Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:18

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 16:04 Oto wlasciwysens tego tekstu:

" Na czym wiec polega wyzszosc Zyda? Jaki pozytek z obrzezania? Wielki pod kazdym wzgledem. Najpierw ten, ze zostaly im powierzone slowa Boze ( im, czylim Zydom dop.). Bo i coz, jesli niektorzy stali sie niewiernymi, czyz ich niewiernosc mialaby zniweczyc wiernosc Boga? Zadna miara! Bog przeciez musi okazac sie prawdomowny, kazdy zas czlowiek klamliwy, zgodnie z tym, co napisane: abys sie okazal sprawiedliwy w slowach Twoich i odniosl zwyciestwo, kiedy Cie sadza.
Lecz jesli nasza nieprawosc uwydatnia sprawiedliwosc Boza, to coz powiemy? Czy Bog jest niesprawiedliwy, gdy okazuje zagniewanie? - wyrazam sie po ludzku ( czyli sw.Pawel tlumaczy sie z przenosni antropomorficznej ). Zadna miara! Bo w takim razie jakze Bog bedzie sadzic ten swiat? " itd... Rz 3 , 1-6

Wyraznie widac, ze wyciecie tylko okreslonego przez Ciebie Edenie kawalka z calosci zupelnie wypaczylo prawdziwy sens Slowa Bozego.

Tu jest nawiazanie do pozycji Zydow po Zmartwychwstaniu Jezusa - nawet jesli nie przyjeli oni Jezusa jako Mesjasza-Chrystusa.
Czyli ludzkie klamstwo o Bogu nie zaciera Prawdy o Bogu.
Calkowicie odwrotny sens od tego, ktory Ty probujesz nadac Slowu Bozemu.

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:18

Eden pisze: 2020-01-11, 16:56
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 16:04 Calkowicie odwrotny sens od tego, ktory Ty probujesz nadac Slowu Bozemu.
Wierz mi: nie mam żadnych intencji, aby wykrzywiać Biblię.
Cytat, jaki użył Paweł w Rz 3,4 pochodzi z Ps 51,6 i jest tu podany w wersji z Septuaginty; wymowa tego tekstu jest nieco (a nawet dość) inna od wersji z Biblii Hebrajskiej, a to powoduje kłopot w interpretacji...
Dlatego już nie biorę tego wersetu w argumentacji, bo "skołowało mnie" to różne brzmienie wersetu z Psalmu (brzmienie w wersji Septuaginty sugeruje, że to Bóg będzie sądzony, a wersja hebr. nie daje takiego znaczenia...; sam nie wiem, jak to ogarnąć).

Ale i bez cytowania czegoś, uważam, że skoro Bogu zarzucono coś (a taką wymowę ma bunt Lucyfera i jego popleczników), to On ma prawo się z tego zarzutu oczyścić (dlatego użyłem zwrotu: "oczyszczenie Boga" - oczyszczenie z zarzutów, jakie zostały Mu postawione...).
To tyle ode mnie; nie dyskutuję z Tobą, czy Markiem, ale z @Hiba - może mu się moje argumenty spodobają, może nie (raczej widzę,że nie, ale to już jego wybór).

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:19

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 17:21 Po co Bog ma sie z czegokolwiek oczyszczac? Przeciez to nie parlament z PiS i PO.
Dodano po 20 sekundach:
Eden pisze: 2020-01-11, 17:24
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 17:21 Po co Bog ma sie z czegokolwiek oczyszczac? Przeciez to nie parlament z PiS i PO.
A z czego (po co?) ma się oczyszczać Nowak, gdy go Kowalski oskarży o coś?!

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:19

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 17:28 Boga nie mozna oskrzyc. Mozma jedynie o Nim klamac (np. ideologie antychrystusowe). Ale Bog jest niezmienny i niedostepny takim oskarzeniom.
Nie ta liga, w jakiej pogrywa Kowalski z Nowakiem.
Bierzesz naszego Pana bardzo przyziemnie.

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:20

Eden pisze: 2020-01-11, 17:36 @Biserica Dumnezeu - czy czytałeś to, co napisałem kilka dni temu, gdy to wyjaśniałem @Hiba ?

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:20

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 19:44 Czytalem wiele. Powtorz, o co chodzi, bo nie zaskakuje.
Jak do tej pory podajesz tylko swoje mniemanie. Wszystko, co wrzuciles uwazajac, ze jest argumentem dla tezy/pogladu/mniemania zostalo obalone w prosty sposob.

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:21

Hiba pisze: 2020-01-11, 22:10
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-11, 17:28 Boga nie mozna oskrzyc. Mozma jedynie o Nim klamac (np. ideologie antychrystusowe). Ale Bog jest niezmienny i niedostepny takim oskarzeniom.
Nie ta liga, w jakiej pogrywa Kowalski z Nowakiem.
Bierzesz naszego Pana bardzo przyziemnie.
Ktoś napisał, nawet na tym forum, że Bóg jest dla człowieka partnerem. Partnerów można oskarżać. "Nie ta liga" oznacza jednak, że Bóg nie jest partnerem człowieka. Wybacz, to dla mnie niespójne.

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:22

Hiba pisze: 2020-01-11, 22:44
Eden pisze: 2020-01-11, 16:56 To tyle ode mnie; nie dyskutuję z Tobą, czy Markiem, ale z @Hiba - może mu się moje argumenty spodobają, może nie (raczej widzę,że nie, ale to już jego wybór).
Już pisałem, że interesująca propozycja ale jako ateiście, szkoda mi czasu na analizowanie teorii do terorii.
Mnie głównie interesuje geneza powstania oraz przyczyny i motywacje Boga. Być może kiedyś mnie oświeci :-? , wtedy pewnie zrozumiem i uwierzę ^:)^

Magnolia

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Magnolia » 2020-01-12, 10:23

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-11, 23:09 @Eden
Przeczytajmy zacytowany przez Ciebie tekst z Rz 6 w kontekście:
 ”(…) jak oddawaliście członki wasze na służbę nieczystości i nieprawości, pogrążając się w nieprawość, tak teraz wydajcie członki wasze na służbę sprawiedliwości, dla uświęcenia.
Kiedy bowiem byliście niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości. 
Jakiż jednak pożytek mieliście wówczas z tych czynów, których się teraz wstydzicie? Przecież końcem ich jest śmierć. 
Teraz zaś, po wyzwoleniu z grzechu i oddaniu się na służbę Bogu, jako owoc zbieracie uświęcenie. A końcem tego - życie wieczne. 
Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana - to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.”
/Rz 6:19-23/

W zdaniu „Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć” w ogóle nie chodzi
o śmierć Jezusa – św.Paweł po protu przeciwstawia skutki grzesznego i świętego życia.

Pomysł, że Bóg musi sie z czegos oczyszczać jest absurdalny.

Owszem, jednym z celów Odkupienia jest przywrócenie zaufania człowieka do Boga (człowiek zwatpił w to, że rady Boga są dla niego dobre), ale nie "oczyszczanie" Boga!

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-12, 10:50

Sprzeciwiacie się koncepcji "oczyszczenia Boga" z zarzutów/oskarżeń...
A czy zgodzicie się, że Pan Bóg był (jest) o coś oskarżany?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-12, 11:26

Co miałaby oznaczać nasza zgoda lub niezgoda?

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-12, 11:32

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-12, 11:26 Co miałaby oznaczać nasza zgoda lub niezgoda?
Odpowiedz na pytanie: Czy Boga się o coś oskrażało/oskarża? - a się dowiesz... ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-12, 12:01

Czego się dowiem? Może napisz konkretnie, bo piszesz jakieś zagadki.

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-12, 12:06

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-12, 12:01 Czego się dowiem? Może napisz konkretnie, bo piszesz jakieś zagadki.
Zagadki? Tylko pytam...
No to zapytam znów o to samo, ale skieruję na sytuację w Raju - zaraz po grzechu... Czy wtedy ktoś Boga o coś oskarżył (albo mówiąc delikatniej: miał jakieś pretensje)?
I druga scena: Księga Hioba, 2 pierwsze rozdziały - czy tam Boga się o coś oskarża?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-12, 12:14

Ale co z tego, że ktoś Boga ostarżył czy oskarża? Jakie to ma znaczenie!?
Bóg jest ponad tym.

Jak pisałem; jedyny problem jest w tym, że człowiek (neisłusznie) stracił zaufanie do Boga (zwane potocznie "wiarą w Boga").
Dlatego Bóg umarł na krzyżu nie po to, by odeprzeć jakieś absurdalne oskarżenia, tylko po to, by przywrócić NASZE zaufanie do Niego, dla NASZEGO dobra.
Umarł DLA NAS, a nie "dla siebie" bo ktoś Go "oskarżał".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”