#2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

#2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-02-20, 10:08

Jeśli spisać światopogląd konkretnego ateisty w książce, to jego spisane doświadczenie i fakty, byłaby dla niego w pewnym sensie taką, samą “natchnioną” jak dla ludzi religijnych ich książki. Nie sposób sprawdzić wszystkich tez zawartych w tej książce, więc mnóstwo trzeba będzie brać “na wiarę”.

Dlaczego krytykujesz czyjąś światopogląd religijny, twierdząc, że to tylko wymyślone rzeczy, mity skoro w swoim światopoglądzie masz wiele twierdzeń i założeń które trzeba brać “na wiarę”, a nauka wiele razy myliła się w swoich tezach i każda aktualna wiedza naukowa może być jutro zanegowana nowymi teoriami i odkryciami?
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: sądzony » 2020-03-20, 23:35

Nie krytykuję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: apostata » 2020-03-24, 21:09

Słusznie zauważyłeś że każdy ateista ma swój światopogląd. Ja nie biorę nauki na wiarę. Cały sens nauki jest w tym że wszystko może zostać podważone i zastąpione nowszą teorią. Staram się być najbliżej prawdy jak potrafię ale "wiem że nic nie wiem".
Katolicy czy chrześcijanie teoretycznie powinni mieć wspólny ale tak nie jest. Czy Ty stosujesz się do wszystkich nauk Mojżesza, Jezusa, papieża? Czy też sam tworzysz swój światopogląd?
Ostatnio zmieniony 2020-03-24, 21:11 przez apostata, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: sądzony » 2020-03-24, 21:28

apostata pisze: 2020-03-24, 21:09 Słusznie zauważyłeś że każdy ateista ma swój światopogląd. Ja nie biorę nauki na wiarę. Cały sens nauki jest w tym że wszystko może zostać podważone i zastąpione nowszą teorią. Staram się być najbliżej prawdy jak potrafię ale "wiem że nic nie wiem".
Katolicy czy chrześcijanie teoretycznie powinni mieć wspólny ale tak nie jest. Czy Ty stosujesz się do wszystkich nauk Mojżesza, Jezusa, papieża? Czy też sam tworzysz swój światopogląd?
Tworzenie własnego światopoglądu jest przyjmowaniem światopoglądu Jezusa Chrystusa.
Jeżeli widzisz to inaczej, widzisz to inaczej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: apostata » 2020-03-24, 23:06

Twierdzisz że Twój światopogląd jest w pełni zgodny z tym Jezusa Chrystusa? Możesz mi go przybliżyć?
Ostatnio zmieniony 2020-03-24, 23:06 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: Andej » 2020-03-25, 07:30

apostata pisze: 2020-03-24, 21:09... Ja nie biorę nauki na wiarę. Cały sens nauki jest w tym że wszystko może zostać podważone i zastąpione nowszą teorią. ...
Czy to znaczy, że nie wierzysz nauce? Nie wierzysz, że Księżyc jest oddalony od Ziemi o 384400 km? Czy nie wierzysz w istnienie Księżyca? Wierzysz w to, że Ziemia jest geoidą?

Cały sens wiary Bogu jest to, że jest On przykładem do naśladowania. Przykładem, który w każdej chwili powinien być zmieniony, na lepszy. Celem wiary jest dążenie do doskonałości bożej w miarę ludzkich możliwości. Celem wiary jest też wypełnianie otrzymanych od Boga poleceń. A jednym z nich jest rozwój nauki. Poznawanie otaczającego świata i dostosowywanie go do potrzeb wszystkiego, co na nim żyje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: apostata » 2020-03-25, 09:37

Andej pisze: 2020-03-25, 07:30 Czy to znaczy, że nie wierzysz nauce? Nie wierzysz, że Księżyc jest oddalony od Ziemi o 384400 km? Czy nie wierzysz w istnienie Księżyca? Wierzysz w to, że Ziemia jest geoidą?
Gdyby od tego miało zależeć moje życie to bym to sprawdził. Akurat odległość od księżyca można sprawdzić samodzielnie

Wiem bezsprzecznie że ziemia jest w przybliżeniu kulą. Znam też kilka praw fizyki które pozwalają mi wierzyć że ziemia faktycznie jest geoidą. Poza tym pracuje z mapami i wiem że modele oparte o geoidę się sprawdzają więc nie mam powodów żeby w to nie wierzyć.
Andej pisze: 2020-03-25, 07:30 Cały sens wiary Bogu jest to, że jest On przykładem do naśladowania. Przykładem, który w każdej chwili powinien być zmieniony, na lepszy. Celem wiary jest dążenie do doskonałości bożej w miarę ludzkich możliwości. Celem wiary jest też wypełnianie otrzymanych od Boga poleceń. A jednym z nich jest rozwój nauki. Poznawanie otaczającego świata i dostosowywanie go do potrzeb wszystkiego, co na nim żyje.
Na jakie podstawie twierdzisz że Bóg jest doskonały? Czy masz na myśli Boga Biblii? Jakie jeszcze ma według Ciebie cechy?
Dlaczego twierdzisz że rozwój nauki jest polecony przez Boga? Jeśli to Bóg Biblii to wstrzymywał rozwój nauki.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: sądzony » 2020-03-25, 10:02

apostata pisze: 2020-03-24, 23:06 Twierdzisz że Twój światopogląd jest w pełni zgodny z tym Jezusa Chrystusa? Możesz mi go przybliżyć?
Napisałem:
"Tworzenie własnego światopoglądu jest przyjmowaniem światopoglądu Jezusa Chrystusa."

Nie jest w pełni zgodny, a wręcz jest bardzo daleki.
Ale staram się na Niego patrzeć i próbuję za Nim iść.
Choć to zajedwabiście trudne, to złociście radosne.

Jezus Chrystus chce od Ciebie twoich grzechów. Bóg chce twej woli.
Nic więcej nie mamy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

apostata

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: apostata » 2020-03-25, 10:15

Jaki jest światopogląd Jezusa Chrystusa? W czym konkretnie starasz się na niego patrzeć? Czy Jezus Chrystus i Bóg Ojciec to ta sama osoba?

Ostatnich zdań nie zrozumiałem.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-25, 10:52

apostata pisze: 2020-03-25, 09:37 Dlaczego twierdzisz że rozwój nauki jest polecony przez Boga? Jeśli to Bóg Biblii to wstrzymywał rozwój nauki.
No to mnie nieustannie dziwi... Żyje sobie taki ateista w jedynej cywilizacji na świecie która opracowała całą praktycznie naukę. Cywilizacja ta wyrosła na katolicyzmie. I jakoś zupełnie nie potrafi skojarzyć że to chyba jest że sobą powiązane... Cały świat w którym żyjemy wygląda tak a nie inaczej właśnie dlatego że kształtował go Kościół katolicki. Wystarczy popatrzeć na Chiny, Indie, Egipt i inne cywilizacje przez wieki. Przecież też miały swoje osiągnięcia. Ale jak widać nie miały tego co Europie zaszczepiła wiara katolicka - że świat jest dziełem rozumnego Boga, który nas wyposażył w rozum pozwalający badać i rozumieć Jego dzieła.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: Andej » 2020-03-25, 11:05

apostata pisze: 2020-03-25, 09:37 ... Gdyby od tego miało zależeć moje życie to bym to sprawdził. Akurat odległość od księżyca można sprawdzić samodzielnie ...
Jednak poprzestajesz na wierze.
apostata pisze: 2020-03-25, 09:37 ... Wiem bezsprzecznie że ziemia jest w przybliżeniu kulą. Znam też kilka praw fizyki które pozwalają mi wierzyć że ziemia faktycznie jest geoidą. Poza tym pracuje z mapami i wiem że modele oparte o geoidę się sprawdzają więc nie mam powodów żeby w to nie wierzyć. ...
Czyli znów na wiarę. Dlaczego nie wierzysz płakoziemcom? Albo mi, który uważam, że Ziemia jest wklęsła. I łatwo to udowodnić.
apostata pisze: 2020-03-25, 09:37 ... Na jakie podstawie twierdzisz że Bóg jest doskonały? ...
Choćby na podstawie doskonałości mechanizmów praw naturalnych. Na braku jakiejkolwiek niedoskonałości. Na podstawie wspaniałości jego dzieła, jakim jest człowiek. Niedoskonały, ułomny, ale wciąż wspaniały (wiem, są przypadki zbrodniarzy, dewiantów, chorych, kalek; są też geniusze).
apostata pisze: 2020-03-25, 09:37 ... Dlaczego twierdzisz że rozwój nauki jest polecony przez Boga? ...
Bóg, słowami: Czyńcie ją sobie poddaną, nakazał kreatywność. Sensem istnienia człowieka jest rozwój. Zdobywanie wiedzy, doskonalenie się. Poznawanie tajemnic natury i wykorzystywanie ich dla dobra ludzkości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: apostata » 2020-03-25, 11:33

Tek de Cart pisze: 2020-03-25, 10:52
apostata pisze: 2020-03-25, 09:37 Dlaczego twierdzisz że rozwój nauki jest polecony przez Boga? Jeśli to Bóg Biblii to wstrzymywał rozwój nauki.
No to mnie nieustannie dziwi... Żyje sobie taki ateista w jedynej cywilizacji na świecie która opracowała całą praktycznie naukę. Cywilizacja ta wyrosła na katolicyzmie. I jakoś zupełnie nie potrafi skojarzyć że to chyba jest że sobą powiązane... Cały świat w którym żyjemy wygląda tak a nie inaczej właśnie dlatego że kształtował go Kościół katolicki. Wystarczy popatrzeć na Chiny, Indie, Egipt i inne cywilizacje przez wieki. Przecież też miały swoje osiągnięcia. Ale jak widać nie miały tego co Europie zaszczepiła wiara katolicka - że świat jest dziełem rozumnego Boga, który nas wyposażył w rozum pozwalający badać i rozumieć Jego dzieła.
1. Nie doceniasz osiągnięć innych cywilizacji. Starożytnej Gracji, Rzymu, Arabów, Chin czy Indii. Nie widać już o naukowcach rosyjskich czy protestanckich.
2. To że nauka rozwijała się w państwach chrześcijańskich nie oznacza że to dzięki religii. Znaczna część osiągnięć była i jest pomimo religii. Nawet na tym forum ludzie nie akceptują ewolucji mimo że niej popiera się wysłana medycyna, rolnictwo i wiele innych dziedzin nauki.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-25, 11:44

Doceniam osiągnięcia innych, ale to nie oni zbudowali dzisiejszy świat. Naukowcy rosyjscy i protestanccy budowali już na fundamencie polozonym, a ja właśnie o tym fundamencie pisze. Tylko w Europie średniowiecznej powstały centra naukowe - uniwersytety - sponsorowane zresztą głównie przez Kościół. I to tam wykuto podstawy całej dzisiejszej nauki - oczywiście korzystając z dorobku starożytności (przechowanego też głównie przez Kościół). Głównymi naukowcami zresztą też byli ludzie wierzący, a często wręcz duchowni katoliccy. Religia w każdej cywilizacji stanowiła zawsze jeden z najważniejszych filarów. Więc jej wpływ na kształt cywilizacji jest znaczny. Cywilizacje inne miały swoje religie - i jak widać to raczej tam zahamowany był rozwój nauki.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

apostata

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: apostata » 2020-03-25, 11:54

Andej pisze: 2020-03-25, 11:05
Jednak poprzestajesz na wierze.
To kwestia słów. Mam takie przekonanie. Nie sprawdzam wszystkiego sam ale mam podstawy żeby utrzymywać takie przekonanie i wiem że mogę to sprawdzić gdyby to było konieczne.
Czyli znów na wiarę. Dlaczego nie wierzysz płakoziemcom? Albo mi, który uważam, że Ziemia jest wklęsła. I łatwo to udowodnić.
Nie. Pracuje na mapach i gdyby Ziemia była wklęsła to drogi by mi się nie zbiegały tam gdzie się mają zbiegać.
Choćby na podstawie doskonałości mechanizmów praw naturalnych. Na braku jakiejkolwiek niedoskonałości. Na podstawie wspaniałości jego dzieła, jakim jest człowiek. Niedoskonały, ułomny, ale wciąż wspaniały (wiem, są przypadki zbrodniarzy, dewiantów, chorych, kalek; są też geniusze).
Na tej podstawie możesz stwierdzić że prawa naturalne czy człowiek są doskonałe ale to nie znaczy że ich twórca jest doskonały ani nawet że jest jakiś twórca. Jeśli narysuję w programie komputerowym doskonale koło to znaczy że jestem doskonały?
Poza tym ani wszechświat ani człowiek nie są doskonałe. Dla każdego jestem w stanie podać możliwe ulepszenia.

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2020-03-25, 11:44 Doceniam osiągnięcia innych, ale to nie oni zbudowali dzisiejszy świat. Naukowcy rosyjscy i protestanccy budowali już na fundamencie polozonym, a ja właśnie o tym fundamencie pisze. Tylko w Europie średniowiecznej powstały centra naukowe - uniwersytety - sponsorowane zresztą głównie przez Kościół. I to tam wykuto podstawy całej dzisiejszej nauki - oczywiście korzystając z dorobku starożytności (przechowanego też głównie przez Kościół). Głównymi naukowcami zresztą też byli ludzie wierzący, a często wręcz duchowni katoliccy. Religia w każdej cywilizacji stanowiła zawsze jeden z najważniejszych filarów. Więc jej wpływ na kształt cywilizacji jest znaczny. Cywilizacje inne miały swoje religie - i jak widać to raczej tam zahamowany był rozwój nauki.
Nie widzę żebyś doceniał. W średniowieczu nauka rozwijała że najlepsi w świecie arabskim a dokonania starożytnych Greków i Rzymian przechowali właśnie oni. Kościół katolicki miał to rolę raczej odwrotną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: #2 - Pytania do ateistów. - Światopogląd

Post autor: Andej » 2020-03-25, 12:03

Jak byś chciał. Ale nie jesteś w stanie.
A mapy nie są dowodem na cokolwiek. Jak będzie mi na tym bardzo zależało, to zrobię globus Warszawy? Czy świadczyć on będzie o jej kulistości.
Wklęsłość jest drugą stroną kulistości. Dokładnie to samo można odwzorować na obu stronach powierzchni kuli.

Twoje dzieła przewyższają rozum twórcy i intelekt?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Zablokowany

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”