Kosmetyki naturalne/indyjskie

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
Faith
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times

Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Faith » 2021-02-18, 20:33

Tak, zasadniczo to mój pierwszy post na jakimkolwiek forum więc jeszcze nie do końca się we wszystkim orientuję, ale w tej chwili przychodzę z pytaniem na temat tzw. Kosmetyków ajurwedyjskich (nie jestem pewna czy dobrze napisałam) chodzi głównie o kosmetyki firmy Himalaya Herbals opatrzone tym nieszczęsnym sformułowaniem. Chodzi mi o to czy używanie takich kosmetyków to grzech lub jakieś zagrożenie duchowe, czytałam na stronie firmy że bazują tylko na ziołach, nie na wierzeniach ale nie jestem pewna, a moja mama kupuje mi o ogólnie do domu kosmetyki tej firmy (są dostępne w aptekach, a ja jestem alergiczką i dużo rzeczy mnie uczula a te produkty akurat nie). Przechodząc do sedna czy używanie tych kosmetyków może być grzechem a jeśli tak to w jaki sposób mam się ich pozbyć. Jeśli mogę to prosiłabym o jak najszybszą reakcję, trochę mnie to stresuje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: sądzony » 2021-02-18, 20:44

Moim zdaniem nie. Ćwiczenie asanów (część jogi) dla zdrowia nie jest grzecham.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Andej » 2021-02-18, 22:06

Nie sądzę, aby samo używanie kosmetyków mogło mieć znamiona grzechu. Ale też nie wiem, czy wytwarzane są w sposób etyczny. Jeśli nie, to grzech może być. Nie wiem, czy z ich używaniem nie są stosowane jakieś techniki potępiane przez Kościół.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Dezerter » 2021-02-18, 22:10

Używaj na zdrowie - jeśli nie wierzysz w magiczną moc tych kosmetyków, to wszystko jest ok.
A tak w ogóle t pierwszy post nie może być ostatnim - jak się powiedziało A , to trzeba .... zostać z nami dłużej , rozgościć się na forum założyć kilka fajnych wątków, napisać kilka ciekawych postów, albo ważnych w innych wątkach :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Faith
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 18 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Faith » 2021-02-19, 09:36

Dziękuję i z chęcią zostanę tu na forum dłużej :)

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: bei » 2021-02-19, 17:08

Miałam pastę do zębów tej firmy. Do głowy mi nie przyszło, że może być z nią coś nie tak. Ogólnie nie słyszałam wcześniej o kosmetykach indyjskich.
Ostatnio zmieniony 2021-02-19, 17:11 przez bei, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Dezerter » 2021-02-19, 18:53

Używamy wiele przypraw indyjskich a ja osobiście lubię kuchnie indyjską i rzadko omijam restauracje indyjskie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 578
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 83 times
Been thanked: 169 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Lwica » 2023-01-01, 22:46

Ja lubię orient w kosmetyce, ich zapachy, oleje, zioła do włosów, wcierki do skóry głowy...
Polecam naszą polską markę Orientana, jest tworzona przez specy od Ajurwedy. Polecam oleje do włosów, tonik 'ajurwedyska terapia" - na wzrost włosów, kremy: ze śluzem ślimaka - wytwarzany w sposób nieszkodliwy dla zwierzaka, drzewo sandałowe+kurkuma, mieszanki ziół do włosów oparte na hennie.
Himalaya markę źle kojarzę, raczej taka średnia według mnie... Też uważałabym na podróbki w necie. Ich pasta do zębów kiedyś wywołała i mnie potworną nadwrażliwość.

W indyjskich kosmetykach sprzedawanych w Europie często ładują np parafinę do mieszanek z olejami do włosów. Trzeba czytać składy INCI.
Np. olej do skóry głowy + włosy Sesa jest bez niej, miałam kiedyś. Aaaahhhh ten zapach 🥰
Ale zdaję sobie sprawę, że wielu osobom będzie "śmierdział", ja uwielbiam orientalne aromaty 😎

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: sądzony » 2023-01-02, 08:33

Ja lubię kadzidła (choć i świecą nie pogardzę), a moja żona jakieś olejki-śmierdzielki :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-02, 11:37

Nie sądzę, by był jakiś problem. Ale z asanami bym uważał.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 578
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 83 times
Been thanked: 169 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Lwica » 2023-01-02, 11:57

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-02, 11:37 Nie sądzę, by był jakiś problem. Ale z asanami bym uważał.
Tak naprawdę popularne "ćwiczenie" na równowagę typu jaskółka, stanie na dwóch nogach i opuszczenie rąk wzdłuż tułowia lub leżenie na wznak również jest asaną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-02, 13:30

Owszem, jednak co do zasady asanas (czy jak tam się to odmienia) nie jest ćwiczeniem. Nie pozostawiają co do tego wątpliwości jogini.
"Otóż nawet buddyjscy mistrzowie jogi potwierdzają, że same ćwiczenia już otwierają na świat duchowy i są etapem wtajemniczenia! Śmieją się z Europejczyków, którzy próbują jogę oddzielić od jej duchowości." (https://michalici.pl/artykul/zagrozenia-duchowe-8-joga)

https://www.gosc.pl/doc/5706437.Joga-to ... ada-kard/2
https://www.gosc.pl/doc/3763758.Joga-Dlaczego-nie
Ostatnio zmieniony 2023-01-02, 13:36 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: sądzony » 2023-01-02, 15:14

hmmm ... :-?

"poznanie zewnętrzne:
1. przykazania moralne i etyczne (yama): 1. niekrzywdzenie (ahimsa), 2. prawda (satya), 3. powstrzymanie się od kradzieży (asteya), 4. powściągliwość (brahmacarya), 5. niepożądanie cudzych dóbr (aparigraha).
2. zasady postępowania (niyama): 1. czystość (śauca), 2. zadowolenie (santoṣa), 3. gorliwy wysiłek (tapas), 4. studiowanie Wed (svadhyaya), 5. skupienie na Bogu (iśvarapranidhana).
3. postawy ciała (asany). Niekoniecznie musi być to pozycja lotosu, chodzi o to, by ciało nie stanowiło przeszkody.
poznanie wewnętrzne:
4. rytmiczna kontrola oddechu (pranajama). Oddech jest związany z Praną, ale Pranajama nie jest ćwiczeniem oddechowym, jego celem jest powściąganie umysłu.
5. powściągnięcie zmysłów (pratyahara). Przecięcie kontaktu ze światem zmysłowym.
6. koncentracja (dharana)
poznanie duchowe:
7. medytacja (dhyana)
8. połączenie niższej i wyższej jaźni – skupienie (samadhi)."


https://pl.wikipedia.org/wiki/Joga
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: Albertus » 2023-01-02, 16:48

sądzony pisze: 2023-01-02, 15:14 hmmm ... :-?

"poznanie zewnętrzne:
1. przykazania moralne i etyczne (yama): 1. niekrzywdzenie (ahimsa), 2. prawda (satya), 3. powstrzymanie się od kradzieży (asteya), 4. powściągliwość (brahmacarya), 5. niepożądanie cudzych dóbr (aparigraha).
2. zasady postępowania (niyama): 1. czystość (śauca), 2. zadowolenie (santoṣa), 3. gorliwy wysiłek (tapas), 4. studiowanie Wed (svadhyaya), 5. skupienie na Bogu (iśvarapranidhana).
3. postawy ciała (asany). Niekoniecznie musi być to pozycja lotosu, chodzi o to, by ciało nie stanowiło przeszkody.
poznanie wewnętrzne:
4. rytmiczna kontrola oddechu (pranajama). Oddech jest związany z Praną, ale Pranajama nie jest ćwiczeniem oddechowym, jego celem jest powściąganie umysłu.
5. powściągnięcie zmysłów (pratyahara). Przecięcie kontaktu ze światem zmysłowym.
6. koncentracja (dharana)
poznanie duchowe:
7. medytacja (dhyana)
8. połączenie niższej i wyższej jaźni – skupienie (samadhi)."


https://pl.wikipedia.org/wiki/Joga
Pytanie z jaką wyższą jaźnią to połączenie? I o jakiego Boga chodzi - o Krisznę :-?
Ostatnio zmieniony 2023-01-02, 16:49 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Kosmetyki naturalne/indyjskie

Post autor: abi » 2023-01-02, 20:54

przepraszam, ale cwiczylam joge przez pare lat - rozciaganie, kontrola oddechu, cwiczenia grup miesni
z pominieciem jakichkolwiek medytacji, jakichs czakr i innych ukladow palcow.
podsumowuje jako mniej wymagajaca gimnastyke (przed operacja chodzilam na cwiczenia callanetics – gdzie jednak byly uklady rytmiczne i inne skoki :) ) pozwalajaca jednak zachowac pewna sprawnosc fizyczna
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ