Dlaczego wierzycie w Boga?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Quinque » 2017-12-29, 23:28

-a dlaczego nie?
-bo tak jest łatwiej
-bo daje nadzieję
-a co mi to szkodzi?

Abraham45

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-30, 02:36

A ja wierzę w Boga z trzech powodów:

Po pierwsze: widzę Jego działanie w swoim życiu, wiele uczynił dobrego dla mnie.
Po drugie: gdyby Go nie było to nie byłoby tego całego świata, On dał życie temu światu, ludziom,
Po trzecie: dał także swojego Syna dla zbawienia mojego i innych.

Trzy powody, jak dla mnie konkret aby w Niego wierzyć.

Mógłbym wierzyć w smoki, ale czy one istnieją? Nie. Mógłbym wierzyć w krasnoludki, ale czy one istnieją. Nie.
Mógłbym wierzyć w babę jagę, ale czy ona istnieje? Nie.

Bóg istnieje bo działa i jest to odczuwalne, widoczne. Bóg to życie. Bóg to miłość. Bóg to życie wieczne. I to całkowicie wystarczy.

Magnolia

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Magnolia » 2017-12-30, 10:04

Quinque pisze: 2017-12-29, 23:28 -a dlaczego nie?
-bo tak jest łatwiej
-bo daje nadzieję
-a co mi to szkodzi?
To mi nie wygląda na głębokie przesłanki wiary. ;)
Innymi słowy jeśli pojawi się jakiś racjonalny argument to można łatwo zmienić taka wiarę na inną...

Ciekawe, że chyba nigdy nie zastanawiałam sie nad pytaniem "dlaczego wierzę?".
Zostałam wychowana w wierze katolickiej i taka wiara mi odpowiada, wręcz fascynuje i nie mam problemów z przyjmowaniem kolejnych dogmatów wiary.
Ale po przeczytaniu kilku wypowiedzi innych forumowiczów, zgodzę się, że najważniejsza odpowiedź na to pytanie kryje się w osobie Chrystusa Zbawiciela, Mesjasza, Odkupiciela. Zastanawia mnie czy można było odpowiedzieć inaczej niż wiarą po usłyszeniu historii zbawienia? Zapewne można, bo przecież nie wszyscy reagują wiarą... Ja miałam bardzo dobra katechetkę za czasów lekcji religii przy parafii, która potrafiła nam przekazać wiarę, a nie tylko prawo. To z pewnością ukształtowało we mnie kręgosłup na całe życie, wskazało kierunek...
Dlaczego wierzę? Bo Bóg mnie pierwszy ukochał, staram się odpowiedzieć na ta miłość. Na tym etapie nie poddaję juz istnienia Boga w wątpliwość, mam pewność, że istnieje. W sumie mało zadaje sobie pytań dotyczących Boga...

@Dezerter a nie można poprawić tego tytułu wątku na Bóg z dużej litery??

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Quinque » 2017-12-30, 10:45

@up jaki racjonalny argument? Odmian racjonalności jest wiele. Ja np. Wyznaje racjonalność według Kanta. I dlaczego moja racjonalność ma być mniej racjonalna od racjonalnośći ateisty? Pan Quinque, zna argumenty ateistów i dyskutuje z nimi od lat. Jeżeli miałby stać się świeckim humanistą(ateistą) to nie dlatego że ateiści mają jakiekolwiek argumenty, ale z własnych prywatnych odczuć. Poza tym, znam ludzi którzy stawali się ateistami żeby po latach do kościoła wrócić. Pan Quinque nie potrzebuje naukowego bożka prestidigitatora zapchajdziury który mu wyjaśni działanie praw fizyki czy chemii. W takiego bożka wierzą(i to potrzebują) ateiści czy inni deiści/panteiści. Pan Quinque chce Chrześcijanskiego Boga miłości, który z tej miłości umarł na krzyżu

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Andej » 2017-12-30, 11:25

A ja zwracam uwagę, że wątek nie dotyczy wiary w Boga, ale w boga.

Nie wierząc w boga, po co pisać w TYM WĄTKU o Bogu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-30, 12:10

A ja proponuję jeśli już czepiamy się liter zmienić w tytule tematu to słowo, bo póki w tytule Bóg jest z małej litery to nie ma podstaw do walki czy też uwag z tymi którzy to słowo piszą z małdj litery a to zadanie dla obsługi forum.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Andej » 2017-12-30, 13:45

No cóż, mnie to razi. Albo mam szacunek, albo nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Dominik » 2017-12-30, 13:55

Ponieważ temat dotyczy Boga pisanego przez duże "B" to propozycja została przyjęta.
Po za tym autorowi raczej chodziło o Boga z dużej litery, w pierwszych postach został pouczony o swoim błędzie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-30, 15:02

Wierzę, bo to logiczne.

Abraham45

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-30, 15:36

Andej pisze: 2017-12-30, 13:45 No cóż, mnie to razi. Albo mam szacunek, albo nie.
Może ciebie razić Andeju jak i innych, szacunek do Boga to podtsawa chrześcijan.

Według mnie problem i błąd zarazem powstał już na początku przy pierwszych postach z uwagami na tem pisowni. Już wtedy powinno się zmienić to słowo Bóg w tytule na dużą literę i napisać info z ostrzeżeniem aby od tej pory pisać to słowo z dużej litery, nie potrzebne może by było to ostrzeżenie dla autora tematu. Ale błąd został już napeawiony więc warto się skupić na temacie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Andej » 2017-12-30, 16:45

No cóż, tematem był bóg, a nie Bóg. Ale oczywista można to zmienić. Jak widzę, zostało to zmienione.
W takim razie jest to, dla mnie, nowy wątek.

Jan 6.68, 69 Odpowiedział Mu Szymon Piotr: ?Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-30, 18:59

Ja myślę, że chodziło o Boga a nie o boga, autor zapewne nie pomyślał o tym jak ma to napisać, po prostu bezmyślnie napisał z małej litery. Jednak po temacie można się domyślić, że chodziło o Boga - aamompytanie już na to wskazywało. Nie było pytania o jakiegoś tam boga, ale o tego konkretnego.

Teraz możemy więc śmiało mówić o naszej wierze i podawać powody naszej wiary., tak aby uświadomić takim ludziom niewierzącym nakie jest to dla nas ważne i że warto wierzyć, warto doświadczać tego działania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Dezerter » 2017-12-30, 20:10

Magnolia pisze: 2017-12-30, 10:04

@Dezerter a nie można poprawić tego tytułu wątku na Bóg z dużej litery??
Przeczytaj pierwszy post i pierwsze odpowiedzi to zrozumiesz - pisząc w jakimś wątku wypada przeczytać o co chodzi założycielowi wątku - chciała byś, bym zmieniał nazwę twojego wątku?, bo ja bym nie chciał :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-30, 20:12

Dezerter pisze: 2017-12-30, 20:10
Magnolia pisze: 2017-12-30, 10:04

@Dezerter a nie można poprawić tego tytułu wątku na Bóg z dużej litery??
Przeczytaj pierwszy post i pierwsze odpowiedzi to zrozumiesz - pisząc w jakimś wątku wypada przeczytać o co chodzi założycielowi wątku - chciała byś, bym zmieniał nazwę twojego wątku?, bo ja bym nie chciał :!:
Przepraszam, ale to dziwne podejście.
Wynika z niego, że można w zasadzie założyć wątek, którego tytuł będzie na przykład bluźnierstwem lub kłamstwem - i będzie on trwał niezmieniony.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Dezerter » 2017-12-30, 20:21

Przeczytaj pierwsze posty i jak będziesz miał jakieś pytania i niejasności to napisz kolejny post :)
Zadajesz pytanie retoryczne, bo jesteś już tak długo na tym forum, że znasz odpowiedź na nie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”