Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-04, 14:11

W drodze pisze: 2018-06-04, 11:53... do Boga ...
Droga do Boga, wg mnie, to wiara. Prowadzi przez zrozumienie i wiedzę.

Wiara dlatego jest wiarą, gdyż wymaga aktu przyjęcia czegoś za prawdę.

Marek Mk 12, 28b-34 zapisał najdoskonalszą definicję:
Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań»?
Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych».
Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary».
Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego».
I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.

Droga to Boga, to własne dążenie do spełniania Jego woli i udzielanie innym wsparcia w tym zakresie. Także ślepcom, którzy nie widzą Go lub nie chcą widzieć. Wierzę, że Bóg może każdego uzdrowić.

Mam nadzieję, że właściwie zrozumiałem Twoją intencję. Jeśli nie, to proszę, sprecyzuj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-05, 21:26

Andej pisze: 2018-06-04, 14:11
W drodze pisze: 2018-06-04, 11:53... do Boga ...
Droga do Boga, wg mnie, to wiara. Prowadzi przez zrozumienie i wiedzę.

Wiara dlatego jest wiarą, gdyż wymaga aktu przyjęcia czegoś za prawdę.

Marek Mk 12, 28b-34 zapisał najdoskonalszą definicję:
Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań»?
Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych».
Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary».
Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego».
I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.

Droga to Boga, to własne dążenie do spełniania Jego woli i udzielanie innym wsparcia w tym zakresie. Także ślepcom, którzy nie widzą Go lub nie chcą widzieć. Wierzę, że Bóg może każdego uzdrowić.

Mam nadzieję, że właściwie zrozumiałem Twoją intencję. Jeśli nie, to proszę, sprecyzuj.
lub nie chcą widzieć.
No wlasnie, jak im pomoc?
Przeciez Bog rozdaje laski komu chce, to takze jest gdzies zapisame.
Dac laske zrozumienia laski bozej , w tym tkwi problem .

Problem nr.2
Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą.

zy jest mozliwe molowac Boga a nienawidziec blizniego?
Wiec po co to drugie przykazanie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-06, 10:28

W drodze pisze: 2018-06-05, 21:26 ... Dac laske zrozumienia laski bozej , w tym tkwi problem . ...
Łaskę otrzymał każdy. Lecz w różnym stopniu. Tak jak talenty. Jeden więcej, drugi mniej. Ale każdy powinien je pomnażać. Na tyle, na ile potrafi.
Nie rozumiem woli bożej, więc, pytam, rozmawiam, modlę się. Proszę o światło zrozumienia. Raz przychodzi, raz nie. Czemu? Nie wiem. Mam nadzieję, że za którymś razem zrozumiem plany Stwórcy. I pójdę drogą, którą dla mnie specjalnie przeznaczył. A na razie szukam, znajduję, gubię i znów szukam, znajduję ... I mam wrażenie, że jest coraz jaśniej. Choć proces powolny.

P
W drodze pisze: 2018-06-05, 21:26 ... zy jest mozliwe molowac Boga a nienawidziec blizniego?
Wiec po co to drugie przykazanie?
Niestety można. Nawet na niniejszym forum. Są ludzie, którzy nie potrafią zrozumieć tej sprzeczności. Osoby, które nie potrafią spojrzeć na samych siebie. Wszędzie widzą drzazgi w oczach, a sami są niemal ślepi.
Wtrącę przykład konkretny, albowiem dotyczący osoby publicznej. Niestety trącący polityką. Trudno. (...). Można zadać pytanie, czy on rzeczywiście kocha Boga? Czy wierzy w to, że kocha?
I na naszym forum jest mniejszy (...). Czy otworzy oczy? Czy dzięki nam ujrzy Boga? Czy pozostanie przy swoim fałszywym obrazie Boga?

Dziękuję za słuszne spostrzeżenia. Kochając Boga, nie widzisz możliwości nienawidzenia człowieka. To dobrze o Tobie świadczy. Starasz się przyjmować i rozumieć łaskę bożą - to piękna postawa.
Ostatnio zmieniony 2018-06-06, 22:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Dezerter » 2018-06-06, 22:40

Wędrowcze i Andeju NIE ma zgody na pisanie o polityce poza Kawiarenką - usuwam post o wycinam polityczne i wstawki.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-06-07, 00:35

Dezerter pisze: 2018-06-06, 22:40 Wędrowcze
Ja nie pisuję o polityce na forach katolickich bo uważam że to jest bez sensu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Andej » 2018-06-07, 09:43

Dezerter pisze: 2018-06-06, 22:40 Wędrowcze i Andeju NIE ma zgody na pisanie o polityce poza Kawiarenką - usuwam post o wycinam polityczne i wstawki.
Pisanie o polityce nie ma żadnego związku z dyskusjami politycznymi. Nie zgadzam się z zakazem pisania o polityce, gdyż to zamyka możliwość pisania o czymkolwiek. Całe nasze życie to polityka. Wszystkie sprawy społeczne to polityka. Stosunek państwa do człowieka, czy Kościoła, to polityka. I vice versa. Nasz stosunek do otoczenia, to polityka. Nie sposób jej uniknąć. Nie należy wylewać dziecka z kąpielą. I warto odróżniać spory polityczne od pisania o polityce, od umieszczania w kontekście, od ujawniania swojego stosunku do zjawisk czasu obecnego.
Mój stosunek do Kościoła to sprawa polityczna. Mój stosunek do Boga, to sprawa polityczna. Moja ocena zachowań osób publicznych to sprawa polityczna w takiej samej mierze, jak religijna, etyczna czy społeczna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Czernin » 2018-06-15, 00:55

Witaj Hiobie, panie Piotrze ;)
Miło mi Cię tutaj widzieć, a mowie to jako stary admin i założyciel forum. Niegdyś zdumiony Twoim forum chciałem zrobić coś podobnego, tak o to powstało "z chrystusem" wcześniej jako "dobra nowina" na darmowym hostingu.

Pamiętam jak niegdyś trafiłem na Twoje filmy na YouTube jakoś w okolicy bierzmowania i to juz ponad 4 lata, kiedy czytam Twoje posty i oglądam filmiki na YouTube, choć teraz już znacznie rzadziej, ale jednak (rzadziej bo bylem molem felietonowym na Twoim forum, a dobry mol jest tylko molem do pewnego czasu 😄)

Zamieniliśmy niegdyś kilka słów na czacie, czy poza, o czym pewnie nieco pamiętasz i kojarzysz mnie. Zawsze imponowałeś mi wiedzą i spokojem oraz stanowczością, co bez precedensu jest owocem Ducha ;)

Nie sądziłem, że założysz tu konto niegdyś, bo byłeś zawsze zajęty dość, ale fajnie ze teraz się tu pojawiłeś! Na forum mamy dość ciekawą ekipę i kilka znających się dość dobrze ludzi w temacie wiary. Kiedyś wątpiłem czy to w ogóle wypali, ale udało się przede wszystkim dzięki Dominikowi, Dezerterowi w drugiej kolejności, który był tutaj chyba niemal codziennie i zawsze reagował, gdy było trzeba, a także nie umiejszając roli Andeja, z mojej ręki danej mu (haha, mniejsza). Fajnie, że jesteście, piszecie i macie chęci rozmawiać ze sobą.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-06-15, 03:15

Nie widzę nic szczególnego w forum Hioba.
Nazywam je "amerykańskim forum samochodowym" bo więcej tam można się dowiedzieć o samochodach i o amerykańskim stylu życia niż o wierze.
Sprawy wiary są tam martwe.
Gdyby niniejsze forum miało być podobne do tamtego, to na pewno mnie i wielu by tu nie było.
Ostatnio zmieniony 2018-06-15, 03:16 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-15, 08:13

Zachowujcie czyste sumienie

Mysle, ze jest to kwintesencja naszego podejscia do blizniego.

Drogocenna wskazowka w dyskusjach.Bedzie bardziej pogodniej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-15, 11:38

wędrowiec pisze: 2018-06-15, 03:15 Nie widzę nic szczególnego w forum Hioba.
Nazywam je "amerykańskim forum samochodowym" bo więcej tam można się dowiedzieć o samochodach i o amerykańskim stylu życia niż o wierze.
Sprawy wiary są tam martwe.
Gdyby niniejsze forum miało być podobne do tamtego, to na pewno mnie i wielu by tu nie było.
mam dokładnie przeciwne zdanie. Jest może mniej maili, ale to co pisze Hiob a także kilka innych osób ma bardzo wysoki poziom merytoryczny i pozbawione jest tej sztucznej cukierkowatości. Sprawy wiary są tam realne i merytoryczne,
Co do wątków samochodowych, to ich istnienie (zarówno na forum jak i na kanale youtube Hioba, który barrrrdzo polecam) powoduje że do rzeczy wiary przychodzi wiele osób które inaczej by w ogóle na ten temat nie rozmawiały.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-06-15, 11:50

Ubliżanie na forum powinno być surowo karane.
Jeśli tak nie będzie, odejdą stąd kolejni ludzie.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-15, 12:07

Marku, po pierwszych felietonach Hioba u nas i kilku filmikach mam podobne zdanie. :)
Ostatnio zmieniony 2018-06-15, 12:09 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: Magnolia » 2018-06-15, 12:08

wędrowiec pisze: 2018-06-15, 11:50 Ubliżanie na forum powinno być surowo karane.
Jeśli tak nie będzie, odejdą stąd kolejni ludzie.
Zacytuj mi proszę gdzie widzisz ubliżanie?

Bo ja widze je tu:
wędrowiec pisze: 2018-06-15, 03:15 Nie widzę nic szczególnego w forum Hioba.
Nazywam je "amerykańskim forum samochodowym" bo więcej tam można się dowiedzieć o samochodach i o amerykańskim stylu życia niż o wierze.
Sprawy wiary są tam martwe.
Gdyby niniejsze forum miało być podobne do tamtego, to na pewno mnie i wielu by tu nie było.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: W drodze » 2018-06-15, 14:55

wędrowiec pisze: 2018-06-15, 11:50 Ubliżanie na forum powinno być surowo karane.
Jeśli tak nie będzie, odejdą stąd kolejni ludzie.
Mysle, ze wychowywanie przez karanie nie prowadza do dorastania.

Ty sam musisz zrozumiec, ze przede wszystkim to Tobie to szkodzi.

wędrowiec

Re: Parę słów o kulturze wypowiedzi na forach.

Post autor: wędrowiec » 2018-06-15, 15:25

Nie nie, mnie to już nie szkodzi, odkąd zrozumiałem, że to forum nie jest w pełni katolickie.
Od tamtej pory mam dystans i nie zasysam stąd treści.
Natomiast może ta mieszanina katolicyzmu i odstępstw od niego, w dodatku połączona prowokacjami i złośliwościami, może być bardzo szkodliwa dla osób chwiejnych w wierze.

ODPOWIEDZ