Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-31, 13:37

Seder to nie "religia judaistyczna powstała w czasach późniejszych" tylko dokładnie to, co było praktykowane w czasach Jezusa.
A już odnoszenie tego do Talmudu to całkowity absurd.

Awatar użytkownika
Trucker Hiob
Przybysz
Przybysz
Wyznanie: Katolicyzm
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: Trucker Hiob » 2018-05-31, 17:31

Dezerter pisze:
2018-05-31, 13:26
A według Ciebie Jezus jadł z uczniami tradycyjnego baranka czy nie? - jakieś przesłanki na potwierdzenie, lub zaprzeczenie?

Przekaz Hahnowi, że jego spektakularne nawrócenie i nowy powiew teologiczny dotarły do Polski nawet bez tłumaczenia książek :)
Ponieważ Ostatnia Wieczerza to była Pascha, a Jezus wypełnił Prawo w sposób doskonały, to myślę, że jedyny wniosek, jaki możemy z tego wywnioskować jest taki, że spożyli oni baranka.

17. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?
18. On odrzekł: Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami.
19. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.
(Mt 26, 17-19)

Z Hahnem nie mam teraz kontaktu na co dzień, ale jeśli nasze drogi się spotkają, na pewno mu to przekażę.

BTW mam już audiobooka "The Fourth Cup" i zaczynam słuchać.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 445 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Post autor: Dezerter » 2018-05-31, 20:01

Trucker Hiob pisze:
2018-05-31, 11:23
Dezerter pisze:
2018-05-30, 23:56
A ja mam pytanie, bo nie łapie znaczenia - jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie 4 kielich?
Myślę, że głębsze zrozumienie Pisma Świętego zawsze ma olbrzymie znaczenie. W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi bezkrytycznie, czy też raczej pokornie podchodzi do wiary swych przodków. Coraz więcej mamy "wierzących, ale nie praktykujących", a w konsekwencji zupełnie niewierzących ludzi, którzy nie rozumieją czym jest Ofiara Mszy Świętej, kapłaństwo, czy Kościół. Masz Święta nie dostarcza im wystarczających bodźców, jest nudna, nie ma sensu, więc przestają w niej uczestniczyć. Tymczasem gdy naprawdę zrozumiemy, przynajmniej na tyle, na ile nasz ograniczony intelekt nam pozwoli, jak cudownego wydarzenia jesteśmy w czasie Mszy nie tylko świadkami, ale też uczestnikami, nigdy już dobrowolnie Mszy Świętej nie opuścimy.
Pełna zgoda z tym co napisałeś, ja też całkiem niedawno, dzięki Odnowie zacząłem dostrzegać i odkrywać głębie eucharystii, pod wpływem tego rok temu pojechałem na Sesje Apologetyczna o Eucharystii i to było bardzo pogłębiające, ale zdaje sobie sprawy, że dotykam tylko powierzchni, a tam tkwi niezmierzona Głębia.

Ale tematem wątku jest 4 kielich a Ty mi nie odpowiedziałeś, jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie, 4 kielich?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Magnolia
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 415 razy
Otrzymał podziękowań: 279 razy

Post autor: Magnolia » 2018-05-31, 21:41

Dezerter pisze:
2018-05-31, 20:01
Ale tematem wątku jest 4 kielich a Ty mi nie odpowiedziałeś, jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie, 4 kielich?
przeczytałam jeszcze raz felieton...
Trucker Hiob pisze:
2018-05-23, 21:01
Co więc się wykonało na Krzyżu?
Tam się właśnie wykonała Pascha, wieczerza paschalna, zapoczątkowana w wieczerniku. Jezus nie zapomniał wypić czwartego kielicha w wieczerniku, tylko celowo go opuścił, aby go wypić na Krzyżu, gdzie był najwyższym kapłanem i Barankiem Bez Skazy.
"Jestem tu by wielbić, by oddawać Bogu chwałę "

Awatar użytkownika
cocolom
Przybysz
Przybysz

Post autor: cocolom » 2018-09-22, 12:40

tekst wruszający :) wręcz skaniajace do reflekksji

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-09-22, 14:09

Prosimy o refleksję i witamy na forum

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 160 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-01, 16:25

Z dużym (ponad rocznym) opóźnieniem udało mi się zmontować film na temat Eucharystii z wystąpienia na zeszłorocznej sesji. Poprawiłem dźwięk i wmontowałem teksty, mam więc nadzieję iż mimo mojej amatorszczyzny (pierwszy film jaki montowałem) da się zrozumieć o co chodzi :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor

Post autor: Dezerter » 2018-12-02, 10:29

Brawo Marku - tak trochę posłuchałem przed pójściem na Eucharystię - dzięki za odświeżenie.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ