Pytania dotyczące mojej spowiedzi

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Pytania dotyczące mojej spowiedzi

Post autor: Piotr » 2020-11-19, 08:39

To już raczej mój ostatni wątek, jutro mam zamiar iść do spowiedzi generalnej i kąpletnie zamknąć przeszłość. Mam parę pytań.
1.Czy można grzechy wyczytać z kartki?
2.jak Byłem małym dzieckiem popełniałem nieświadomie wiele obrzydliwych grzechów, naprawdę bardzo obrzydliwych, jak powiem o tym księdzu to się złapie za głowe, albo będzie kazał mówić bez szczegółów, a niektóre grzechy właśnie są z natury obrzydliwe, więc nie da rady bez szczegółów. Ja wtedy nie wiedziałem chyba nawet co to grzech.
3.Bardzo często chodzę do spowiedzi. Od 2 tygodni byłem naprawdę dużo razy, czy nie grzeszę? Teraz właśnie chciałbym wyspowiadać się już całkowicie i to zamknąć.
Ostatnio zmieniony 2023-01-13, 17:25 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

Dominik

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Dominik » 2020-11-19, 10:07

1. Wolno czytać z kartki,, przynajmniej przy normalnej spowiedzi.
2. Mów bez szczegółów, ksiądz raczej nie będzie chciał wiedzieć dokładnie co i jak robiłeś będąc dzieckiem.
3. Nie wiem,,, może to podpadać pod brak wiary że spowiedź zmazuje grzechy, ale raczej dobrowolnie nie chodzisz co chwile do spowiedzi, masz skrupuły, one biorą górę nad Tobą. Musisz z księdzem pogadać o tym.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Andej » 2020-11-19, 18:06

Piotrze, zakładaj, tyle wątków ile potrzebujesz. Jesteśmy tu po to, aby podawać sobie wzajemnie pomocną dłoń.
Masz dobrą wolę, pozytywne postanowienia. Wnoś swoje dobro do naszego wspólnego Forum.

A wątpliwości.
ad. 1. - Możesz kartki czytać, z tabletu, z telefonu, byle bez udostępniania innym osobom poza spowiednikiem.
ad. 2. - Nie żartuj. Jestem przekonany, że nie jesteś w stanie wymyślić takiego grzechu, którym zaskoczyłbyś spowiednika. Nie wierzą, że mogłeś popełnić cos takiego, co by zdumiało księdza. Opowiadaj, jak chcesz, Byle uczciwie i szczerze. Możesz też spytać, czy wyznawać detale. Większość spowiedników woli tego unikać. Wystarczy, że wyznasz naturę grzechu. Jeśli będziesz mówić zbyt ogólnie, to kapłan zada pytanie.
ad. 3. - o tym też powiedz. Powiedz o częstotliwości i jej przyczynach. Zrób to na wstępie. Opowiedz jakie masz skrupuły i dlaczego.

Coś mi się wydaje, że mimo częstych spowiedzi coś zatajałeś. Dobrze byłoby, gdybyś odróżniał zatajanie od zapominania. To zupełnie co innego, choć podobnie się objawia.
Najpierw dobrze się zastanów, spisz, skoro boisz się o czymś zapomnieć. I wyznaj. I pod koniec spytaj kapłana, jak często zaleca Ci się spowiadać. Gdy będzie znal już twoje grzechy, to doradzi właściwie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Piotr » 2020-11-19, 18:14

Właśnie dlatego chciałbym przystąpić do spowiedzi generalnej, bardzo się boję. Nic nie zataiłem, ale uważałem że coś, co było jak byłem dzieckiem to nie jest grzechem i mówiłem grzechy tylko w szczegółach nie rozwijając wypowiedzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Andej » 2020-11-19, 19:39

Piotr pisze: 2020-11-19, 18:14 Właśnie dlatego chciałbym przystąpić do spowiedzi generalnej, bardzo się boję. Nic nie zataiłem, ale uważałem że coś, co było jak byłem dzieckiem to nie jest grzechem i mówiłem grzechy tylko w szczegółach nie rozwijając wypowiedzi.
Nie mam prawa odpuszczania grzechów. Jestem zwykłym szarym zjadaczem chleba. Uważam, że wszystko, co zdarzyło się przed Pierwszą Komunią Świętą nie nosi znamion grzechu, a zwłaszcza grzechu ciężkiego.
Wierzę w to, że sakrament pojednania jest prawdziwym pojednaniem. I w to, że grzechy są rzeczywiście odpuszczane. (Pamiętasz Credo?) Dlatego lepiej zapomnieć. Ale spowiedź generalna przynosi wiele pożytku. Warto się dobrze przygotować i jej poddać.

I jeszcze jedno. Wraz z wiekiem i z doświadczeniem wzrasta ludzka wrażliwość. W 2 Kor 10 jest takie zdanie: Mamy jednak nadzieję, że w miarę rosnącej w was wiary, my również wzrastać będziemy według naszej miary.
Twoja postawa jest bardzo cenna. Może być wzorem dla wielu. Ale i w tym, nie należy przesadzać.
Nie masz pojęcia jak wiele rzeczy złych robiłem w przeszłości, nie mając świadomości, że są złem. Albo zupełnie nie czując wagi wyrządzanego zła. I zwykle, gdy sobie to uświadomiłem lub dowiedziałem, że jest to zło, przestawałem to robić. Raz się spowiadałem i koniec. Więcej nie powtarzałem i nie mam wyrzutów sumienia. Ale wciąż pojawiają się nowe wątpliwości. Nowe spostrzeżenia. Wciąż zdarza mi się zauważać, że coś co robię okazuje sie grzechem. Wspomniałem o tym na spowiedzi. A spowiednik stwierdził, że on ma tak samo. Że wciąż wzrasta w nas krytycyzm wobec tego co robimy. To proces doskonalenia się. Powolny. Po prostu na nasza miarę. I nie ma co się patrzyć na to, że tak wielu jest od nas znacznie lepszych. To nie ważne. Ważne, abyśmy my sami byli lepsi dzisiaj, niż byliśmy wczoraj.
Modlę się w Twojej intencji. Bóg jest z Tobą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Piotr » 2020-11-19, 19:59

Andej pisze: 2020-11-19, 19:39
Piotr pisze: 2020-11-19, 18:14 Właśnie dlatego chciałbym przystąpić do spowiedzi generalnej, bardzo się boję. Nic nie zataiłem, ale uważałem że coś, co było jak byłem dzieckiem to nie jest grzechem i mówiłem grzechy tylko w szczegółach nie rozwijając wypowiedzi.
Nie mam prawa odpuszczania grzechów. Jestem zwykłym szarym zjadaczem chleba. Uważam, że wszystko, co zdarzyło się przed Pierwszą Komunią Świętą nie nosi znamion grzechu, a zwłaszcza grzechu ciężkiego.
Wierzę w to, że sakrament pojednania jest prawdziwym pojednaniem. I w to, że grzechy są rzeczywiście odpuszczane. (Pamiętasz Credo?) Dlatego lepiej zapomnieć. Ale spowiedź generalna przynosi wiele pożytku. Warto się dobrze przygotować i jej poddać.

I jeszcze jedno. Wraz z wiekiem i z doświadczeniem wzrasta ludzka wrażliwość. W 2 Kor 10 jest takie zdanie: Mamy jednak nadzieję, że w miarę rosnącej w was wiary, my również wzrastać będziemy według naszej miary.
Twoja postawa jest bardzo cenna. Może być wzorem dla wielu. Ale i w tym, nie należy przesadzać.
Nie masz pojęcia jak wiele rzeczy złych robiłem w przeszłości, nie mając świadomości, że są złem. Albo zupełnie nie czując wagi wyrządzanego zła. I zwykle, gdy sobie to uświadomiłem lub dowiedziałem, że jest to zło, przestawałem to robić. Raz się spowiadałem i koniec. Więcej nie powtarzałem i nie mam wyrzutów sumienia. Ale wciąż pojawiają się nowe wątpliwości. Nowe spostrzeżenia. Wciąż zdarza mi się zauważać, że coś co robię okazuje sie grzechem. Wspomniałem o tym na spowiedzi. A spowiednik stwierdził, że on ma tak samo. Że wciąż wzrasta w nas krytycyzm wobec tego co robimy. To proces doskonalenia się. Powolny. Po prostu na nasza miarę. I nie ma co się patrzyć na to, że tak wielu jest od nas znacznie lepszych. To nie ważne. Ważne, abyśmy my sami byli lepsi dzisiaj, niż byliśmy wczoraj.
Modlę się w Twojej intencji. Bóg jest z Tobą.
Bardzo bym prosił o modlitwę o naprawdę szczerą i porządna spowiedź a szczególnie o zrozumienie spowiednika. Dziękuję Bogu za to, że są na świecie tacy ludzie, którzy komuś mogą pomóc!!!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Andej » 2020-11-19, 20:05

Będę wspierać modlitwą. Zapewniam.

Czy masz już zaplanowany termin?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Piotr » 2020-11-19, 20:13

Andej pisze: 2020-11-19, 20:05 Będę wspierać modlitwą. Zapewniam.

Czy masz już zaplanowany termin?
Termin mam zaplanowany na jutro, ale pomoże nawet taka krótka modlitwa. Wszystko spisałem sobie na kartkę i mam poprostu zamiar mówić, a w razie potrzeby skorzystać z kartki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Andej » 2020-11-19, 21:04

Trzymaj się, Jestem z Tobą. Wspieram modlitwą. Mam nadzieję, że spadnie Ci kamień z serca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Dezerter » 2020-11-19, 21:31

Tylko pamiętaj, że spowiedź generalna zmazuje wszystko i czyni ciebie i twoje życie nowym
a przeszłość oddzielasz grubym murem!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Piotr » 2020-11-19, 21:41

W tym wątku mam ostatnie pytanie. W internecie nie ma nic odnośnie reguły do spowiedzi generalnej. Więc jak ona wygląda?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Andej » 2020-11-19, 22:19

Przykro mi, ale ni doradzę. Jednak możesz zaufać spowiednikowi. Na pewno poprowadzi właściwie i pomoże.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Magnolia » 2020-11-20, 04:12

Piotr pisze: 2020-11-19, 08:39
1.Czy można grzechy wyczytać z kartki?
2.jak Byłem małym dzieckiem popełniałem nieświadomie wiele obrzydliwych grzechów, naprawdę bardzo obrzydliwych, jak powiem o tym księdzu to się złapie za głowe, albo będzie kazał mówić bez szczegółów, a niektóre grzechy właśnie są z natury obrzydliwe, więc nie da rady bez szczegółów. Ja wtedy nie wiedziałem chyba nawet co to grzech.
3.Bardzo często chodzę do spowiedzi. Od 2 tygodni byłem naprawdę dużo razy, czy nie grzeszę? Teraz właśnie chciałbym wyspowiadać się już całkowicie i to zamknąć.
Ad 1. Tak, można czytać z zapisków.
Ad 2 grzech ciężki jest grzechem świadomym. wiem ze coś jest złe i mimo tego to robię. Czyli z tego co piszesz, nie grzeszyłeś ciężko. Bo nie miałeś świadomości ze robisz coś złego. Obecnie sobie to uświadomiłeś. Co nie zmienia faktu, ze każda spowiedź usuwa wszystko co mieliśmy w tym momencie na sumieniu, także te nie wypowiedziane grzechy lekkie. Każda spowiedź powszechna na początku mszy usuwa grzechy lekkie. To Bóg nas oczyszcza wtedy byśmy przystępowali do Jego Stołu czyści. Skup się na spowiedzi powszechnej, uczyń akt żalu i pokornie wypowiadaj słowa, szczególnie te tuż przed komunią św: "Panie nie jestem godzien abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo a będzie uzdrowiona dusza moja". Jak sam widzisz Bóg nas oczyszcza sam, na każdej mszy św.
Tych grzechów dziecięcych już dawno nie ma, bo zapewne od tamtej pory byłeś już w spowiedzi wiele razy.
Ad 3. Spowiedź jest potrzebna by oczyścić się z grzechów ciężkich. Ale jest też ważne by wypełnić 5 warunków spowiedzi, czyli nie można omijać postanowienia poprawy. A praca nad sobą zwykle wymaga czasu. Upewnij się na spowiedzi czy dany grzech jest ciężki i jak z nim walczyć. Jesli biegasz z grzechami lekkimi, to patrz wyżej... spowiedź powszechna je usuwa.

Spowiedź generalna jest taką samą spowiedzią jak każda inna, może być w konfesjonale, może w rozmównicy. Zwykle dłużej trwa. Ale skutki w sensie usuwania grzechów ma takie same jak wszystkie inne.
Nie usunie już raz usuniętych grzechów przez poprzednie spowiedzi. Bo tych grzechów już nie ma. Ona ma bardziej na celu podsumowanie pewnego większego etapu życia i nawrócenie, czyli poważne zerwanie z pewnymi grzechami.
viewtopic.php?f=75&t=9126&p=218410&hili ... ia#p218410
Tu jest rachunek sumienia do spowiedzi generalnej. Ale jak mówię

Pytałeś jeszcze o częstotliwość spowiedzi. To jest sakrament bez ograniczeń. Bóg jest tak miłosierny że zawsze jest gotowy wybaczać. Ale faktycznie zadaj sobie pytanie czy wierzysz w miłosierdzie Boże?
To jest ważne by mieć świadomość , ze grzechy znikają po spowiedzi.
Można jednak pomyśleć o pogłębieniu tematu miłosierdzia Bożego np tu:
viewtopic.php?f=80&t=9619
A o spowiedzi można poczytać tu :
viewtopic.php?f=80&t=9695
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Efezjan » 2020-11-20, 10:51

Piotr pisze: 2020-11-19, 20:13
Andej pisze: 2020-11-19, 20:05 Będę wspierać modlitwą. Zapewniam.

Czy masz już zaplanowany termin?
Termin mam zaplanowany na jutro, ale pomoże nawet taka krótka modlitwa. Wszystko spisałem sobie na kartkę i mam poprostu zamiar mówić, a w razie potrzeby skorzystać z kartki.
Jeśli jeszcze nie jest za późno. Taka spowiedź powinna być umówiona ze spowiednikiem, tak aby go nie zaskoczyć. I najlepiej nie w konfesjonale, bo z całego życia to długa spowiedź. Gdzieś w wywietrzonym pomieszczeniu, ty na krześle, spowiednik też.

Powodzenia.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Potrzebuję pomocy

Post autor: Piotr » 2020-11-20, 12:47

Witam. Jestem już po spowiedzi. Trwała gdzieś z 2 godziny. Ale mam poważne dylematy, boję się że przez to spowiedź może być nieważna.

1.z takich 2 grzechów zachciało mi się śmiać bo, ksiądz zaczął coś takiego mówić co mnie rozśmieszyło i zaśmiałem się 2 razy, nie chciałem tego, czy moja spowiedź jest ważna?

2.Nie wymieniłem wszystkich grzechów,a ksiądz już dał mi rozgrzeszenie, on wiedziałem że tam wszystkiego nie wymienilem. Ale dostałem rozgrzeszenie, uważał ze wszystko jest do siebie podobne i nie muszę tak drobiazgowo wszystkiego wyznać i myślał że coś będzie znów się powtarzać. Ja powiedziałem że szybko to zrobię i poprostu znajdę te najważniejsze grzechy, ale dostałem rozgrzeszenie.

Uważa że całkowicie mogę zamknąć przeszłość xale boję się że jeszcze jakiś grzech jest taki szczególny.
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 12:49 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ