Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Hiba » 2020-03-11, 14:57

Kwestia wolnej woli danej człowiekowi przez Boga, tłumaczona przez wielu na niniejszym forum, jest bardzo przekonująca, w swej definicji. Osobiście nie jestem zwolennikiem aborcji. Ziemską karę za zabójstwo też uważam za normę.

Jednak nasuwa mi się taki oto wątek, na który jeszcze nie znam odpowiedzi:
(1).Dlaczego człowiek ogranicza ludziom wolną wolę daną przez Boga?
(2).Jeśli Bóg dał człowiekowi wolną wolę to dlaczego jest zgoda chrześcijan na ograniczenie wolnej woli innemu człowiekowi w postaci np: więzienia, itd.?
(3).Nawet gdyby w pismach było napisane iż można kogoś uwięzić, ukarać to czyż nie jest to właśnie zaprzeczenie wolnej woli?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-11, 16:04

Ad 1)
A) Ochrona innych
B) kara / konsekwencja
C) przykład / wychowanie innych
d) resocjalizacja

Ad 2 i 3 - tak, jest w Piśmie Świętym o tym że władza ma prawo i obowiązek stosować kary zgodnie z powyżej wymienionymi punktami.

A człowiek w więzieniu nadal ma wolną wolę... Tylko wolności poruszania mniej.

Odebranie wolnej woli to prędzej ubezwłasnowolnienie - choć też tylko prawnie to przecież działa.
Ostatnio zmieniony 2020-03-11, 16:05 przez Tek de Cart, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Dominik

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Dominik » 2020-03-11, 16:21

Hiba nie bardzo rozumiem dlaczego nie znasz odpowiedzi na swoje pytania. Przecież raczej nie jesteś za tym by seryjny morderca był na wolności i mordował dalej. Co byś zrobił gdyby taki morderca zamieszkał obok Ciebie, gdyby nie można by go zamknąć z powodu wolnej woli?

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Hiba » 2020-03-11, 16:58

Tek de Cart pisze: 2020-03-11, 16:04 Ad 1)
A) Ochrona innych
B) kara / konsekwencja
C) przykład / wychowanie innych
d) resocjalizacja

Ad 2 i 3 - tak, jest w Piśmie Świętym o tym że władza ma prawo i obowiązek stosować kary zgodnie z powyżej wymienionymi punktami.

A człowiek w więzieniu nadal ma wolną wolę... Tylko wolności poruszania mniej.

Odebranie wolnej woli to prędzej ubezwłasnowolnienie - choć też tylko prawnie to przecież działa.
Dziękuję za odpowiedź. Konkluzja nasuwa się sama: człowiek, który odbiera wolną wolę innemu człowiekowi działa przeciwko Bogu, który nadał wolną wolę człowiekowi.

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
Dominik pisze: 2020-03-11, 16:21 Hiba nie bardzo rozumiem dlaczego nie znasz odpowiedzi na swoje pytania. Przecież raczej nie jesteś za tym by seryjny morderca był na wolności i mordował dalej. Co byś zrobił gdyby taki morderca zamieszkał obok Ciebie, gdyby nie można by go zamknąć z powodu wolnej woli?
Drogi Dominiku,

Oczywiście, że jestem za ziemskimi karami.
Tylko założenie wolnej woli danej Bogu przez człowieka, przeczy zgodzie chrześcijan na ograniczanie tej samej wolnej woli, którą Bóg nas obdarzył. To działanie wbrew woli Boga.
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Jozek » 2020-03-11, 17:18

Wolnosc to nie jest to samo co wolna wola.
Wolna wola to decyzje w warunkach i okolicznosciach zycia.
Jesli swoja wolna wola popelniles przestepstwo karane wiezieniem to ponosisz ta kare.
Nikt nie odbiera i nie moze odwbrac nikomu wolnej woli, nawet jak zostanie uwieziony bezprawnie.
Zmieniaja sie jedynie okolicznosci i warunki zycia, a wolna wola pozostaje.
Ostatnio zmieniony 2020-03-11, 17:20 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-11, 18:40

Nie Hiba. Pomylka z Twej Strony.
Hronimy siebie i swoich najblizszych, a takz kraj wktorym zyjemy przed agresja i przemoca.
Na tym polega prawdziwa wolnosc.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Jozek » 2020-03-11, 21:09

Hiba pisze: 2020-03-11, 16:58 Drogi Dominiku,

Oczywiście, że jestem za ziemskimi karami.
Tylko założenie wolnej woli danej Bogu przez człowieka, przeczy zgodzie chrześcijan na ograniczanie tej samej wolnej woli, którą Bóg nas obdarzył. To działanie wbrew woli Boga.
Kto dostal wolna wole od kogo?
Cos ci sie kotku strasznie pomerdalo.
Ostatnio zmieniony 2020-03-11, 21:11 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: sądzony » 2020-03-12, 09:15

M. Świetlicki
"Pytam: dlaczego niepalący
wsiadają bez skrupułów do przedziałów
dla palących? Czemu chcą dominować? Czemu
są wiecznie urażeni?
(...)"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Hiba » 2020-03-12, 15:09

Jozek pisze: 2020-03-11, 21:09
Hiba pisze: 2020-03-11, 16:58 Drogi Dominiku,

Oczywiście, że jestem za ziemskimi karami.
Tylko założenie wolnej woli danej Bogu przez człowieka, przeczy zgodzie chrześcijan na ograniczanie tej samej wolnej woli, którą Bóg nas obdarzył. To działanie wbrew woli Boga.
Kto dostal wolna wole od kogo?
Cos ci sie kotku strasznie pomerdalo.
Pomylone przez przypadek zostały podmioty. Każdy, nawet średnio rozgarnięty w temacie zrozumiał, ty również. Dziękuję za korektę.
Szkoda, że nie odniosłeś się do samego tematu :-q
Ostatnio zmieniony 2020-03-12, 15:11 przez Hiba, łącznie zmieniany 2 razy.
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-12, 15:49

Hiba pisze: 2020-03-11, 16:58 Dziękuję za odpowiedź. Konkluzja nasuwa się sama: człowiek, który odbiera wolną wolę innemu człowiekowi działa przeciwko Bogu, który nadał wolną wolę człowiekowi.
W jaki sposób człowiek może odebrać wolna wolę innemu człowiekowi? Bo jakoś nie widzę takich możliwości.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Magnolia

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Magnolia » 2020-03-12, 15:49

Hiba pisze: 2020-03-11, 14:57 Kwestia wolnej woli danej człowiekowi przez Boga, tłumaczona przez wielu na niniejszym forum, jest bardzo przekonująca, w swej definicji. Osobiście nie jestem zwolennikiem aborcji. Ziemską karę za zabójstwo też uważam za normę.

Jednak nasuwa mi się taki oto wątek, na który jeszcze nie znam odpowiedzi:
(1).Dlaczego człowiek ogranicza ludziom wolną wolę daną przez Boga?
(2).Jeśli Bóg dał człowiekowi wolną wolę to dlaczego jest zgoda chrześcijan na ograniczenie wolnej woli innemu człowiekowi w postaci np: więzienia, itd.?
(3).Nawet gdyby w pismach było napisane iż można kogoś uwięzić, ukarać to czyż nie jest to właśnie zaprzeczenie wolnej woli?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Hiba, ale czy nie mylisz pojęć? Wolność poruszania się i wolna wola to nie jest to samo.

Mamy wolność wyboru. Czasem ktoś postanawia w swojej wolności wybrać krzywdzenie kogoś. Czyli uczynić zło.
Ale jego wolność kończy się tam gdzie zaczyna się moja wolność. Nie mogę pozwolić siebie skrzywdzić.
Dlatego jeśli ktoś krzywdzi innych to powinien ponieść tego konsekwencję a więc karę za dokonaną krzywdę i jeszcze powinien zadośćuczynić.
W praktyce oznacza to że idzie do więzienia, aby odbyć karę i przemyśleć swój czyn. Czasem to wystarczy (albo raczej w zamyśle z pewnością o to chodziło) a wtedy wolność poruszania jest zwracana, czyli następuje powrót do społeczeństwa. Daje się komuś druga szansę.
Jesli bedzie wybierał dobro i bedzie szanował innych to super, jeśli znowu bedzie wybierał krzywdę innych to wraca do więzienia.
Ale nie naruszamy jego wolności wyboru, nadal ją ma. Nadal moze decydować czy wybierać dobro czy zło. Co chce zrobić ze swoim życiem, kim chce być, jak chce żyć? - to nadal ma, tylko na ograniczonej przestrzeni.
Odosobninie ma tylko zapobiegać krzywdzeniu innych.

Mamy kochać bliźnich jak siebie samego. Czyli nie możemy pozwalać na własną krzywdę. Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się Twoja wolność.

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Hiba » 2020-03-12, 15:52

Jozek pisze: 2020-03-11, 17:18 Wolnosc to nie jest to samo co wolna wola.
To oczywiste ale szalenie mocno są ze sobą skorelowane.
Jozek pisze: 2020-03-11, 17:18 Wolna wola to decyzje w warunkach i okolicznosciach zycia.
Jesli swoja wolna wola popelniles przestepstwo karane wiezieniem to ponosisz ta kare.
Nikt nie odbiera i nie moze odwbrac nikomu wolnej woli, nawet jak zostanie uwieziony bezprawnie.
Zmieniaja sie jedynie okolicznosci i warunki zycia, a wolna wola pozostaje.
Nie posiadając wolności nie dysponujesz wolną wolą. Jasne jak Słońce.
Zatem teoria o tzw. wolnej woli od Boga mimo, że sama w sobie jest ciekawa, rozpada się w drobny pył.

Również teoria o rzekomej nieskończonej miłości Boga nie jest w stanie się obronić, ale zdanie kilku forumowiczów ten temat już znam.
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Tek de Cart » 2020-03-12, 16:06

Ja nie potrafię oddychać pod wodą - czy to znaczy że nie mam wolnej woli? Moje możliwości zostały przecież ograniczone....
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Hiba » 2020-03-12, 16:10

Magnolia pisze: 2020-03-12, 15:49
Hiba pisze: 2020-03-11, 14:57 Kwestia wolnej woli danej człowiekowi przez Boga, tłumaczona przez wielu na niniejszym forum, jest bardzo przekonująca, w swej definicji. Osobiście nie jestem zwolennikiem aborcji. Ziemską karę za zabójstwo też uważam za normę.

Jednak nasuwa mi się taki oto wątek, na który jeszcze nie znam odpowiedzi:
(1).Dlaczego człowiek ogranicza ludziom wolną wolę daną przez Boga?
(2).Jeśli Bóg dał człowiekowi wolną wolę to dlaczego jest zgoda chrześcijan na ograniczenie wolnej woli innemu człowiekowi w postaci np: więzienia, itd.?
(3).Nawet gdyby w pismach było napisane iż można kogoś uwięzić, ukarać to czyż nie jest to właśnie zaprzeczenie wolnej woli?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Hiba, ale czy nie mylisz pojęć? Wolność poruszania się i wolna wola to nie jest to samo.
Oczywiście, że nie to samo. Jednak ograniczenie wolności (nie tylko poruszania się), ale m.in. zabicie ''za karę'' innego człowieka, ogranicza jego wolną wolę. Jako ludzie nie mamy prawa ograniczać prawa nadanego przez Boga bo to działanie przeciwko Bogu.

Piękna Twoja odpowiedź, ale może troszkę nie na temat bo ja pytam o podstawy i powody rozdżwięku / sprzeczności w teorii o rzekomej ''wolnej woli'' z jej ograniczaniem na tym ziemskim padole.

Jeśli uważasz, że Bóg dał człowiekowi wolną wolę to nie masz prawa jej ograniczać! W innym wypadku działasz przeciw Panu.
Magnolia pisze: 2020-03-12, 15:49 Nie mogę pozwolić siebie skrzywdzić.
Otóż nie, powinnaś nadstawić drugi policzek i nadal pozwolić innym postępować wg. ich wolnej woli, nadanej przez Boga.
Magnolia pisze: 2020-03-12, 15:49 Mamy kochać bliźnich jak siebie samego. Czyli nie możemy pozwalać na własną krzywdę. Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się Twoja wolność.
Osobiście się zgadzam z zastosowaniem kar na tym świecie.
Jednak w obliczu zgody chrześcijan na ograniczanie wolnej woli od Boga, kompletnie nie zgadzam się z tą teorią.

Jest jeszcze więcej takich sprzeczności ale rzekoma 'wolna wola' i 'nieskończona miłość' mnie szczególnie rażą. Brrr...
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Magnolia

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Magnolia » 2020-03-12, 16:15

No ja nie widzę sprzeczności. W ograniczeniu wolności poruszania się, że jest to ograniczenie wolnego wyboru. Nadal moge jeść lub nie jeść, mogę spać albo czytać, moge modlić się lub nie modlić, moge poddać się resocjalizacji albo gwałcić innych pod prysznicem, mogę pracować w ramach więzienia czy leżeć na łóżku i gwizdać. Naprawdę wolność wyboru mam, pomimo że nie mogę wyjść z więzienia.

nadstawić drugi policzek, kiedy ktoś kogoś zabił? Dać sie zabić drugi raz? ;)

Zablokowany

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”