Biserico poza dziwnoscia

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-03, 10:25

Wklejam, żeby było wiadomo o czym dyskusja viewtopic.php?f=35&t=10422


Ciekawy i nierozpoznany dzial nauki/wiedzy poruszyles Praktyku.
Pozwole sobie troche od siebie napisac:

1) rozumiemy MK jako informacje?
- co to jest informacja?
- w jaki sposob rozpoznac informacje?
- jaki system istnieje do relacji informacja/kanal przekazu?

2) MK jest czyms poza informacja?
- jakie moga nastapic zjawiska z tym zwiazane?

3) przychylam sie osobiscie ( troche na podstawie wlasnych doswiadczen ) do postawienia takiej "tezy", iz zjawiska elektryczne sa szkieletem MK
- nie ma ( jak na razie) zadnej "kreacji" w ramach MK, ktora zachodzilaby poza szeroko rozimiana elektrycznoscia

To tyle na dzis.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2020-07-03, 11:36 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Praktyk » 2020-07-03, 11:26

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-07-03, 10:25 Ciekawy i nierozpoznany dzial nauki/wiedzy poruszyles Praktyku.
Pozwole sobie troche od siebie napisac:

1) rozumiemy MK jako informacje?
- co to jest informacja?
MK to w sumie taki slogan. Nazwa, którą nadaliśmy szeregowi zjawisk które dzieją się na najniższym poziomie przez nas dostrzegalnym. Ale jak pisze Bell nikt nie "rozumie" MK, więc jako informacji też jej nie rozumiemy :)
Informacja jak już pierwszy rozdział wskazuje jest słowem na coś co nie wiemy czym jest. I nie będzie w tej książce odpowiedzi na to pytanie.
Natomiast tak pragmatycznie od strony laboratorium to każdy stan układu, który np. aktualnie podlega eksperymentowi. Czy to jego ładunek, czy pęd, czy pozycja, spin. Wszystkie te elementy są spięte równaniem falowym i są z niego wyliczane. Wyliczenia są potwierdzane pomiarami. Więc równania są poprawne.
- w jaki sposob rozpoznac informacje?
- jaki system istnieje do relacji informacja/kanal przekazu?
- Eksperymentalnie informacją jest wszystko co jesteś w stanie zmierzyć na temat układu który badasz. W kontekście nas informacją jest wszystko co jesteśmy w stanie wiedzieć.
- relacja informacja/kanał przekazu nie jest MK znana. I raczej nie będzie. To zgodne z późniejszym opisem Bella. Kanał, ośrodek, który przechowuje informacje to w mojej interpretacji ( człowieka wierzącego ) świadomość Boga. Ale nie chciałbym tak od razu schodzić z dyskusją do tego bo jeszcze wiele informacji Bell ma do przekazania zanim Boga dotkniemy.
2) MK jest czyms poza informacja?
- jakie moga nastapic zjawiska z tym zwiazane?
W MK wszystko jest informacją, informacja to tak jakby relacja między istnieniem a wiedzącym. MK nie określa czym jest istnienie ale jedynie to co możemy o istnieniu wiedzieć. Pytaniem otwartym jest, czy poza tą relacją istnieje samo istnienie. I tu Bell jasno mówi, że nauka nie wie i nie wypowiada się na ten temat.

Ze zjawisk, które są poza MK mamy świadomość no i jeszcze nie wiedzą naukowcy co zrobić z grawitacją, chociaż mają nadzieję, że też się zepnie z MK. Świadomości nie dotyka żadna teoria naukowa. Moim zdaniem jest elementem "iskry Bożej" i nie podlega zbadaniu. Jest tym co bada "informację" o istnieniu.
3) przychylam sie osobiscie ( troche na podstawie wlasnych doswiadczen ) do postawienia takiej "tezy", iz zjawiska elektryczne sa szkieletem MK
- nie ma ( jak na razie) zadnej "kreacji" w ramach MK, ktora zachodzilaby poza szeroko rozimiana elektrycznoscia
Myślę, że jeśli wymienimy słowo informacja na elektryczność to będziemy mieli to samo tylko inaczej nazwane. W ramach równania falowego mielibyśmy stany układów elektrycznych. Ale słowo elektryczne pochodzi od elektronu, a są zjawiska z elektronami nie związane. Myślę więc, że "informacja" jest bardziej neutralnym i szerokim pojęciem. Spróbujmy go takim zostawić w celu skutecznego dalszego czytania książki Bella :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: sądzony » 2020-07-03, 21:49

"Nasza nauka - rodem z Grecji - opera się na zasadzie obiektywizacji…. moim zdaniem nasz dotychczasowy
sposób myślenia wymaga w tej kwestii jakiejś zmiany, przydałby mu się niewielki zastrzyk myśli wschodu.
Erwin Schroedinger „Czym jest życie”

Nie pojmiemy MK bez integracji tego co od dawien dawna funkcjonuje na wschodzie, mianowicie:
- logika paradoksu,
- buddyzm zen,
- kontemplacja,
- wszechtendencja
- współwszechistnienie

Mamy "zbyt twarde" umysły.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Praktyk » 2020-07-03, 22:59

sądzony pisze: 2020-07-03, 21:49 "Nasza nauka - rodem z Grecji - opera się na zasadzie obiektywizacji…. moim zdaniem nasz dotychczasowy
sposób myślenia wymaga w tej kwestii jakiejś zmiany, przydałby mu się niewielki zastrzyk myśli wschodu.
Erwin Schroedinger „Czym jest życie”

Nie pojmiemy MK bez integracji tego co od dawien dawna funkcjonuje na wschodzie, mianowicie:
- logika paradoksu,
- buddyzm zen,
- kontemplacja,
- wszechtendencja
- współwszechistnienie

Mamy "zbyt twarde" umysły.
Myślę, że część „wschodu” jest komplementarna z MK i Jezusem. Część tylko taka się wydaje. A część jest zupełnie błędna i zwodnicza. Prowadzi na straszne manowce.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: sądzony » 2020-07-03, 23:21

Praktyk pisze: 2020-07-03, 22:59 Myślę, że część „wschodu” jest komplementarna z MK i Jezusem. Część tylko taka się wydaje. A część jest zupełnie błędna i zwodnicza. Prowadzi na straszne manowce.
Zgodnie z zasadami MK pozostaje mi oświadczyć, iż to co piszesz jest prawdziwe.
:)

Dodano po 6 minutach 32 sekundach:
Muszę się poprawić:
Zgodnie z zasadami (o ile można użyć tego słowa) pozostaje mi powiedzieć,
iż to co oferuje wschód (inie chodzi o ofertę, a sposób pojmowania) jest i zarazem nie jest komplementarne z MK i Jezusem.

Poprzednia wypowiedź była zbyt zachodnia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Praktyk » 2020-07-04, 09:09

sądzony pisze: 2020-07-03, 23:21
Praktyk pisze: 2020-07-03, 22:59 Myślę, że część „wschodu” jest komplementarna z MK i Jezusem. Część tylko taka się wydaje. A część jest zupełnie błędna i zwodnicza. Prowadzi na straszne manowce.
Zgodnie z zasadami MK pozostaje mi oświadczyć, iż to co piszesz jest prawdziwe.
:)

Dodano po 6 minutach 32 sekundach:
Muszę się poprawić:
Zgodnie z zasadami (o ile można użyć tego słowa) pozostaje mi powiedzieć,
iż to co oferuje wschód (inie chodzi o ofertę, a sposób pojmowania) jest i zarazem nie jest komplementarne z MK i Jezusem.

Poprzednia wypowiedź była zbyt zachodnia.
Nadal się nie zgadzam :) o ile MK można kleić z wieloma religiami o tyle Jezusa z buddyzmem nie za bardzo. Umiłowanie życia wiecznego jest przeciwstawne umiłowaniu nieistnienia.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: sądzony » 2020-07-04, 09:35

Ja nie kleję buddyzmu z Chrystusem.
Wspomniałem jedynie o buddyzmie zen bez nawiązania do Jezusa,
a raczej do sposobu naszego zachodniego rozumowania, które utrudnia nam pojęcie MK.

Uważam również, że sposób myślenia wschodniego pomaga nam zintegrować słowa i czyny Jezusa Chrystusa, które
często trudno ogarnąć za pomocą logicznego (zero-jedynkowego) sposobu myślenia.

Celem buddyzmu (o ile dobrze rozumiem) jest oświecenie (stan buddy czyli przebudzonego) i nirwana (stan błogości).
Celem chrześcijaństwa (o ile dobrze rozumiem) jest przebóstwienie (stan wypełnienia Duchem Świętym, stan łaski) i niebo.

Z całym szacunkiem, ale patrząc na dalajlama trudno mi znaleźć chrześcijanina, który zdaje się żyć "bardziej".

Pozdrawiam
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-04, 10:34

Matka Terasa z Kalkuty. Dalaljlamie wypadaloby czyscic jedynie jej sandaly.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: sądzony » 2020-07-04, 11:21

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-07-04, 10:34 Matka Terasa z Kalkuty. Dalaljlamie wypadaloby czyscic jedynie jej sandaly.
I co mam Ci napisać ...
I tak i nie.
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-07-04, 10:34 (...) Dalaljlamie wypadaloby czyscic jedynie jej sandaly.
bardzo chrześcijańskie
to Jezus mył stopy, nie jemu myto
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Praktyk » 2020-07-04, 12:51

sądzony pisze: 2020-07-04, 09:35 Ja nie kleję buddyzmu z Chrystusem.
Wspomniałem jedynie o buddyzmie zen bez nawiązania do Jezusa,
a raczej do sposobu naszego zachodniego rozumowania, które utrudnia nam pojęcie MK.

Uważam również, że sposób myślenia wschodniego pomaga nam zintegrować słowa i czyny Jezusa Chrystusa, które
często trudno ogarnąć za pomocą logicznego (zero-jedynkowego) sposobu myślenia.

Celem buddyzmu (o ile dobrze rozumiem) jest oświecenie (stan buddy czyli przebudzonego) i nirwana (stan błogości).
Celem chrześcijaństwa (o ile dobrze rozumiem) jest przebóstwienie (stan wypełnienia Duchem Świętym, stan łaski) i niebo.

Z całym szacunkiem, ale patrząc na dalajlama trudno mi znaleźć chrześcijanina, który zdaje się żyć "bardziej".

Pozdrawiam
:)
Myślę, że w kontekście książki, którą przytaczam bardziej na miejscu jest dyskusja o granicy rzeczywistość/świat ducha. Niezależnie od tego co dalej uznamy za prawdziwe w świecie ducha.

Nirwana dla mnie jest czymś innym niż opisujesz, gdzieś już był taki wątek na forum, znajdę to wkleję.


O tutaj viewtopic.php?f=53&t=545
Ostatnio zmieniony 2020-07-04, 12:54 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: sądzony » 2020-07-04, 13:05

Praktyk pisze: 2020-07-04, 12:51 Myślę, że w kontekście książki, którą przytaczam bardziej na miejscu jest dyskusja o granicy rzeczywistość/świat ducha. Niezależnie od tego co dalej uznamy za prawdziwe w świecie ducha.

Nirwana dla mnie jest czymś innym niż opisujesz, gdzieś już był taki wątek na forum, znajdę to wkleję.
Ok rozumiem.
Ale moim zdaniem właśnie w tym tkwi cały problem, że my (wychowani w myśli zachodniej) chcemy wszystko dzieli
"rzeczywistość / świat duchowy", kiedy wschód oraz mechanika (filozofia) kwantowa łączy.

Fakt, że my chrześcijanie posiadamy ciało, duszę i ducha nie oznacza, że tak ma pozostać.
Wydaje mi się, że winniśmy dążyć do integracji i te 3 części winny stanowić jedność.
Podobnie jest z Trójcą Świętą - Bóg ojciec, Syn Boży i Duch Święty Stanowią Boga.

Człowiekowi zachodu b. trudno to pojąć, człowiekowi wschodu bez problemu.
Praktyk pisze: 2020-07-04, 12:51 Myślę, że w kontekście książki, którą przytaczam bardziej na miejscu jest dyskusja o granicy rzeczywistość/świat ducha.
Czy istnieje granica rzeczywistość/duch w odniesieniu do Boga.
Moim zdaniem nie.
Istnieje i przejawia się On zarówno poprzez duchowość (mistykę) oraz rzeczywistość (świat fizyczny - Jezus).

(co do buddyzmu to o. Joachim Badeni twierdził, że buddyzm i chrześcijaństwo mają bardzo dużo wspólnego
z jednym szczegółem, w zbliżaniu się do Boga tam gdzie buddyzm się "zatrzymuje", chrześcijaństwo "idzie" dalej.)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Praktyk » 2020-07-04, 13:32

@sądzony ja się z tobą zgadzam :) i razem z książką Bella chciałbym dojść do „ulotności” rzeczywistości i jej bliskości do myśli i ducha. Po rozważajmy trochę samą drogę zanim podamy wnioski :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-04, 14:43

Tak na marginesie; co właściwie widzicie w Dalajlamie? Co takiego zrobił dla kogokolwiek (prócz bycia celebrytą, oczywiscie).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: sądzony » 2020-07-04, 15:01

Marek_Piotrowski pisze: 2020-07-04, 14:43 Tak na marginesie; co właściwie widzicie w Dalajlamie? Co takiego zrobił dla kogokolwiek (prócz bycia celebrytą, oczywiscie).
Ja w zasadzie nie widzę niczego prócz bożego blasku.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Biserico poza dziwnoscia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-07-04, 15:03

sądzony pisze: 2020-07-04, 15:01
Marek_Piotrowski pisze: 2020-07-04, 14:43 Tak na marginesie; co właściwie widzicie w Dalajlamie? Co takiego zrobił dla kogokolwiek (prócz bycia celebrytą, oczywiscie).
Ja w zasadzie nie widzę niczego prócz bożego blasku.
To znaczy czego?

ODPOWIEDZ