Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
WeronikaJarosz

Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: WeronikaJarosz » 2020-02-25, 18:20

Cześć, jutro środa popielcowa, a więc post ścisły. Stresuje się myśląc o tym, ponieważ przeszłam przez zaburzenia odżywiania. Kiedy doprowadzam się do głodu znowu mam nawroty. Jednocześnie chciałbym przestrzegać postu, ale boje się, że nie dam rady, albo następnego dnia odczuje skutki ograniczenia jedzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy również jesteś zobowiązana do przestrzegania postu?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-25, 18:31

Zaburzenia odżywiania to poważny problem, człowiek który raz przez to przeszedł już nigdy tak naprawdę nie będzie zdrowy.
Ja uważam, że nie warto ryzykować tak bardzo.
Jeśli chodzi o anoreksję, to może się wydarzyć, że uznasz "skoro w post mogłam jeść tak mało, to na co dzień też mogę", "a jak mogłam tyle, to może jeszcze mniej".
Jeśli chodzi o bulimię wiadomo, "a może to było jednak za dużo, może nie powinnam zjeść tego jabłka?"
Generalnie do wyboru, do koloru. Jeśli nie czujesz się na ten moment na tyle silna psychicznie, żeby podjąć się całkowitego z ścisłego postu, podejmij się częściowego.
Ze zdrowiem nie warto żartować, a zdrowie musi być dla Ciebie najważniejsze.
Nie chce Cię oczywiście straszyć i jak najbardziej trzeba przejść do rzeczywistości. Ale ja np. boję się wody, więc mogę wejść po kolana, a nie próbować pływać na głębokiej wodzie, żeby mnie panika złapała.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Andej » 2020-02-25, 18:33

Post jest dla człowieka, a nie człowiek dla postu.
Post nie powinien być szkodliwy dla zdrowia.
W trakcie kilkudziesięcioletniej choroby wrzodowej też się obawiałem całkowitego odmówienia sobie jedzenia. Zwłaszcza w ostrej fazie. Dlatego poprzestawałem na podstawowej zasadzie. Trzy posiłki. Bez mięsa (które lubię), słodyczy. Bez jedzenia dla przyjemności. Dwa posiłki zmniejszałem o połowę lub minimalnie o 1/3. Jeden posiłek do syta - jednak i ten zmniejszałem ilościowo. Dotyczyło to obiadu. Zwykle zupa i drugie. Rezygnowałam z zupy. A gdy czułem, że opuszczony posiłek (zalecenie lekarskie, aby jest pięć razy dziennie) źle wpływa (m.in. wzmaga ból), piłem ciepłą wodę - pół na pół z mlekiem. To łagodziło nieprzyjemne objawy.
Ale sam sobie wyznaczyłem granice tak, aby nie odbiło się to na zdrowiu. Ryzyko pęknięcia. Każdy musi sam sobie wyznaczyć sensowne ograniczenia. Nikt nie każe głodować.
Gdyby poszczenie miało spowodować (znaczący) uszczerbek dla organizmu (zwłaszcza trwały), nie należy pościć. Nie słyszałem jednak, aby komukolwiek nakazywano codzienne spożywanie mięsa i wędlin. Także ograniczenia ilościowe nie musza wpływać negatywnie. A co do menu, należy wybrać to, co jest zdrowe, ale niekoniecznie smaczne.

Jednak odpowiadam ino za samego siebie. A Ty za siebie. Sama musisz znaleźć rozwiązanie dla siebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 18:33

WeronikaJarosz pisze: 2020-02-25, 18:20 Cześć, jutro środa popielcowa, a więc post ścisły. Stresuje się myśląc o tym, ponieważ przeszłam przez zaburzenia odżywiania. Kiedy doprowadzam się do głodu znowu mam nawroty. Jednocześnie chciałbym przestrzegać postu, ale boje się, że nie dam rady, albo następnego dnia odczuje skutki ograniczenia jedzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy również jesteś zobowiązana do przestrzegania postu?
Z tego co rozumiem post to nie tylko czas nie jedzenia konkretnych rzeczy ale, też czas zgłębienia swojej wiary. Myślę że ascetyzm nie jest poprawną drogą do wiary. Bóg stworzył cię taką jaką cię stworzył, więc nie próbuj na siłę narażać jego kreacji na destrukcję.
Ostatnio zmieniony 2020-02-25, 18:34 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Magnolia » 2020-02-25, 18:38

Post ścisły to ograniczenie ilościowe i jakościowe, czyli post od potraw mięsnych oraz 3 posiłki, dwa małe i jeden do syta.
Prawda jest taka że wiele osób ciężko przezywa ten dzień, także zdrowych ludzi, bo to duże wyzwanie.
A psychika nasza tak działa, ze jak się jej czegoś zabrania to ona szczególnie tego chce, więc pewnie każdy jutro będzie myślał wyłącznie o jedzeniu.

Posty jednak nie dotyczą osób chorych. Jeśli masz przeciwskazania by nie podjąć postu ścisłego to podejmij tylko jakościowy, czyli od mięsa.

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-25, 18:41

Post jest postem. Nawet stosowanym w lecznictwie.
Jesli ma sie zaburzenia, to nie ma przymusu.
Poscimy dla Boga i ze wzgledu na Boga.
A ascetyzm - to jedna z form - bardzo poprawnych - na drodze wiary.
Problemem jest wlasnie brak ascetyzmu i przesyt.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Andej » 2020-02-25, 18:42

Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:33 ... Myślę że ascetyzm nie jest poprawną drogą do wiary. ...
A jaka jest Twoja droga do wiary?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fryderyk Nietzsche

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-02-25, 18:51

Andej pisze: 2020-02-25, 18:42
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:33 ... Myślę że ascetyzm nie jest poprawną drogą do wiary. ...
A jaka jest Twoja droga do wiary?
Dobre myśli, Dobre słowa, Dobre uczynki. To taka bardziej maksyma ale zawsze się niej w życiu trzymałem
Ostatnio zmieniony 2020-02-25, 18:53 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Dezerter » 2020-02-26, 21:36

Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:51
Andej pisze: 2020-02-25, 18:42
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-02-25, 18:33 ... Myślę że ascetyzm nie jest poprawną drogą do wiary. ...
A jaka jest Twoja droga do wiary?
Dobre myśli, Dobre słowa, Dobre uczynki. To taka bardziej maksyma ale zawsze się niej w życiu trzymałem
Dobra droga - tak trzymaj a zajdziesz do celu i do ... ascetyzm ;)
słyszałeś o ojcach pustyni?
A w temacie

Człowiek chory jest zwolniony z postu, wręcz grzechem jest szkodzenie sobie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-26, 21:57

I chyba od 60-tego roku zycia sa ulgi w tym temacie. Nie jestem pewien tylko liczby lat ...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Jozek » 2020-02-27, 11:34

Post jest rodzajem cwiczenia charakteru, a nie narazaniem zdrowia na uszczerbek.
Robimy to dla Boga, ale nie samo glodzenie sie jest tym darem dla Boga, tylko zaparcie sie swoich pozadan cielesnych, czy przyjemnosci.

Magnolia

Re: Post ścisły, a zaburzenia odżywiania

Post autor: Magnolia » 2020-02-29, 12:54

Dyskusje o ascezie i ascetach przeniosłam tu:
viewtopic.php?f=26&t=9305

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”