Spowiedź Generalna

ODPOWIEDZ
Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Spowiedź Generalna

Post autor: Piotr » 2020-11-20, 17:09

Szczęść Boże, dziś byłem u spowiedzi generalnej i proszę o pomoc. Spowiadałem się 2 godziny.

1.nie wyznałem dokładnie takiego grzechu, wyznałem grzech, ale to poszło w moją korzyść. Dopytywałem czy ksiądz wszystko dobrze zrozumiał itp, ale nie do tego grzechu.

2.Z takich 2 grzechów zaśmiałem się, bo coś usłyszałem i mnie rozbawiło u księdza.Czy to był grzech, albo przez to spowiedź jest nieważna?

3 Są takie grzechy za które do końca nie umiem żałować, bo ciężko mi z tego zrezygnować. (to nic z seksualnością). I tylko jeden powiedziałem z którego, nie mogę zrezygnować.

4.ksiądz już mi przerwał wyznawanie grzechów, ja chciałem je wszystkie wyznać i prosiłem i zacząłem szukać tych najważniejszych, ale w końcu uklęknąłem i dostałem rozgrzeszenie.

6.w czasie spowiedzi nie miałem ani żalu, ani żadnych uczuć oprócz tego śmiechu, ale to może było odruchowe. A wcześniej strasznie mnie to przygnębiało i naprawdę chciałem skończyć z przeszłością. Wspomniałem o tym księdzu.Martwi mnie to że moja spowiedź była nieważna bo nie wzbudziłem żalu w czasie spowiedź.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 17:26

Piotr pisze: 2020-11-20, 17:09 Szczęść Boże, dziś byłem u spowiedzi generalnej i proszę o pomoc. Spowiadałem się 2 godziny.

1.nie wyznałem dokładnie takiego grzechu, wyznałem grzech, ale to poszło w moją korzyść. Dopytywałem czy ksiądz wszystko dobrze zrozumiał itp, ale nie do tego grzechu.

2.Z takich 2 grzechów zaśmiałem się, bo coś usłyszałem i mnie rozbawiło u księdza.Czy to był grzech, albo przez to spowiedź jest nieważna?

3 Są takie grzechy za które do końca nie umiem żałować, bo ciężko mi z tego zrezygnować. (to nic z seksualnością). I tylko jeden powiedziałem z którego, nie mogę zrezygnować.

4.ksiądz już mi przerwał wyznawanie grzechów, ja chciałem je wszystkie wyznać i prosiłem i zacząłem szukać tych najważniejszych, ale w końcu uklęknąłem i dostałem rozgrzeszenie.

6.w czasie spowiedzi nie miałem ani żalu, ani żadnych uczuć oprócz tego śmiechu, ale to może było odruchowe. A wcześniej strasznie mnie to przygnębiało i naprawdę chciałem skończyć z przeszłością. Wspomniałem o tym księdzu.Martwi mnie to że moja spowiedź była nieważna bo nie wzbudziłem żalu w czasie spowiedź.

Dlaczego nie chcesz potraktować tej spowiedzi jako zamknięcia pewnego rozdziału w twoim życiu i otwarcia nowego?
Zostaw przeszłość za sobą i skup się na twoich obecnych i przyszłych relacjach z Chrystusem i z braćmi i siostrami w Kościele.

Jeśli żałujesz tych wszystkich grzechów to czy myślisz że Pan Jezus będzie ci je wypominał i osądzi cię za nie tylko dlatego że nie wyznałeś ich z aptekarską dokładnością kapłanowi?
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 17:29 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Piotr » 2020-11-20, 17:45

Ale ja się zaśmiałem na spowiedzi z 2 moich grzechów. Bo to były grzechy z dzieciństwa i nie były zbyt mądre.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 17:58

Piotr pisze: 2020-11-20, 17:45 Ale ja się zaśmiałem na spowiedzi z 2 moich grzechów. Bo to były grzechy z dzieciństwa i nie były zbyt mądre.
No więc właśnie - nie były zbyt mądre bo byłaś dzieckiem. Często nasze głupoty które wyczyniamy są śmiechu warte. Dlaczego uważasz że w twoim zaśmianiu było coś złego?
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 17:58 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Piotr » 2020-11-20, 18:04

No nie planowałem się śmiać, zwłaszcza że to było na spowiedzi.

Ale żałuję tego, może lepiej w tym już nie grzebać.
Ostatnio zmieniony 2020-11-20, 18:06 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Andej » 2020-11-20, 18:07

Piotr pisze: 2020-11-20, 17:09 4.ksiądz już mi przerwał wyznawanie grzechów, ja chciałem je wszystkie wyznać i prosiłem i zacząłem szukać tych najważniejszych, ale w końcu uklęknąłem i dostałem rozgrzeszenie.

6.w czasie spowiedzi nie miałem ani żalu, ani żadnych uczuć oprócz tego śmiechu, ale to może było odruchowe. A wcześniej strasznie mnie to przygnębiało i naprawdę chciałem skończyć z przeszłością. Wspomniałem o tym księdzu.Martwi mnie to że moja spowiedź była nieważna bo nie wzbudziłem żalu w czasie spowiedź.
Wyciągam wnioski dwa odnoszące się do dwóch ostatnich punktów. Ale najpierw wyrażam swoją radość, że przystąpiłeś i uzyskałeś rozgrzeszenie. To najważniejsze.

Jak myślisz, dlaczego ksiądz przerwał? Ano dlatego, że powtarzałeś to samo w różnych ujęciach. Mówiłeś o tych samych grzechach, które różniły się jedynie okolicznościami. Ksiądz poznał wystarczające meritum. Więcej nie trzeba.

A czym jest żal? Żal, to nie jest uczucie, wzburzenie, emocje. Żal, to decyzja. To stwierdzenie, że to, co robiłeś było złe. Ż=To ocenienie, że nie chcesz tego czynić więcej. Nie deklaracja, że nigdy nie powtórzysz, ale szczery zamiar zmiany postepowania. Żal, to poczucie wstydu, zakłopotania. To świadomość, że obraziłeś Boga. Łzy są zbyteczne. Niczego nie musisz przeżywać. Bo nie jest to istotą sakramentu.

Teraz zrób grubą, grubaśną czarną krechę między przeszłością, a przyszłością. Całkowicie wykreśl przeszłość. Zapamiętaj jeno to, co postanowiłeś. To, czego masz się wystrzegać. Odchodząc po rozgrzeszaniu byłeś świętym. Czujesz to?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Piotr » 2020-11-20, 18:42

Poczułem taką ulgę i radość jak wyszedłem, a teraz czuję się normalnie i mam wątpliwości i takie przygnębienie. Mam jeszcze różne grzechy, ja mówiłem księdzu ze szukam jeszcze w tej kartce coś szczególnego, ale przerwał i kazał się już nie zadręczać.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 18:48

Piotr pisze: 2020-11-20, 18:42 Poczułem taką ulgę i radość jak wyszedłem, a teraz czuję się normalnie i mam wątpliwości i takie przygnębienie. Mam jeszcze różne grzechy, ja mówiłem księdzu ze szukam jeszcze w tej kartce coś szczególnego, ale przerwał i kazał się już nie zadręczać.
Czy nie rozumiesz że te wszystkie grzechy są ci już odpuszczone?

Uwolnij się od nich!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Andej » 2020-11-20, 18:50

Piszesz nieprawdę. Bardzo mnie to martwi. Nie wierzysz w rozgrzeszenie? Nie uznajesz sakramentu pojednania? Bądź konsekwentny.

Spowiedź, to sposób na euforię. To obmycie się z grzechów. Jeśli jesteś wierzący, to nie masz grzechów. Jeśli nie wierzysz, to po co szedłeś do spowiedzi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Piotr » 2020-11-20, 19:01

Andej pisze: 2020-11-20, 18:50 Piszesz nieprawdę. Bardzo mnie to martwi. Nie wierzysz w rozgrzeszenie? Nie uznajesz sakramentu pojednania? Bądź konsekwentny.

Spowiedź, to sposób na euforię. To obmycie się z grzechów. Jeśli jesteś wierzący, to nie masz grzechów. Jeśli nie wierzysz, to po co szedłeś do spowiedzi?
Wierzę, ale popadłem ostatnio w jakąś nerwicę i szukam czy wszystko dobrze powiedziałem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Andej » 2020-11-20, 19:04

Proszę, nie szukaj. Zaufaj. Zamiast szukani dziury w całym, klęknij przed obrazem Miłosierdzia i powtarzaj jak mantrę, napisane słowa. Powtarzaj tak długo, aż wejdą w krew. Aż staną się treścią Twojego życia. A w przerwach błagaj Pana słowami Dolindo: Jezu, Ty się tym zajmij. A le warunkiem skuteczności tej ostatniej modlitwy jest zaufanie. Jest odpuszczenie sobie wątpliwości. Skup się na zaufaniu. I miłości. Przeszłości już nie ma. I się nie wróci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Dezerter » 2020-11-25, 19:13

Andej dobrze mówi słuchaj i dziękuj Bogu za nowy rozdział życia a na stary gruba kreska i zasłona milczenia i myślenia - jesteś nowym człowiekiem
gratuluje dobrej spowiedzi i nowego życia :)
Niech Dobry Ojciec da ci w duchu szalom.
Ostatnio zmieniony 2020-11-25, 19:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Spowiedź Generalna

Post autor: Niezapominajka » 2020-11-25, 23:10

ksiądz mi dziś powiedział - jak wyrzucasz śmieci to grzebiesz i je przeglądasz? wąchasz? to samo z grzechem - nie ma żadnego grzebania w przeszłości!!! po spowiedzi jest koniec, nie myślimy o grzechach. ja dziś przystąpiłam po ponad miesięcznej przerwie od Spowiedzi i po chyba 4 czy 3 grzechach ksiądz mówi stop koniec... mimo ze uważałam ze jeszcze mam tysiąc innych grzechów. mówi KONIEC patrzy prosto w oczy i mówi POSŁUCHAJ MNIE W KOŃCU. NIC NIE JEST DZIĘKI TOBIE. TO DZIĘKI NIEMU.

ROZUMIESZ?

to silniejsze od Ciebie, te wyrzuty i skrupuły ale nieś to dzielnie i Ufaj.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

ODPOWIEDZ