Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-31, 13:37

Seder to nie "religia judaistyczna powstała w czasach późniejszych" tylko dokładnie to, co było praktykowane w czasach Jezusa.
A już odnoszenie tego do Talmudu to całkowity absurd.

Awatar użytkownika
Trucker Hiob
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2018
Lokalizacja: Charlotte, NC, USA
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Trucker Hiob » 2018-05-31, 17:31

Dezerter pisze: 2018-05-31, 13:26 A według Ciebie Jezus jadł z uczniami tradycyjnego baranka czy nie? - jakieś przesłanki na potwierdzenie, lub zaprzeczenie?

Przekaz Hahnowi, że jego spektakularne nawrócenie i nowy powiew teologiczny dotarły do Polski nawet bez tłumaczenia książek :)
Ponieważ Ostatnia Wieczerza to była Pascha, a Jezus wypełnił Prawo w sposób doskonały, to myślę, że jedyny wniosek, jaki możemy z tego wywnioskować jest taki, że spożyli oni baranka.

17. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?
18. On odrzekł: Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami.
19. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.
(Mt 26, 17-19)


Z Hahnem nie mam teraz kontaktu na co dzień, ale jeśli nasze drogi się spotkają, na pewno mu to przekażę.

BTW mam już audiobooka "The Fourth Cup" i zaczynam słuchać.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Dezerter » 2018-05-31, 20:01

Trucker Hiob pisze: 2018-05-31, 11:23
Dezerter pisze: 2018-05-30, 23:56 A ja mam pytanie, bo nie łapie znaczenia - jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie 4 kielich?
Myślę, że głębsze zrozumienie Pisma Świętego zawsze ma olbrzymie znaczenie. W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi bezkrytycznie, czy też raczej pokornie podchodzi do wiary swych przodków. Coraz więcej mamy "wierzących, ale nie praktykujących", a w konsekwencji zupełnie niewierzących ludzi, którzy nie rozumieją czym jest Ofiara Mszy Świętej, kapłaństwo, czy Kościół. Masz Święta nie dostarcza im wystarczających bodźców, jest nudna, nie ma sensu, więc przestają w niej uczestniczyć. Tymczasem gdy naprawdę zrozumiemy, przynajmniej na tyle, na ile nasz ograniczony intelekt nam pozwoli, jak cudownego wydarzenia jesteśmy w czasie Mszy nie tylko świadkami, ale też uczestnikami, nigdy już dobrowolnie Mszy Świętej nie opuścimy.
Pełna zgoda z tym co napisałeś, ja też całkiem niedawno, dzięki Odnowie zacząłem dostrzegać i odkrywać głębie eucharystii, pod wpływem tego rok temu pojechałem na Sesje Apologetyczna o Eucharystii i to było bardzo pogłębiające, ale zdaje sobie sprawy, że dotykam tylko powierzchni, a tam tkwi niezmierzona Głębia.

Ale tematem wątku jest 4 kielich a Ty mi nie odpowiedziałeś, jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie, 4 kielich?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Magnolia » 2018-05-31, 21:41

Dezerter pisze: 2018-05-31, 20:01 Ale tematem wątku jest 4 kielich a Ty mi nie odpowiedziałeś, jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie, 4 kielich?
przeczytałam jeszcze raz felieton...
Trucker Hiob pisze: 2018-05-23, 21:01 Co więc się wykonało na Krzyżu?
Tam się właśnie wykonała Pascha, wieczerza paschalna, zapoczątkowana w wieczerniku. Jezus nie zapomniał wypić czwartego kielicha w wieczerniku, tylko celowo go opuścił, aby go wypić na Krzyżu, gdzie był najwyższym kapłanem i Barankiem Bez Skazy.

cocolom

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: cocolom » 2018-09-22, 12:40

tekst wruszający :) wręcz skaniajace do reflekksji

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Dezerter » 2018-09-22, 14:09

Prosimy o refleksję i witamy na forum
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-01, 16:25

Z dużym (ponad rocznym) opóźnieniem udało mi się zmontować film na temat Eucharystii z wystąpienia na zeszłorocznej sesji. Poprawiłem dźwięk i wmontowałem teksty, mam więc nadzieję iż mimo mojej amatorszczyzny (pierwszy film jaki montowałem) da się zrozumieć o co chodzi :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Dezerter » 2018-12-02, 10:29

Brawo Marku - tak trochę posłuchałem przed pójściem na Eucharystię - dzięki za odświeżenie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Trucker Hiob
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2018
Lokalizacja: Charlotte, NC, USA
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prawdziwy Graal, czyli Czwarty Kielich.

Post autor: Trucker Hiob » 2019-12-06, 05:03

Magnolia pisze: 2018-05-28, 12:04 W Wigilię Zesłania Ducha św przyjmowałam komunię św pod dwoma postaciami. A wcześniej w Wielki Czwartek :) Czasem na wspólnotowych mszach św z uwielbieniem jest taka komunia św. Naprawdę można kilka razy w roku mieć takową okazję. :)
W Stanach jest dość powszechna praktyka przyjmowania Komunii św pod dwiema postaciami, jednak ma to znaczenie głównie symboliczne. Ciało i Krew, Dusza i Bóstwo Pana Jezusa są obecne w każdej postaci komunii. Mówi o tym niejako mimochodem św. Paweł:

1 Kor 11,27: Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej.

Spożywając niegodnie którąkolwiek z postaci komunii świętej, stajemy się winni Ciała i Krwi Pańskiej.

W Krakowie jest mało znany kościółek, gdzie zawsze jest komunia pod dwiema postaciami. To kościółek Karmelitanek na ul Kopernika, niemal naprzeciwko ogrodu botanicznego.

BTW Hahn wreszcie ukończył swą książkę, pisał ją chyba zee 30 lat:

Ostatnio zmieniony 2019-12-06, 05:06 przez Trucker Hiob, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ