Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
VojciechCK
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 3 lut 2021
Been thanked: 1 time

Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: VojciechCK » 2021-02-03, 11:11

Witam mam na imię Wojciech postanowiłem dołączyć do forum mając nadzieje na pogłębienie swojej wiedzy i odczuwanie Boga w życiu codziennym i czuje że się nie zawiodę :)
Mam 19 lat i niestety moja przygoda z kościołem zakończyła się zaraz po bierzmowaniu i mój kontakt z Pismem Świętym ograniczył się do ilustrowanej Biblii którą dostałem na komunii. Ostatnimi czasy jednak dowiedziawszy się całkiem przypadkiem o będącym nieopodal kościele Mariawickim coś mnie tchnęło prawdopodobnie ciekawość aby go odwiedzić trafiłem na Adoracje Najświętszego Sakramentu od tamtej pory zacząłem się interesować życiem chrześcijańskim i tym w co obiecywałem przecież na komunii i bierzmowaniu wierzyć. Niestety nie posiadam Biblii ( przepraszam że pisze to pytanie w sekcji powitalnej ale jestem tu nowy i nie wiem gdzie z tym pytaniem się zgłosić) stąd moje pytanie do was:
Jaką Biblie polecacie?
Słyszałem dużo dobrego o Biblii Pierwszego Kościoła lecz widząc ceny zdaje się być poza moim zasięgiem myślę jeszcze o Biblii Poznańskiej, Biblii Paulistów i Biblii Ekumenicznej jednak jestem całkiem zielony w tym temacie więc chce się was poradzić co sądzicie o tych dziełach i jaką wy polecacie Biblie i dlaczego? ( Jestem otwarty również na propozycje protestanckie )
(Jestem Rzymsko katolikiem lecz tak naprawdę dopiero poszukuje swojej drogi do doznawania Boga)
Z góry Dziękuje i Bóg zapłać :)

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: Lunka » 2021-02-03, 12:23

Witaj Wojtku,
Miło.Cie poznać 😌
Co do Biblii poczekaj na odpowiedź kogoś mądrego 🤔
Pozdrawiam
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: Morkej » 2021-02-03, 12:52

Witaj serdecznie Wojtek.
Bardzo dobrze, że chcesz poznawać swoją wiarę i ją umacniać oraz, że zamierzasz zacząć studiować Pismo. To niezwykle cieszy. Pytaj nas jeżeli najdą Ciebie wątpliwości i pytania.
Co do samego przekładu Biblii - ja osobiście korzystam z warszawsko-praskiej. Jest przekładem w bardzo przejrzystym i świeżym języku polskim. Nie jest to przekład dosłowny, ale ja nie narzekam. Wiele przypisów wyjaśniających, które często się przydają.
Poczytaj sobie o różnych przekładach i opinie na ich temat. To przede wszystkim kwestia indywidualna i jaki styl przekładu najbardziej Ci odpowiada podczas czytania. Są takie, które mają dosłowny przekład i archaiczne słowa z którymi możesz mieć problem. No i takie odpowiadające dzisiejszemu językowi.
Ostatnio zmieniony 2021-02-03, 12:53 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: Efezjan » 2021-02-03, 14:09

Tak jak Morkej napisał. Ja polecam Biblię poznańską, która jest według biblistów najlepszym polskim przekładem. Charakterystyczne dla niej jest to, że w ST ma imię Jahwe /nie stoi tam Pan/, inną kolejność ksiąg w porównaniu do Biblii paulistów, którą też polecam (tej używam rzadziej, bo to wydanie kieszonkowe, więc jak gdzieś jadę na urlop/rekolekcje, to zabieram ze sobą). Biblia paulistów pisana jest współczesną polszczyzną bez: 'zaprawdę, zaprawdę ;) itd.
Ostatnio zmieniony 2021-02-04, 01:04 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: Dezerter » 2021-02-03, 18:54

Witaj na forum
Mamy watek o przekładach Biblii - padło wiele rad i argumentów - wybieraj
viewtopic.php?f=8&t=63
Biblia to podstawa więc dobrze, że od niej zaczynasz.
Ostatnio zmieniony 2021-02-03, 18:54 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

VojciechCK
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 3 lut 2021
Been thanked: 1 time

Re: Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: VojciechCK » 2021-02-03, 22:11

Dziękuje i Bóg zapłać wszystkim za odpowiedzi rady i ciepłe przywitanie.
Ostatecznie po przeczytaniu komentarzy i wątku o przekładach Pisma postanowiłem wybrać Biblie ekumeniczną z księgami deuterokanonicznymi.
Sądzę iż jest to dobry wybór z uwagi na zgodność wielu wyznań co do jej treści a także wielką prace i umiejętność dyskusji ekumenicznej która została włożona w to dzieło.
Wszystkim jeszcze raz gorące Bóg zapłać !

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dzień dobry i szczęść Bożę (Pytanie o pierwszą Biblie)

Post autor: Andej » 2021-02-03, 22:19

Dla mnie podstawą jest Biblia Tysiąclecia. Wydaje mi się, że to z niej brane są fragmenty do czytań. Jest oficjalnie uznaną wersją. Co nie znaczy, że nie warto sięgać po inne wydania, tłumaczenia. Często sięgam po Wujka. Aby porównać. Czasem szukam jeszcze innych.

Ale, nade wszystko, warto czytać te fragmenty Pisma, które sa przeznaczone na dany dzień. I rozważać je. Zadając sobie pytanie: Co Bóg chce mi powiedzieć? Bo to są słowa skierowane bezpośrednio do Ciebie. Nie musisz być biblistą. Nie musisz wszystkiego rozumieć. Ale musisz odczytać to, co jest przeznaczone konkretnie dla Ciebie. Odczytać wskazówki, które w Biblii, są napisane specjalnie dla Ciebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ