Dlaczego wierzycie w Boga?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Damian907

Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Damian907 » 2017-05-13, 11:20

Pytanie jak w tytule wątku.

Zmieniłem "boga" na "Boga" ponieważ autorowi chodziło raczej o Boga, a nie "boga". Dominik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-05-13, 16:19

Nikt z nas nie wierzy w boga. Skąd taki pomysł?
Domyślam się, że pytasz o Buddę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Dezerter » 2017-05-14, 00:23

Andej pisze:Nikt z nas nie wierzy w boga. Skąd taki pomysł?
Domyślam się, że pytasz o Buddę.
bóg (język polski)

znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskoosobowy

(1.1) rel. według wierzeń politeistycznych: istota potężniejsza od człowieka, mająca wpływ na jego los, zwykle także pogodę, zjawiska wywoływane przez Ziemię (wulkany, trzęsienia ziemi itp.); zob. też bóg w Wikipedii
(1.2) przen. człowiek bezkrytycznie uwielbiany, wielbiony
Jeślim pytasz o 1.1 to ja nie wierzę
jeśli o 1.2 to też nie wierzę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Czernin » 2017-05-14, 20:31

Damianie chodziło Ci o Boga pisanego dużą literą?

Ja wierze w Boga ponieważ ufam Jezusowi, że jest On w stanie wszystkich ludzi wyzwolić, którzy mu zaufają. Wyzwolić oczywiście od grzechu. Zatem chciałbym po śmierci znajdować się w miejscu razem z odkupicielem. To jest takie streszczenie mojej wiary.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Damian907 » 2017-05-16, 20:00

Andej pisze:Nikt z nas nie wierzy w boga. Skąd taki pomysł?
Domyślam się, że pytasz o Buddę.
Nie pytam o Buddę. Pytam o BOGA (cenzura - zmiana pisowni) osobowego stwórcę świata.

Myślałem, że aluzję zrozumiesz. Jeśli trzeba dosadniej, to wyjaśniam:

Żądam pisania słowa Bóg zawsze z wielkiej litery, jeśli dotyczy to Boga w którego wierzymy (my - większość użytkowników niniejszego forum), który jest Stwórcą.

Potraktuj to jako DRUGIE ostrzeżenie.

Nie masz prawa ranić naszych uczuć okazując pogardę dla najwyższej wartości uznawanej przez nas, a także pogardę dla języka polskiego.

Musisz się dostosować lub zniknąć.
A

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Damian907 » 2017-05-16, 20:02

Czernin pisze:Damianie chodziło Ci o Boga pisanego dużą literą? .
Nie znam normy ortograficznej która nakazywałaby pisać bóg wielką literą.
Brak znajomości języka polskiego, nie uprawnia do ranienia innych, ani błędnego pisania. Jest tylko świadectwem nieuctwa i ignorancji. Nie spodziewałem się, że poziom nauki języka polskiego mógł spaść na tak niski poziom. A

Czernin pisze:Ja wierze w Boga ponieważ ufam Jezusowi, że jest On w stanie wszystkich ludzi wyzwolić, którzy mu zaufają. Wyzwolić oczywiście od grzechu. Zatem chciałbym po śmierci znajdować się w miejscu razem z odkupicielem. To jest takie streszczenie mojej wiary.
Czyli wierzysz w BOGA, ponieważ wierzysz w Chrystusa. A zatem należy zapytać - czemu wierzysz w Chrystusa?

Znów poprawiłem. Nie czyń tego więcej lub znikaj. A

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Dezerter » 2017-05-17, 22:58

bóg
Wielki słownik ortograficzny
Bóg (w religiach monoteistycznych) Boga, CMs. Bogu, Bogiem, W. Boże!: Bóg Ojciec
bóg (w religiach politeistycznych) boga, C. bogu, bogiem, W. boże; ci bogowie, te bogi, bogów: za chińskiego boga
Teraz już wiesz jak się pisze - zostałeś jednoznacznie pouczony - piszesz na forum chrześcijańskim, gdzie wierzymy w Boga osobowego a więc zgodnie ze SO z dużej litery - za każde napisane inaczej będziesz dostawał ostrzeżenie.
pokój tobie :-)
przypominam o buddyjskiej zasadzie szacunku do każdej ludzkiej istoty (chrześcijan też to obejmuje)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Czernin » 2017-05-17, 23:31

Jesteś więc nieświadomy, że popełniasz błąd, ale moi przedmówcy podpowiedzieli Ci odnośnie prawidłowego piśmiennictwa. Teraz więc nie popełniaj tego samego błędu.

Damian pytasz czemu wierze w Chrystusa. Stary Testament zapowiada przyjście Zbawiciela, który miał cierpieć, umrzeć na Krzyżu i odkupić ludzkość. Wszystko co dotyczyło Jezusa zostało spełnione, każde proroctwo na jego temat.

Zatem Chrystus jak powiedział:

Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: "Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (J 8, 31-32)

Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie (J 14, 6)

Jeden z ówczesnych historyków Józef Flawiusz o Jezusie mówi w taki sposób:

W tym czasie żył pewien mądry człowiek zwany Jezusem. Był to człowiek dobry i sprawiedliwy. Wielu Żydów i ludzi innych narodowości stało się jego uczniami. Piłat skazał go na ukrzyżowanie i śmierć. Lecz jego uczniowie nie przestali w niego wierzyć. Mówili, że żyje i ukazał im się trzy dni po ukrzyżowaniu. On być może był tym Mesjaszem odnośnie którego prorocy przepowiadali wielkie, cudowne rzecz

Nawet sam żydowski Talmud mówi o cudach Jezusa.

Wystarczy dokładnie realizować proroctwa Starego Testamentu na temat Chrystusa, wtedy poznamy, że Jezus jest Chrystusem - Mesjaszem jak i to co piszę w Piśmie jest prawdą.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Piotrek

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Piotrek » 2017-06-11, 14:26

Moim zdaniem człowiek jest za słaby, aby "iść frontalnie" na spotkanie z Bogiem. Odwiedziłem w Warszawie kilka wspólnot religijnych. Religie staram się poznawać po drobnych obocznościach, niuansach. Jestem zwolennikiem społecznej specyfiki religii, jako czynnika integrującego grupę ludzką. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-06-12, 18:33

Człowiek jest istotą społeczną. Od samego stworzenia Bóg osadza człowieka w społeczności. Następnie to samo przewija się w proroctwach.
Później wyraźnie podkreśla to Dekalogiem. Aż wreszcie różnymi współczesnymi objawieniami.

Wędrowanie po wspólnotach różnych religii przypomina spacer po bagnistej łące. Jednym udaje się przejść na drugą stronę. Inni się pogrążają. Bez asekuracji stanowi to zbyt duże ryzyko. Co nie znaczy, że na środku bagniska nie może być ukryty wspaniały kwiat.
Zamiast błądzić, lepiej iść za przewodnikiem. Albo samodzielnie wzdłuż szlaku. Jednak lepiej w jakiejś społeczności. Wtedy oparcie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Piotrek » 2017-07-03, 18:17

Tak Andej i wiesz, jako człowiek społeczny religię staram się poznawać po drobnych niuansach. W 1999 roku byłem publicystą katolickiego pisma "Głos". Chrześcijaństwo poznawałem z rozmów z członkami redakcji. To najłatwiej wejść do kościoła, wyjść i nic nie osiągnąć. Chrześcijaństwo jest religią solidarności i powiązań między ludzkich. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-07-03, 21:46

Piotrek pisze:... religię staram się poznawać po drobnych niuansach ...
A ja, zwierzę się, po przykładzie danym przez Jezusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Piotrek » 2017-07-04, 03:50

W przeciwieństwie do Ciebie, opowiadam się za ludzką naturą Chrystusa. Staram się poznawać katolików, a nie katolicyzm. Sytuacja przypomina trochę rok 1863 w społeczeństwie polskim. Rządzi PiS, a ruch narodowy zepchnięty jest do katakumb. Czasopisma narodowe dopiero budzą się. Nie jest to odradzanie się starej Polski, ale powstawanie ruchu narodowo-demokratycznego z nieruchomych, skrępowanych przez Komendę Główną Policji pokładów. Jeszcze wszystko przez nami, powołanie Ligii Polskiej i nadejście młodego Romana Dmowskiego. Musi pojawić się silna charyzma, porównywalna z Bolesławem Piaseckim. Jestem zwolennikiem poza kościelnego organizowania się narodu polskiego. Babcia nauczyła mnie koronki brewiarzowej i jestem za to wdzięczny. Nie jestem entuzjastą PiS, opowiadam się za pracą organiczną i budowaniem od podstaw pozarządowych polskich organizacji. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-07-04, 12:23

Dostojewskie spojrzenie na Jezusa zawsze mnie drażniło. Ono zawiera jedynie jeden wąski aspekt. Gdyby ino człowiekiem był, to świat już by o Nim zapomniał.
A polityka, praca organiczna ... Aby cokolwiek osiągnąć, musi być idea, musi być program. Bez idei, bez programu nie będzie pracy organicznej.

A poznawanie katolików ... Co daje większą wiedzę o turyście? Jak idzie w tym momencie, czy dokąd idzie i po co?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Piotrek » 2017-07-29, 15:16

Wiele mi dał rok 1999 i praca publicysty w piśmie "Głos". To sprawdzona marka, pismo wydawane jeszcze w XIX wieku. Dobrze, że wspomniałeś o Dostojewskim. Pasuje mi filo słowiańskie i osadzone w kulturze rosyjskiej spojrzenie na Chrystusa. Piotrek.
[ koniec rosyjskiego offtopu - posty przeniosłem do Kawiarenki do wątku "rosyjskiego" - proszę tam kontynuować - Dezerter]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”