Dlaczego wierzycie w Boga?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Dominik

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Dominik » 2017-12-30, 20:45

Dobra, zamykamy temat, zakładamy nowy o takiej samej nazwie z Bogiem z dużej litery i po problemie. Pierwsze posty nie będą zmylać.
Co Wy na to?

Abraham45

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-30, 21:06

Tytuł został zmieniony na właściwy, więc proponuję już tą kwestię pozostawić i zająć się tematem głównym czyli skupić się na odpowiedziach dotyczących pytania. Po co ciągnąć dalej offtopa.

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Damian907 » 2018-12-16, 06:31

Abraham45 pisze: 2017-12-30, 18:59 Ja myślę, że chodziło o Boga a nie o boga, autor zapewne nie pomyślał o tym jak ma to napisać, po prostu bezmyślnie napisał z małej litery. J
Bynajmniej
Abraham45 pisze: 2017-12-30, 18:59.

Teraz możemy więc śmiało mówić o naszej wierze i podawać powody naszej wiary., tak aby uświadomić takim ludziom niewierzącym nakie jest to dla nas ważne i że warto wierzyć, warto doświadczać tego działania.
Właśnie nadal czekam :-?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Andej » 2018-12-16, 13:02

Damian907 pisze: 2018-12-16, 06:31
Abraham45 pisze: 2017-12-30, 18:59 Ja myślę, że chodziło o Boga a nie o boga, autor zapewne nie pomyślał o tym jak ma to napisać, po prostu bezmyślnie napisał z małej litery. J
Bynajmniej
...
No to masz problem. Tu znajdziesz osoby wierzące Bogu i całkowicie odrzucające możliwość wiary w bogów wymyślonych przez ludzi.

Osoby wierzące nie tyle wierzą w Boga (choć tak kolokwialnie się mawia), co wierzą Bogu. Wierzą w to, co objawił.

Mnie bardziej interesuje: Dlaczego ludzie nie wierzą? Jeśli to jest możliwe. Bo według mnie każdy wierzy. Jeśli nie w"w Boga", to w jakiegoś bożka. Np. Pieniądze, władzę, seks ... Wystarczy przeanalizować, na co człowiek zużywa największa energię, do czego usilnie dąży. Ten cel, do którego człowiek dąży, jest jego Bogiem lub bożkiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Damian907 » 2018-12-16, 16:57

Andej pisze: 2018-12-16, 13:02

Mnie bardziej interesuje: Dlaczego ludzie nie wierzą? Jeśli to jest możliwe. Bo według mnie każdy wierzy. J
Tu masz kilka argumentów:

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=334

Jeśli będzie mało, to mogę dosypać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Andej » 2018-12-16, 23:10

Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2018-12-17, 08:59

Temat dotyczy wiary w Boga, czyli wiarę w kontekście religijnym. Mowa o istocie nadprzyrodzonej, którą otacza się kultem. W taką istotę się wierzy albo nie wierzy - a i to w różnych stopniach.
Uogólnienie w wykonaniu Andeja jest zarówno w kwestii definicji słowa wiara, jak i rozszerzanie definicji Boga. Oczywiście, że poza Bogiem ludzie wierzą w różne rzeczy - ale dla odróżnienia od wiary religijnej, preferuję by nazywać to przekonaniem. Mogę być np. przekonany, że jutro spadnie śnieg. Ale mówić w tym kontekście, że jestem człowiekiem wierzącym w opad śniegu... serio?
Stosowanie takich uogólnień po to by dowodzić tezy, że każdy człowiek w coś wierzy - uważam za zabieg erystyczny.
Tak, oszczędzam pieniądze z wiarą, że nie umrę dzisiaj i oszczędzanie pieniędzy na dłuższy okres ma sens. Ale nie uważam tego za tego rodzaju wiarę. Nie wejdę pod tira z całkowitym przekonaniem, że i tak przeżyję - bo jestem pewny, że pożyję dłuższy okres. Tymczasem wierzący żyją w przekonaniu, że jeśli Bóg jest z nimi, to mogą wejść pod tira, dać się ugryźć jadowitym wężom czy zażywać trucizny.
Po prostu wiara jest na tyle obszernym pojęciem, że nie można w dyskusji skakać od jednej definicji do drugiej. Jeśli się mówi o wierze religijnej, to nie schodzi się do przekonań niepowiązanych z istotą nadprzyrodzoną.

Ale można i w nic nie wierzyć, w każdym kontekście. Pełny sceptycyzm. Ale trzeba by mieć Aspengera lub coś podobnego, gdyż taka cecha praktycznie uniemożliwiłaby planowanie czegokolwiek. Nie można nawet zaplanować podróży pociągiem, bo to że pociąg pojawi się na stacji - to też jakaś wiara/przekonanie.

sam2

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: sam2 » 2018-12-17, 09:20

Kalart, wiara w Boga to nie jest samo wierzenie ze taka istota istnieje.
To zaufanie Bogu, przede wszystkim w to ze dotrzyma obietnicy Przymierza.
Przymierze to jak dwustronna umowa i dotrzymujac warunkow tej umowy wedlug Przykazan otrzymasz to co ta umowa stanowi.
Mozesz ta umowe przyjac lub odrzucic, jak przyjmiesz to powinienes spelnic jej warunki, a jesli nie spelniasz uniewazniasz ja wobec siebie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-17, 09:30

Jako inżynier (nie tylko z zawodu, ale i z "wyznania" ;) czyli filozofii zyciowej) wierzę w Boga przede wszystkim dlatego, że to logiczne. A wierzę na sposób katolicki, gdyż to najbardziej spójne i logiczne spośród innych wyznań.
To tyle w "planie ogólnym".
W planie osobistym moja wiara jest związana z osobistymi doświadczeniami działania bożego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Dezerter » 2018-12-18, 22:51

Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-17, 09:30 Jako inżynier (nie tylko z zawodu, ale i z "wyznania" ;) czyli filozofii życiowej) wierzę w Boga przede wszystkim dlatego, że to logiczne. A wierzę na sposób katolicki, gdyż to najbardziej spójne i logiczne spośród innych wyznań.
To tyle w "planie ogólnym".
W planie osobistym moja wiara jest związana z osobistymi doświadczeniami działania bożego.
Czytam drugi raz i ze zdumieniem stwierdzam, że to moje wyznanie wiary :ymhug: Marku niech Cię uścisnę -bracie, jak inżynier inżyniera ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-18, 22:56

No widzisz, nie taki Piotrowski straszny... ;)

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Damian907 » 2018-12-19, 08:05

Andej pisze: 2018-12-16, 23:10 Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-19, 10:02

Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05
Andej pisze: 2018-12-16, 23:10 Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Złe pytanie. Powinno brzmieć "Dlaczego na świat przychodzą kalekie dzieci?" (Bóg nie jest "Wielkim Bratem" z show telewizyjnego).

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Viridiana » 2018-12-19, 19:08

Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05
Andej pisze: 2018-12-16, 23:10 Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Człowiek sam to wybrał grzechem. Także uwaga Marka Piotrowskiego jest ważna.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2018-12-20, 07:25

Grzech musi być świadomy. Czy metaforyczni Adam i Ewa stanęli przed Bogiem i powiedzieli: "Chcemy, by istniały choroby, śmierć, cierpienie, ból, niesprawiedliwość itd"?
Przecież Kościół Katolicki naucza, że aby grzech był grzechem, musi być w pełni świadomy. Tymczasem świadomość u Ewy była taka, jaka jest u ofiar większości oszustw.
U Adama to jeszcze inaczej - dostał on owoc z drugiej ręki, nieświadomy jego źródła. Tu już można mówić o pełnej nieświadomości. Jego wybór był taki, jak wybór otrutej ofiary - żaden.
Nie wiem, jak można uważać wizję świata przedstawioną przez Biblię za spójną i logiczną. Niemal każda analiza prowadzi do absurdu. Ale może do tego trzeba być inżynierem...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”