Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-12, 18:57

Viridiana pisze: 2020-01-12, 18:18 Zarzuty wobec Boga były, są i będą zawsze - istnieją nawet po śmierci Chrystusa na krzyżu.
Jasne! Jestem pewien, że już w niebie musiały powstać - najpierw tylko u Lucyfera - jakieś zarzuty... inaczej by buntu nie było!
Viridiana pisze: 2020-01-12, 18:18 Zresztą, sprecyzujmy, o jakich zarzutach konkretnie mówimy
Generalnie: zarzuty dotyczące Bożego charakteru. Jaki Bóg jest (a jaki nie jest)... Stawką jest tu charakter Boga (gdy np. dziś ktoś obwinia Boga o śmierć dziecka, to jak to rzutuje na Jego charakter? Negatywnie, że Bóg jest zły, bo dziecko nie żyje...).

Do Księgi Hioba się odwołam.
W niej Hiob, choć nie porzucił wiary w Boga, to nie rozumiejąc czemu mu się przydarzyło to wszystko, miał sporo cierpkich słów pod Bożym adresem... Obwiniał Boga o całe swoje nieszczęście!
Bóg milczał, ale od 38 do 41 rozdziału - przemówił. Wykazał tam niewiedzę Hioba...
Gdy to Hiob wysłuchał i zobaczył, co mu Bóg przedstawił, to tak zareagował:
  • Hi 42:1-6 pau
    (1) Hiob powiedział do PANA:
    (2) „Wiem, że Ty wszystko możesz, i cokolwiek zamierzysz, nie będzie dla Ciebie niemożliwe.
    (3) Któż, nie mając wiedzy, ośmieli się podważać plan Boży? Dlatego mówiłem, że nie pojmuję. To dla mnie zbyt cudowne! Ja nic nie rozumiem.
    (4) Wysłuchaj mnie, proszę, a będę mówił. Chciałbym zapytać, a Ty mnie poucz.
    (5) Znałem Cię dotąd jedynie ze słyszenia, teraz zobaczyłem Cię na własne oczy.
    (6) Dlatego odwołuję, co rzekłem wcześniej, i pokutuję w prochu i popiele”.
Czy pokuta Hioba oczyściła Boga z zarzutów i podejrzeń, jakie on skierował do Boga?! Oczywiście! Najwidoczniej po to Bóg mu to wszystko (rozdz. 38-41) przekazywał...

A jak to było z przyjaciółmi Hioba? Tak:
  • Hi 42:7-9 pau
    (7) Kiedy PAN powiedział Hiobowi wszystkie te słowa, przemówił PAN do Elifaza z Temanu: „Mój gniew rozpalił się na ciebie i twoich dwóch przyjaciół, bo nie mówiliście o Mnie prawdy, jak mój sługa Hiob.
    (8) Teraz więc weźcie siedem cieląt i siedem baranów, idźcie do mojego sługi Hioba i złóżcie ofiarę całopalną za siebie. Niech mój sługa Hiob modli się za was. Przyjmę jego prośbę i nie sprowadzę na was hańby za to, że nie mówiliście o Mnie prawdy, jak mój sługa Hiob”.
    (9) Poszli więc wszyscy: Elifaz z Temanu, Bildad z Szuach i Sofar z Naamy i uczynili tak, jak im PAN powiedział. A PAN przyjął prośbę Hioba.
W porównaniu z tym, co mówili przyjaciele Hioba, to on nie wypadł tak źle...
Jak widać, myślenie @Andej, że Bogu nie zależy na tym, co się o Nim mówi, i że On nie dba o to, aby być czystym od zarzutów i fałszów, jest całkiem mylne!!
Pan Bóg dba o Swoją reputację! O Swój charakter; a gdy ktoś go w fałszywym świetle przedstawia, to - może nie od razu, może dopiero w dniu ostatecznym - On się "upomni" o Swoje dobre Imię... Bo na całą wieczność nie może być żadnej "plamki" na Bożym charakterze w myśleniu zbawionych oraz aniołów (i może mieszkańców innych światów)!
Ja tak to pojmuję, i choć może nazwa: "oczyszczenie Boga" nie jest najlepsza, ale nie mając lepszej, nadal się tej koncepcji trzymam.
Pan Bóg nie może być o nic obwiniany, a jeśli jest - a był, jest, i będzie - to to musi być wyjaśnione!!!!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-12, 19:07

Bzdura. Pokuta Hioba nic nie wniosła do obrazu Boga. Niby jak?
I Bogu nie "zależało na tym, co się o Nim mówi" tylko Bóg czekał na wierność Hioba, i tyle.
Drapiesz się w lewe oko prawą nogą za plecami.

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-12, 19:11

@Marek_Piotrowski - pisz, co chcesz, już mnie to nie rusza :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-12, 19:57

Piszesz niestworzone historie a jak ktoś zaprzecza i nie masz argumentów to piszesz "że cię nie rusza" (jak do mnie) albo "nie zrozumiemy się (jak do Andeja).
Po co komu taka "dyskusja"?

Ja wiem, ze "oczyszczanie Boga" jest obowiązującą wersją u Adwentystów (a za nimi w ich odłamie, tj. u Świadków Jehowy), ale to nie wystarczy za argument :)
Ostatnio zmieniony 2020-01-12, 19:57 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-12, 20:56

Edenie -otrzymałeś wiele dobrych i prawidlowych odpowiedzi.
Ja ze swej strony Ciebie się nie czepiam ( napisałem przecież na priv do Ciebie jak sie ustosunkowuje ) - czepiam sie fałszu, który głosisz.
Nauczaciel w szkole ( uczelni, akademii itp. ) sprawdza Twoje wypracowanie. Jeśli jest błędne , odnosi sie do niego krytycznie, neguje błędy i fałsze. Nie chodzi tu o Twoja osobę ... ale o błędną wiedzę, a raczej zadufaną nieźle na swoich wyobrażeniach i ignorancji. I nieumiejętność przyjecia argumentacji. Dlatego sie obrażasz ...

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2020-01-12, 21:18 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Andej » 2020-01-12, 22:38

Eden pisze: 2020-01-12, 17:53 @Andej - nie będę z Tobą polemizował, bo i tak się nie porozumiemy; tylko o jedno proszę: hamuj się z obwinianiem - rzucaniem ciężkich zarzutów...
Wskaż, kogo obwiniłem i o co?

Jeszcze raz przeleciałem post. Nie znajduję w nim oskarżeń.
Jest w nim moja opinia i ocena zachowań. Nie zauważyłem, abym kogoś obwiniał.

Nie musisz polemizować. Ale wypraszam sobie bezpodstawne oskarżanie.

Ale jeśli jesteś w stanie udowodnić, że w ostatnim poście oskarżyłem lub obwiniłem kogoś o coś, to zacytuj, wskaż kogo i w jaki sposób. A natychmiast odszczekam. Powtarzam, nikogo nie obwiniałem. Wyraziłem opinię na temat czynów, tj. oskarżania Boga, przypisywania Mu jakichś win.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-13, 06:07

@Andej - o to zdanie mi chodziło:
Odniesienie do Boga słowa "samooczyszczenie" jest dla mnie czystym absurdem i świętokradztwem. Jest grzechem przeciw Bogu. Howgh!
Uznajesz tu, że ja grzeszę i to bardzo ciężko...
Nie czuję się w tym winnym, więc mnie to zabolało, stąd tak napisałem; jeśli i Ciebie to zabolało - to przepraszam.
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-12, 20:56 czepiam sie fałszu, który głosisz.
W Twej ocenie, to fałsz; w mojej - nie.
Tu się różnimy, i pewnie tak zostanie; są dwa wyjścia:
# walczyć dalej ze sobą;
# uznać, że można żyć obok siebie, mimo tych różnic...
Co wybierasz?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Andej » 2020-01-13, 08:56

Eden pisze: 2020-01-13, 06:07 @Andej - o to zdanie mi chodziło:
Odniesienie do Boga słowa "samooczyszczenie" jest dla mnie czystym absurdem i świętokradztwem. Jest grzechem przeciw Bogu. Howgh!
Uznajesz tu, że ja grzeszę i to bardzo ciężko...
Nie czuję się w tym winnym, więc mnie to zabolało, stąd tak napisałem; jeśli i Ciebie to zabolało - to przepraszam. ...
Proszę, przeczytaj jeszcze raz. Twoja reakcja jest na zasadzie: Uderz w stół, nożyce się odezwą.

Otóż nie napisałem, że grzeszysz. Napisałem ino, co za grzech uważam. To dwie zupełnie inne sprawy. Nie oskarżam nikogo. Nie oceniam nikogo. Przekazuję opinię na temat konkretnego czynu, czym on jest w moim rozumieniu. Jeno podałem jakie jest moje pojmowanie.
Ze względów stylistycznych nie powtórzyłem slow ze zdania pierwszego (z cytowanych) "dla mnie". Wydaje mi się, że z kontekstu wynika, że to drugie jest kontynuacją pierwszego. Jeśli, więc pierwsze ma jednoznaczną formę opinii na temat "samooczyszczenia", to konsekwentnie - drugie też.

Nie chcę nikomu sprawiać bólu. I zawsze jest mi przykro, gdy zawinię w ten sposób. Ale, by dyskusja sens miała, rozmówcy muszą jakoś artykułować swoje zdanie. Także zdanie przeciwne.
Nie chcąc ranić, nie oceniam rozmówcy. Więcej, zakładam jego dobrą wolę. Poza tym uważam, że w Biblii zawarty jest zakaz oceniania drugiego człowieka. Jest to zarezerwowane dla Boga.
Mógłbym, użyć biblijnego napomnienia, ale uznałem, że to zbytnio zaboli. I będzie mentorskie, a mentorem nie czuję się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-13, 09:13

@Andej - przeprosiłem Cię. To może zostaniem w zgodzie? :) Zależy mi na zgodzie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Andej » 2020-01-13, 09:22

Eden pisze: 2020-01-13, 09:13 @Andej - przeprosiłem Cię. To może zostaniem w zgodzie? :) Zależy mi na zgodzie.
Oczywiście. Napisałem gwoli wyjaśnienia stanowiska. Żalu nie mam. Gdyby tak było, to ukryłbym się w mysią norę i poczekał, aż mi przejdzie.

Ad personam: Osobiście cenię Twoją uczciwość w stosunku do wiary i Boga. Nie zawsze zgadzam się z Twoim podejściem i poglądami, ale to zupełnie nie wpływa na szacunek, jakim Cię darzę. Gdybyśmy mieli identyczny ogląd sprawy, nie byłoby miejsca na dyskusję.

Nie mam żalu. Nie domagam się przeprosin. Ściskam prawicę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-13, 09:26

Andej pisze: 2020-01-13, 09:22 Nie mam żalu. Nie domagam się przeprosin. Ściskam prawicę.
:ymhug: przyjazny z Ciebie człowiek; cieszę się i dziękuję!!
Pozdrawiam :-h

Biserica Dumnezeu

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-13, 10:15

To nie moja ocena : to fakt wynikajacy ze Slowa Bozego.

Ps:a co wybralem: juz kilka razy ( i na priv tez ) napisalem. Dlatego co tu dodawac: jesli pragniesz dazyc do Boga poza Jego owczarnia, to Twoj wybor.
Reszta lezy miedzy Twoim sercem a Bogiem.

Powodzenia. I blogoslawienstwa Bozego zycze.
Ostatnio zmieniony 2020-01-13, 10:17 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Koncepcja oczyszczenia Boga wg Edena

Post autor: Eden » 2020-01-13, 10:23

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-13, 10:15 Powodzenia. I blogoslawienstwa Bozego zycze.
Dziękuję, wzajemnie :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”