Witam tych, co chca naśladować Chrystusa

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Witam tych, co chca naśladować Chrystusa

Post autor: Andej » 2017-11-20, 11:54

Niestety, nie mogę. To On jest moim przewodnikiem. To Jego staram się naśladować.
Gdybym odrzucił Jezusa, cała rozmowa stałaby się bezprzedmiotowa.
Właśnie Jezus Chrystus ogrywa w temacie dyskusji kluczową rolę. Jeśli nie wierzysz, zerknij na tytuł wątku.

Szukasz tych, którzy chcą naśladować Jezusa, to dlaczego chcesz ich eliminować? Czy może szukasz wyłącznie tych, którzy chcą Go naśladować, ale tego nie czynią, ani nie starają się czynić?

A może czerpiąc natchnienie z wiersza Jana Brzechwy "Mówcy" naśladujesz jednego z nich?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: Witam tych, co chca naśladować Chrystusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-20, 14:13

Henryk pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Nie . To Twoja, fałszywa teza - nic więcej.
Tylko tyle napiszesz? :(
Tak Henryku.
Po pierwsze, nie dyskutuję z zasady na kilka tematów na raz - bo w takiej "dyskusji" można co najwyżej zakrzyczeć, a nie przekonać.
Po drugie, nie widzę powodu do dyskusji z tezami podanymi bez argumentów.
Henryku, zacznijmy od Ciebie - sola scriptura jest niebibiljna. Syn Boży ani apostołowie nie polecali jej kultywować. To tradycja ludzka.
Henryk pisze: Z powodzeniem mógłbyś ustalać Dogmaty: ?bo tak powiedziałem i już?. :-j
Jesteś w poważnym błędzie i piszesz coś innego niż same Słowo. Zaprzeczasz Mu!
Joz 1:8 bt5 " Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twych ustach; rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność."
Mamy bardzo wyraźny zakaz dodawania czegokolwiek do Słowa Bożego:
1Kor 4:6 bt5 "Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego."
Uważam, że jest to jednoznaczne, niepodlegające dyskusjom.
Rev 22:18 bt5 " Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze."
Wszelkie "dodatki" są od tych, co mają w pogardzie Słowo Boże.
Bez żartów.

Po kolei:
Joz 1:8 bt5 " Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twych ustach; rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność."
Gdzie tu jest TYLKO Biblia?
Bo że Biblia jest ważna wszyscy się zgadzamy.
1Kor 4:6 bt5 "Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego."
Uważam, że jest to jednoznaczne, niepodlegające dyskusjom.
Zobaczmy o co chodziło we fragmencie:
Apostoł najpierw gani adresatów za podziały, następnie zaś daje do zrozumienia jak niewiele dla niego znaczą sądy wydawane przez mącicieli. Przytoczony fragment jest po prostu ostrzeżeniem przed sądzeniem innych na podstawie własnego widzimisię. Zresztą w tym samym liście w rozdziale 3 werset 10 św.Paweł daje do zrozumienia że założył gminę Koryncką głosząc w niej słowo Boże, co nijak nie koresponduje z próbą tłumaczenia tego wersetu jako zakazu autoratywnego posługiwania się słowem mówionym.
Zresztą: Pierwszy List do Koryntian jest jednym z wczesnych listów św.Pawła. Czy czytając ten werset miałbym rozumieć, że nie powinienem brać pod uwagę ani późniejszych pawłowych listów, ani napisanych później listów Jana i Jakuba, a także Apokalipsy (bo do takiego wniosku prowadzi przyjęcie interpretacji tego wersetu ?zamykającej tekst Pisma? zaproponowanej przez apologetów zasady sola scriptura)?
Rev 22:18 bt5 " Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze."
Znów: co to ma do Solascriptura?
Tu tekst jest jasny ? autor Apokalipsy zabezpiecza się przed uzupełnianiem przekazanego mu proroctwa swoimi wymysłami, wycinaniu z niego niewygodnych fragmentów czy też modyfikacją treści. Nie ma to oczywiście żadnego związku z twierdzeniem ?sola scriptura? ? podobnie jak brak zgody na modyfikację tekstu mojego artykułu w gazecie nie oznacza że zabraniam redakcji zamieszczania w niej innych tekstów.

Czyli 3 x klapa. Szukaj dalej, Henryku ;)

Aha, warto też żebyś wiedział, że Biblia zawiera Słowo Boże - ale Słowo Boże biue ogranicza się do Biblii. O czym mówi również Biblia, zresztą.
Henryk pisze:
Andej pisze:Wyliczasz szereg sakramentów i obrzędów mających źródła w Jezusie.
Mam bardzo gorącą prośbę!
Nie mieszaj w to Syna Bożego! :-o
Mam bardzo gorącą prośbę : skup się raczej na argumentacji biblijnej, niż na podobnych, nie wnoszących nic nowego wstawkach.

Henryk

Re: Witam tych, co chca naśladować Chrystusa

Post autor: Henryk » 2017-11-20, 20:21

Andej pisze:To tradycja wyrosła na Słowie Bożym. Jak chrystusowe ziarno rzucone w urodzajna glebę. Wyrosło i żyje. Wciąż rodzi owoce, wciąż wypuszcza nowe pędy.
Piękne słowa? Umiesz kadzić. :) Nadajesz się na proboszcza. :)
Andej pisze:
Wyliczasz szereg sakramentów i obrzędów mających źródła w Jezusie.
[Henryku! co to za słownictwo nie można grzeczniej a równie stanowczo - przeczytaj sobie znaczenie użytego przez ciebie słowa w SJP - dostajesz ostrzeżenie słowne twoja agresja słowna nie była sprowokowana przez Andeja - proszę trzymaj poziom i szanuj rozmówców] Dezerter waćpanie.
Żaden z nich nie posiada źródła w Jezusie.

Chrzest niemowląt- Sam Jezus brał chrzest w dorosłym wieku i w pełni świadomości czynu.
Bierzmowanie- każde dziecko po bierzmowaniu automatycznie otrzymuje Ducha Świętego?
Sakrament małżeństwa- apostołowie, czy sam Jezus udzielali ślubów?
Prymat biskupa Rzymu- nikt nie miał wywyższać się ponad innych. Wszyscy są dla siebie braćmi w Chrystusie.
Celibat kapłanów- bez komentarza!
Uszna spowiedź- Jk 5:16 bp "Wyznawajcie więc jedni drugim grzechy i módlcie się wzajemnie za siebie, abyście zostali uzdrowieni!" Kapłan także spowiada się parafianom? :-o
Boże narodzenie w grudniu- Pomijając inny czas narodzin Jezusa, kiedy to Przedwieczny, ten bez początku i końca- urodził się!?
Święcenie pokarmów- Wszystko co Bóg stworzył było ?bardzo dobre?- człowiek już nic nie polepszy.
Msza święta-."- codzienne tysiąckrotne ponawianie śmierci i męki Jezusa- MOŻLIWE TO?
Hbr 10:12 bp "Ten natomiast raz na zawsze złożył jedną ofiarę krwawą za grzech i "zasiadł po prawicy Bożej"
Opłatek- ? Byłem tam, gdzie je wypiekają i sprzedają z 8-mio procentowym podatkiem, jak każdy inny artykuł spożywczy.
Transsubstancjacja- W wieczerniku sam Jezus musiałby zjeść i wypić siebie do spółki z uczniami.
Kult Maryjny- jakaś bogini- coś na wzór Diany efeskiej. Przysłoniła samego Zbawiciela!
Modlitwa do zmarłych- czyżby Jezus polecił nam modlitwy za tych co już zmarli?

I dziesiątki innych- to Tradycja? nie mająca najmniejszego poparcia ani w Słowie, ani na nim nie wyrosła- drogi Andeju.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: Witam tych, co chca naśladować Chrystusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-20, 23:35

Henryku, przykro mi, ale dajesz dowody niedouczenia, mieszając elementy wywodzące się z Tradycji i z tradycji. Do tego dajesz argumenty które niczego nie udowadniają, będąc koszmarnymi spłyceniami, zmieszanymi ze zwykłymi kłamstwami.
Sorry, ale może taka "argumentacja na bezczela" uchodzi za właściwą u Ciebie w zborze - tu nie robi wrażenia.
Oczywiscie nie będę odpowadał na wiele różnych zarzutów - wybierz jeden, odpowiem, wybierz następny - odpowiem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: Witam tych, co chca naśladować Chrystusa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-21, 14:21

Pozwoliłem sobie założyć temat "Chrzest" tu viewtopic.php?f=13&t=759&p=15065#p15065
Zapraszam, a Moderatorów proszę o usunięcie postów na ten temat stąd ;)
Posty usunięte a raczej przeniesione do wątku zalinkowanego powyżej.

ODPOWIEDZ