Witam serdecznie

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

Witam serdecznie

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 17:24

Witam Wszystkich serdecznie,
Mam problem i mam nadzieję, że znajdę na tym forum wsparcie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andej » 2021-03-07, 17:35

Wybacz, to niemożliwe, aby Ci pomóc. Nie potrafię się domyślić, jaki to problem. Nie mając o nim pojęcia nie potrafię udzielić Ci wsparcia. Chociaż nie. Bóg zna Twój problem. Pomodlę się, aby dał Ci potrzebne wsparcie. To jedyny sposób, bo tylko on zna ten problem. Zaufaj Mu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 17:57

Problem opisałem w poście, ponieważ myślałem, że sekcja przywitaj się dotyczy tylko przywitania się, ale OK powtórzę tutaj również.
Mam problem jak dotrzeć do dziecka z wyjaśnieniem tak fundamentalnej kwestii jak rozumienie i odbieranie 10 przykazań.
Chodzi o to, że moje dziecko (prawie dorosłe) nie potrafi/ nie chce zrozumieć , że przykazania dotyczą nas w pierwszej osobie i nagle wszystko odbiera "ogólnie" i kwestionuje większość przykazań. Nie wiem , może to ja jestem w błędzie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andej » 2021-03-07, 18:08

Nie jesteś w błędzie. Już odpowiedziałem, ta jak potrafię. Na pewno inni wytłumaczą Ci lepiej. Albo inaczej.
Jeśli to to człowiek prawie dorosły, to jest to tragedia. Módl się o wiarę. Niech Duch Święty oświeci Cię. Da Ci zrozumienie.
Teraz, niestety, o kilkanaście lat za późno. Czym skorupka za młodu …
Dawałem rady jak dla dziecka. Dla prawie dorosłego są te same. Ale inaczej pokazywane. Dorosłem można więcej wytłumaczyć. Ja, dorosłemu tłumaczyłbym analogicznie do wyjaśnienia zasad ruchu drogowego. Prawa karnego i cywilnego. Każde prawo odnosi się do podmiotu. Podmiotem jest każdy człowiek podlegający prawu. Czyli każdy żyjący na danym terytorium, w danej społeczności, w określonym czasie.
Zakaz jazdy na czerwonym nie odnosi się do innych kierowców. Odnosi się to tego, kto siedzi za kierownicą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 18:59

Modlimy się o wiarę i nie poddamy się bez walki. Najgorsze jest to,że nie zauważyliśmy tego kryzysu wiary w porę, a wydawałoby się jeszcze rok temu, że nie ma żadnego problemu. Jeszcze raz bardzo dziękuję za trafione porównania.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andej » 2021-03-07, 19:06

Czy modlicie się w taki sposób, że on wie o Waszych modlitwach? Czy widzi Waszą postawę? Czy słyszy, choćby niemal niezrozumiale, że się modlicie? Nie chodzi o to, aby słyszał w jakich intencjach się modlicie, ale to, żeby słyszał i/lub widział, że to czynicie. Systematycznie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andrzej1988
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 7 mar 2021
Has thanked: 5 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andrzej1988 » 2021-03-07, 19:24

Wie, widzi naszą postawę, ale czy nas słyszy lub chce słyszeć to szczerze wątpię. Nie jesteśmy niestety autorytetami w tej materii. Spróbujemy jeszcze znaleźć kogoś (najlepiej Księdza) który porozmawia w cztery oczy. Nawet nasze "dziecko" zgodziło się na taki układ.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Witam serdecznie

Post autor: Dezerter » 2021-03-08, 17:29

Andrzej1988 pisze: 2021-03-07, 19:24 Wie, widzi naszą postawę, ale czy nas słyszy lub chce słyszeć to szczerze wątpię. Nie jesteśmy niestety autorytetami w tej materii. Spróbujemy jeszcze znaleźć kogoś (najlepiej Księdza) który porozmawia w cztery oczy. Nawet nasze "dziecko" zgodziło się na taki układ.
To super, że się zgodził ten młody człowiek - wiesz nazywanie 17 latka dzieckiem jest fatalne i wręcz obraźliwe dla niego, urażasz jego poczucie dorosłości, zachęcasz do buntu i już na wstępie jak słyszy dziecko to się najeża. Wiem co mówię.
Jak chcesz spróbować dotrzeć, to"
- traktuj jak dorosłego,
- traktuj jak kogoś kogo kochasz, ale i szanujesz
- traktuj jak kogoś mądrego i mającego prawo do swojego zdania
- przyznaj w rozmowie, że ty nie wiesz, że Kościół nie wie wszystkiego, że stara się poznać i zrozumieć Boga i jego Słowo
to otwiera i tworzy platformę do rozmowy , bez takiego podejścia niczego nie osiągniesz.
Powiedz na wstępie, że to twoje życie i to ty decydujesz - masz do tego prawo (patrz na niego/nią jaką na zdziwioną minę, że "stary takie rzeczy mówi :-o a nie zrzędzi i do kościołka nie każe zasuwać)

Marek Piotrowski (też ma dzieci tak jak i ja) napisał kiedyś, że nikt z nas (niestety!) nie jest "prorokiem we własnym domu"
dlatego pomysł z księdzem bardzo dobry
ale
Powinien to być ksiądz młody, otwarty, postępowy, a nie stary konserwatywny proboszcz,
Ja po rozmowie z takim księdzem pozostałem w KK a nie odszedłem do Krisznitów (byłem zdecydowany), ale ten ksiądz (o. Madej OMI) ewangelizował w Jarocinie punków, hipisów i narkomanów, chodził na boso i pochwalił mnie na wstępie za czytanie świętych ksiąg hindusów itd, itp.
Powodzenia - masz nasze modlitewne wsparcie.
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Witam serdecznie

Post autor: Andej » 2021-03-08, 17:42

Andrzej1988 pisze: 2021-03-07, 19:24 Wie, widzi naszą postawę, ale czy nas słyszy lub chce słyszeć to szczerze wątpię. Nie jesteśmy niestety autorytetami w tej materii. Spróbujemy jeszcze znaleźć kogoś (najlepiej Księdza) który porozmawia w cztery oczy. Nawet nasze "dziecko" zgodziło się na taki układ.
Nie ma znaczenia, czy słyszy słowa modlitwy. Najważniejsze, aby widział Waszą postawę. Aby widział, że jesteście świadkami Boga Jedynego.

Dla 17-latka nikt nie jest autorytetem. Chyba, że jakiś koleś. Albo ktoś z Internetu. W młodości człowiek wierzy, że może wszystko. I, ze jest najmądrzejszy.

Znaleźć księdza, to trudna sprawa. Sądzę, że dobrze byłoby popytać młodzież akademicką. Zobaczyć, czy jest taki, wokół którego gromadzi się znacznie więcej młodych ludzi, niż u innych. Mam nadzieje, że nie podejmiecie pochopnej decyzji. Bo jeden niewłaściwy ruch i wszystko może być stracone. Zróbcie rozpoznanie, gdzie są ośrodki akademickie. I zweryfikujcie informacje o księżach. Może macie znajomych, którzy mają potomstwo uczęszczające na zajęcia dla studentów. Sądzę, że jeśli wejdzie w takie środowisko, osób niewiele starszych, to uzna to, za coś nobilitującego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Witam serdecznie

Post autor: Dezerter » 2021-03-09, 09:53

Bardzo dobry pomysł Andeja - w wieku 17 lat starsza młodzież imponuje.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ