Przedstaw się!

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: Andej » 2016-11-23, 09:55

Witajcie,
dziękuję serdecznie za powitanie. Nie chciałem od razu. Przyglądam się nieco. Martwi mnie dość niska aktywność. Ale nic to. Bardzo cieszy natomiast życzliwość, jaką obserwuję na tym forum. Podoba mi się także kultura wzajemna dyskutantów. Mnie to buduje. Umacnia. Wprawdzie uważam to za normalność. Ale czy współczesny świat jest normalny?
Cieszę się, że dane mi jest rozmawiać z Państwem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2016-11-26, 18:33

Witaj. Cieszymy się, że jesteś. Ja, kidy tu przyszłam, byłam... inna, jak poczytasz starsze dyskusje, to się zorientujesz. Aż nagle mi przeszło, więc chyba z każdego coś będzie, i Ty mkasz szansę na niebo.

Pewnie Dezerter mnie zgani, ale wróce na chwilę do swoich starych, pogańskich mądrości, bo jedna z nich jest szczególna i szczególnie przeze mnie lubiana, jest to strofa z "Pieśni Najwyższego" (wybaczcie, to jest tytuł, nie żebym Odyna tak tytułowała):

"132. Często nie wiedzą domownicy
Kim jest ten, co przychodzi.
Nie ma tak cnotliwego, by błędu nie miał,
Ni takiego kpa, by nic nie był wart."

Jedyna poprawka to taka, że jedynym stuprocentowym człowiekiem bez błędu była Maria, Matka Jezusa - ale Skandynawowie o Niej jeszcze wtedy nie wiedzieli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: Andej » 2016-11-27, 08:53

Skandynawskich wierzeń nie znam. O Odynie nie wiem niemal nic. Nie wiem, czy to wierzenia monoteistyczne.

Ale wiem jedno: że Bóg JEST jeden. A skoro ta tak, to niezależnie jak Go nazwiemy, Bóg, Stworzyciel, Jahwe, Jehowa, Manitou to zawsze jest to TEN SAM BÓG. A różnice polegają na naszej, ludzkiej interpretacji objawień. Oraz na tym, co przyjęliśmy jako objawienie.

Wierzę, że osoby wierzące w JEDNEGO BOGA są połączone miłością do Niego i całego Jego stworzenia. W szczególności do innych ludzi.

Za miłe słowa dziękuję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2016-11-27, 17:01

Nie, Andej, nie były to wierzenia monoteistyczne, mieli wielu bogów, Odyna, Thora, Baldera czy Tyra i sporo innych. Do tego spora część z nich, gdy do Skandynawii zawitało chrześcijaństwo zwalczała wiarę w Białego Chrystusa (tak nazywali Jezusa) bardzo silnie.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: W drodze » 2017-05-08, 07:31

Andej pisze:Skandynawskich wierzeń nie znam. O Odynie nie wiem niemal nic. Nie wiem, czy to wierzenia monoteistyczne.

Ale wiem jedno: że Bóg JEST jeden. A skoro ta tak, to niezależnie jak Go nazwiemy, Bóg, Stworzyciel, Jahwe, Jehowa, Manitou to zawsze jest to TEN SAM BÓG. A różnice polegają na naszej, ludzkiej interpretacji objawień. Oraz na tym, co przyjęliśmy jako objawienie.

Wierzę, że osoby wierzące w JEDNEGO BOGA są połączone miłością do Niego i całego Jego stworzenia. W szczególności do innych ludzi.

Za miłe słowa dziękuję.

No tak, a co mamy zrobic z przykazaniem:NIe bedziesz mial cudzych bogow przede Mna?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: W drodze » 2017-05-08, 07:34

ciasteczkowy_potfur pisze:Witaj. Cieszymy się, że jesteś. Ja, kidy tu przyszłam, byłam... inna, jak poczytasz starsze dyskusje, to się zorientujesz. Aż nagle mi przeszło, więc chyba z każdego coś będzie, i Ty mkasz szansę na niebo.

Pewnie Dezerter mnie zgani, ale wróce na chwilę do swoich starych, pogańskich mądrości, bo jedna z nich jest szczególna i szczególnie przeze mnie lubiana, jest to strofa z "Pieśni Najwyższego" (wybaczcie, to jest tytuł, nie żebym Odyna tak tytułowała):

"132. Często nie wiedzą domownicy
Kim jest ten, co przychodzi.
Nie ma tak cnotliwego, by błędu nie miał,
Ni takiego kpa, by nic nie był wart."

Jedyna poprawka to taka, że jedynym stuprocentowym człowiekiem bez błędu była Maria, Matka Jezusa - ale Skandynawowie o Niej jeszcze wtedy nie wiedzieli.
Czy moglabys podac jakies informacje z Biblii na temat Maryji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: Andej » 2017-05-08, 08:39

W drodze pisze:...
Wierzę, że osoby wierzące w JEDNEGO BOGA są połączone miłością do Niego i całego Jego stworzenia. W szczególności do innych ludzi.
....
No tak, a co mamy zrobic z przykazaniem:NIe bedziesz mial cudzych bogow przede Mna?[/quote]

Odpowiedź prosta: ZACHOWYWAĆ, PRZESTRZEGAĆ!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: W drodze » 2017-05-08, 10:10

To zadne wytlumaczenie. Skoro Bog sobie zastrzega aby tylko w Niego wierzyc, to tym samym jest Bogiem zazdrosnym, co przez ten fakt ukazuje , ze nie jest Jedynym Bogiem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: Andej » 2017-05-08, 13:40

Zaskakujesz mnie.
Wierzę, że Bóg, któremu wierzę JEST JEDYNY. A skoro tak, to zgodnie z logiką, nie ma żadnego innego.
Wierzę, że jest tylko jeden Bóg. I koniec.

Prawdę powiedziawszy nie przyszło mi do głowy, aby z cytowanego zdania wnioskować, że bogów KTÓRZY SĄ jest wielu.
Tylko jeden JEST.
A wielość, o którą pytasz, to wytwory ludzkie. Perun, Baal, Odyn, Ra to pojęcia wymyślone przez ludzie. To nie są istniejący bogowie. Są też bogowie inni: władza, pieniądze, idea, zemsta - ale i to są ludzkie twory.

A teraz do adremu (jak mawiał pewien oficer na Studium Wojskowym). Co znaczy: "NIe bedziesz mial cudzych bogow przede Mna?"
Jaki jest cel tego zapisu? Otóż uważam, że służy on do określenia hierarchii wartości. To jest odpowiedź, określająca najwyższą wartość. Przykazanie, równie dobrze, mogłoby brzmieć: Uznasz Mnie za wartość najwyższą i nic nie będzie miało dla ciebie wartości wyższej.

Sam nie wpadł bym na pomysł, że z przykazania tego można wyciągnąć wniosek o wielobóstwie. Dla mnie cały przekaz zawiera się w ustaleniu hierarchii wartości. W uznaniu Najwyższego i nie przesłanianie Go niczym. Uznanie Go świadome i totalne. I konsekwentnie realizować tę zasadę. Najpierw Bóg, potem cokolwiek innego.
Kiedyś w Polsce było powiedzenie: Bez Boga, ani do proga. Zawsze najpierw Bóg. Od chwili porannego otwarcia oczu. Najpierw Bóg.
To samo powtarza się w innym omawianym ostatnio przykazaniu. Dzień święty święcić. To znaczy, że należy najpierw oddać Bogu należne, a dopiero potem zająć się innymi sprawami. Najpierw poranna modlitwa, potem msza święta i eucharystia. A dopiero potem rozrywka, przyjemności, rekreacja, czy cokolwiek innego. Najpierw Bóg. Po spełnieniu powinności względem Niego mogę pomyśleć o sobie.
W każdej chwili i w każdym dniu mam świadomość, że tylko On JEST na pierwszym miejscu. .
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: W drodze » 2017-05-09, 15:17

Zastawiajacym jest, podanie tego zakau w Dekalogu.
Jeżeli mamy nie zwracać uwagi na ten detal, to rowniez możemy w podobny sposób podejść do pozostałych przykazań.
Jest to w dodatku pierwsze przykazanie,wiec niejako najważniejsze.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: Andej » 2017-05-10, 08:54

W drodze pisze:Zastawiajacym jest, podanie tego zakau w Dekalogu.
Jeżeli mamy nie zwracać uwagi na ten detal, to rowniez możemy w podobny sposób podejść do pozostałych przykazań.
Jest to w dodatku pierwsze przykazanie,wiec niejako najważniejsze.
Obawiam się, że nie nadążam.
Zgadzam się, że podanie zakazu tego jest zastanawiające. Zastanawiające, gdyż zmusza do myślenia, rozpoznania czyli do zastanowienia się.
Słusznie piszesz, że podważając jedno przykazanie, równie dobrze możemy podważać wszystkie.

Ale nie masz racji pisząc, że jest to zakaz. Dla mnie jest to nakaz. Nakaz ustawienia hierarchii, w której Bóg jest na miejscu pierwszym.
Dla mnie pierwsze 4 przykazania są bardziej nakazami, niż zakazami. One wyznaczają kierunek drogi. Pozostałe 6 zabezpiecza przed zejściem z drogi.

Czy możesz wyjaśnić, dlaczego podważasz sensowność uznania Boga za wartość najwyższą, a wszelkie inne wartości za mniejsze, czyli takie które nie mogą Go przesłaniać?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

patrycjak1991

Re: Przedstaw się!

Post autor: patrycjak1991 » 2017-05-13, 21:01

Hej :-) Mam na imię Patrycja. Lubię poznawać nowe osoby i rozmawiać m.in o sprawach religijnych dlatego tutaj jestem. Pozdrawiam wszystkich :-)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: Andej » 2017-05-13, 22:31

Witam. I cieszę się. Zapraszam do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Przedstaw się!

Post autor: Dezerter » 2017-05-13, 22:56

patrycjak1991 pisze:Hej :-) Mam na imię Patrycja. Lubię poznawać nowe osoby i rozmawiać m.in o sprawach religijnych dlatego tutaj jestem. Pozdrawiam wszystkich :-)
Witaj - to jestem Dezerter lubię dobrego rocka, reggae, historię starożytną i psychologię. Jestem we wspólnocie Odnowy w Duchu Św. i lubię jak są dziewczyny na forum - to jest nowa jakość!
Czuj się u nas swobodnie i wzrastaj w wierze i wiedzy - jak byś miała jakieś pytania, lub problemy pisz śmiało :-)
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Przedstaw się!

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2017-05-14, 15:37

Dez, lubisz jak sa dziewczyny na forum? To czemu co jakis czas mnie banujesz?

ODPOWIEDZ