Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-16, 10:20

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 10:03
Magnolia pisze: 2018-06-16, 09:42 Tobie się zarzuca obrażanie innych, nie mnie.
Czy to do mnie???
Pierwszy raz słyszę. Zauważyłem, że kilka osób nie może się pogodzić z tym, że prezentuję na forum treści, z którymi się nie zgadzają.
Niektóre z tych osób się obraziły, a to nie znaczy, że moje wypowiedzi były obrażające.
Ja szanuję rozmówców, kimkolwiek by nie byli.
Jezeli odpowiedz wychodzi z czystego serca, czyli rowniez z czystej intencji, to jedynie falszywy odbior, spowodowany niechecia lub wrogoscia do adwersarza , powoduja , ze odbierane sa jako kpina, ktora prowadzi do obrazy.

Pisalem ogolnie nieco wyzej,jedynie pod rozwage.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-16, 10:46

W drodze pisze: 2018-06-16, 10:20 ... Jezeli odpowiedz wychodzi z czystego serca, czyli rowniez z czystej intencji, to jedynie falszywy odbior, spowodowany niechecia lub wrogoscia do adwersarza , powoduja , ze odbierane sa jako kpina, ktora prowadzi do obrazy. ...
To świadczy o intencjach, ale niekoniecznie o faktach. Kpina jest kpiną, niezależnie, czy tak odbiera to osoba do której skierowane są słowa, czy ktoś inny czyta. Kpina jest zawsze poniżaniem człowieka. Jeśli ktoś kpi, to powinien być otwarty odpowiedź adwersarza w takiej samej formie.

Kultura to również empatia. Kulturalny człowiek zauważa reakcję rozmówcy. Da się z kpiną w kulturalnej i przyjaznej atmosferze, ale tylko wtedy, gdy rozmówcy są kulturalni i przyjaźni.

Czysta i szczera intencja może ranić. Może zabijać. A wtedy na pewno nie prowadzi do Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-16, 11:16

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 10:03
Czy to do mnie???
Pierwszy raz słyszę. Zauważyłem, że kilka osób nie może się pogodzić z tym, że prezentuję na forum treści, z którymi się nie zgadzają.
Niektóre z tych osób się obraziły, a to nie znaczy, że moje wypowiedzi były obrażające.
Ja szanuję rozmówców, kimkolwiek by nie byli.
Trucker Hiob pisze: 2018-05-31, 17:50
wędrowiec pisze: 2018-05-31, 16:46 Nawet Hiob, który tu wszedł dwa dni temu, mówi Wam wyraźnie, bo to widać: na tym forum są problemy z kulturą wypowiedzi.
Ja po wejściu na forum przed niespełna miesiącem, poczułem swąd szatana i też Wam o tym napisałem.
Niewiele czytałem tutaj jeszcze, nie mam nawet zbyt wiele czasu, by wszystko przeczytać na własnym forum. Nie poczułem tu żadnego "swądu szatana". To raczej Ty, bracie, sprowokowałeś mnie do mojego wpisu.

Jest taki stary dowcip. Blondynka jedzie autostradą pod prąd i słyszy w radiu komunikat: "Uwaga kierowcy na A4, pod prąd jedzie jeden samochód..." i woła: "Jak to jeden? Tysiące, tysiące..."

Nie wiem czemu mój tekst sprowokował w ogóle jakąś dyskusję. Nie był to tekst "dyskusyjny". Ale jeśli już dyskusja jest i wszyscy tłumaczą jednemu bratu, że ma pewien problem, to jest rzeczą raczej nierozsądną, gdy brat ten uważa, że problem ma każdy inny, tylko nie on.
Przeczytaj ten wątek Wędrowcze od początku, bo On jest do Ciebie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-16, 11:47

Czy ktoś, komu kolejna osoba mówi, że jest pijany, nie powinien położyć się spać? Może i tak, ale skoro ma pragnienie? To czy może? I czy kulturalnym byłoby opuścić towarzystwo? A kulturze tu mowa. Która nie jest domeną wyłącznie for, ale całego życia. I właśnie z życia na fora się przenosi. I vice Wersal.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Marcin_

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marcin_ » 2018-06-16, 13:04

Forum to tylko forum jak już ktoś wiele razy podkreślał , wirtualne miejsce w którym sposób czyjegoś zachowania , wypowiedzi niekoniecznie musi pokrywać się z tym co jest poza forum.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-16, 13:21

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 10:03
Magnolia pisze: 2018-06-16, 09:42 Tobie się zarzuca obrażanie innych, nie mnie.
Czy to do mnie???
Pierwszy raz słyszę.
Bo dodajesz do wrogów tych, którzy o tym mowią.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-16, 13:26

Marcin_ pisze: 2018-06-16, 13:04 Forum to tylko forum jak już ktoś wiele razy podkreślał , wirtualne miejsce w którym sposób czyjegoś zachowania , wypowiedzi niekoniecznie musi pokrywać się z tym co jest poza forum.
Nie wiem, czy zrozumiałem. Osobiście uważam, że moje zachowanie na Forum, jak i poza nim musi być takie samo. Te same wartości mają dla mnie znaczenie na Forum, jak i na każdym (chciałbym, aby na każdym, jednak jestem człowiek grzeszny) kroku mojego życia. W moim życiu nie ma miejsca na zachowanie wirtualne i realne. To jest jeden świat. To są różne aspekty tego samego świata. To moje subiektywne podejście.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-06-16, 17:02

Kulturę albo się ma, albo nie.
Żadne zabiegi nie uczynią lwa salonowego z człowieka bez kultury.
Aby mieć kulturę, trzeba gdzieś odebrać dobre staranne wychowanie i pielęgnować je. Jeśli nie było go w domu, można się tego nauczyć, choć to trudne.

W przeciwnym razie, zawsze gdzieś wyjdzie brak kultury w zachowaniu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-16, 17:18

No cóż, racja ;)

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-16, 17:55

A ja się nie zgodzę z takim stawianiem sprawy, że albo się ma albo się nie ma.
Dorosły człowiek ma po pierwsze duże pole do popisu w pracy nad sobą - może osiągnąć nawet taki cel, jak nabycie ogłady w towarzystwie.
Dorosły człowiek umie przyznać się do swoich błędów, przeprosić za nie i zmienić postępowanie. Postawa: "nie nauczono mnie kultury w domu - więc taki juz jestem" - nie jest postawą odpowiedzialną, nie jest postawą jakiej oczekuję od dorosłej osoby.
A od katolika oczekuję jeszcze więcej: gdy ktoś napomina katolika to ten powinien najpierw wzbudzić autorefleksję, może nawet podziękować za wskazany błąd, przeprosić jeśli zajdzie potrzeba i naprawić co trzeba.

W tym wątku roi się od napomnień, przeróżnymi metodami próbowaliśmy dotrzeć do konkretnej osoby, a autorefleksji nadal brak...

Poza tym istotą napominania (przynajmniej mojego) nie jest czy ktoś mi się podoba czy nie...
Napominać trzeba patrząc na dobro człowieka, czyli najpierw zadać pytanie czy taka postawa jaką widzę doprowadzi kogoś do Boga? Nie...? to trzeba napomnieć, bo ma szanse to poprawić i wrócić na dobrą ścieżkę.
Ostatnio zmieniony 2018-06-16, 18:01 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gor
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 36 times
Been thanked: 21 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Gor » 2018-06-16, 19:53

wędrowiec pisze: 2018-06-16, 17:02 Kulturę albo się ma, albo nie.
Żadne zabiegi nie uczynią lwa salonowego z człowieka bez kultury.
Aby mieć kulturę, trzeba gdzieś odebrać dobre staranne wychowanie i pielęgnować je. Jeśli nie było go w domu, można się tego nauczyć, choć to trudne.

W przeciwnym razie, zawsze gdzieś wyjdzie brak kultury w zachowaniu.
(a z większą kultura tego nie możesz wyrazić?)
Z Kulturą się człowiek nie rodzi - nabywa ją w swoim rozwoju - tak samo wiedzę, (po co ten atak i ad persona?)
Ostatnio zmieniony 2018-06-16, 20:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dezerter » 2018-06-16, 20:24

Gor pisze: 2018-06-16, 19:53
wędrowiec pisze: 2018-06-16, 17:02 Kulturę albo się ma, albo nie.
Żadne zabiegi nie uczynią lwa salonowego z człowieka bez kultury.
Aby mieć kulturę, trzeba gdzieś odebrać dobre staranne wychowanie i pielęgnować je. Jeśli nie było go w domu, można się tego nauczyć, choć to trudne.

W przeciwnym razie, zawsze gdzieś wyjdzie brak kultury w zachowaniu.
(a z większą kultura tego nie możesz wyrazić?)
Z Kulturą się człowiek nie rodzi - nabywa ją w swoim rozwoju - tak samo wiedzę, (po co ten atak i ad persona?)
Cieszę się, że w merytorycznej części postu zgadzasz się z wedrowcem, że kulturę wynosi się w procesie rozwoju /wychowania z domu i dalszym rozwoju jako osoba dorosła. Nie było Cie dawno na forum- ciesze się, że jesteś z nami, ale .... nie pomagasz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-16, 21:11

To już z cenzura, nie moderacja. Szkoda, że tylko na rzecz świętych krów, a nie tam, gdzie owe święte krowy robią szkody.
Ostatnio zmieniony 2018-06-16, 21:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-17, 09:34

Kot za, aby Markowi oddac paleczke Administratora, nawet odplatnie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-17, 09:43

W drodze pisze: 2018-06-17, 09:34 Kot za, aby Markowi oddac paleczke Administratora, nawet odplatnie?
Pudło. Kiedyś to robiłem, od paru lat odmawiam wszystkim.

ODPOWIEDZ