Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Trucker Hiob
Przybysz
Przybysz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2018
Lokalizacja: Charlotte, NC, USA
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Trucker Hiob » 2018-05-31, 19:14

wędrowiec pisze: 2018-05-31, 18:05Twój podstawowy problem Hiob, polega na tym, że nie umiesz lub nie chcesz odpowiadać na pytania dotyczące twego artykułu.
Ani to grzeczne, ani merytoryczne.
Jasne, rzeczywiście mam problem. Problem polegający na tym, że wydaje mi się, że na wszystkie pytania, czy komentarze odpowiedziałem. Poza tymi, rzecz jasna, na które odpowiedzieli już inni. Ale jeśli masz odmienne zdanie, zapytaj mnie jeszcze raz, wprost, konkretnie - i zapewniam Cię, że jeśli tylko będę umiał, to Ci odpowiem.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 20:18

Pytanie, o które rozpętała się cała awantura pochodziło ode mnie, potem dwukrotnie powtórzył je Dezerter:
Jakie ma znaczenie, czy Jezus wypił czy nie 4 kielich?
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 20:18 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dominik » 2018-05-31, 21:52

Na wieczerzy Jezus celowo go nie wypił, "wypił" go na Krzyżu. Kontynuujmy ten wątek tam gdzie trzeba, czyli tutaj felietony-f35/prawdziwy-graal-czyli-czw ... t8395.html
Myślę że odpowiedz na to pytanie już jest w tekście felietonu.
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 21:53 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-02, 15:54

Dziwi mnie jedno, mianowicie ciagle powoływanie sie na Wielkie autorytety a rezultaty skąpe. Otaczam sie ludźmi ,którzy wcale nie wierzą w żadnego Boga ,lub wierzą w tego samego co my,ale bez praktyki.
Ale ich postępowanie względem drugiego,(celowi nie pisze bliźniego),daje duzi do myślenia.
Przez co czasem i ja przemycam te myśli, aby wzbudzić refleksje ,czym to tłumaczyć ich prostotę,szczerość i otwartość na drugiego?
Nasuwają mi sie jedynie mysl naszego Franciszka:ze aby być dobrym człowiekiem,nie potrzebna jest wiara w Boga.
Ciekawe podejście do samego pojmowania relacji Bóg- człowiek.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-02, 17:05

Przyznam, że może nie do końca rozumiem Twój post w drodze...
Ale zastanawiam się nad takim pytaniem: do kogo chcesz się porównywać, do czego aspirujesz, na kim się wzorujesz?
Do kogoś kto jest po prostu dobry? Oczywiście, że to jest możliwe. Mamy w sumieniach wpisane prawo naturalne i nim się kierując już będziemy dobrzy. Tak zwyczajnie dobrze, dla siebie i dla innych.
Ale zastanawia mnie takie pytanie/zdanie (zacytowana myśl Franciszka) u osoby wierzącej, bo to by świadczyło o jakimś kryzysie wiary (myślę o Tobie a nie o Franciszku). "Po co wierzyć, jak bez wiary tez można być dobrym... a o to w sumie chodzi..." Nie do końca o to chodzi w życiu. Nie tylko o to.

Kto jest moim autorytetem?
Na kogo Ja patrzę?
Na kim się wzoruję?
Jakie ja odnoszę rezultaty?
To są pytania codzienne człowieka w drodze, poszukującego, rozwijającego się...
Bez oglądania się na innych... tylko ja i Bóg.. punkt odniesienia...

wątpiący

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wątpiący » 2018-06-03, 01:13

Magnolia pisze: 2018-06-02, 17:05 Bez oglądania się na innych... tylko ja i Bóg.. punkt odniesienia...
I niby jest na tym świecie jeden punk odniesienia (tylko ja i Bóg) nie ma innych?

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-03, 04:08

Wątpiący ja mam Boga jako punkt odniesienia. Pewnie inni mogą mieć inny. A Ty jaki masz?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-03, 08:16

Magnolia pisze: 2018-06-02, 17:05 Przyznam, że może nie do końca rozumiem Twój post w drodze...
Ale zastanawiam się nad takim pytaniem: do kogo chcesz się porównywać, do czego aspirujesz, na kim się wzorujesz?
Do kogoś kto jest po prostu dobry? Oczywiście, że to jest możliwe. Mamy w sumieniach wpisane prawo naturalne i nim się kierując już będziemy dobrzy. Tak zwyczajnie dobrze, dla siebie i dla innych.
Ale zastanawia mnie takie pytanie/zdanie (zacytowana myśl Franciszka) u osoby wierzącej, bo to by świadczyło o jakimś kryzysie wiary (myślę o Tobie a nie o Franciszku). "Po co wierzyć, jak bez wiary tez można być dobrym... a o to w sumie chodzi..." Nie do końca o to chodzi w życiu. Nie tylko o to.

Kto jest moim autorytetem?
Na kogo Ja patrzę?
Na kim się wzoruję?
Jakie ja odnoszę rezultaty?
To są pytania codzienne człowieka w drodze, poszukującego, rozwijającego się...
Bez oglądania się na innych... tylko ja i Bóg.. punkt odniesienia...
Mógłbym Magnolio podobnie zacytować,ze nie do końca Cie rozumiem.
Masz tylko jeden wzór,jeden punkt odniesienia-Bóg.
Jest to nawet wygodne,bo Bóg nigdy sie nie poskarży na Twoje zachowanie względem Niego.
Najwyżej Ty sama wzbudzisz sobie skruchę,osadzajac swoje postępki.
Natomiast gdzie w tym wszystkim Człowiek?
Chcesz sie wzorować na Doskonałości,ciekawe podejście człowieka niedoskonałego.
Ciekaw jestem skąd Ci wiadomo jaka jest wola Boga w stosunku do Twoich codziennych poczynań.
Podejrzewasz mnie o kryzys wiary,czemu nie Franciszka?
Bo czytając jego poczynania względem kleru,zwłaszcza biskupów, to można zwątpić w jego przewodnia role kościoła.
Może trochę chaotycznie jak na niedziele ,ale jak zwykła od serca pisane.
Poranne pozdrowienia przesyłam.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-03, 09:33

W drodze, dwukrotnie chwaliłeś moją postawę wobec innych na tym forum... ona wynika bezpośrednio z tego jaki mam punkt odniesienia. Więc uważam, że nie pomijam nigdzie ludzi, nie zapomniałam o drugim człowieku. Przeciwnie, uważam, że dopiero stawiając Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu, człowiek zajmuje właściwe miejsce i ja mam właściwe miejsce w hierarchii.
Oczywiście, że Bóg "mówi" w dekalogu jaka mam być, gdy zbaczam z tej drogi to czeka na moją skruchę.
A wolę Bożą odczytuję na modlitwie i czytając Pismo św. Często też obserwując życie świętych, których zasadniczym celem było doskonalić sie w miłości do Boga.
Nie przyglądam się tak bardzo papieżowi Franciszkowi, by komentować Jego poczynania, bo jestem bardzo skupiona na wypełnianiu woli Bożej w codzienności.
Dobrej niedzieli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-03, 13:11

W drodze pisze: 2018-06-03, 08:16 ... Natomiast gdzie w tym wszystkim Człowiek? ...
Człowiek (tak uważam) jest w centrum uwagi Boga. Najcenniejsze stworzenie. Na które czeka. Stale czeka z otwartymi ramionami.
W drodze pisze: 2018-06-03, 08:16 ... Chcesz sie wzorować na Doskonałości,ciekawe podejście człowieka niedoskonałego. ...
Ciekawe i godne pochwały.
Ale też nie ma innego wyjścia. Piotr spytał retorycznie: Do kogo ma pójść. Jeśli jest jeden Bóg, jeden wzór, jeden ideał - to dokąd iść? Kogo naśladować? Odpowiedź prosta. Boga!
W drodze pisze: 2018-06-03, 08:16 ... Ciekaw jestem skąd Ci wiadomo jaka jest wola Boga w stosunku do Twoich codziennych poczynań. ...
Dobre pytanie. A jeszcze lepiej, że zadane. Tak trzeba. Codziennie trzeba odczytywać Jego wolę. Codziennie prosić o światło. Stale wsłuchiwać się w Jego głos. A może on dochodzić z szumu drzew, innego człowieka, Biblii, piękna kwiatu, smacznego posiłku. A nawet z radia czy telewizora.
Kto ma uszy niechaj słucha. Jezus mówił. Wielu Go słyszało. Nie wielu słuchało. Niewielu posłuchało do końca.
W drodze pisze: 2018-06-03, 08:16 ... Bo czytając jego poczynania względem kleru,zwłaszcza biskupów, to można zwątpić w jego przewodnia role kościoła. ...
Jeśli rzeczywiście masz wiedzę podobną do Franciszka ... Ale czy masz? Na czum polega to zwątpienie w przewodnią rolę? Dlaczego kościół miałby pełnić przewodnią rolę? Dlaczego budynek i w jaki sposób budynek może pełnić rolę? Uważam, że Franciszek nigdy nie wpadł na taki pomysł.Wydaje mi się też, że raczej nie ma czasu na to, by zajmować się jakimś kościołem. Gdy ma na głowie cały Kościół, musi się na nim skupić. A Kościół prowadzony przez Franciszka ma dawać świadectwo. Nie przewodzić. Przynajmniej nie w sensie, w jakim przewodziła KPZR. Pamiętać trzeba, że Kościół to my. I ja i Franciszek. I obaj musimy dawać świadectwo.
Ostatnio zmieniony 2018-06-03, 13:13 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-06-03, 13:27

W drodze pisze: 2018-06-03, 08:16
Natomiast gdzie w tym wszystkim Człowiek?
Człowiek opuścił to forum.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-03, 13:30

Nie. Nie człowiek opuścił forum, tylko ślepiec nie widzi człowieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-03, 14:02

Andej pisze: 2018-06-03, 13:30 Nie. Nie człowiek opuścił forum, tylko ślepiec nie widzi człowieka.
Tylko ,ze slepcowi trzeba pomoc aby dostrzegł człowieka,a nie jedynie wytykac jego ślepotę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-03, 16:38

Dzięki za docenienie starań większości uczestników Forum. Mniemam, iż większość osób stara się. Czym innym jest dyskusja, wyjawianie własnych poglądów, wskazywanie dróg, które uważa się za słuszne?
To właśnie jest podawaniem ręki. Zważ jeno, że podając dłoń, określa się kierunek. Jeśli do Boga, to wspólna droga.
Ostatnio zmieniony 2018-06-03, 16:54 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-04, 11:53

Andej pisze: 2018-06-03, 16:38 Dzięki za docenienie starań większości uczestników Forum. Mniemam, iż większość osób stara się. Czym innym jest dyskusja, wyjawianie własnych poglądów, wskazywanie dróg, które uważa się za słuszne?
To właśnie jest podawaniem ręki. Zważ jeno, że podając dłoń, określa się kierunek. Jeśli do Boga, to wspólna droga.
Niestetyza bardzo to napisane ,czyli do Boga.
Gdybys rozwinął ta myśl ,chętnie podparta zwykłym ,codziennym przykładem,byłbym wdzięczny.
Bo sama mowa o Bogu ,który najczęściej jest nieosiągalny żadnym zmysłem,dla zwykłego śmiertelnika jest tylko nie zawsze ,tylko zaglaskaniem sumienia.

ODPOWIEDZ