Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-13, 20:32

Ale skoro sobie już tak "odbijamy" Marku :) to teolog czy inny człowiek wiary też jest specjalistą w wąskiej dziedzinie - wiary. Nie uważasz, że może nie mieć kompetencji do ocenienia jak pracuje umysł ludzki, który tej wiary nie ma ?
A czy ktoś postuluje ocenianie pracy ludzkiego umysłu?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Andej » 2017-12-14, 08:46

A co to jest czas?
Jeśli "przypadki" się dzieją, to już można ułatwiać sobie puzzle wstawiając oś czasu.
Ale tu mam pewien problem, albowiem uważam, że czas jest wielowymiarowy. A podejrzewam też, że jest skwantyfikowany.

I dla wyjaśnienia. Uważam, że czas, jako taki, nie istnieje. To wynalazek, który pozwala ludziom uporządkować i opisywać toczące się procesy. Czas jest pojęciem wtórnym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-14, 09:18

Skwantyfikowany prawie na pewno (przestrzeń zresztą też), ale co miałoby znaczyć, że czas jest wielowymiarowy?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Andej » 2017-12-14, 12:12

Istnienie wielu osi czasu. Nasze zegary znają jeden wymiar.
Analogia do wielowymiarowości przestrzeni. Natenczas za mierzalne uznaje się trzy wymiary (wyznaczające przestrzeń fizyczną). Jednak i tu jest więcej wymiarów. Choć do modelu czasu wystarczyłyby trzy wymiary. A może nawet dwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-14, 13:55

Myślę, że raczej czas jest jednym z wymiarów czasoprzestrzeni.
Ale kto to może wiedzieć na pewno :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Dezerter » 2017-12-14, 22:35

A może czasu nie ma wcale? - mamy gdzieś wątek o czasie , a nawet dwa, Konik i Beniamin dali tam czadu!

Dobrze się z tobą pisze Patryku.
A co sadzisz o Biblii?, a co o Odnowie Charyzmatycznej w Kościele?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Praktyk » 2017-12-15, 00:34

Marek_Piotrowski pisze: 2017-12-13, 20:32
Ale skoro sobie już tak "odbijamy" Marku :) to teolog czy inny człowiek wiary też jest specjalistą w wąskiej dziedzinie - wiary. Nie uważasz, że może nie mieć kompetencji do ocenienia jak pracuje umysł ludzki, który tej wiary nie ma ?
A czy ktoś postuluje ocenianie pracy ludzkiego umysłu?
Marku, tego nie postulujesz, ale postulujesz, że człowiek nie zajmujący się teologią czy nie praktykujący na co dzień religii nie jest kompetentny w wypowiadaniu się o wierze i Bogu.
Odwracam tylko twoje wnioskowanie w drugą stronę i postuluję, że człowiek wierzący nie jest kompetentny w ocenie tego do czego jest w stanie dojść umysł bez wiary bo na każdą jego interpretację rzeczywistości ta wiara wpływa.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Praktyk » 2017-12-15, 01:07

Dezerter pisze: 2017-12-14, 22:35 A może czasu nie ma wcale? - mamy gdzieś wątek o czasie , a nawet dwa, Konik i Beniamin dali tam czadu!

Dobrze się z tobą pisze Patryku.
A co sadzisz o Biblii?, a co o Odnowie Charyzmatycznej w Kościele?

To do interesującej dyskusji o czasie dodam jakie mam własne wyobrażenie na ten temat, takie może niezbyt fizyczne, ale działa na prywatny użytek duchowy :) - Bóg istniejąc poza czasem jest taką jakby nieskończoną świadomością, nieomylną, bo nie ma u niego czasu. My jesteśmy jakby jego snem, ale z racji, że ma nieskończoną moc sen jest tak wspaniały jak go widzimy. Ma pełną moc sprawczą nad nim w każdym momencie, tak jak my nad naszymi snami, chociaż nasze są jakby "biedniejsze" :) Wyobraża sobie więc Bóg proces, który ma nieodwracalne przyczyny i skutki, niszczenie i tworzenie, naturalną konsekwencją tego jest czas, czyli proces który nie pozwala nam cofnąć tego co zrobiliśmy. Bóg będąc nieskończonym równocześnie może sobie wyobrażać wiele innych światów... czemu nie, również niebo i piekło, być może bez czasu. ( Fizyczna bezsensowność piekła wcale nie jest bezsensowna jeśli pomyśleć, że wyobraźnia Boga jest nieskończona.) No i w tym świecie wyposażonym w czas Bóg tworzy nas. Jakoś wydzielając z siebie kawałki tej świadomości która go tworzy. Tak byśmy mogli ku jego radości cieszyć się tym światem, by był dla nas rzeczywisty, byśmy go wąchali, smakowali, by istniały uczucia, byśmy mogli wybierać dobro lub zło, tworzenie lub zniszczenie. Bez czasu nie było by tego wyboru a widocznie Bóg tego chce. A czy jest skwantyfikowany... to już naukowcy niech sprawdzą :)

Drogi Dezerterze, nie wiem jeszcze co sądzić o Biblii w całości, jest w niej dużo różnych części, inaczej odbieram stary i nowy testament. Nie jestem też specjalistą od analizy wersetów. Uważam, że jest w Biblii zarówno dużo prawdy i objawienia jak i błędów i nadinterpretacji człowieka. W końcu było już tyle tłumaczeń, tylu ludzi filtrowało i układało te treści. Uważam, że najczystszym źródłem prawdy danej od Boga jest własne serce i sumienie, chociaż często ciężko usłyszeć to co mówi poprzez wszystkie nasze zwierzęce odruchy.

O Odnowie Charyzmatycznej też niewiele wiem, nigdy nie uczestniczyłem w takich spotkaniach, spotkałem w życiu jednego kapłana charyzmatyka. Niesamowity człowiek. Krótką rozmową dał mi dużo siły by powrócić do życia po dość trudnych przeżyciach.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Andej » 2017-12-15, 09:41

Bóg ponad czasem. Przynajmniej naszym. To znaczy, że zawsze ma dostęp do każdego miejsca na osi czasu. Tj. od momentu w którym zaczął się pierwszy proces fizyczny do momentu wyrównania entropii.
Czas, jako taki, nie istnieje. To znaczy, że jest pojęciem wtórnym. Dzięki niemu można opisywać procesy. Czyli wszystko, co jest związane z ruchem, przemianą energii i szeroko pojętym działaniem.

Ale czy Bóg jest niezmienny? Czy Bóg działa? Jeśli Bóg jest aktywny, to znaczy, że występuje jakieś następstwo. A to oznacza, że istnieje jakaś inna forma czasu.
Taka forma dotyczy (napisałem dotyczy, a nie będzie dotyczyć, gdyż pojęcie to ma się nijak, do obecnego poczucia czasu) nas, gdy znajdziemy się już tam.
Mówiąc o Czyśćcu wspominamy o czasie, o procesie, który wiemy jak się kończy, ale nie wiemy kiedy. Z tego wynika, że trwa proces, który nie jest mierzony naszym czasem. Ale w jakiś sposób jest mierzony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-15, 11:24

Bóg jest tam, gdzie człowiek chce aby On był. Jeśli mówi się o Bogu jako wielkiej miłości, jako wszechobecnemu dobru to tam Bóg będzie.
Tam gdzie się Go odrzuca tam Boga nie będzie, gdyż Bóg dał wolność człowiekowi i nie chce ingerować w życie człowieka bez jego zgody, akceptacji. Ateiści Boga wprowadzać nie będą bo go nie uznają, nie wierzą w jego istnienie. Oczywiście tak naprawdę Bóg nie opuszcza nikogo, ale odsuwa się na bok i czeka aż człowiek sam zwróci się do Niego o pomoc, wtedy przyjdzie, ale tez nie od razu, gdyż Bóg nie jest zabawką, którą można się pobawić a potem rzucić w kąt. Ma jednak nad człowiekiem ogromną przewagę, której wielu ludzi, szczególnie wierzących w niego nie bierze pod uwagę: BÓG ZNA WNĘTRZE CZŁOWIEKA - tzn wie co myśli, co czuje, czego pragnie. Boga nie da się oszukać, więc za nim przyjdzie do człowieka sprawdza czy człowiek szczerze Go potrzebuje, na jak długo Bóg ma mu służyć.

Ateiści nie będą mówić o Bogu, będą mówić o tym co daje im szczęście a płynie ze świata, tylko dla wierzących jest to zgubne, bo tam Boga nie będzie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-15, 20:07

Praktyk pisze: 2017-12-15, 00:34
Marek_Piotrowski pisze: 2017-12-13, 20:32
Ale skoro sobie już tak "odbijamy" Marku :) to teolog czy inny człowiek wiary też jest specjalistą w wąskiej dziedzinie - wiary. Nie uważasz, że może nie mieć kompetencji do ocenienia jak pracuje umysł ludzki, który tej wiary nie ma ?
A czy ktoś postuluje ocenianie pracy ludzkiego umysłu?
Marku, tego nie postulujesz, ale postulujesz, że człowiek nie zajmujący się teologią czy nie praktykujący na co dzień religii nie jest kompetentny w wypowiadaniu się o wierze i Bogu.
Nie całkiem.
Twierdzę, że biegłość w jednej dziedzinie nie implikuje biegłości w drugiej. Oczywiscie, ktoś może być biegły i w tej drugiej, ale to że jest biegły w pierwszej nic do naszej wiedzy o biegłości w drugiej nie wnosi.
Czytałem co pisał Hawking na temat wiary (a także tego co - według niego - twierdzi Kościół) i zdecydowanie facet jest w tej kwestii ignorantem.
Odwracam tylko twoje wnioskowanie w drugą stronę i postuluję, że człowiek wierzący nie jest kompetentny w ocenie tego do czego jest w stanie dojść umysł bez wiary bo na każdą jego interpretację rzeczywistości ta wiara wpływa.
Odwracając to co powiedziałem (wraz z moją powyższą korektą) należałoby powiedzieć że człowiek wierzący nie jest z tego powodu że jest wierzący w naukach przyrodniczych (choć oczywiście może być w nich kompetentny - tyle że nie z tego powodu że jest wierzący).
Dobrze to widać w dyskusjach o wierze i ewolucji:
  • są tacy przyrodoznawcy, którzy uważają że ewolucja neguje biblię - a ceniąc wyżej naukę niż biblię, z tego powodu odrzucają wiarę
  • są tacy wierzący, którzy uważają, że biblia neguje ewolucję - a ceniąc wyżej biblię niż naukę, negują naukę
Jedni i drudzy popełniają w zasadzie ten sam błąd.
=============
Przy okazji - sorry, że nie zrozumiałem poczatkowo o co Ci chodzi z "ocenianiem pracy ludzkiego umysłu" - to dlatego, że nie przyszło mi do głowy, że uważasz że "ludzki umysł" pracuje przy naukach przyrodniczych, a nie pracuje przy teologii...

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Praktyk » 2017-12-18, 09:48

Marek_Piotrowski pisze: 2017-12-15, 20:07
Przy okazji - sorry, że nie zrozumiałem poczatkowo o co Ci chodzi z "ocenianiem pracy ludzkiego umysłu" - to dlatego, że nie przyszło mi do głowy, że uważasz że "ludzki umysł" pracuje przy naukach przyrodniczych, a nie pracuje przy teologii...
No nie przesadzajmy, tego nie powiedziałem :) oczywiście, że przy teologii również umysł pracuje. Tylko tak jakby odwrotnie :)

W naukach przyrodniczych bierzemy jakieś zachowanie przyrody, budujemy teorię dlaczego jest ono takie a nie inne. Badamy czy nasza teoria potwierdza inne przypadki, które teoretycznie obejmuje. Liczymy czy zgadza się matematyka... i żyjemy w przeświadczeniu że wszystko wiemy aż znajdziemy kolejną rzecz, której nie rozumiemy.

W teologii bierzemy za dane z góry wyjaśnienie wszystkiego - czyli Boga i obserwujemy przyrodę starając się zrozumieć "co autor miał na myśli".
Czyli można by powiedzieć, że celem pracy umysłowej teologa nie jest dojście do Boga, tylko dojście od Boga do świata.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

podkowa

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: podkowa » 2017-12-19, 22:10

No nie - pomieszales nauki: przyrodnize to o materii, a abstrakcyjne to - filozofia, teologia, matematyka.
I tu, i tu musi umysl pracowac.
A w matematyce ( nie ograniczajac jej jedynie do algebry czy arytmetyki) nie zawsze dwa dodac dwa daje cztery. I co Ty na to?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: Praktyk » 2017-12-19, 22:16

podkowa pisze: 2017-12-19, 22:10 No nie - pomieszales nauki: przyrodnize to o materii, a abstrakcyjne to - filozofia, teologia, matematyka.
I tu, i tu musi umysl pracowac.
Możliwe, ale nie w tym jest sedno dyskusji, pytanie zasadnicze, które rozważamy to czy mocami umysłu można dojść do Boga.
podkowa pisze: 2017-12-19, 22:10 A w matematyce ( nie ograniczajac jej jedynie do algebry czy arytmetyki) nie zawsze dwa dodac dwa daje cztery. I co Ty na to?
No nie, czasem i w algebrze 2+2 nie daje 4, zależy jaką weźmiesz algebrę ;) Ale nie wiem co to wnosi do tematu :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

podkowa

Re: Dlaczego ateiści piszą na forach religijnych?

Post autor: podkowa » 2017-12-19, 22:38

Wnosi bardzo duzo - pozycjonuje dziedziny ( nauk) na rownowaznym poziomie. Wczesniejsze Twoje wypowiedzi sugerowaly w jakis sposob, ze pewne nauki ( tyczace religii chocby) sa jakimis namiastkami.
Taki sposob rozumienia prowadzi do zafalszowania dyskusji i blednych ciagow logiki myslenia.

Zablokowany

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”