Szczęść Boże!

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-25, 21:10

Witam się ze wszystkimi Użytkownikami.
Jak mam na imię widać. Mieszkam w Belgii. Czytam dużo teologii i hagiografii, w wolnym czasie piszę wiersze, które ostatnio można znaleźć na łamach Akantu. Jestem tutaj, gdyż brak mi wierzących osób wokół siebie. Wszystkich pozdrawiam! Z Panem Bogiem!
Ostatnio zmieniony 2021-03-25, 21:10 przez Ewa K. Skorupska, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: sądzony » 2021-03-25, 21:16

Witaj Pierwsza Matko
:)
a co to "hagiografia"?
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1721
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 349 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Morkej » 2021-03-25, 21:17

Witaj serdecznie Ewo! :ymhug:
Miło słyszeć, że pojawiają się i tutaj osoby, które żyją za granicą. Mam nadzieję, że znajdziesz tu na tyle interesujące Ciebie treści, że postanowisz pozostać z nami jak najdłużej i współtworzyć to społeczeństwo zchrystusem.pl
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-25, 21:32

sądzony pisze: 2021-03-25, 21:16
a co to "hagiografia"?
Hagiografia to literatura dotycząca świętych, np. "Kwiatki Świętego Franciszka".

Dziękuję wam za powitanie!

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Lunka » 2021-03-25, 21:46

Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-25, 21:10 Witam się ze wszystkimi Użytkownikami.
Jak mam na imię widać. Mieszkam w Belgii. Czytam dużo teologii i hagiografii, w wolnym czasie piszę wiersze, które ostatnio można znaleźć na łamach Akantu. Jestem tutaj, gdyż brak mi wierzących osób wokół siebie. Wszystkich pozdrawiam! Z Panem Bogiem!
Witaj Ewo serdecznie 😊
Jakie są Twoje ulubione żywoty?
Ciekawe pasje ☺️
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-25, 22:09

Lunka pisze: 2021-03-25, 21:46 Witaj Ewo serdecznie 😊
Jakie są Twoje ulubione żywoty?
Ciekawe pasje ☺️



Witam Lunko!

Moim absolutnym faworytem, choć to mało oryginalne, jest historia Edith Stein. Urodziliśmy się w tym samym mieście, a teraz jestem prawie na Niderlandach... Ja też przed czymś uciekałam. Ale ona żyła miłością tam, gdzie była tylko sama nienawiść. Taki Pan Jezus w żeńskim habicie, tzn. Jego odbicie...
Ostatnio zmieniony 2021-03-25, 22:15 przez Ewa K. Skorupska, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Andej » 2021-03-25, 22:18

Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-25, 21:10 Jestem tutaj, gdyż brak mi wierzących osób wokół siebie.
Witaj. Chyba większość z nas ma ten problem, niezależnie od skali. Miło, że zawitałaś.
Jak jest tematyka Twoich wierszy? Może się pochwalisz?
Wprawdzie ignorantem jestem w tej dziedzinie i oceniać nie zamierzam. Ale może komuś coś wskażesz swoją poezją.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-25, 22:36

Andej pisze: 2021-03-25, 22:18 Jak jest tematyka Twoich wierszy? Może się pochwalisz?
Wprawdzie ignorantem jestem w tej dziedzinie i oceniać nie zamierzam. Ale może komuś coś wskażesz swoją poezją.
Moje wiersze wynikają z chrześcijańskiej zadumy, ale nie zdradzają tego. W marcowym numerze pisma literackiego Akant na str. 18 jest mój wiersz "Być jak kamień", pismo dostępne w PDF bez opłat. Kolejne wiersze w maju na str. 2.

Moja poezja nie jest najwybitniejszą, ale pozwala rozmawiać z wiecznością.

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ada » 2021-03-25, 22:37

Witaj :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Andej » 2021-03-25, 22:51

Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-25, 22:36 Moje wiersze wynikają z chrześcijańskiej zadumy, ale nie zdradzają tego. W marcowym numerze pisma literackiego Akant na str. 18 jest mój wiersz "Być jak kamień", pismo dostępne w PDF bez opłat. Kolejne wiersze w maju na str. 2.
Jeśli nie będzie to złamaniem umowy z wydawnictwem, to opublikuj i tutaj. Często poetyckie ujęcie pozwala na głębszą refleksję. Porusza jakąś strunę, która może wydać wspaniały dźwięk. Zachęcam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-26, 15:09

Andej pisze: 2021-03-25, 22:51
Ewa K. Skorupska pisze: 2021-03-25, 22:36 Moje wiersze wynikają z chrześcijańskiej zadumy, ale nie zdradzają tego. W marcowym numerze pisma literackiego Akant na str. 18 jest mój wiersz "Być jak kamień", pismo dostępne w PDF bez opłat. Kolejne wiersze w maju na str. 2.
Jeśli nie będzie to złamaniem umowy z wydawnictwem, to opublikuj i tutaj. Często poetyckie ujęcie pozwala na głębszą refleksję. Porusza jakąś strunę, która może wydać wspaniały dźwięk. Zachęcam.

Te trzy są na moim Facebooku, więc się nimi podzielę, ale tylko na wyraźną prośbe. Staram się być profesjonalna i publikować tylko tam, gdzie jest na to miejsce. Zawsze można zajrzeć na mojego Facebooka gdzie są moje publikacje, pod imieniem Ewa Katarzyna Skorupska. Jak widać podaję pełne swoje imię, gdyż nawet tu na Forum chcę być w pełni sobą, z całą odpowiedzialnością za to co mówię i kim jestem.

Skrzydła

Suchy chleb z wodą,
jak wysoko w górach
eremy szarych mnichów
kiedy wychodząc z lasu
stajesz nad widnokręgiem
i staje się ten moment
gdy w pierś wtłacza się oddech
wynurzającego się obrazu,
kiedy jasność i ciemność łączą się,
a my odczuwamy tylko pszeniczny smak,
choć krew jest żywa i ciepła,
a jej rana stanowi wieczność nieugaszona.

Dlaczego nie więcej cierpienia?

Ależ my nie jesteśmy prawdziwi,
śniąc się sobie samym, cienie
skrzydeł archanielskich, które
przebaczają pustce

***

Być jak kamień
na dnie strumienia
obmywany w ciszy,
oddany ociężałym wiekom
pod ich masywne wygładzanie
w nurcie stworzenia
pędzącym do wielkiej wody,
by być niczym więcej
niż błękit jak szkło

Lustra

Przedziwne, że samotność
potrafi nas zapełnić
i nie trzeba nam więcej niż lustro
jak uśpione jezioro
przypominające nam o słowie
na wieczne nigdy,
choć zarysuje krąg
rozszerzający się powoli -
chwila niewstrzymana
jakbyśmy jeszcze mieli czas,
by usnąć nad brzegiem
kiedy ku mętnym lustrom
pochylają się płaczące wierzby
a ich gałęzie odbijają się krzywo,
zanurzona w zimnych wodach
abstrakcja nas samych
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 15:10 przez Ewa K. Skorupska, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Andej » 2021-03-26, 17:50

Smutna zaduma. Nastrój się udziela. Dlaczego?
A może właściwy przekaz nie dotarł do mnie?


Z fejsa nie korzystam. A z poezji rzadko. Czasem się zdarza, że wiersz okazuje się być dostrojonym do mnie, wtedy głęboko zapada.
Wydaje mi się, że choć nie ma tu krytyków, może zaszczycać nas swoimi utworami. Może też, prowadzić poetycką polemikę.

Dziękuję za próbkę. Zaspokoiłaś moją ciekawość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-26, 17:59

Andej pisze: 2021-03-26, 17:50 Smutna zaduma. Nastrój się udziela. Dlaczego?
A może właściwy przekaz nie dotarł do mnie?


Z fejsa nie korzystam. A z poezji rzadko. Czasem się zdarza, że wiersz okazuje się być dostrojonym do mnie, wtedy głęboko zapada.
Wydaje mi się, że choć nie ma tu krytyków, może zaszczycać nas swoimi utworami. Może też, prowadzić poetycką polemikę.

Dziękuję za próbkę. Zaspokoiłaś moją ciekawość.
Jeszcze w tamtym okresie moje wiersze były rzeczywiście smutne, choć zawsze z promieniem nadziei i miłości do ludzkiego życia. A to dlatego, że Ziemia to bolesne miejsce, a przez cierpienie można się najwięcej nauczyć, i tak też jest ze mną. Wiele miłości przychodzi do nas nawet wyłącznie przez cierpienie, przez Krzyż. Staram się mówić prawdziwie o naszym życiu wchodząc w jego mistyczne głębie. To jest zawsze szczera odpowiedź Bogu, ale zawsze osobista, subiektywna. Ale i przez prostotę staram się być wdzięczna. Oby moje wiersze zawsze były pokorne!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Andej » 2021-03-26, 18:03

W takim razie, proszę. Zrób nam prezent świąteczny. Poetyckie przyjście z Golgoty do Zmartwychwstania. Ze, zdawałoby się beznadziejnej rozpaczy, to radosnego tryumfu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ewa K. Skorupska
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 25 mar 2021
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Szczęść Boże!

Post autor: Ewa K. Skorupska » 2021-03-26, 20:02

Andej pisze: 2021-03-26, 18:03 W takim razie, proszę. Zrób nam prezent świąteczny. Poetyckie przyjście z Golgoty do Zmartwychwstania. Ze, zdawałoby się beznadziejnej rozpaczy, to radosnego tryumfu.
😁 Może się udać! W życiu jest piękne to, że zawsze się porusza... Zobaczymy jak mnie Pan Jezus dalej pociągnie.

ODPOWIEDZ