Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-20, 20:52

@Fedorowicz
Ale wiesz, że liczba pi, to nie jest 3.14? To tylko jej początek. Ona nie ma pełnego rozwinięcia, a zaokrąglenie do 3, choć rzadko teraz stosowane, jest jak najbardziej prawidłowe.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-20, 21:45

Dezerter pisze: 2019-02-20, 19:56 3,14 w zaokrągleniu do liczby całkowitej to 3 - czysta matematyka zgodna ze Słowem
według mnie Bóg nie bawi się w ułamki ;)
Pozwolę sobie jednak stwierdzić, że prawda tkwi w szczegółach, a Bóg zna liczby wymierne i niewymierne. Ale pisarz biblijny przed tysiącami lat to już niekoniecznie, choć liczby niewymierne znali w starożytności kapłani egipscy i Archimedes. Fragment ten jest "solą w oku" protestanckich fundamentalistów, wierzących w zasadę "Sola Scriptura".

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-20, 21:50

A ja tam myślę, że po prostu 20,48829147- √3 byłoby mało poetyckim wynikiem

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-20, 21:55

ToTylkoJa pisze: 2019-02-20, 20:52 @Fedorowicz
Ale wiesz, że liczba pi, to nie jest 3.14? To tylko jej początek. Ona nie ma pełnego rozwinięcia, a zaokrąglenie do 3, choć rzadko teraz stosowane, jest jak najbardziej prawidłowe.
Czytasz w tym tekście biblijnym o rozwinięciach, zaokrągleniach, przybliżeniach ? Nie ? Pisze tam wyraźnie, że obwód koła równa się 30, a średnica 10 ? Pisze. To po co tak fantazjować.

Dodano po 3 minutach 5 sekundach:
ToTylkoJa pisze: 2019-02-20, 21:50 A ja tam myślę, że po prostu 20,48829147- √3 byłoby mało poetyckim wynikiem
W tym wypadku nie są to liczby symboliczne.

konik

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: konik » 2019-02-20, 22:15

Odlewy brazownicze ( bo tylko takie byly mozliwe w tamtych czasach) nigdy nie posiadaja formy doskonalej ... to jest jeden z powodow, dla ktorych mogla zostac zachwiana proporcja na rancie odlewu.
A drugi ( ktory wydaje mi sie wlasciwszy ) to po prostu fakt zasygnalizowania proporcji, a nie wymiarow matematycznych.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-20, 22:16

Fedorowicz pisze: 2019-02-20, 19:24
Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-20, 08:07 Wydaje mi się, że to zależy z kolei od innych rozróżnień:
  1. czy za "biblijne" uważamy po prostu to, co jest w literalnym tekście Biblii
  2. czy też "biblijne" jest to, co rozumiemy po zrozumieniu tekstu z uwzględnieniem starosemickiego sposobu narracji i zadań Biblii
Jak wiadomo starożytni semici szukali w tekście nie odpowiedzi na pytanie "jak było" (jak Grecy, a my po nich), lecz "co to znaczy".
Weźmy 7 dni stworzenia: w sensie "a" opis biblijny jest sprzeczny z prawdą naukową - w sensie "b" nie jest ani sprzeczny ani zgodny, bo mówi o czym innym.
Nie wiem czy jasno się wyrażam...
Weźmy fragment 1Krl 7,23 : "Sporządził też kadź odlewną wyobrażającą morze, okrągłą, długości dziesięciu łokci od krawędzi do krawędzi.. obwód zaś jej wynosił trzydzieści łokci"
Biblia wyraźnie relacjonuje, że koło o średnicy 10 łokci ma obwód długości 30 łokci. Tym samym liczba "PI" - zgodnie z Biblią - wynosi 3 i jest liczbą całkowitą, a nie 3,14.., jak naucza się w szkole. Czy ten opis biblijny jest zgodny z prawdą w sensie naukowym w znaczeniu a), czy b) ?
W sensie b). Autorzy natchnieni nie mieli żadnej większej wiedzy o matematyce/fizyce/kosmologii/genetyce/geologii itd niz ich współcześni.
Ale też Biblia nie jest księgą o tych dziedzinach.
Zawsze przytaczam przykład zbioru zadań z matematyki.
Pozwól na autocytat:

Niemal w każdym znajdziemy zadanie brzmiące mniej- więcej tak:
"O godzinie 20.11 z Warszawy do Gdyni wyrusza pociąg Intercity jadący z przeciętną szybkością 80 km/godz. Godzinę później z Gdyni do Warszawy wyrusza pociąg TLK jadący przeciętnie 65 km/godz. Odległość z Warszawy do Gdyni wynosi 356 km. W jakiej odległości od Gdyni miną się pociągi?"
Sprawdzam rozkład jazdy - niestety, zaden pociąg nie odjeżdża z Warszawy do Gdyni o 20.11 - żaden też nie jedzie z Gdyni do Warszawy godzinę później. Czy ktokolwiek uznałby mnie za rozsądnego człowieka, gdybym po stwierdzeniu tego faktu zaczął kampanię p.t. "Podręcznik matematyki jest błędny"? Co powiedziałby ktoś, kto usłyszałby, ze planuję wyjazd na delegację, posługując się godzinami odjazdów z podręcznika matematyki?
A jednak wciąż słyszę wielu, którzy krzyczą o "fałszu w Biblii" ze względu na czas stworzenia Wszechświata czy opowieść o Potopie. I - z drugiej strony - wciąż wielu ludzi kształtuje swoją wiedzę przyrodniczą "na podstawie Biblii" bredząc o "wodach górnych" które opadły w czasie Potopu i Ziemi, która ma 6000 lat.
Podręcznik matematyki nie jest błędny, ponieważ służy do przekazywania nauki z dziedziny matematyki - a nie transportu kolejowego. Biblia zaś służy do przekazywania Prawd Wiary, a nie wiedzy biologicznej czy astrofizycznej.Nie ma sensu czerpać z Biblii informacji, których tam zwyczajnie nie ma. Mojżesz nie posiadał zadnej wiedzy o biologiczno-chemicznych aspektach stworzenia świata (nie znamy wypadku w którym Bóg objawiałby komukolwiek w sposób nadprzyrodzony prawa biologii, chemii czy fizyki). Polegać na Biblii w tych sprawach byłoby równie nierozsądne, co planować wakacyjny wyjazd nad morze posługując się godzinami odjazdów pociągów z książki do matematyki.

Więcej napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-21, 04:58

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-20, 22:16 W sensie b). Autorzy natchnieni nie mieli żadnej większej wiedzy o matematyce/fizyce/kosmologii/genetyce/geologii itd niz ich współcześni.. Ale też Biblia nie jest księgą o tych dziedzinach.
Podręcznik matematyki nie jest błędny, ponieważ służy do przekazywania nauki z dziedziny matematyki ..Biblia zaś służy do przekazywania Prawd Wiary, a nie wiedzy biologicznej czy astrofizycznej.Nie ma sensu czerpać z Biblii informacji, których tam zwyczajnie nie ma. Mojżesz nie posiadał żadnej wiedzy o biologiczno-chemicznych aspektach stworzenia świata (nie znamy wypadku w którym Bóg objawiałby komukolwiek w sposób nadprzyrodzony prawa biologii, chemii czy fizyki).
Więcej napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf
Dziękuję za odpowiedź z którą się w większej części zgadzam. Jednak wcale nie twierdziłem jakoby "podręcznik matematyki był błędny". Biblia nie zawiera współczesnej wiedzy matematyczno-przyrodniczej, ani technicznej ponieważ takowa wówczas po prostu nie była ludziom znana. Ale pisarzom nie udało się uniknąć pokazania starożytnego poziomu tej wiedzy, swoich wyobrażeń oraz obowiązującej wówczas kosmologii, byłoby to zresztą nienaturalne.Opis z Księgi Królewskiej jest opisem technicznym, nie symbolicznym. Biblia w tym miejscu wyraża powszechną ówcześnie wiedzę w tym rejonie bliskiego wschodu na temat zależności wymiarów okręgu.

Dodano po 44 minutach 35 sekundach:
konik pisze: 2019-02-20, 22:15 Odlewy brazownicze ( bo tylko takie byly mozliwe w tamtych czasach) nigdy nie posiadaja formy doskonalej ... to jest jeden z powodow, dla ktorych mogla zostac zachwiana proporcja na rancie odlewu. A drugi ( ktory wydaje mi sie wlasciwszy ) to po prostu fakt zasygnalizowania proporcji, a nie wymiarow matematycznych.
Otóż to! Takie były wówczas możliwe, ale nie powstałby taki odlew, gdyby nie jego wcześniejszy projekt który musiał zawierać wymiary, czyli liczby. Podobnie proporcje są związane z podaniem konkretnych liczb. Proporcja w sztuce i muzyce rozumiana jest jako harmonizowanie poszczególnych części w całości. Jest to jedno z głównych zagadnień teorii sztuki. Już w starożytności był poruszany ten problem. Pitagorejczycy mówili o współbrzmieniu dwóch strun, efekcie, osiągniętym, gdy wysokości dźwięków generowanych przez te dwie struny są od siebie oddalone w stosunku 1:2, 2:3, 3:4. Natomiast Platon twierdził, że ta harmonia zachodzi wtedy, gdy występuje trzeci składnik w postaci proporcji. Wierzono nawet w dawnej Grecji że wszystko co dobre jest piękne, a skoro jest piękne, to jest to efektem proporcji. Podobnie porządek architektoniczny to system konstrukcyjno-dekoracyjny, którego elementy, o określonym kształcie i sposobie dekoracji, są powiązane określonymi proporcjami, czyli wzajemną harmonijną relacją między liczbami i wymiarami.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2019-04-08, 10:34

54224924_2383407145045445_6135159305420144640_n.jpg
Tak do wszystkich, od siebie poczynając.
Ostatnio zmieniony 2019-04-08, 10:35 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Lizzie » 2021-03-12, 08:17

Postaram się wypowiadać kulturalnie i grzecznie
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

Ciekawa

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Ciekawa » 2021-10-27, 20:17

Dzięki Hiobowi znalazłąm się w Kościele tak naprawdę, obiema nogami, bo mogłam skręcić w stronę protestantyzmu. Jednak jego felietony o tym czym jest Kościół, argumenty w jednej chwili mnie wyprostowały. Uwielbiam człowieka, uwielbiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dezerter » 2021-10-27, 22:51

Był z nami na Sesji Apologetycznej, mieliśmy okazję go poznać osobiście, sporo osób z jego forum katolik.us trafiło do nas.
W realu jest skromnym i cichym człowiekiem, z tego co pamiętam to teraz pisze komentarz do całej Biblii.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ciekawa

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Ciekawa » 2021-10-28, 00:55

Dezerter pisze: 2021-10-27, 22:51 Był z nami na Sesji Apologetycznej, mieliśmy okazję go poznać osobiście, sporo osób z jego forum katolik.us trafiło do nas.
W realu jest skromnym i cichym człowiekiem, z tego co pamiętam to teraz pisze komentarz do całej Biblii.
No...też zdarzyło mi się zadawać Mu dziwne pytania na jego forum , kilka razy pogadac na czacie. W mojej książce będzie postać wzorowana na jego właśnie osobie baaaardzo dosłownie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5128
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 816 times
Been thanked: 1357 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: abi » 2021-10-28, 15:45

ciekawa ma dziwna kulture wypowiedzi - np na czacie:
Ciekawa pisze: Czarny, ale twój post jest chamski.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dezerter » 2021-10-28, 18:23

Kogoś mi przypomina swoim lekko ciętym językiem, kto to był ... ? :-? :p ;))
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ciekawa

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Ciekawa » 2021-10-28, 19:38

abi pisze: 2021-10-28, 15:45 ciekawa ma dziwna kulture wypowiedzi - np na czacie:
Ciekawa pisze: Czarny, ale twój post jest chamski.
Bo to co napisał było strasznie chamskie: wyśmiał to że modliłam się za psa. Podtrzymuję.

Dodano po 1 minucie 35 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-10-28, 18:23 Kogoś mi przypomina swoim lekko ciętym językiem, kto to był ... ? :-? :p ;))
Kogo?

Dodano po 8 minutach 27 sekundach:
abi pisze: 2021-10-28, 15:45 ciekawa ma dziwna kulture wypowiedzi - np na czacie:
Ciekawa pisze: Czarny, ale twój post jest chamski.
Abi, fajnie że tak piszesz. Jak ktoś napisze coś chamskiego, to ja mam odpowiadać za to, że to było chamskie tak? Zresztą nie napisałam że ON jest chamem, tylko jego post wobec tego co ja napisałam, był chamski. I może ci się to wydać śmieszne, i czarnemu, ale mój post był dużym dla mnie problemem i bardzo trudnym czasem, nawet jeśli był to dla was tylko pies. Ilekroć o tym piszę mam łzy w oczach, i tamten mój komentarz na czacie był opisem stanu że dzięki modlitwie za psa, udało mi się przez to przejść w miarę dobrze. A tu Czarny pisze coś, co mnie zraniło i mój wtedy problem i w ogóle podejście do tematu, bo to było ironiczne co napisał.

Ale oczywiście wielcy katolicy tylko zobaczyli tylko to: był chamski, i już alarm w głowie i mózg na ścianie, bo TO słowo padło. Ale nikt nie zobaczył , dlaczego padło.

Bardzo dziękuję za takie spłycenie mojego posta do: ale brzydko niekulturalnie napisała. Napisałam tak, jak mi ktoś napisał.
Tyle ode mnie.


NA pewno nie będę się z tego tłumaczyć, co napisałam. Wiecie czemu? Bo jego post był chamski. Chamski to nie przekleństwo.


No dlatego będę tylko bywalcem a nie stałym gościem, skoro "katolicy" już na mnie napadli za komentarz o CHAMSKIM poście. KTóry według mnie, taki właśnie był.
Ostatnio zmieniony 2021-10-28, 19:44 przez Ciekawa, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ