Chodzenie do kościoła

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Krzysiekniepieklo

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-16, 21:02

Bóg nie oczekuje ale Bóg daje wszystko, co jest potrzebne do ucztowania. Skoro zaprosił złych, to i cudzołożnicy też byli pośród nich. Bóg obmywa z grzechów w spowiedzi i napełnia nas Swoim Życiem w Komunii. Przez tą krótką chwilę do następnego upadku, Bóg może działać w naszej duszy i pomagać wyrwać się z grzechu. Kto jednak nie chce oddać Bogu swojego grzechu, będzie odrzucony jak Saul. Bóg za każdym razem wyciąga nas za włosy z tego naszego szamba i się nie zniechęci. Tak będzie robił do ostatniego naszego tchnienia. Dokładnie tak samo jak to zrobił z Judaszem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-16, 21:44

Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-16, 21:02 Bóg nie oczekuje ale Bóg daje wszystko, co jest potrzebne do ucztowania. Skoro zaprosił złych, to i cudzołożnicy też byli pośród nich. Bóg obmywa z grzechów w spowiedzi i napełnia nas Swoim Życiem w Komunii. Przez tą krótką chwilę do następnego upadku, Bóg może działać w naszej duszy i pomagać wyrwać się z grzechu. Kto jednak nie chce oddać Bogu swojego grzechu, będzie odrzucony jak Saul. Bóg za każdym razem wyciąga nas za włosy z tego naszego szamba i się nie zniechęci. Tak będzie robił do ostatniego naszego tchnienia.
Okrągłe zdania, uciekające od meritum - nie jest bowiem problemem czego Bóg nie zrobi (zrobi dla nas wszystko na co Mu pozwolimy) - problemem jestesmy my, nie Bóg.
Jeśli zamierzamy grzeszyć dalej, to nie "oddaliśmy Bogu swojego grzechu" i tyle.
Dokładnie tak samo jak to zrobił z Judaszem.
Nie wiemy co zrobił z Judaszem, bo nie wiemy do końca jaka była postawa Judasza ( choć słowa "Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził."/Mt 26:24 bt5/ nie dają powodu do zbytniego optymizmu).

Krzysiekniepieklo

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-16, 22:24

Tylko tutaj nie chodzi o to, jaki jest los Judasza ale o to jak Jezus Judasza potraktował. Bóg na siłę nie zbawi ale nie zrezygnuje z nas do ostatchniego naszego tchnienia. Bóg pozwala nam wybrać i nas nie naciska.
Przyjrzyj się jeszcze raz drodze krzyżowej. Tam Bóg dał sobą poniewierać żeby nas ocalić. Bóg się nie zmienił. Dzisiaj jest taki sam. Też da sobą poniewierać żeby ocalić kolejne dusze. To człowiek dalej nie rozumie Bożego miłosierdzia i grzesznikom nie pozwala zbliżyć się do Boga, bo według nich będą poniewierali Bogiem. Tyle, że Bóg sam się na to zgodził, a szatan nie pozwala nam w to uwierzyć.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-16, 23:00

Nareszcie coś z sensem napisałeś. Teraz jeszcze przestań opowiadać o przystępowaniu do Komunii w grzechu ciężkim (np. współżyjąc z nie-małżonkiem) i będzie lepiej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Andej » 2018-01-17, 09:46

Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-16, 21:02 ... Bóg obmywa z grzechów w spowiedzi ...
I to jest warunek sine qua non aby godnie przystąpić do komunii świętej.
Najpierw zawsze jest konieczne oczyszczenie.

Celem chodzenie do kościoła jest eucharystia. Im częściej, tym lepiej. Ale tylko, gdy jest się jest jej godnym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Krzysiekniepieklo

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-17, 11:46

Andej pisze: 2018-01-17, 09:46
Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-16, 21:02 ... Bóg obmywa z grzechów w spowiedzi ...
I to jest warunek sine qua non aby godnie przystąpić do komunii świętej.
Najpierw zawsze jest konieczne oczyszczenie.

Celem chodzenie do kościoła jest eucharystia. Im częściej, tym lepiej. Ale tylko, gdy jest się jest jej godnym.
Tylko moim zdaniem, nikt nie jest godny i nigdy nie będzie. To nie jest problem naszej godności.
Właśnie to poczucie godności jest pożywką dla szatana. Skoro jeden przystępuje, bo orzeczono, że jest godny, a drugi nie przystępuje, bo orzeczono, że jest niegodny, to ten "godny" czyje się lepszy od tego "niegodnego. - pożywka dla pychy.
Do komunii potrzebna jest tylko chęć oczyszczenia się ze swoich grzechów. Ani stan naszej duszy, ani paraliż ( bezradność grzesznika) nie ma tutaj znaczenia. Starczy powiedzieć - Jezu przebacz mi, wyzwól mnie z niewoli moich grzechów.
Dalej może zacząć działać Bóg, bo wróciłem jak syn marnotrawny.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: W drodze » 2018-01-17, 13:00

Andej pisze: 2018-01-17, 09:46
Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-16, 21:02 ... Bóg obmywa z grzechów w spowiedzi ...
I to jest warunek sine qua non aby godnie przystąpić do komunii świętej.
Najpierw zawsze jest konieczne oczyszczenie.

Celem chodzenie do kościoła jest eucharystia. Im częściej, tym lepiej. Ale tylko, gdy jest się jest jej godnym.
Celem chodzenie do kościoła jest eucharystia. Im częściej, tym lepiej. Ale tylko, gdy jest się jest jej godnym.

Zapytam, jaki odsetek ksiezy dochodzi do swietosci,bo przeciez codzienie przez cale swoje , czesto dlugie zycie przystepuja rowniez do Stolu Panskiego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Andej » 2018-01-17, 13:56

Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-17, 11:46 ... Tylko moim zdaniem, nikt nie jest godny i nigdy nie będzie. ...
Więc też nigdy nie będzie godny wstąpić do Nieba. To zbyt przerażające.
Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-17, 11:46 ... Do komunii potrzebna jest tylko chęć oczyszczenia się ze swoich grzechów. ...
Nie "tylko" ale "co najmniej". To jest warunek konieczny, ale nie dostateczny. Trzeba się oczyścić. Przez sakrament spowiedzi, przez żal za grzechy ...
Krzysiekniepieklo pisze: 2018-01-17, 11:46 ... Starczy powiedzieć - Jezu przebacz mi, wyzwól mnie z niewoli moich grzechów. Dalej może zacząć działać Bóg, bo wróciłem jak syn marnotrawny.
To za mało.
Skoro Bóg wyznaczył pośredników do odpuszczania grzechów, to znaczy, że należy się do tego stosować.
Skoro jestem członkiem Kościoła, to muszę (i chcę) stosować się do wymagań.

Gdy brudny i zabłocony przychodzę w gościnę, to nie wchodzę od razu na dywany. Nie brudzę domu, wyposażenia ani innych gości. Najpierw zdejmuję buty i myję się. Nie wystarczy powiedzieć gospodyni, przepraszam, że to, że ci wszystko zaświnię. Ale skoro przygotowałaś specjały, to daj mi się najeść. A dywan, krzesło i obrus wyczyścisz później.
Osobiście nie śmiałbym w ten sposób obrazić Boga świętokradczo przystępując do Stołu Pańskiego z brudami na duszy. Najpierw do pralni-konfesjonału. A potem z czystym sercem do Pana.

Nie mam takiego kontaktu z Bogiem, jak Ty. Jestem zwykłą szarą myszką. Dlatego nie stawiam się ponad Kościołem.

I jeszcze osobista uwaga. Sadzę, że byłbyś bardziej przekonujący, gdybyś był troszkę skromniejszy. Stawiając się ponad innymi zmniejszasz możliwości swego oddziaływania. Ale być może moje odczucie jest z gruntu fałszywe. Piszę jednak to, co czuję. Mam pewność co do tego, że dopóki podważasz nauki Kościoła, dopóty mnie nie pociągniesz. Nie odstąpię od Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Krzysiekniepieklo

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-17, 15:32

Już parę razy mówiłem, że nikogo nie chcę odciągać od Kościoła. Spowiedź i Komunia, to są łaski za pośrednictwem Kościoła. Przecież do tego zachęcam. Poza Kościołem tego nie ma. Jezus też zrobił sobie bat ze sznurków i pogonił całe towarzystwo robiące interesy w świątyni. Przecież kazał się naśladować. Może czas posprzątać świątynię?
Nie w godności nasza nadzieja ale w pokorze i w Bożym miłosierdziu.

Krzysiekniepieklo

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Krzysiekniepieklo » 2018-01-17, 15:36

Aha, co do syna marnotrawnego, to ojciec nic od niego nie wymagał i nie wypowiedział nawet jednego słowa krytyki. Zobaczył go z daleka i uradowany wybiegł mu na spotkanie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Andej » 2018-01-17, 16:14

.. i zaciągnął na ucztę, bosego, brudnego, w łachmanach ...
... a syn nie przeprosił ...
... a ojciec nie wybaczył ...

Pismo opisuje konkretną kolej rzeczy.

Należy jej przestrzegać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Sebastian » 2018-01-18, 07:01

Niekiedy trzeba się mobilizować żeby iść do kościółka :) opuszczenie Mszy Św. oczywiście jest grzechem i trzeba się spowiadać :(
Totus Tuus

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: W drodze » 2018-01-22, 11:19

Sebastian pisze: 2018-01-18, 07:01 Niekiedy trzeba się mobilizować żeby iść do kościółka :) opuszczenie Mszy Św. oczywiście jest grzechem i trzeba się spowiadać :(
Mozesz to Sebastianie poprzec Biblia?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-22, 11:25

Heb 10:25 bt5 "(25) Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem, i to tym bardziej, im wyraźniej widzicie, że zbliża się dzień."
Mt 16:19 bt5 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Chodzenie do kościoła

Post autor: Dezerter » 2018-01-22, 22:59

A co sądzicie o wielu (moja liderka, jeden z moich wikarych), którzy twierdzą, że powinniśmy jeśli to tylko możliwe codziennie chodzić do kościoła?
Ja mam taką konstrukcje duchową, że mi wystarcza raz, dwa w tygodniu. Jeden z rekolekcjonistów również powiedział, że raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy, bo żeby Eucharystia, była Świętem i Przeżyciem, miała Głębie, to trzeba do niej zatęsknić!
Nawet ksiądz ma zalecenie tylko raz dziennie odprawić Eucharystię, by nie popaść w rutynę i nie zatracić Głębi Tajemnicy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ