Dlaczego wierzycie w Boga?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-30, 10:58

Wasza wymiana zdań doskonale potwierdza stwierdzenie Ludwika Pasteura:
"Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy - sprowadza do Niego z powrotem."

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2019-03-30, 11:15

@Marek_Piotrowski
Aforyzm wcale nie odnosi się do sytuacji, pomijając to że niekoniecznie jest prawdziwy. Ale skoro już mowa o aforyzmach: "Nie ma tak głupiego człowieka, aby mądrego zdania nie zdarzyło mu się powiedzieć. Nie znalazł się też mędrzec, aby nie powiedział jakiejś głupoty!"

@Andej
Czy nie zauważyłeś zaprzeczenia przed wytłuszczonym tekstem "wszechświat powstał dosłownie z niczego"? Zaprzeczenie tego zdania oznacza, że świat MÓGŁ powstać z niczego. To jedyny właściwy sposób odczytania tego zdania.

Ale nie zamierzam kontynuować kłótni z Andejem. Jeśli ktoś chciałby kontynuować ten temat, to z chęcią - ale nie chcę dyskutować z kimś tak przepełnionym nienawiścią. To bezcelowe. Nienawiść tak go zaślepia, że poprawne odczytanie zdania staje się niemożliwe - a pisanie tylko po to by móc obrzucać inwektywami oponenta też nie służy niczemu pożytecznemu.
Ostatnio zmieniony 2019-03-30, 11:21 przez Kalart, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-30, 11:29

Tak, jasne, to Pasteur jest głupi, a Andej nienawistny.
Wszystko jasne ;)

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2019-03-30, 11:35

W przypadku Andeja - zgadza się.
Ale to że Pasteur jest głupi, wcale nie napisałem. Jeśli tak odczytałeś moją wypowiedź i będziesz upierał się przy podobnej interpretacji - to również oznaczałoby poważne zaburzenie spowodowane zapewne nadmiarem negatywnych emocji.
Ciekaw jestem czy istnieje tak wielka wiedza w naszym wszechświecie, która miałaby mnie sprowadzić do Boga. Biorąc pod uwagę przypadki ludzi bardziej uczonych ode mnie a niewierzących - zapewne nie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-30, 12:11

Zatem poprawka:
Andej jest nienawistny
Pasteur powiedział głupotę.
Ja jestem zaburzony.

Tako rzecze Zaratustra... przepraszam, "tako zara rzecze Kalart" ;)
Ostatnio zmieniony 2019-03-30, 12:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2019-03-30, 12:19

Jako że wycofałeś się ze swojej błędnej tezy - to nie twierdzę, że jesteś zaburzony. Choć szkoda, że błąd poprawiłeś błędem.
Czy naprawdę chcesz kontynuować dyskusję w tak bezcelowej formie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-30, 17:35

Dyskusję? W której wyzywasz swoich adwersarzy od nienawistników zamiast argumentować? Nie, dziękuję.

sylvi91

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: sylvi91 » 2019-04-13, 12:42

Czytałem wątek z zaciekawieniem, aż do tego miejsca.
Powodów jest mnóstwo aby wierzyć. Ja podam swój.
Wierzę z jednego powodu. Bóg jest cały czas ze mną. Przepełnia mój umysł i daje natchnienie. Jestem jego sługą, tu na tej Ziemi. To co bym chciał Wam w związku z tym opowiedzieć, wykracza niekiedy poza ramy tego forum. Napiszę tylko, że Pan Nasz, posyła Wam promyk nadziei i jeśli tylko zechcesz to Ci się wszystko odmieni. Jeden warunek musi zostać tylko spełniony: Musi zapanować spokój, zrozumienie i przyzwolenie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Dezerter » 2019-04-13, 13:06

Piękne stwierdzenia padły w twoim wpisie
Bóg jest cały czas ze mną. Przepełnia mój umysł i daje natchnienie. Jestem jego sługą, tu na tej Ziemi.
ale i dziwne
(...)
jeśli tylko zechcesz to Ci się wszystko odmieni. Jeden warunek musi zostać tylko spełniony: Musi zapanować spokój, zrozumienie i przyzwolenie.
0statnie 3 warunki spełniłem i mi się odmieniło, dlatego już nie chce by mi się odmieniało - lepiej to już będzie tylko po zbawieniu.
Ramy forum myślę, że są pojemne są działy filozofia, psychologia, inne religie i kulty, kawiarenka, gdzie można pisać na wszystkie tematy - byle w ramach regulaminu, ale dopóki nie zobaczysz niczego na czerwono i nie dostaniesz pw z groźnie brzmiącym tematem [-x - pisz swobodnie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sylvi91

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: sylvi91 » 2019-04-13, 13:58

Dezerter pisze: 2019-04-13, 13:06 0statnie 3 warunki spełniłem i mi się odmieniło, dlatego już nie chce by mi się odmieniało - lepiej to już będzie tylko po zbawieniu.
Dobrze wiedzieć, że to co napisałem wyżej, znajduje dowód "płynący z ust" twoich tak szybko. Tylko mała dygresja na marginesie. to wyrażenie to może być odczytane jako jeden złożony warunek. Chodzi o prawa logiki.
Teraz tylko powiem, że Pan ma plany dla Królestwa Polskiego znaczne. Chyba, że nie wierzycie w moc Pana Boga, a mnie posądzicie o jakieś haluce.
Próbowałem się dystansować od tego co mnie w życiu spotykało, ale Stwórca nasz dawał dowody wielokrotnie na swoje istnienie, a myśli moje w końcu pomaga mi Anioł Stróż "porządkować". Polszczyzna prosta nie jest, ale pisać dalej próbował będę w tym języku. Liczę, że zrozumienie znajdą moje słowa i nie zaliczę bana z powodu tego, że śmiem mówić o czymś, co wierzę jest częścią planu Pana Boga. :-B
Dezerter pisze: 2019-04-13, 13:06 Ramy forum myślę, że są pojemne są działy filozofia, psychologia, inne religie i kulty, kawiarenka, gdzie można pisać na wszystkie tematy - byle w ramach regulaminu, ale dopóki nie zobaczysz niczego na czerwono i nie dostaniesz pw z groźnie brzmiącym tematem [-x - pisz swobodnie
Dziękuję za te słowa. Czuję się, że tak powiem uprawomocniony do założenia nowego wątku. :D Wypowiem się wkrótce w dziale Kawiarenka.

malgo_1991

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-05, 17:03

Wierze dlatego ze Go spotkalam,doswiadczylam osobiscie i namacalnie

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Dezerter » 2019-08-18, 10:26

malgo_1991 pisze: 2019-08-05, 17:03 Wierze dlatego ze Go spotkalam,doswiadczylam osobiscie i namacalnie
Czekamy na świadectwo w dziale Świadectwa
viewforum.php?f=24
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-19, 20:06

Moge odpowiedziec troche przewrotnie: wierze w Boga, a to dlatego, ze im bardziej musialbym wierzyc w swiete krowy, to tym mniej wierzylbym w swoje istnienie.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: piotruniog » 2022-06-05, 13:44

A ja ostatnio miewam różne wątpliwości na płaszczyźnie działania Boga wśród nas. Wydaje mi się, że jeszcze przed nawracaniem się w jakimś stopniu byłem bliski deizmowi, choć nawet nie wiedziałem co to za pogląd. Czy to się czasami we mnie nie odzywa ? Być może, niestety.
Nie chcę być zrozumiany źle, ale zawsze istnieje we mnie taka obawa, że będę przypisywał gdzieś działanie Bogu gdzie tego bezpośredniego działania nie ma, albo gdzie nie ma jego woli. Coś na zasadzie - człowiek wierzący widzi więcej, przez pryzmat wiary ... No ja rozumiem, ale zawsze też bałem się oszołomów w wierze i oszustw. Być może z tego powodu minimalizuję także działanie Boga w życiu ...
Jak obserwuję świat, prawa natury, itp., to nie trafia do mnie iż w świecie nie ma przypadków, że po to są prawa w naturze jak i nasze mózgi żebyśmy to w głównej mierze my kierowali naszymi krokami i za nie odpowiadali.
Pewien ksiądz napisał mi, że Bóg nie chciał aby Izraelici mordowali ludność Kanaanu. A jak zapytałem to co będzie z tymi ludźmi, którzy przypisywali mordowanie ludzi woli Bożej, czyli naród wybrany ? Odpowiedział, że Bóg to wie. To tylko taki przykład. Przypisania woli Bożej Bogu gdzie jej nie było (o ile tak to interpretować...).
No nie wiem. Jestem tym zmieszany i nie mogę tego poukładać w sobie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5904
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 444 times
Been thanked: 900 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Albertus » 2022-06-05, 14:34

piotruniog pisze: 2022-06-05, 13:44 Pewien ksiądz napisał mi, że Bóg nie chciał aby Izraelici mordowali ludność Kanaanu. A jak zapytałem to co będzie z tymi ludźmi, którzy przypisywali mordowanie ludzi woli Bożej, czyli naród wybrany ? Odpowiedział, że Bóg to wie. To tylko taki przykład. Przypisania woli Bożej Bogu gdzie jej nie było (o ile tak to interpretować...).
No nie wiem. Jestem tym zmieszany i nie mogę tego poukładać w sobie.
W zasadzie to można się zgodzić z tym księdzem bo Bóg na pewno nie chce żadnego grzechu i żadnych konsekwencji tych grzechów i żadnych kar związanych z grzechami.

Na pewno Bóg nie chciał tego aby Kananejczycy oddawali cześć demonom i składali im na ofiary swoje dzieci paląc je żywcem w ogniu.Na pewno chciał aby tego mnie robili i tego aby nie spotkały ich w związku z tym żadne konsekwencje.

Ale nie widzę żadnego powodu aby nie wierzyć w to że Bóg zasłał karę na Kananejczyków w postaci najazdu Izraelitów na ich ziemie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-05, 14:45 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”