Krzyż pytanie

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
danio2001212
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 14 maja 2020

Re: Krzyż pytanie

Post autor: danio2001212 » 2020-05-14, 15:41

Dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Krzyż pytanie

Post autor: marcin07 » 2020-05-14, 20:17

Przecież Jezus byl chrześcijaninem , byl ochrzczony przez św Jana w Jordanie , mnie się wydaje ze to pod nogami Jezusa to metalowa rzeźba dziecka (?), nie będę się upierał .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Krzyż pytanie

Post autor: sądzony » 2020-05-14, 20:21

marcin07 pisze: 2020-05-14, 20:17 Przecież Jezus byl chrześcijaninem , byl ochrzczony przez św Jana w Jordanie , mnie się wydaje ze to pod nogami Jezusa to metalowa rzeźba dziecka (?), nie będę się upierał .
To może Jan też nim był? To kiedy powstało chrześcijaństwo Twoim zdaniem?

Mag ma rację. To nie dziecko, a sklepienie czaszki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Krzyż pytanie

Post autor: Dezerter » 2020-05-14, 20:41

marcin07 pisze: 2020-05-14, 20:17 Przecież Jezus byl chrześcijaninem , byl ochrzczony przez św Jana w Jordanie , mnie się wydaje ze to pod nogami Jezusa to metalowa rzeźba dziecka (?), nie będę się upierał .
Wydaje ci się - jest to częsty motyw na starszych krzyżach dwie piszczele i czaszka, jako symbol Golgoty:
Golgota (gr. Γολγοθᾶ od aram. ‏ܓܓܘܠܬܐ‎ Gulgalta, w tłum. łac. Calvaria, co znaczy „czaszka” (właściwie, z łaciny, oznacza sklepienie czaszki))
Ps
nie róbmy offtopu zapraszam tu
viewtopic.php?f=56&t=428&p=16918&hilit= ... nem#p16918
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

TOMVAD 45

Re: Krzyż pytanie

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-25, 22:42

Krzyż wg mnie powinno się albo odnowić by wisiał dalej jako symbol chrześcijaństwa albo oddać księdzu-on będzie wiedział co z nim zrobić. Na pewno nie powinno się go spalać, mimo że z niektórymi rzeczami religijnymi tak się robi. Sam krzyż nie wymaga jakichś poważnych prac,trochę oczyszczenia, odnowienia. Jest ogólnie bardzo dobry. Zatrzymanie krzyża i odnowienie go by służył dalej może też nieść za sobą pewne łaski - szacunek dla tego świętego symbolu może sprawiać że Bóg może podziękować za taki szacunek. Troska o symbole chrześcijańskie to jest nasz obowiązek chrześcijański. Warto o to dbać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Krzyż pytanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-06-25, 23:12

Symbol czaszki u stóp Krzyża ma podwójne znaczenie:
  • po pierwsze, taka była nazwa wzgórza, na którym stał Krzyż Chrystusa ("Golgota"): "A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota."/J 19,17/
  • po drugie, istniała starożytne przekonanie wśród Żydów - chrześcijan, według której w skale Golgoty znajdował się grób praojca Adama.
    Obraz krzyża, z którego krew spływa na kości Adama, symbolizuje odkupienie grzechu pierworodnego przez Jezusa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”