograniczało słowa w języku.
Ostatnio zmieniony 2018-01-14, 18:44 przez Katol, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Dezerter » 2018-01-14, 18:35

Abraham45 pisze: 2018-01-14, 17:52 W Stanach imieniem Allah nazwano dciewczynkę. Sprawa trafiła do sądu ale rodzice sprawę wygrali.Co wy na to?
Tą dziewczynkę możesz obrażać, ale nie sadzę, że zechcesz, bo dobry z Ciebie chrześcijanin, mnie też możesz, ale Boga Jedynego nie.

Magnolio- wszystkie argumenty już padły -wyjaśniliśmy sobie KIM jest Allah, zakończmy niepotrzebne dyskusje.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Katol

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Katol » 2018-01-14, 18:49

Znaczenie słowa Allah: hipotetyczny byt, który podobno przemówił do ludzi przez Koran.

Dlatego to głównie Koran określa znaczenie słowa Allah. Ale i cały system islamu, powiązany z Koranem.

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 19:07

Ja nikogo nie zamierzałem i nie zamierzam obrażać bo to nie jest cel chrześcijan.

Jednak to jest miejsce dyskusji, omawiania różnych nawet kontrowersyjnych tematów i trzeba się liczyć przy takim temacie z różnicami w poglądach. Są poważne nieścisłości w rozumieniu pojęcia Allah a może bardziej w jego odbieraniu.

Jako obsługa macie prawo dawać ostrzeżenia, ale trzebanajpuerw się zastanowić czy macie ku temu podstawy, bo ja nie widzę w tym tdmacie żadnych.
Na podstawie złego rozumienia pojęć czy różnicy w poglądach nie daje się ostrzeżeń. Trzeba dążyć do konkretnego ustalenia tych różnic, ale tezeba się też nauczyć akceptować inne zdanie u innych - to co często zarzucacie nnie a teraz sami ukazujecie to samo. Tylko ja jestem tylko zwykłym użytkownikiem a wy bsługą która może bronić się banami i ostrzeżeniami.

Dyskusja jednak nie polega na karaniu czy blokowaniu tematów ale na wyrażaniu własnego zdania, poglądu i trzeba się liczyć z tym że nie zawsze będą one takie jakie nam by się podobały. Ostrzeżenia będą tylko świadczyły o tym że nie potraficie sami akceptować poglądów innych ale oczekujecie tego od innych.

Magnolia

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Magnolia » 2018-01-14, 19:30

Obrazek

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 19:36

A jaki to ma związek z tematem? Czyżby offtop? :)

Katol

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Katol » 2018-01-14, 20:20

Syryjscy chrześcijanie powinni się nauczyć poprawnych określeń na Boga Prawdziwego.
Mogą mówić Jahwe ( od biedy Jehowa) lub ewentualnie Elohim.
Zasadniczo "Bóg" wystarczy, bo w naszej kulturze to słowo oznacza Boga chrześcijańskiego.

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 21:09

A ja mogę uznać Allaha za prawdziwego Boga. Tylko jest jedna kwestia: jeśli Allah jes prawdziwym Bogiem to jak ten fakt połączyć z faktem, że islam jest religią diabelską. Chyba nie połączycie tej religii która przynosi mordowanie ludzi, gwałty i takie chore prawo szariatu z wiarą w prawdziwego Boga. Koran też jest księgą fundującą zło. Co zatem przedstawicie aby to wyjaśnić - Dezerterze i Magnolio?

Katol

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Katol » 2018-01-14, 21:12

Allah nie jest imieniem Boga.
Jest imieniem bożka księżyca.
Słowo to występowało w wierzeniach Arabów przed powstaniem islamu.
Mahomet wybrał jednego z bożków i przypisał mu cechę jedyności.
Oryginalnie Allah to bożek księżyca, jeden z wielu bóstw ludów arabskich.

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-14, 21:34

W te kwestie mie wchodzę, bo nie wiem nic na temat bożków Arabów. Ja tylko nie mogę zrizumieć jak można łączyć diabelski islam z prawdziwym Bogiem. To powoduje te nieporozumienia w tym temacie - z mojej strony tak na to patrzę i wcale nie zamierzam obrażać Boga. Po prostu dla mnie prawdziwy Bóg który jest miłością nie pasuje mi do tej diabelskiej religii.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-15, 09:47

Katol pisze: 2018-01-14, 21:12 Allah nie jest imieniem Boga.
Jest imieniem bożka księżyca.
Słowo to występowało w wierzeniach Arabów przed powstaniem islamu.
Oczywiście że występowało.
Podobnie jak w wierzeniach wszystkich narodów kiedykolwiek, bowiem "Allah" to nie "imię" boga, tylko słowo "bóg" (piszę z małej, bo odnosi się do wszystkich "bogów", choć także do Boga prawdziwego.

Tak więc to że był allach księżyca niczego nam do dyskusji nie wnosi, podobnie jak nic do dyskusji o Bogu chrześcijańskim czczonym w Polsce nie wnosi to, że był niegdyś czczony bóg Światowid albo bóg Zeus.

Jak się ma Bóg z wierzeń Żydów (w sensie religii, nie narodu) do Boga w jakiego wierzymy?
Żydzi przed Jezusem znali Go mocno fragmentarycznie, chrześcijanie znają Go dużo lepiej.
Dziś Żydzi mają zaciągniętą winę, bo nie uznali tego, co Bóg o sobie objawił w Jezusie Chrystusie - nadal wierzą w tego samego Boga, nadal kiepsko Go znając.
Niemniej nie ma wątpliwości, że wierzą w tego samego Boga.


Jak się ma Bóg z wierzeń muzułmanów do Boga z wierzeń Żydów i Boga z wierzeń chrześcijan?
Można powiedzieć, że muzułmanizm jest bardzo zniekształconym obrazem Boga - wzięli bowiem Boga ze Starego Testamentu, mocno Go zniekształcając. Muzułmanie - inaczej niż Żydzi - nie odrzucili Jezusa, ale też nie przyjęli Go jako Boga (bardzo upraszczając - mniej więcej tak, jak Świadkowie Jehowy).
Ostatecznie ich obraz Boga jest znacznie bardziej zniekształcony niż Żydowski.
Tak zniekształcony, że niekiedy nie do poznania.

Natomiast nie można powiedzieć, że muzułmanie czczą szatana - to całkowity odlot. Najbliżej prawdy jesteśmy mówiąc, że usiłują czcić Boga, którego nie znają (a nawet - znają w fałszywym świetle).
Magnolia pisze: 2018-01-14, 19:30 Obrazek
W tym rysunku jest sporo prawdy - czcząc Boga, chrześcijanie skupiają się przede wszystkim na Jego Miłości, Żydzi - na mądrości, zaś muzułmanie - na sprawiedliwości.
Jednak tak bym daleko jak na tym obrazku nie poszedł - bo to nie jest tylko "spojrzenie z innej strony", lecz w dodatku Żydzi widzą tylko niewielki fragment, zaś muzułmanie widzą przez krzywą soczewkę, fałszującą obraz.
Abraham45 pisze: 2018-01-14, 18:15 To wychodzi na to, według tego co piszesz że radykalni muzułmanie to też chrześcijanie bo modlą się do Allaha mordując i gwałcąc jednocześnie, wołając przy tym : "Bóg jest wielki". Co ty na to. Czynią to dla lub w imię prawdziwego Boga?
Kiepski argument. Zapewniam Cię, że (nie zrównując tych dwu religii) całkiem sporo ludzi w historii świata mordowało (a nawet gwałciło) z imieniem Jezusa - Boga Prawdziwego na ustach).

Nie mylmy różnych rzeczy: tego, do kogo modlą się muzułmanie nie mylmy z oceną prawdziwości ich obrazu Boga, czy ich postępowania. To są zupełnie rózne sprawy.

Również to, że Bóg w Islamie jest szatańsko zniekształcony nie daje jeszcze asumptu mówienia, że Bóg jest szatanem.

Muzułmanin jest bliżej Boga niż ateista. Choć oczywiście niewiele (jesli cokolwiek) ma do zaoferowania chrześcijaninowi.
Abraham45 pisze: 2018-01-14, 18:15 Katolicyzm nie jest daleki od chrześcijaństwa i dobrze powinieneś o tym wiedzieć, wszak katolicyzm opiera się na chrześcijaństwie. Zaprzeczanie temu jest głoszeniem herezji.
Słusznie, ja poszedłbym nawet dalej (mowiłem o tym 1,5 roku temu na sesji) - katolicyzm to chrześcijaństwo. Tyle jest w jakimkolwiek wyznaniu chrześcijańskim chrześcijaństwa, ile jest w nim katolicyzmu.
Dokładnie tyle.


Chrześcijaństwo bardzo się różni od Islamu - nawet jeśli mieliśmy swoje "wpadki" - acz co do Wypraw Krzyżowych się akurat nie do końca zgadzam - owszem, były straszne rzeczy w trakcie ich trwania (do tego stopnia, że papież ekskomunikował jedną z wypraw krzyżowych), ale co do zasady były czymś pożytecznym. Dziękujmy Bogu za to że były - dało to oddech Europie. Szkoda, że dziś nie mamy takiej determinacji.

Jednak obrona przed najazdem Islamskim (czy też dziś - terroryzmem islamskim) a odmawianie muzułmanom tego, że modlą się do Boga to dwie różne rzeczy.

Prawdę mówiąc myślę, że Ci, co tak czynią, upodabniają się w ten sposób do sposobu myślenia muzułanów właśnie.
=============
Proponuję dyskutować na ten temat w jednym temacie. Nie ma sensu gadać o tym samym w kilku.

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-15, 10:20

Ja myślę, że problem w kwestii rozumienia pojęcia Allah wynika z tego, że jako zwykli ludzie widzimy Allaha nie jako Boga prawdziwego w którego wierzą chrześcijaninie ale jako jakiegoś demona, który kieruje muzułmanami, którzy mordują, gwałcą, siłą chcą narzucać swoje chore prawa. Czy można zarzucać człowiekowi świadome obrażanie Boga? Nie, ponieważ taki odbiór jest zrozumiały, chociaż może być błędny. Ja cały czas piszę, że nie można wszystkich muzułmanów traktować jako złych ludzi, gdyż są tez muzułmanie, którzy odcinają się od tych radykałów i nie wykluczone, że to właśnie oni wierzą w prawdziwego Boga nazywając go Allahem i wtedy znaczenie słowa jest ważne. Ale tutaj pojawia się inne pytanie: jeśli tacy muzułmanie wierzą w prawdziwego Boga czyli Allaha to w kogo wierzą radykałowie nazywając swojego boga Allahem? Przecież to nie ten sam Bóg, bo Bóg prawdziwy nie skłania nikogo do mordowania, gwałtów. Skłoniłem się do uznania, że ci radykałowie modlą się do samego diabła a określenia Allah używają w sposób niegodny. Nikt bowiem kto modli się do prawdziwego Boga nie powinien dopuszczać się takiego zła.

Dezerter chyba źle nas odbiera i chce karać ostrzeżeniami, ale to bezpodstawne, bo nikt z nas a przynajmniej ja nie zamierzam obrażać Boga. Próbuję dojść do sedna sprawy i według mnie nie wszystko jest wyjaśnione. Poza tym ludzie tez mają prawo do innego spojrzenia na sprawę, co nie oznacza, że ktoś chce obrażać prawdziwego Boga.

Jak dla mnie to cały problem ze złym rozumieniem pojęcia Allah bierze swój początek w osobie Mahometa. Sam islam wywodząc się z chrześcijaństwa czy może nawet z judaizmu opierał się na wierze w prawdziwego Boga.
Jednak przyszedł szaleniec Mahomet i pod wpływem swoich chorych pomysłów, wizji odwrócił znaczenie właściwego pojęcia Allaha, całkowicie zmienił islam co niestety teraz powoduje poważne konflikty i nieporozumienia. Wielu ludzi uznaje tego szaleńca za proroka, Koran za świętą księgę przez którą mówi do nich Bóg. Tylko jak widać - prawda jest zupełnie inna. Z prawdziwym islamem i Allahem opętani złem radykałowie nie mają nic wspólnego.
Warto zauważyć, ze już część muzułmanów, którzy widzą zło w islamie, zmieniają kierunek i przechodzą na chrześcijaństwo czy też katolicyzm. Myślę, że całe zło związane z islamem bierze się od uznawania Mahometa za proroka a był on zwyczajnym bandytą oraz z jego Koranu, który napisał obracając go księgę nienawiści a nie księgę która mówi prawdę o Bogu. Muzułmanie żyją tą księgą, żyją tym co Mahomet przekazywał i czynią zło używając w sposób niegodny pojęcia Allaha.

Tak to widzę. Ale może i błędnie, bo to temat bardzo skomplikowany.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-15, 11:08

Wydaje mi się, że nie można oddzielić Islamu od Mahometa, bo to on wymyślił Islam po to, by zjednoczyć plemiona arabskie.

Z drugiej strony też trudno zakładać, że "źli" islamiści wierzą w innego Boga niż "dobrzy" islamiści.
W przeciwnym razie musielibyśmy uznać że w przeszłości Ci chrześcijanie, którzy czynili złe rzeczy w imię Boga też wierzyli w "innego Boga". A to przecież nie tak - albo źle wierzyli, albo sprzeniewierzyli się wierze, ale zawsze w Boga Prawdziwego.


W przypadku Islamu niestety jest tak, że wiele zachowań jakie są już w nim samym (nie tylko te "źle zinterpretowane) budzą - delikatnie mówiąc - wątpliwości.
Najbardziej fundamentalna sprawa to sprawa pokoju.
Otóż słowo to jest w Islamie rozumiane całkowicie odmiennie niż w "reszcie świata".
Islam dzieli cały świat na dwie strefy:
  • "strefę pokoju" - tj strefę Islamu
  • "strefę wojny" - pozostałe ziemie
Rozumują zatem w ten sposób >>Islam jest religia pokoju - dąży bowiem (nawet na drodze wojny) do tego, by cały świat był muzułmański (czyli był "strefą pokoju").<<

========================================================

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na specyficzne podejście Mahometan do przemocy w zależności od okoliczności:

Kiedy Prorok był w Mekce, nie był jeszcze wystarczająco potężny, wżywał wiec do tolerancji. Powiedział:

"Wy macie wasza religie, a ja mam moja religie"(109:6).

Ten słynny cytat jest często wykorzystywany, by dowieść, ze ogólna zasada Koranu jest tolerancja. Mahomet radził swoim wyznawcom, by uprzejmie się zwracali do swych wrogów (2:83) i byli cierpliwi (20:103).Oświadczył, ze w kwestii religii nie ma przymusu (2:256).

WSZYSTKO ULEGŁO JEDNAK DRASTYCZNEJ ZMIANIE, kiedy Mahomet doszedł do władzy.

Wówczas nieprzejednane zabijanie niewiernych i nieokazywanie im litości zostało usprawiedliwione w niezliczonych wersetach. Zacytuje się kilka wersetów, by udowodnić, ze islam jest tolerancyjny, ignorując wiele innych, w których nie ma nawet śladu tolerancji ani przebaczenia. Sam prorok ustanowił przykład działania pełnego agresji, dokonując podboju żydowskich osad i łamiąc zawarte z nimi traktaty. Skazał jednych żydów na banicje, skonfiskowawszy przedtem ich mienie, innych zaś wymordował, a ich żony i dzieci wziął w niewole. Kazał przeprowadzić kontrole wśród młodych chłopców i zabić wszystkich, którzy mieli owłosienie łonowe, podobnie jak mężczyzn. Młodszych zatrzymał jako niewolników. Pojmanie kobiety rozdał swoim żołnierzom, zachowując najładniejsze dla siebie (33:50). Molestował żydówkę imieniem Safiyah tego samego dnia, w którym zdobył jej miasto, Kheibar, zabijając jej ojca, męża i wielu członków rodziny. Reyhana to inna żydowska dziewczyna z Bani Quriza, którą zmusił, by była jego nałożnica, wymordowawszy wszystkich jej męskich krewnych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat życia zgromadził czterdzieści żon, konkubin i niewolnic, które wykorzystywał seksualnie - była wśród nich dziewięcioletnia Ayesha.

Czy i dziś nie jest tak samo?

Wchodzą wysłannicy islamscy i mówią "jesteśmy pokojową religią".
Uśmiechają się i występują w telewizji. Zachęcają tu do poznawania innych religii "by dobrze wybrać", a tymczasem w krajach islamskich zamyka się do więzienia a nawet skazuje na śmierć (a jakże - w majestacie prawa) za posiadanie Biblii czy opowiadanie innym o Chrystusie.Czekają aż będzie ich dużo - jak w Niemczech, jak we Francji czy USA. I wówczas panuje już logika wojny, a nie pokoju.

Abraham45

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-15, 11:23

Dzięki Marku, to już jest jakieś bardziej sensowne wyjaśnienie. Światło prowadzi do rozjaśnienia ciemności - ciemności w rozumieniu takiego skomplikowanego tematu jakim jest islam. Choć jest jeszcze trochę wątpliwości to już na pewno jest to cenen wyjaśnienie na drodze do zrozumienia. Tak trzymaj. :)

Katol

Re: Kim jest Allah?

Post autor: Katol » 2018-01-15, 20:11

W tym kontekście widać, że narzucanie Polakom i innym Europejczykom nazywania Boga prawdziwego Allahem jest co najmniej nie na miejscu.
To mniejszość ma się dostosować do większości, a nie odwrotnie. Do kultury światowej słowo Allah zostało wprowadzone przez muzułmanów i taka jest wielowiekowa tradycja.
W Europie Allah zawsze oznacza istotę wyznawaną przez muzułmanów.
Na określenie Boga chrześcijańskiego (lub żydowskiego) jest wiele dobrych określeń (Jahwe, Elohim), pochodzących z oryginalnego języka hebrajskiego, w którym się Bóg objawił.

ODPOWIEDZ