Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Dominik

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Dominik » 2019-01-23, 21:26

Macie jakieś zdanie na temat tego dnia?

Temat założyłem po obejrzeniu filmu Hioba


Jak dla mnie ten dzień jest złym pomysłem, z przyczyn wymienionych w filmie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-23, 21:51

Takie jak Hiob :)

konik

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konik » 2019-01-23, 22:25

Jawna herezja i zwiedzenie w Kosciele. A takze zdrada chrzescijan przez "pasterzy".

Antagonista

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Antagonista » 2019-01-23, 22:40

Bardzo ciekawie opowiada, dobrze się słucha. Co do Dnia Islamu w Kościele katolickim to zgadzam się z Hiobem i konikiem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Dezerter » 2019-01-23, 23:19

Oficjalna deklaracja przed pierwszym dniem Islamu w Polsce
Deklaracja Programowa RWKM (13.03.1998) Drukuj E-mail
DEKLARACJA PROGRAMOWA


1. Świat współczesny stoi przed wieloma trudnymi wyzwaniami, które będą coraz silniej zaznaczały swoją obecność w xxi wieku. Cała społeczność świata staje przed takimi problemami jak: pluralizm społeczny i narodowościowy, wzrost nacjonalizmów i agresji w stosunkach międzyludzkich, perspektywa konfliktów cywilizacji, zniszczenie środowiska naturalnego i przeludnienie, powstanie olbrzymich obszarów nędzy, rozpad tradycyjnych więzów rodzinnych i społecznych, upadek hierarchii wartości i norm etycznych. Stają przed tymi problemami również wyznawcy dwóch największych religii monoteistycznych – chrześcijaństwa i islamu. Wymaga to dialogu, współpracy wzajemnego poszanowania dla obrony tych obszarów, form życia społecznego, które są wspólne dla katolików i muzułmanów.

2. Celem powstania Rady jest dialog pomiędzy obu religiami oraz cywilizacjami: łacińską i muzułmańską.

3. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów zmierza w swojej działalności do wzajemnego poznania religii, kultury, historii i tradycji chrześcijaństwa i islamu, dąży do przezwyciężenia stereotypów wynikających z wzajemnej nieznajomości.

4. Rada prowadzi działalność informacyjną na temat katolicyzmu i islamu, a także stosunków katolicko-muzułmańskich, dąży do stworzenia atmosfery sprzyjającej swobodzie praktyk religijnych obu religii, podkreślając przy tym poszanowanie dla inności i odrębności każdej z nich.

5. Rada jest otwarta na inne wyznania chrześcijańskie i kierunki islamu.

6. Wychodząc od doświadczenia we współdziałaniu obu religii - 600-letniej tradycji pokojowego współżycia na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej ludności wyznającej islam oraz chrześcijaństwo, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów z nadzieją podejmuje działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania wyznawców obu religii, jak również zapobiegania konfliktom, tak lokalnych społeczności, jak i państw, o różnej tradycji kulturowej i religijnej.

7. Działalność Rady powinna być precedensem i zachętą do dalszej i coraz bardziej aktywnej pracy na rzecz dialogu i zbliżenia pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, zgodnie z wymogiem czasu.

Deklarację przyjęto dnia 13 marca 1998 r. w Warszawie, na Pierwszym Walnym Zgromadzeniu Rady
Ja bym słuchał jednak Episkopatu/Kościoła, a nie Hioba, Marka, czy Konika,
albo np.
mojego wielkiego papieża JP II

Jan Paweł II DIALOG Z ISLAMEM
Audiencja generalna. 5 maja 1999
http://www.radawspolna.pl/indexda58.htm ... &Itemid=15

Dodano po 9 minutach 54 sekundach:
Przypomną jeszcze naukę Soboru
DRN 3. Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post.

Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność.
https://religie.wiara.pl/doc/471908.Nos ... o-stosunku
Ostatnio zmieniony 2019-01-23, 23:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-24, 02:10

Co innego patrzeć z szacunkiem, a co innego świętować odstępstwo. Identycznie jak z dniem reformacji.

konik

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konik » 2019-01-24, 08:09

Napisalem, ze to jest przejaw odstepstwa w Kosciele. I dlatego odstepcza tresc zaczynaja miec nawet oficjalne deklaracje.
Wedlug mnie taki trudny czas dla wierzacych nadszedl wlasnie ... przedtem "wilki" wdzieraly sie od wewnatrz, obecnie zwodza z samego centrum.

konik

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konik » 2019-01-24, 10:12

Dodam tylko jeszcze, ze jako chrzescijanin jestem oburzony tego typu "impreza".
Kosciol zamiast nawracac muzulmanow do Chrystusa, zaprasza bluzniercza religie w swoje progi
I jeszcze chwalic kaze takie "bardzo watpliwe i antychrystusowe" "osigniecia" Vaticanum II.
Parodia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-24, 12:16

Ale co to ma z Vaticanum II?

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: agust » 2019-01-24, 14:19

To cytat z Jana Pawła II:

Idąc razem drogą pojednania i w duchu pokornego podporządkowania się woli Bożej, rezygnując z jakiejkolwiek formy przemocy jako środka rozstrzygania sporów, obydwie religie mogą stać się znakiem nadziei, by w świecie zajaśniała mądrość i miłosierdzie jedynego Boga, który stworzył rodzinę ludzką i nią rządzi.

A mnie jest zwyczajnie przykro, że przedstawiciele mojego Kościoła, który założył Jezus Chrystus, wzywa mnie, bym oswajał się z religią, w której zabijanie niewiernych jest częścią celebry. Nasza wiara wywodzi się ze Starego Testamentu, ale Jezus uporządkował Prawo, i dlatego żadna religia dopuszczająca zabijanie, nie jest nauką Chrystusową. Nie jestem ani starozakonnym, ani muzułmaninem.
Przemoc, o której mówi JPII, w wykonaniu muzułmanów nie zniknęła, ale nasila się.

Kalart

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Kalart » 2019-01-24, 15:26

W USA istnieją chrześcijańskie organizacje (w tym "katolickie"), które m.in. zabijają pracowników klinik aborcyjnych. Czy w związku z tym, że istnieją terroryści którzy sami siebie określają jako katolicy - należy zwalczać Kościół Katolicki?
Jezus uporządkował prawo, ale mimo to jeszcze przez wiele setek lat Kościół dopuszczał do krucjat i zabijania niewiernych/heretyków. Biblię każdy interpretuje jak mu wygodnie, są przecież słowa Chrystusa: Zaprawdę, bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim.
Interpretacja, że nie wolno dopuszczać do zabijania to dosyć nowoczesne podejście Kościoła Katolickiego. Niedopuszczalność kary śmierci we współczesnym systemie penitencjarnym została uchwalona... pół roku temu? Gdzieś w sierpniu.
Albo akceptuje się całą naukę Kościoła Katolickiego, albo nie jest się katolikiem. Wybierać sobie to, co w moim sumieniu jest słuszne to mogę ja, niewierzący. Papież w swej apostolskiej chwale i pod opieką Ducha Świętego jest nieomylny.
Nie wiem czy dzień islamu i jego interpretacja jest dogmatyczna - ale jeśli jest, to katolik powinien być posłuszny i basta. Sprzeciwianie się Kościołowi to jak sprzeciwianie się Bogu.

Muzułmanie różnią się między sobą, tak samo jak między sobą różnią się chrześcijanie. Jeśli nie należy oceniać katolików poprzez dokonania protestantów, to równie błędne jest ocenianie np. charadżytów myśląc o szyitach czy sunnitach.
Wybiórczo interpretować Koran to jak wybiórczo interpretować Biblię. Dlatego cytowanie co bardziej kontrowersyjnych fragmentów Koranu jest bezcelowe. To samo można uczynić i z Biblią. Nawet i w naukach Chrystusa jest polecenie, by sprzedać choćby i płaszcz, ale kupić broń.
Dlatego zanim ocenisz, że dany odłam islamu wzywa do zabijania niewiernych i przemoc się w nim nasila - dowiedz się więcej o tymże odłamie, a nie bazuj na uprzedzeniach.
Już nawet nie wspomnę, że przecież w Polsce od wieków są tatarscy muzułmanie. Niewielu, współcześnie bodajże kilka tysięcy. Ile kojarzysz ataków terrorystycznych i przemocy ze strony naszych rodzimych muzułmanów w ostatnich latach?

Inna sprawa, że osobiście uważam że im mniej islamistów w Polsce tym lepiej. Wystarczą kłopoty sprawiane przez katolików, po co nawarstwiać problemy :P

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-24, 16:00

Dziękuj chłopie Bogu za krucjaty. A przykazania "nie zabijaj" nie ma i nigdy nie było w Dekalogu.

konik

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konik » 2019-01-24, 16:22

Dobra odpowiedz Marku.
jesli chodzi o rozne "bledy i wypaczenia" ... ateisci, innowiercy, antykatolicy dokonali jeszcze wiecej zbrodni ... i to wlasnie dlatego, ze nie poskramiala ich zadna wiara ani religia typu Chrystusowegoo
Dzieki Kosciolowi udawalo sie ten napor zbrodniczych zachowan znacznie zredukowac.

Co do Tatarow w Polsce - to wlasnie dzieki katolicyzmowi nigdy nie stali sie dzihadystami, ale dobrymi obywatelami Rzeczypospolitej. A to dlatego, ze juz na samym poczatku po uzyskaniu zwolnienia z niewoli wojennej dostali pozwolenie na osiedlenie sie w Polsce na prawach religii katolickiej (jako wyznawcy Allaha). To byl warunek.

I to wyjasnia wszystko.

Pozostala czesc twej wypowiedzi Kalarcie to juz tylko klebowisko przeinaczen, urazow i fobii ... niewarte uwagi. Jak sie chcesz w tym kisic, to tylko sobie na serce zaszkodzisz.

No, trzymaj sie.
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 16:22 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: agust » 2019-01-24, 16:29

Prawo Boskie, z którego ani jedna kreska, ani jedna jota nie zaginą Jezus wyłuszczył dokładnie:

Jezus a Prawo

17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

Piąte przykazanie

21 Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!7; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka8, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. 23 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, 24 zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! 25 9 Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. 26 Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Szóste przykazanie

27 Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!10 28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. 29 11 Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. 30 I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
31 Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy12. 32 A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa13.

Ósme przykazanie

33 Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi14. 34 A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; 35 ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. 36 Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. 37 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie15. A co nadto jest, od Złego pochodzi.

Prawo odwetu16

38 Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!17 39 18 A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! 40 Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! 41 Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! 42 Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Miłość nieprzyjaciół19

43 Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził20. 44 A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; 45 tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. 46 Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? 47 I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? 48 Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

To jest Dekalog, a reszta, to jest prawo ludzkie.

Polscy Tatarzy żyją od wieków w polskiej i chrześcijańskiej kulturze i ortodoksyjni muzułmanie mogliby uznać ich za niewiernych

KK jest zbyt mało ortodoksyjny i szuka obcych nauk - niestety.

Kalart

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Kalart » 2019-01-24, 16:51

Dlatego właśnie katolików uważam za potencjalny problem. Jak widać w przypadku Marka czy konika - jak najbardziej dopuszczają zabójstwa jako zgodne z wiarą chrześcijańską. Przykładni wierzący, a chwalą złem zwyciężanie zła. Nagle ważniejsze staje się życie doczesne niż posłuszeństwo Bogu i Jego nakazom. Gdyby byli Chrystusem, prędzej powołaliby armię i wyrżnęli mieszkańców Jerozolimy, a potem Rzymu i zbudowaliby królestwo ziemsko-niebieskie, zamiast zgodzić się na zaufanie Bogu i męczeńską śmierć. W końcu byłaby to sprawiedliwa wojna, a że podczas sprawiedliwej wojny dzieją się nieraz niesprawiedliwe rzeczy - mówi się trudno. Zwycięzcy piszą historię, spalone wioski/miasta i pohańbieni mieszkańcy zostaną zapomniani.

Pisałem kilkukrotnie, powtórzę raz jeszcze - wasze opinie będące w rzeczywistości atakami personalnymi mnie nie obchodzą. Wypaczone, niepoparte argumentami i jednostronne rozumienie historii tak samo. Miałem już okazję zapoznać się z ignorancką interpretacją faktów historycznych i po prostu szkoda mi czasu i nerwów na polemikę z fałszerzami wydarzeń. Posłuszeństwo Biblii i naukom Chrystusa obowiązuje tak długo, jak to wygodne. Gdy wiara w Chrystusa przestaje być wygodna, łatwo się ją porzuca.
Jak konik twierdzi, że moje wypowiedzi to kłębowisko przeinaczeń, urazów i fobii - to tak samo uważam za niewarte uwagi jego słowa. Ale czy takie przepychanki słowne mają sens?

To jakie jest wasze zdanie odnośnie Islamu? Chcecie pokazać wyższość moralną katolików i wyrżnąć każdego, kto ośmiela się uważać Allaha za swego pana, jak za starych dobrych, katolickich czasów? Bo skoro szukanie dialogu, wspólnych poglądów na pewne postawy i szerzenie Ewangelii wśród braci - muzułmanów zalecane przez Kościół wydaje się wam niemiłe...
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 16:55 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ