#1 - Pytania do ateistów.

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Albertus » 2021-04-14, 17:35

SynJana pisze: 2021-04-14, 16:40 Mam wrażenie, że używanie tu słowa "wiara" może być mylące, bo ktoś może pomyśleć, że takie zaufanie jest analogiczne do wiary religijnej.
Rzeczy, które pochodzą od naukowców są bacznie weryfikowane - jeśli coś nie przechodzi tej weryfikacji są krytykowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Kowalski wziął się do nauki i faktycznie zaczął weryfikować te rzeczy - nie ma tu znaczenia, czy jest teistą, czy ateistą.

Natomiast tezy, które odnoszą się do religii, duszy, bogów, pochodzą z całkowicie odmiennych źródeł - objawień, świadectw, cudów. Większość ateistów wydaje się odrzucać takie źródła jako nieweryfikowalne lub wątpliwe.

Albertus - zastanawiam się, czy miałeś kiedyś prywatnie sposobność porozmawiać z ateistą i wypytać w co faktycznie wierzy, czemu ufa i tak dalej? Nie zrozum mnie źle, ale mam wrażenie, że nie starasz się ich zrozumieć, tylko masz już wyrobione jakieś zdanie o całej grupie i patrzysz na nich przez to szkiełko.
Widzę że opierasz się na odczuciach a nie na faktach w ocenie tego czy wierzenia ateistów różnią się od innych wierzeń.

Podałem przykład wiary w to że życie samoistnie powstało z materii nieożywionej. W jaki sposób zweryfikujesz prawdziwość takiej wiary? W jaki sposób weryfikują taką tezę naukowcy?

SynuJana nie oszukuj się !

To że jesteś ateistą nie zmienia faktu że wierzysz w rzeczy które są nieweryfikowalne i tego ze opierasz się w swoich wierzeniach na autorytetach, świadectwach i intuicjach innych ludzi. To że ludzie na których autorytecie opierasz swoje wierzenia są naukowcami nie zmienia tego że twoje wierzenia nie różnią od innych wierzeń co do zasady.

Jeszcze przed Ludwikiem Pasteurem w XIX wieku wśród ówczesnych naukowców, w tym ateistów, powszechna była wiara w samorództwo. Wierzono że robaki i inne zwierzęta wylęgają się w sprzyjających warunkach samoistnie z ziemi.I ówczesne naukowe obserwacje zdawały się to potwierdzać. Odkrycia Pasteura zadały temu kłam. Nie przeszkadza to jak widać ateistom wierzyć nadal w samorództwo tyle tylko że przeniesione miliardy lat w przeszłość albo na odległe planety. Wierzenia te w oczywisty sposób są nieweryfikowalne.
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 18:22 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Tek de Cart » 2021-04-14, 18:11

W dzisiejszej nauce coraz więcej rzeczy opiera się na wierze w autorytety :) bo mało kto ma dostęp do zderzacza hadronów itd więc może tylko ufać że te parę osób co tam pracuje, robi to uczciwie i dąży do prawdy. Skończyły się czasy 'omnibusów' - nawet jeśli rzuciłbym wszystko i zaczął zgłębiać fizykę, żeby samemu sprawdzić i nie musieć ufać naukowcom - to już życia mi nie starczy na biologię, chemię itd. Więc po prostu 'z braku własnych zasobów' musze polegać na innych.

Oczywiście wiara religijna ma trochę inny 'odcień' niż wiara w 'naukowość nauki' - ale akurat w przypadku chrześcijaństwa można część wspólną znaleźć. Nasza wiara opiera się na FAKTACH. Czyli rzeczywistych wydarzeniach które miały miejsce w historii ok 2 tysiące lat temu. To można badać naukowo - i 'uwierzyć' nauce, że Jezus Chrystus rzeczywiście istniał, został ukrzyżowany oraz że zmartwychwstał.
Do wiary religijnej te fakty jeszcze nie są wystarczające - bo można uznać te fakty, bez wiary w to że Jezus jest Bogiem.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Albertus » 2021-04-14, 18:16

Oczywiście wiara religijna, szczególnie chrześcijańska różni się zasadniczo od wierzeń ateistów.

Ale różnica nie polega na weryfikowalności wierzeń jak to sobie wyobrażają niektórzy ateiści.
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 18:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Andej » 2021-04-14, 19:48

SynJana pisze: 2021-04-14, 06:47 Mnie myśl o niebycie też przeraża.
Czemu? Niebyt, to nic. Nie ma cierpienia. Nie ma strachu. Nic. Ale ten, kto wierzy Synowi, wierzy w Jego obietnice. A te wyraźnie i jednoznacznie pouczają, że niebyt nie istnieje. Jest wieczność.
SynJana pisze: 2021-04-14, 06:47 chociaż niebyło mnie przez większość czasu
A to ciekawe. Bo ze mną inaczej. Zostałem stworzony wraz z Adamem. I Ewą. Jestem od początku świata. Ale, aż do połowy XX wieku, poza czasem. Dopiero w ubiegłym wieku Bóg osadził mnie w czasie. I będę w nim, aż do momentu, gdy wrócę tam, skąd przybyłem. Czyli do Boga. Ale już do innej rzeczywistości. Bo przed włączeniem w czas byłem jak pusty pojemnik, jak nagi szkielet. W czasie wypełniam naczynie/szkielet swój, aby to, co uzbieram przez całe życie złożyć u stóp Bożych.
SynJana pisze: 2021-04-14, 06:47 Fajnie byłby mieć pewność, że coś tam jest i móc to pokazać innym.
Tak. Ale tam, gdzie jest pewność, brak miejsca na wiarę. A my kierujemy się wiarą. Wiara jest warunkiem zbawienia. Liczymy na to. Jaki sens miałaby wiedza, gdyby jej ceną był brak zbawienia?
A pokazać inny się nie da. Bo nikt w żadne świadectwo nie uwierzy. Przeczytaj jutrzejszą Ewangelię. Świadczy On o tym, co widział i słyszał, a świadectwa Jego nikt nie przyjmuje. Albo też Łk 16.30i31: "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"». Niewierzący nie przyjmą żadnego świadectwa. Odrzucą każde. Wytłumaczą każde zjawisko, każdy fakt zbiegiem okoliczności, błędem pomiaru, zepsutym urządzeniem. Tylko wiara daje odpowiedź.
Ale wiara nie jest na poklask. Wiara nie musi być fajna. Na pewno nie jest okazją po popisów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: SynJana » 2021-04-14, 21:50

@Albertus
Nie wierzę, że życie powstało samoistnie ^_^
Jeśli chcesz, możemy na prywatnym kanale porozmawiać o tym w co wierzę i czemu, o ile chcesz posłuchać.

@Tek de Cart
Też skłaniam się ku badaniu tego, co możemy i weryfikacji tego, w którą stronę powinno sam to pokierować.

@Andej
Czemu niebyt mnie przeraża? Ciężko mi ogarnąć, jak można nie_być. Chociaż te momenty, gdy nie miałem świadomości znacząco ułatwiają wyobrażenie tego sobie.
Nie wiem, co złego jest w tłumaczeniu zjawisk. Jeśli można je zbadać, wytłumaczyć - dlaczego nie? Jeśli dane prawdopodobnie są błędne - trzeba tak do nich podejść. Jeśli zjawisko jest bardzo nieprawdopodobne - należy podejść do niego z większym sceptycyzmem i uważać. Jeśli jednak dane są mocne - należy przyjąć na klatę to, co pokazują :)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Albertus » 2021-04-14, 21:53

SynJana pisze: 2021-04-14, 21:50 @Albertus
Nie wierzę, że życie powstało samoistnie ^_^
Jeśli chcesz, możemy na prywatnym kanale porozmawiać o tym w co wierzę i czemu, o ile chcesz posłuchać.
Tak jak już pisałem nie mam zamiaru rozmawiać z tobą poza otwartym forum.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: SynJana » 2021-04-14, 21:57

@Albatros
Proszę więc, abyś nie wciskał mi wierzeń i stanowisk, których nie posiadam :*

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Andej » 2021-04-14, 22:08

SynJana pisze: 2021-04-14, 21:50 Nie wiem, co złego jest w tłumaczeniu zjawisk.
Ja też nie wiem. Przynajmniej w odniesieniu do uczciwego tłumaczenia.
Ale, osobiście uważam, że wszystkie procesy, które obserwuję są ciągłe. Choć, paradoksalnie, czas uważam za skwantowany. Ale to nie ma znaczenie, bo czas jest pojęciem wtórnym, a do tego względnym. I wielowymiarowym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Albertus » 2021-04-14, 22:18

SynJana pisze: 2021-04-14, 21:57 @Albatros
Proszę więc, abyś nie wciskał mi wierzeń i stanowisk, których nie posiadam :*
Albatros to taki duży morski ptak . :)

Ale zakładam ze to do mnie.

Jeśli się pomyliłem co do twoich wierzeń i stanowisk to bardzo przepraszam.Nie chodziło mi zresztą o konkretnie twoje poglądy a o poglądy ateistów w ogóle.Twoje wierzenia i poglądy zresztą niespecjalnie mnie interesują. Jeśli ty prezentujesz poglądy ateistów to ja odnoszę się do tych poglądów.
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 22:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Andej » 2021-04-14, 22:20

Sądzę, że była to aluzja do dalekosiężnych lotów. Miła i pozytywna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Albertus » 2021-04-14, 22:38

Andej pisze: 2021-04-14, 22:20 Sądzę, że była to aluzja do dalekosiężnych lotów. Miła i pozytywna.
Może to nie aluzja tylko niezamierzony błąd.

A Albatros też brzmi ładnie. B-)

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: SynJana » 2021-04-15, 06:53

Czysty błąd :D

@Albertus
Wierzenia, światopogląd i przekonania ateistów nie są monolitem - nie ma czegoś takiego, jak "poglądy ateistów". Jest cała grupa ateistów, która nie wierzy w żadnego boga, ale wierzy w inne nadnaturalne rzeczy, jak duchy.
Tak samo mamy z teistami, chrześcijanami, czy katolikami. Przykład mojej żony, która uważa się za katoliczkę: wierzy w rzucanie klątw, i nie uważa, że musi chodzić do kościoła, o doktrynie praktycznie nie wie nic. Identyfikuje się jednak z tym konkretnym katolickim (nie prawosławnym, czy innym) Bogiem.

@Andej
Nie do końca zrozumiałem, co w kontekście tłumaczenia zjawisk/procesów ma ich ciągłość.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Tek de Cart » 2021-04-15, 15:11

Andej pisze: 2021-04-14, 19:48 A to ciekawe. Bo ze mną inaczej. Zostałem stworzony wraz z Adamem. I Ewą. Jestem od początku świata. Ale, aż do połowy XX wieku, poza czasem. Dopiero w ubiegłym wieku Bóg osadził mnie w czasie. I będę w nim, aż do momentu, gdy wrócę tam, skąd przybyłem. Czyli do Boga. Ale już do innej rzeczywistości. Bo przed włączeniem w czas byłem jak pusty pojemnik, jak nagi szkielet. W czasie wypełniam naczynie/szkielet swój, aby to, co uzbieram przez całe życie złożyć u stóp Bożych.
@Andej jeśli w ten sposób wyrażasz swoją wiarę w tzn. preegzystencję duszy - to wiedz, że jest to herezja... :)
https://www.teologia.pl/m_k/zag03-03.htm#1b
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Albertus » 2021-04-15, 19:21

SynJana pisze: 2021-04-15, 06:53 Czysty błąd :D

@Albertus
Wierzenia, światopogląd i przekonania ateistów nie są monolitem - nie ma czegoś takiego, jak "poglądy ateistów". Jest cała grupa ateistów, która nie wierzy w żadnego boga, ale wierzy w inne nadnaturalne rzeczy, jak duchy.
Tak samo mamy z teistami, chrześcijanami, czy katolikami. Przykład mojej żony, która uważa się za katoliczkę: wierzy w rzucanie klątw, i nie uważa, że musi chodzić do kościoła, o doktrynie praktycznie nie wie nic. Identyfikuje się jednak z tym konkretnym katolickim (nie prawosławnym, czy innym) Bogiem.
Wierzenia ateistów nie są monolitem natomiast bez wątpienia łączy je niewiara w osobowego Boga Stwórcę, transcendentnego i immanentnego wobec swego stworzenia.

Natomiast jeśli chodzi o katolików to poglądy katolickie są w najistotniejszych kwestiach dosyć jasno określone. Są oczywiście ludzie którzy identyfikują się jako katolicy a mają inne wierzenia niż katolickie ale nie możemy ich wierzeń nazywać katolickimi jeśli nie są zgodne z Pismem Świętym, Tradycją Apostolska i nauczaniem Kościoła.

Nie bardzo rozumiem co to znaczy ze ktoś "wierzy w rzucanie klątw"?

Rzucanie klątw jest faktem w sensie wykonywania tej czynności przez niektórych ludzi. Dla nas katolików jest to bardzo poważny grzech. Można się najwyżej zastanawiać czy rzucanie klątw jest skuteczne a jeśli jest to na ile i od czego to zależy.

I jeszcze taka uwaga - nie ma czegoś takiego jak Bóg katolicki i Bóg prawosławny. Katolicy i prawosławni wierzą w tego samego Boga.
Ostatnio zmieniony 2021-04-15, 19:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #1 - Pytania do ateistów.

Post autor: Andej » 2021-04-15, 20:56

SynJana pisze: 2021-04-15, 06:53 Nie do końca zrozumiałem, co w kontekście tłumaczenia zjawisk/procesów ma ich ciągłość.
Wszystko to, co istnieje, istnieje wiecznie. Wszystko zostało stworzone, gdy Bóg stwarzał świat. Stworzył wtedy całą bazę. Wszystkie atomy, elektrony. Od tamtego czasu nie przybył żaden atom, który by nie miał początku w momencie stworzenia. Cały czas jest ta sama materia. Zmienia się. Jest przetwarzana. Dokonują się rozpady i fuzje. Ale cały czas jest to ten sam materiał. Wszystko co stworzył, na niebie i ziemi, materialne i niematerialne, jest od stworzenia.
Tek de Cart pisze: 2021-04-15, 15:11 @Andej jeśli w ten sposób wyrażasz swoją wiarę w tzn. preegzystencję duszy - to wiedz, że jest to herezja... https://www.teologia.pl/m_k/zag03-03.htm#1b
W takim razie jestem heretykiem. Ale przekleiłem zdanie z tekstu, do którego podałeś link.
Według nauczania Kościoła Bóg stwarza każdą duszę z nicości. Działanie Boga splata się z ustanowionymi przez Niego prawami biologicznymi, i obdarza on poczęte dziecko stworzoną przez siebie nieśmiertelną duszą, która nigdy nie przestanie istnieć.
Całkowicie się z nim zgadzam. I jest ono zgodne z tym, co napisałem. Dokładnie to samo napisałem. Kluczem do zrozumienia moich słów jest rozumienie czasu. Bóg JEST. Jest ponad czasem. Bóg stworzył mnie stwarzając świat, ale nie uczynił tego ani sekundy przed moim poczęciem. Stworzył mnie stwarzając i osadził w czasie, w połowie ubiegłego wieku. Ja już byłem, ale nie w czasie. Nie przed poczęciem. Bo poczęcie jest włączeniem mnie w czas.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”