Brak wiary w Boga

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Zorian

Post autor: Zorian » 2016-04-05, 16:14

Istnienie Boga lub bogów, duszy, egzystencji pośmiertnej, reinkarnacji, raju, piekła itd. - to wszystko są rzeczy absolutnie nieoczywiste i do zanegowania. Niektórzy po prostu dochodzą do wniosku, że ich wiara nie ma żadnych rozsądnych podstaw, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu osobiste problemy różnego rodzaju. Tak było i ze mną. Nigdy jednak nie stałem się zdeklarowanym ateistą, zawsze szukałem, zadawałem sobie pytania, nie uważałem swojej niewiary za prawdę absolutną ;) To mi chyba pomogło w otwarciu się na doświadczenia prowadzące mnie do wiary, choć już innego typu.
Ateizm szanuję bardzo. Jest bardzo uczciwy intelektualnie i pokazuje nam wszystkim, że nic w co wierzymy nie jest takie oczywiste.
Ostatnio zmieniony 2016-04-05, 20:49 przez Zorian, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-04-05, 17:14

Ja na przykład wierzę w solidarność ludzką i prawa narodu polskiego.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2016-04-05, 21:37

A co z Allahem?

Powiem Ci, ze patrze na Ciebie i mogę sobie pomyśleć, co inny wyznawca Allaha to inny zupełnie muzułmanin pod kątem wiary, tradycji. Jedni sie w ogole nie modla, podczas kiedy niektórzy biją głową poklony 5 razy dzień. Jedni zabijaja dla Boga, siejac terror, drudzy namawiaja do pokoju.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-04-06, 14:13

Dopóki nie przyjąłem islamu, byłem zwolennikiem katolicyzmu otwartego, liberalnego i społecznego. Wyrazem takiego stosunku był krakowski "Tygodnik Powszechny".

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2016-04-06, 21:00

Dzięki za odpowiedz :->

Jak objawia sie Twoja wiara w Allaha? Proszę...
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-04-07, 01:51

Czytam sobie w domu Koran i sporadycznie modlę się. Wierzę w Boga, anioły i to, co napisano w Koranie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Post autor: Albertus » 2016-04-07, 09:04

Piotrek pisze:Czytam sobie w domu Koran i sporadycznie modlę się. Wierzę w Boga, anioły i to, co napisano w Koranie.
A co z ramadanem i pielgrzymką do Mekki?

A modlitwa dlaczego sporadycznie? Przecież islam nakazuje 5 razy dziennie.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-04-07, 13:09

5 razy dziennie modlą się kapłani muzułmańscy. Ramadanu staram się przestrzegać. Na pielgrzymce dotychczas nie byłem.

Piotrek

Re: Brak wiary w Boga

Post autor: Piotrek » 2016-04-21, 08:39

W PRL ukazywały się wartościowe pisma katolickie. Mam tu na myśli tygodniki "Ład" i "Słowo Powszechne" oraz miesięczniki "Więź" i "Znak". "Znak" posiadał w Sejmie własne koło poselskie.

exe

Re:

Post autor: exe » 2016-04-21, 11:03

Piotrek pisze:5 razy dziennie modlą się kapłani muzułmańscy. Ramadanu staram się przestrzegać. Na pielgrzymce dotychczas nie byłem.
Modlitwa wg chrześcijan, zmierza w swej doskonałości do eliminacji "momentów modlitewnych" na rzecz stałości dialogu z Bogiem. Tak więc dziwna to nauka, jaką przedstawiasz, chyba że przekonasz mnie za pomocą tekstów mistyki islamskiej, że "momentów" w praktyce muzułmańskiej nie ma.

Piotrek

Re: Brak wiary w Boga

Post autor: Piotrek » 2016-04-21, 13:13

aha, dziekuję za odpowiedź. Muzułmanie modlitwą i przykładami życia dążą do bycia muzułmanami sahih, co jest trudno przetłumaczalne. Można to określić jako bycie w stanie ciągłej modlitwy. Piotrek.

Piotrek

Re: Brak wiary w Boga

Post autor: Piotrek » 2016-04-21, 14:57

Polecam sprawdzenie terminu "sufi". Mistrzami w sufiźmie są Turcy.

exe

Re: Brak wiary w Boga

Post autor: exe » 2016-04-21, 15:02

Piotrek pisze:aha, dziekuję za odpowiedź. Muzułmanie modlitwą i przykładami życia dążą do bycia muzułmanami sahih, co jest trudno przetłumaczalne. Można to określić jako bycie w stanie ciągłej modlitwy. Piotrek.
Poleć mi, proszę, literaturę w tym celującą, a która zwróciła twoja uwagę na ten aspekt. Skoro tedy nie ma być różnicy w postawie modlitwy nieustającej pomiędzy członkami obu religii, to jaka jest geneza motywu twojego wyboru?

Piotrek

Re: Brak wiary w Boga

Post autor: Piotrek » 2016-04-21, 16:29

Na forum zostałem zaproszony jako osoba z zewnątrz. Nie jest moim celem tutaj propagowanie islamu. Toczy się walka o to, jaka Polska ma być. Przypominam o istnieniu w ewidencji partii politycznych polskiej chadecji, w postaci Chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy. Piotrek.

exe

Re: Brak wiary w Boga

Post autor: exe » 2016-04-21, 20:34

Piotrek pisze:Na forum zostałem zaproszony jako osoba z zewnątrz. Nie jest moim celem tutaj propagowanie islamu. Toczy się walka o to, jaka Polska ma być. Przypominam o istnieniu w ewidencji partii politycznych polskiej chadecji, w postaci Chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy. Piotrek.
Jeśli jest się wierzącym w to i owo, trzeba dać temu wyraz i wezwanie moje dotyczy jak zawsze gruntu czystej myśli, a to jest wezwanie do uzasadnienia, nie zaś do propagowania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”