Dlaczego przybywa niewierzacych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abraham45
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 375 razy
Otrzymał podziękowań: 126 razy
Kontakt:

Re: Dlaczego przybywa niewierzacych?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-17, 20:54

I z tym się zgadzam w 100%.
"Chwalebny krzyż Zmartwychwstałego Pana jest drzewem mojego zbawienia. W jego korzeniach wzrastam, w jego gałęziach odpoczywam" :YMPRAY:

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Post autor: Andej » 2018-01-18, 10:59

Jak odróżnić potrzebę, imperatyw od obsesji?

Awatar użytkownika
Abraham45
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 375 razy
Otrzymał podziękowań: 126 razy
Kontakt:

Post autor: Abraham45 » 2018-01-18, 12:36

Według mnie potrzeba wypływa z serca, z tego co się czuje, obsesja to raczej sztuczne działanie, nieuporządkowane.

Wyobraź sobie, że u mnie w parafii, gdy chodziłem jeszcze z żoną jako dziewczyną była taka kobieta, która codziennie rano przychodziła do Kościoła aby uczestniczyć we mszy. Zawsze siadała w pierwszej ławce a potem gdy przychodził moment rozdawania Komunii ona cały czas stawała jako pierwsza aby jako pierwsza przyjmować Komunię. Potrafiła wpychać się przed ludzi a gdy ksiądz przechodził na drugi koniec rzędu przystępujących do Komunii ona leciała na ten drugi koniec. W końcu jeden ksiądz jasno jej powiedział, że nie udzieli jej pierwszej Komunii i ma iśc na koniec. Po tej mszy już więcej jej nie widzieliśmy.

Z jednej strony chęć uczestniczenia we mszy i przyjmowania Komunii może być w takiej osobie, ale nie musi. Widać było po niej, że ma jakieś problemy psychiczne i może to robić w jakieś religijnej obsesji.
Osoba która chce np uczestniczyć w codziennej mszy nie przychodzi stale o jednej porze, nie siada w tym samym miejscu, nie dąży do jakiś stałych określonych czynności. Dla takiej osoby jest ważne uczestnictwo i przyjmowanie Komunii - nie ważne gdzie będzie siedziała czy stała, nie ważne kiedy przyjmie Komunię - czy pierwsza, czy trzydziesta ważna jest łączność z Chrystusem wypływająca z serca.
"Chwalebny krzyż Zmartwychwstałego Pana jest drzewem mojego zbawienia. W jego korzeniach wzrastam, w jego gałęziach odpoczywam" :YMPRAY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 214 razy
Otrzymał podziękowań: 166 razy

Post autor: Dezerter » 2018-03-22, 11:33

Ciekawy artykuł z najnowszymi badaniami na temat wiary nastolatków w Europie
https://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/ro ... spartanntp

Czasy, kiedy religia miała duże znaczenie dla mieszkańców Europy, powoli mijają – wynika z badań brytyjskich naukowców. Coraz więcej młodych ludzi deklaruje, że wiara nie ma dla nich znaczenia. I to bynajmniej nie tylko na zachodzie. Na mapie kontynentu zdecydowanie wyróżnia się jeden kraj. Polska.
W czołówce zlaicyzowanych narodów Europy znajdują się Czesi i Estończycy. Za to Polska otwiera listę krajów z najbardziej zaangażowaną w życie duchowe młodzieżą. Zaledwie 17 proc. młodych Polaków uznaje się za niewierzących – wynika z badań londyńskiego Uniwersytetu im. św. Marii, przeprowadzonych w 21 europejskich państwach wśród osób w wieku 16 – 29 lat. To niezwykły wynik, biorąc pod uwagę, że zdecydowanej większości krajów Europy odsetek niewierzących wśród młodzieży przekracza 50 proc.
Obrazek

Chrześcijanie Inne religie Niewierzący
Ostatnio zmieniony 2018-03-22, 11:36 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Andej » 2018-03-22, 14:34

A w co wierzą, ci którzy nie wierzą? Człowiek obejść się bez wiary nie może. Może wierzyć w pieniądze lub władzę. A może we własną omnipotencję. Ale to jest też wiara. Wiara, która prędzej czy później zderza się z życiem. I zostaje żal. (Tak Gierkowi było żal, gdy zawiódł się na społeczeństwie. A tak "wierzył" w swoje posłannictwo. Jaruzelski też wierzył, ale w ostatniej chwili uwierzył.)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 54 razy
Otrzymał podziękowań: 380 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-22, 18:30

Wcale nie jestem pewien, czy przybywa niewierzących. Po prostu, nie ma już presji społecznej i niewierzący przestają chodzić do kościoła.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Dezerter » 2018-03-23, 00:58

Marek_Piotrowski pisze:
2018-03-22, 18:30
Wcale nie jestem pewien, czy przybywa niewierzących. Po prostu, nie ma już presji społecznej i niewierzący przestają chodzić do kościoła.
Pewnie masz rację z brakiem presji społecznej. Mnie dwie rzeczy z tej statystyki mocno zaskoczyły.
Najpierw in plus- TYLKO 25% na Litwie i 17% młodych ludzi w Polsce - myślałem, że jest dużo gorzej, ale nie tylko ja - pytam ludzi- wszyscy dają ok 50%.
Drugie in minus - to ponad 50% niewierzących młodych ludzi w Europie - wiedziałem, że jest źle, ale nie że aż tak np w Anglii, czy na Węgrzech.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 54 razy
Otrzymał podziękowań: 380 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-23, 08:17

Dezerter pisze:
2018-03-23, 00:58
Marek_Piotrowski pisze:
2018-03-22, 18:30
Pewnie masz rację z brakiem presji społecznej. Mnie dwie rzeczy z tej statystyki mocno zaskoczyły.
Najpierw in plus- TYLKO 25% na Litwie i 17% młodych ludzi w Polsce - myślałem, że jest dużo gorzej, ale nie tylko ja - pytam ludzi- wszyscy dają ok 50%.
  • Obawiam się, że jeszcze w Polsce może być ta presja i te wyniki są nazbyt optymistyczne
  • bardziej miarodajne byłyby statystyki uczęszczania na Eucharystię (a najlepiej - komunikowania) i jak to się zmienia
  • ciekawe byłoby poznać dokładną treść pytania (np. czy wykrywa postawę "tak w ogóle w coś wierzę, ale nie chcę mieć nic wspólnego z Kościołem)
Drugie in minus - to ponad 50% niewierzących młodych ludzi w Europie - wiedziałem, że jest źle, ale nie że aż tak np w Anglii, czy na Węgrzech.
Jest lepiej niż myślałem...

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Dezerter » 2018-03-23, 10:40

Pewnie znasz to, ale może innym się przyda - Liczby Polskiego Kościoła - 2016
http://fakty.interia.pl/religia/news-li ... ce=rek_101

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Andej » 2018-03-23, 11:32

Marek słusznie zwraca uwagę na formę pytania. Może wynikało z niego, że wierzącym jest każdy, kto nie odrzuca w sposób zdecydowany możliwości istnienia Boga? Jeśli tak, to wynik zupełnie niemiarodajny.

Moje obserwacje nie pokrywają się w przytoczonymi wynikami. Takoż wyniki zliczania wiernych w mojej parafii. Jako i też tych przystępujących do komunii świętej oraz przyjmujących kolędującego księdza.

Gdy słyszę o szkolnych lekcjach religii, to ogarnia mnie rozpacz. Chodzą, bo taki zwyczaj. Kiedyś spytałem kobietę, dlaczego chrzcisz, a nie chodzisz do kościoła? Jak dziecię uczyć się bezie religii, to będę chodzić. A potem z głowy?
A dziecko co najwyżej do tzw. ostatniego sakramentu, czyli bierzmowania. Wielki sukces. Do dupy z taką wiarą. Choć może lepszy rydz niż nic?

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: Dezerter » 2018-03-24, 00:13

Andeju jakie by pytanie nie było, to takie samo zadano w każdym kraju! stąd wyniki dla porównań jak sprawa wiary chrześcijańskiej (nie katolickiej!) wygląda w Europie wiarygodne.
Zauważcie, że jest też środkowa - inne religie - w 9o% to muzułmanie - więc też dla mnie bardzo ciekawe wyniki
Nie ma natomiast wątpliwości, że ateiści w śród młodzieży wygrywają ze wszystkimi religiami w Europie!

Awatar użytkownika
Quinque
Początkujący
Początkujący

Post autor: Quinque » 2018-03-24, 23:37

Przecież Czesi czy Szwedzi to nie ateiści. Wierzą we wróżby i inne bzdety. Tradycyjną religię zastąpili inną. Rynek prózni nie lubi...

Jeżeli ktoś ma ochotę może zerknąć na mój wątek. Który traktuje o tym samym

http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=4 ... 6&start=30

NOWY REGULAMIN FORUM

Zapraszamy do zapoznania się z nim
ODPOWIEDZ