Urodzenie a światopogląd

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Ateista
Wysłał podziękowań: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Urodzenie a światopogląd

Post autor: Hiba » 2021-03-30, 14:39

Istnieje socjologicznie wyjaśniona a statystycznie obliczona korelacja pomiędzy miejscem / czasem urodzenia, światopoglądem rodziców/wychowawców a naszym światopoglądem.

Biorąc powyższe pod uwagę, że miejsce, czas oraz otoczenie jest decydującą determinantą naszego światopoglądu czy uważasz teisto/chrześcijanie, iż gdybyś został(a) wychowany(a) np: w islamie, nadal uważałbyś, chrześcijaństwo za jedyną słuszną drogę do Pana? Jeśli tak, to dlaczego wybrał(a)byś drogę "pod prąd"?

/PS: to nie jest żadne podchwytliwe bądź sarkastyczne pytanie.

Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Wysłał podziękowań: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 268 razy
Kontakt:

Re: Urodzenie a światopogląd

Post autor: Tek de Cart » 2021-03-30, 14:57

czy korelacja oznacza brak wolnej woli? czy można zmienić światopogląd?

wierzę w to że dobry Bóg każdemu daje szansę znalezienia Siebie, bez względu na 'punkt startowy' tej podróży

Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Ciernisty
Przybysz
Przybysz

Post autor: Ciernisty » 2021-03-30, 16:13

Hiba pisze:
2021-03-30, 14:39
Biorąc powyższe pod uwagę, że miejsce, czas oraz otoczenie jest decydującą determinantą naszego światopoglądu czy uważasz teisto/chrześcijanie, iż gdybyś został(a) wychowany(a) np: w islamie, nadal uważałbyś, chrześcijaństwo za jedyną słuszną drogę do Pana? Jeśli tak, to dlaczego wybrał(a)byś drogę "pod prąd"?

Gdyby babcia miała wąsy to byłaby dziadkiem.
To nie jest zero jedynkowy system, gdzie rodząc się w kraju muzułmańskim wychowany w wierze muzułmańskiej przez rodzinę, która nie uznaje innej wiary, przyjaciół gotowych mnie znienawidzić kiedy zmienię religie - słyszę, że w Europie wyznają katolicyzm - decyduję się zmienić religie, bo tak. Tu muszą wystąpić składowe takie jak:
- czemu decyduje się na zmianę religii, w której zostałem wychowany. Popchnęło mnie do tego jakieś wydarzenie lub inny człowiek?
- jestem gotów ponieść konsekwencje zmiany religii? Wykluczenie przez rodzinę, stygmatyzacja
- czy ja wiem cokolwiek więcej o katolicyzmie niż jest napisane w internecie lub piśmie. Czy miałem okazję rozmawiać z kapłanami?
- czy jestem wykształconym obywatelem kraju z dominującą religią muzułmańską czy może prostym robotnikiem?
- czy mogę sobie pozwolić na wyjazd z kraju, gdzie dominującą religię stanowi muzułmanizm, a prawo jest właśnie zrobione pod tę religię? Czy mnie na to stać? Czy znam język?
- czy jestem gotów zerwać relacje z przyjaciółmi, którzy są głęboko wierzącymi muzułmanami i będą mnie odwodzić od moich planów?
- czy mam zobowiązania? Żonę, męża, dzieci, które również zostali wychowani w muzułmańskiej wierze

Pewnie, że są wyjątki i ludzie, którzy się nawracają. Tylko właśnie. Ile jest tych, którzy mogli to zrobić? Mieli na to szansę, bo poszczęściło im się w życiu? Ilu jest natomiast tych, którzy nie porzucą wszystkiego co posiadają oraz zbudowali toteż nie są w stanie poznać katolickiej wiary, bo jest to poza ich zasięgiem materialnym? Nie zburzą przyjaźni, więzi rodzinnych, swojej pozycji, szacunku.

Awatar użytkownika
Praktyk
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 250 razy
Otrzymał podziękowań: 232 razy

Post autor: Praktyk » 2021-03-30, 16:36

Hiba pisze:
Istnieje socjologicznie wyjaśniona a statystycznie obliczona korelacja pomiędzy miejscem / czasem urodzenia, światopoglądem rodziców/wychowawców a naszym światopoglądem.

A jak się urodzę w rodzinie w której wszyscy palą i mówią, że to zdrowe i sam też palę. A nagle dowiem się, że to jednak nie zdrowe i pomimo podśmiechujek wujków zapieram się i zgodnie ze swoją wiarą w to, że jednak nie zdrowe, przestaję palić...

Tu chodzi o dostrzeżenie prawdy i zmianę. Prawda jest tylko jedna. Albo palenie jest zdrowe albo nie. Albo Jezus był Bogiem albo nie.

Można być zamkniętym w kraju, w którym nie ma badań na temat szkodliwości palenia, a jeszcze za nie palenie grozi kara. Wtedy potrzebna jest duża dawka samozaparcia, żeby dotrzeć do odpowiednich informacji, a jeszcze większa, żeby się do tego przyznać.

Ale jeśli ktoś ma wewnętrzną potrzebę prawdy, to nie da się inaczej.

Przed Jezusem nikt o Jezusie nie wiedział. Gdy Jezus się stał to informacja o nim poszła w świat i idzie cały czas. W jedne miejsca trafiła dawno i się zakorzeniła, w innych została wyparta, jeszcze w innych nigdy jej nie wpuszczono...

Ale zawsze polegało to na tym, że był jakiś "stan zastany" i nowa dobra nowina. I zawsze było kroczenie pod prąd tym którzy nie uwierzyli.

Nie po to jesteśmy by wiedzieć.

Awatar użytkownika
Jozek
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Ostrzeżenia: 2
Wysłał podziękowań: 813 razy
Otrzymał podziękowań: 314 razy

Post autor: Jozek » 2021-03-30, 20:06

Hiba pisze:

Tak, nie jest to ani podchwytliwe, ani sarkastyczne pytanie, ono jest po prostu bzdurne.
A tak w ogole to pierw wykaz tu te rzekomo statystycznie obliczone korelacje.

Awatar użytkownika
sądzony
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłał podziękowań: 408 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy

Post autor: sądzony » 2021-03-30, 20:37

Hiba pisze:
(...) Jeśli tak, to dlaczego wybrał(a)byś drogę "pod prąd"? (...)
Bo chrześcijaństwo to droga pod prąd. Niezależnie gdzie się urodzisz i kto cię wychowa.

„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16

Awatar użytkownika
krystian.zawistowski
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 42 razy

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-04-02, 22:14

Hiba pisze:

W odróżnieniu od powyżej się wypowiadających uważam to pytanie za zasadne.

Ja odszedłem od katolicyzmu w wieku 15-18 lat i wróciłem w wieku 26 lat. Jestem przekonany, że ta wiara jest prawdziwa i uzasadniona.
Myślę, że gdybym był islamistą i miał podobne wykształcenie i dostęp do informacji jak teraz to bym doszedł do takich samych wniosków - mogłoby mi to zająć pewnie znacznie więcej czasu. Teraz też znam się i na innych religiach, niż chrześcijaństwo i jestem przekonany że są nieprawdziwe.
Co do dlaczego to długi temat, sporo z tego co myślę na ten temat jest w moich postach tutaj. Jak masz jakieś pytania albo własne argumenty to mogę odpowiedzieć.

Sama obserwacja światopogląd rodziców jest przejmowany przez dzieci nie mówi nic o tym, czy ten światopogląd jest prawdziwy, czy nie.
Ostatnio zmieniony 2021-04-02, 22:17 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
bei
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Post autor: bei » 2021-04-03, 10:36

Hiba pisze:

Gdybym została wychowana w islamie moja wiedza na temat chrześcijaństwa mogłaby być bardzo niewielka i mogłabym dążyć do zbawienia w islamie. Być może Bog powołał by mnie do zmiany wyznania, być może nie. Wydaje mi się że w skali światowej zmiana wyznania jest rzadka, zawsze jednak niezależnie od religii można być dobrym człowiekiem.
Ostatnio zmieniony 2021-04-03, 10:36 przez bei, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Ateista
Wysłał podziękowań: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: Hiba » 2021-04-13, 14:40

Dziękuję za odpowiedzi, jedne do mnie dotarły inne ... mniej. Wszystkiego dobrego. :-bd

Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
sądzony
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłał podziękowań: 408 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy

Post autor: sądzony » 2021-04-13, 15:39