Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-16, 10:04

Przepraszam, wklejam ponownie całość, gdyż to co poprzednio wkleiłem jako tautologię jest wierutną bzdurą. Pomyłkowo implikacja w złą stronę.
Tautologią jest zdanie następujące:
Obrazek
I to zdanie jest zawsze prawdziwe.

apostata pisze: 2020-09-15, 22:51 Szukam prawdy i próbuje zrozumieć Was wierzących.
Dzięki rozmową z Wami lepiej rozumiem Waszą wiarę i widzę jak się różni od tego co mówi ksiądz na kazaniu czy moi nawiedzeni krewni.
W takim szukaniu odnajduję samego siebie sprzed lat. Też szukałem nie wprost. Szukałem przez zaprzeczenia. Przez wytykanie niespójności, sprzeczności. Nie wiem, czy była to dobra metoda. Zgodnie z moją ulubiona tautologią (Obrazek) metoda jest skuteczna jedynie pod warunkiem przyjęcia prawidłowej i logicznej metody rozumowania. Mnie doprowadziła tam, gdzie jestem. Ale nie mi oceniać, gdzie się znajduję, ani kim jestem.

Staranie się o to aby zrozumieć człowieka oceniam bardzo wysoko. Choć nie raz mam wrażenie, że jest przeciwnie. Ze to mi narzuca się jakieś zdanie. W tym życzę powodzenia. I zazdroszczę zapału. Wydaje mi się, że człowieka nie da się w pełni zrozumieć. Każdy jest inny.

Dziwię się, że można lepiej lub gorzej rozumieć wiarę na podstawie rozumienie wierzących. Wydaje mi się to być warstwą powierzchowna. I do tego zupełnie niespójną. Zwłaszcza zważywszy, że choć mamy wspólną wiarę, to dla każdego jest ona zupełnie inna.
Teraz do głowy przyszło mi skojarzenie z wczorajszą Ewangelią. Wszyscy tam dążyli do Boga. I Jezus, i Jan, i faryzeusze, i uczeni w piśmie, i nauczyciele, ale choć do tego samego Boga, to prowadzili w różne strony. A ludzie? A ludzie nie słuchali nikogo z nich.
[/quote]
Ostatnio zmieniony 2020-09-16, 10:05 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Betula
Bywalec
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 13 wrz 2019
Has thanked: 61 times
Been thanked: 72 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Betula » 2020-09-16, 11:16

apostata pisze: 2020-09-15, 22:51
Betula pisze: 2020-09-15, 22:19 Ad. a) A zatem wierzysz w gen niewiary. Nie ma i nie będzie dowodów jego istnienie...
Oczywiście że nie ma takiego genu. (..)
Przepraszam, mój post był niewłaściwy. Pochopnie dopowiedziałam sobie, że masz na myśli "gen Boga" / gen ateizmu.
Mam alergię na takie pseudonaukowe opowiastki.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-16, 11:20

@Andej próbkę rozumieć ludzi, bo do Boga nie mam dostępu.
Mam nadzieję że Wy też dzięki mnie zrozumiecie że ateiści nie są źli na Boga ani nie chce grzeszyć, jak to nie raz słyszałem tylko po prostu nie wierzą że Bóg w ogóle istnieje.
@Betula OK, przeprosiny przyjęte:)
Ostatnio zmieniony 2020-09-16, 11:22 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Magnolia » 2020-09-16, 11:23

apostata pisze: 2020-09-16, 11:20 @Andej próbkę rozumieć ludzi, bo do Boga nie mam dostępu.
Mam nadzieję że Wy też dzięki mnie zrozumiecie że ateiści nie są źli na Boga ani nie chce grzeszyć, jak to nie raz słyszałem tylko po prostu nie wierzą że Bóg w ogóle istnieje.
@Betula OK, przeprosiny przyjęte:)
Apostato, naprawde myślisz ze nie wiemy na czym polega ateizm?
Wyjątkowo dużo zajmujesz się tematem, który wg Ciebie nie istnieje...jak to wyjaśnić?
Ja uważam że fizyka kwantowa nie istnieje, i dlatego wcale mnie nie interesuje co inni o tym mówią i myślą...
Ostatnio zmieniony 2020-09-16, 11:24 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-16, 12:00

@Magnolia Biorąc pod uwagę jak religia wpływa na politykę, sprawy społeczne oraz na to ile pieniędzy doi z naszych podatków to dziwne żebym się nie interesował.

Magnolia

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Magnolia » 2020-09-16, 12:04

apostata pisze: 2020-09-16, 12:00 @Magnolia Biorąc pod uwagę jak religia wpływa na politykę, sprawy społeczne oraz na to ile pieniędzy doi z naszych podatków to dziwne żebym się nie interesował.
nie poruszasz tu na forum takich tematów, społecznych czy politycznych, podatkowych... rozmawiasz o prawdach wiary katolickiej. A jak to się ma do podatków to nie wiem... raczej wcale...

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: kundelek » 2020-09-16, 15:57

Drogi apostato - tyle pieniedzy ile wydoil ateizm z ludzi to nawet cala galaktyczna religia nie mialaby mozliwosci wydoic przez miliony lat swietlnych.

Wez sie ogarnij i bajek nam nie serwuj.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-16, 16:07

@Magnolia jak to nie? Nawet ze mną w tych kwestiach dyskutowałaś. Ale nie łudzę się że zdołam Was przekonać jeśli dogmatycznie wierzycie w nauki Kościoła. Poza tym pisze żeby Was zrozumieć. I to co ToTylkoJa napisała o antykoncepcji pozwala mi lepiej Was rozumieć.

Dodano po 1 minucie 38 sekundach:
@kundelek to jakiś absurdalny zarzut. Niby jak brak wiary w bogów, mógł wydoić jakąś kasę? Przecież ateizm nie ma nawet struktur.
Ostatnio zmieniony 2020-09-16, 16:07 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: kundelek » 2020-09-16, 17:05

Doprawdy? Ateizm nie stworzyl ideologii?

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-16, 17:29

Nie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-16, 19:50

apostata pisze: 2020-09-16, 11:20@Andej próbkę rozumieć ludzi, bo do Boga nie mam dostępu.
Fakt. Bez wiary dostęp trudniejszy. Pozornie niemożliwy. A jednak przemawia. Przez ludzi, przez zdarzenia, sytuacje, otoczenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-16, 20:41

@Andej a Ty masz dostęp do Boga?

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: kundelek » 2020-09-16, 21:03

Udowodnij prosze, ze ideologie ateistyczne nie sa stworzone na bazie ateizmu.

apostata

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: apostata » 2020-09-16, 21:29

kundelek pisze: 2020-09-16, 21:03 Udowodnij prosze, ze ideologie ateistyczne nie sa stworzone na bazie ateizmu.
Jakie ideologie? Dlaczego ja mam coś udowadniać?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Adam, dogmaty, ewolucja i wszytko razem

Post autor: Andej » 2020-09-16, 21:36

Tak, jak każdy wierzący Mu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”