Przywitanie

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Magnolia

Re: Przywitanie

Post autor: Magnolia » 2020-12-05, 23:44

Pytam, bo powyżej napisałeś: "Udzielam chrztu"...A mnie interesuje na jakiej podstawie go udzielasz? i jak sam oceniasz jego ważność jako sakramentu, skoro nie jesteś kapłanem wyświęconym?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Przywitanie

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-06, 00:52

@Magnolia chrztu może udzielić każdy, nawet NIEWIERZĄCY! (w bardzo szczególnym przypadku)
W normalnych warunkach szafarzem zwyczajnym Chrztu jest biskup, kapłan lub diakon, a osoba świecka (np. katechista misyjny) może nim zostać, otrzymując upoważnienie od biskupa, kiedy dostęp do kapłana jest bardzo utrudniony i szafarz zwyczajny jest nieobecny (kan. 861§2). Natomiast wyłącznie w przypadku konieczności ważnie ochrzcić może człowiek mający właściwą intencję i udziela Chrztu jedynie wtedy, kiedy nieochrzczony znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. Posługa szafarzy Chrztu istotnie warunkuje stworzenie ściśle okoliczności zbawczych, o które muszą się zatroszczyć jako gorliwi pasterze wspólnoty, zwłaszcza pełniący urząd proboszcza, któremu Prawodawca udzielanie Chrztu specjalnie powierzył (kan. 530§1).
http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... etypowych/
skoro "uczeń" nie uznaje się za katolika ciężko wymagać aby chodził do biskupa po zgodę... protestanci chrzczą 'pogan' - i jest to chrzest ważny o ile zachowana jest właściwa formuła, intencja chrzczącego i wiara przyjmującego chrzest
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Magnolia

Re: Przywitanie

Post autor: Magnolia » 2020-12-06, 08:10

Tek de Cart. Oczywiście że wiem o tym. Ale to nie było zdanie „raz udzieliłem chrztu tuż przed czyjąś śmiercią” tylko zdanie „udzielam chrztu” logicznie prowadzi do wniosku że robi to systematycznie
Poza tym z rozmowy wynika że Uczeń nie jest w żadnej wspólnocie i nie utożsamia się z żadną denominacją a wyraźnie w dziejach apostolskich jest opisane że apostołowie ewangelizowali, chrzcili i tworzyli Kościół i w ramach tego Kościoła spotykali się na łamaniu chleba, czyli na pamiątkę Ostatniej wieczerzy odprawiali Eucharystie. Tak Jezus im przykazał aby spożywali Jego Ciało aby mieć życie wieczne.
W Dziejach apostolskich są tez konkrety jak wyświęcili prezbiterów i biskupów, powołując ich do szczególnej posługi w Kościele.
Rozumiem, że te fragmenty @Uczeń pomija w Biblii bo Mu nie pasują do Jego wizji religii?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przywitanie

Post autor: Andej » 2020-12-06, 11:52

sądzony pisze: 2020-12-05, 20:11
Andej pisze: 2020-12-05, 19:27 Jak rozumiem, gardzisz Dekalogiem pisząc z małej litery.
Jak mniemam w odpowiedzi, w tym "biblijnym Dekalogu" brak nakazu święcenia jednego z siedmiu dnia na chwałę Stwórcy.
To "dekalog" pisze się z dużej litery? :-?
W języku polskim zdecydowanie tak. Jest a naszym języku zasada pisania nazw własnych z wielkiej litery. Do tej grupy należą np. imiona.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że słowa DEKALOG używamy w dwóch znaczeniach. Z wielkiej litery należy pisać, gdy mamy na myśli zestaw 10 przykazań otrzymanych od Boga. Natomiast w przypadku dowolnych innych 10 punktów, nie będących tytułem, ani nazwą własną, właściwa jest pisownia z małej litery.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Uczeń

Re: Przywitanie

Post autor: Uczeń » 2020-12-06, 17:54

Dominiku,
Na prawdę poczułem się oszukany przez duchownych Kościóła Katolickiego, gdy przeczytałem jak przykazania brzmią w Biblii. Drugie przykazanie jest zawarte w tym fragmencie:
Pwt 5:8-10:
"Nie czyń sobie bóstw, żadnych wyobrażeń czegokolwiek, co jest wysoko na niebie, nisko na ziemi albo głęboko w wodzie. Nie składaj im pokłonów ani nie oddawaj czci, ponieważ Ja, PAN, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym. Dochodzę winy ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy Mnie nienawidzą, a okazuję łaskę tysięcznym pokoleniom — tych, którzy Mnie kochają i przestrzegają moich przykazań."

Lub w innym tłumaczeniu:
Pwt 5:8-9:
"Nie czyń sobie rzeźbionego posągu ani żadnej podobizny czegokolwiek, co jest w górze na niebie, co jest nisko na ziemi ani tego, co jest w wodach pod ziemią; Nie będziesz oddawał im pokłonu ani nie będziesz im służył, gdyż ja jestem PAN, twój Bóg, Bóg zazdrosny, nawiedzający nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą;"

Po czym podane jest 3 przykazanie:
Pwt 5:11:
"Nie będziesz brał imienia PANA, twego Boga, nadaremnie, gdyż PAN nie zostawi bez kary tego, który bierze jego imię nadaremnie."

W kościele katolickim jest mnóstwo przeróżnych posążków, nawet są one całowane w procesjach, a kapłan stoi ze ściereczką i wyciera po każdym pocałunku...

Zobacz też Watykan z lotu ptaka i przestudiuj skąd pochodzi symbol, który widać.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Przywitanie

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-06, 18:09

@Uczeń -
1) a gdzie masz w tekście biblijnym ze to jest drugie przykazanie? możesz podkreślić ten fragment mówiący o tym że jest to DRUGIE przykazanie?
2) to co zacytowałeś to jaki przekład? czy w katolickich przekładach Starego Testamentu nie ma tego fragmentu?

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
https://www.google.com/maps/place/00120 ... d12.453389
no i ciekaw jestem cóż to za symbol z lotu ptaka tu widać... nigdy nie byłem dobry w dopatrywaniu się kształtów w chmurach ;) więc proszę o podpowiedź
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przywitanie

Post autor: Andej » 2020-12-06, 19:11

Uczeń pisze: 2020-12-06, 17:54 Nie składaj im pokłonów ani nie oddawaj czci, ponieważ Ja, PAN, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym.
Sądzę, że główny sens tkwi w tym, co zacytowałem powyżej. I jestem świadom, że tak jest. Co nie znaczy, że wiele osób, które bardzo powierzchownie zetknęły się z katolicyzmem oddają hołd posągom czy obrazom. Natomiast osoby prawdziwie wierzące, za ich pośrednictwem kierują swe modlitwy do Boga w Trójcy Jedynego, Który Jest w Niebie.
A tak z ciekawości, jeśli tak rygorystycznie przestrzegasz tego przykazania, to z pewnością nie posiadasz dowodu osobistego, paszportu ani legitymacji, gdyż w każdym z tych dokumentów jest umieszczana podobizna właściciela. Czyli złamanie prawa. W szkole nie wykonujesz żadnych rysunków, a niczego nie lepisz z plasteliny? Zastanawiam się jeno, czy pareidolia jest w świetle tego dopuszczalna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Uczeń

Re: Przywitanie

Post autor: Uczeń » 2020-12-06, 19:41

no i ciekaw jestem cóż to za symbol z lotu ptaka tu widać... nigdy nie byłem dobry w dopatrywaniu się kształtów w chmurach ;) więc proszę o podpowiedź

W centralnym punkcie watykańskiego placu stoi obelisk - symbol Baala, wokół obelisku jest płaski symbol 8-śmio ramiennego krzyża słonecznego (chariot sun wheel) - używany ku czci boga słońca.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Przywitanie

Post autor: Logan » 2020-12-06, 20:02

Uczeń pisze: 2020-12-06, 19:41
no i ciekaw jestem cóż to za symbol z lotu ptaka tu widać... nigdy nie byłem dobry w dopatrywaniu się kształtów w chmurach ;) więc proszę o podpowiedź
W centralnym punkcie watykańskiego placu stoi obelisk - symbol Baala, wokół obelisku jest płaski symbol 8-śmio ramiennego krzyża słonecznego (chariot sun wheel) - używany ku czci boga słońca.
A niby co @Uczeń taką wypowiedzią sugerujesz? Kult solarny?

A wiesz dlaczego tam stoi? Czego współcześnie jest symbolem? A co jest na nim napisane?

ECCE CRUX DOMINI/FVGITE PARTES ADVERSAE/VICIT LEO DE TRIBV JUDA
CHRISTVS VINCIT/CHRISTVS REGNAT/CHRISTVS IMPERAT/CHRISTUS AB OMNI MALO PLEBEM SVAM DEFENDAT

Polski:
Oto krzyż Pana, uciekajcie nieprzyjaciele, zwyciężył lew z plemienia Judy.
Chrystus zwycięża, Chrystus króluje, Chrystus panuje, Chrystus broni lud swój od wszelkiego zła.

Na tym obelisku jest na szczycie krzyż Chrystusa jako symbol przezwyciężenia potęg pogańskich.

W starożytności na szczycie obelisku była urna 'boga' Juliusza Cezara, także teraz jest symbolem zwycięstwa Lwa Judy nad pogańskim Imperium.
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 20:09 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przywitanie

Post autor: sądzony » 2020-12-06, 20:06

Uczeń pisze: 2020-12-06, 19:41
no i ciekaw jestem cóż to za symbol z lotu ptaka tu widać... nigdy nie byłem dobry w dopatrywaniu się kształtów w chmurach ;) więc proszę o podpowiedź

W centralnym punkcie watykańskiego placu stoi obelisk - symbol Baala, wokół obelisku jest płaski symbol 8-śmio ramiennego krzyża słonecznego (chariot sun wheel) - używany ku czci boga słońca.
A bazylika jest na bazie krzyża? czy czegoś nie dostrzegam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

orzeszku

Re: Przywitanie

Post autor: orzeszku » 2020-12-06, 20:09

I taka jest właśnie zazwyczaj krytyka Kościoła - powierzchowna i po pozorach, a po bliższemu przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że sprawy mają się zupełnie inaczej i mają zupełnie inny wydźwięk, niż usiłują im nadać krytycy :)
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 20:10 przez orzeszku, łącznie zmieniany 1 raz.

Uczeń

Re: Przywitanie

Post autor: Uczeń » 2020-12-06, 20:39

Logan pisze: 2020-12-06, 20:02
Uczeń pisze: 2020-12-06, 19:41
no i ciekaw jestem cóż to za symbol z lotu ptaka tu widać... nigdy nie byłem dobry w dopatrywaniu się kształtów w chmurach ;) więc proszę o podpowiedź
W centralnym punkcie watykańskiego placu stoi obelisk - symbol Baala, wokół obelisku jest płaski symbol 8-śmio ramiennego krzyża słonecznego (chariot sun wheel) - używany ku czci boga słońca.
A niby co @Uczeń taką wypowiedzią sugerujesz? Kult solarny?

A wiesz dlaczego tam stoi? Czego współcześnie jest symbolem? A co jest na nim napisane?

ECCE CRUX DOMINI/FVGITE PARTES ADVERSAE/VICIT LEO DE TRIBV JUDA
CHRISTVS VINCIT/CHRISTVS REGNAT/CHRISTVS IMPERAT/CHRISTUS AB OMNI MALO PLEBEM SVAM DEFENDAT

Polski:
Oto krzyż Pana, uciekajcie nieprzyjaciele, zwyciężył lew z plemienia Judy.
Chrystus zwycięża, Chrystus króluje, Chrystus panuje, Chrystus broni lud swój od wszelkiego zła.

Na tym obelisku jest na szczycie krzyż Chrystusa jako symbol przezwyciężenia potęg pogańskich.

W starożytności na szczycie obelisku była urna 'boga' Juliusza Cezara, także teraz jest symbolem zwycięstwa Lwa Judy nad pogańskim Imperium.
Logan,
Ale Bóg kazał zniszczyć te symbole, a nie postawić krzyż na szczycie i dać napis, że Jezus króluje.

Był taki jeden król, który Boga nie słuchał i ostatecznie stracił swoją funkcję. Król ten robił to co mu się wydawało, że jest okay, a nie to o co powiedział Bóg.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przywitanie

Post autor: ToTylkoJa » 2020-12-06, 21:36

Ok. Ja poproszę jakiś rysunek, mapkę, bo ja nadal nic nie widzę w tym Watykanie...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przywitanie

Post autor: sądzony » 2020-12-06, 21:47

ToTylkoJa pisze: 2020-12-06, 21:36 Ok. Ja poproszę jakiś rysunek, mapkę, bo ja nadal nic nie widzę w tym Watykanie...
Kostka jest ułożona w formie 8 ramiennego krzyża w kole.
Nie da się nie zobaczyć.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
Obrazek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przywitanie

Post autor: ToTylkoJa » 2020-12-06, 22:00

Widziałam to. Powalilam symbole, to się przyznaję.
A to jest tak strasznie podobne do tych wszystkich symetrycznych wzorków na kostce, że praktycznie to zignorowałam.

Dodano po 39 sekundach:
W każdym razie dziękuję :)

ODPOWIEDZ