Witajcie kościół domowy

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6093
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 926 times

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Albertus » 2021-06-01, 11:35

Komunia pod każdą postacią jest pełną Komunią. Mamy świadectwa z pierwszych wieków że po Eucharystii roznoszono chorym komunie pod postacią Chleba eucharystycznego. I była to pełna Komunia. Dzisiaj są rzadkie przypadki kiedy chorym udziela się Komunii tylko pod postacią wina i to tez jest pełna Komunia.

Tyle tylko ze to co kiedyś było praktykowane w sytuacjach szczególnych stało się regułą. Dlatego ja jestem zwolennikiem jak najszerszego udzielania Komunii pod obiema postaciami.
Ostatnio zmieniony 2021-06-01, 11:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomek
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Chrześcijanin

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Tomek » 2021-06-01, 15:46

Albertus pisze: 2021-06-01, 11:35 Komunia pod każdą postacią jest pełną Komunią. Mamy świadectwa z pierwszych wieków że po Eucharystii roznoszono chorym komunie pod postacią Chleba eucharystycznego. I była to pełna Komunia. Dzisiaj są rzadkie przypadki kiedy chorym udziela się Komunii tylko pod postacią wina i to tez jest pełna Komunia.

Tyle tylko ze to co kiedyś było praktykowane w sytuacjach szczególnych stało się regułą. Dlatego ja jestem zwolennikiem jak najszerszego udzielania Komunii pod obiema postaciami.
Moi drodzy to nie jest temat dla mnie, bo z Biblii jasno wynika, ze mamy oczywiście spożywać chleb I wino na pamiatke i Nie ma to nic wspolnego z teoria ze oplatek jest pelny zywego Pana Jezusa. I mysle, ze każdy Chrzescijan praktykuje spożywanie chleba i wina na pamiątkę tego co zrobił dla nas Pan Jezus.
Jesli bylaby take praktyka na pewno znalazlibysmy ja W Biblia. Co więcej jeśli spojrzysz na nagranie na YouTube Bp. Rysia jasno mówi tam, ze pierwsi chrześcijanie dokladnie tak robili - spożywali chleb i wino na pamiątkę.
Na marginesie jeśli soborowo to KK wprowadzil to jasno jest mowa o chlebie i winie co potem zreszta ksiadz pokazuje na mszy. Z drugiej strony wy lepiej znacie katechizm KK i być może złe to rozumie.
Tak czy tak Bracia życzę Wam jak najlepiej.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6093
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 926 times

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Albertus » 2021-06-01, 16:24

Tomek pisze: 2021-06-01, 15:46
Albertus pisze: 2021-06-01, 11:35 Komunia pod każdą postacią jest pełną Komunią. Mamy świadectwa z pierwszych wieków że po Eucharystii roznoszono chorym komunie pod postacią Chleba eucharystycznego. I była to pełna Komunia. Dzisiaj są rzadkie przypadki kiedy chorym udziela się Komunii tylko pod postacią wina i to tez jest pełna Komunia.

Tyle tylko ze to co kiedyś było praktykowane w sytuacjach szczególnych stało się regułą. Dlatego ja jestem zwolennikiem jak najszerszego udzielania Komunii pod obiema postaciami.
Moi drodzy to nie jest temat dla mnie, bo z Biblii jasno wynika, ze mamy oczywiście spożywać chleb I wino na pamiatke i Nie ma to nic wspolnego z teoria ze oplatek jest pelny zywego Pana Jezusa. I mysle, ze każdy Chrzescijan praktykuje spożywanie chleba i wina na pamiątkę tego co zrobił dla nas Pan Jezus.
Jesli bylaby take praktyka na pewno znalazlibysmy ja W Biblia. Co więcej jeśli spojrzysz na nagranie na YouTube Bp. Rysia jasno mówi tam, ze pierwsi chrześcijanie dokladnie tak robili - spożywali chleb i wino na pamiątkę.
Na marginesie jeśli soborowo to KK wprowadzil to jasno jest mowa o chlebie i winie co potem zreszta ksiadz pokazuje na mszy. Z drugiej strony wy lepiej znacie katechizm KK i być może złe to rozumie.
Tak czy tak Bracia życzę Wam jak najlepiej.
Tomku!

1Kor: (21) Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy. (22) Czyż nie macie domów, aby tam jeść i pić? Czy chcecie znieważać Boże zgromadzenie i zawstydzać tych, którzy nic nie mają? Cóż wam powiem? Czy będę was chwalił? Nie, za to was nie chwalę. (23) Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb (24) i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę! (25) Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę! (26) Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. (27) Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. (28) Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. (29) Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije. (30) Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. (31) Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni. (32) Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. (33) Tak więc, bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę], poczekajcie jedni na drugich! (34) Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę.

Pismo jasno nam mówi że nie jest to tylko zwykłe spożywanie chleba i wina na pamiatkę i nie jest to zwykły chleb i zwykłe zaspokajanie głodu i pragnienia.

Dlaczego za niegodne spożywanie zwykłego chleba i picie wina miałby kogoś spotkać wyrok i potępienie?

Hbr13: (10) Mamy ołtarz, z którego nie mają prawa spożywać ci, którzy służą przybytkowi.

Jaki ołtarz mamy? Dlaczego nie mogli z niego spożywać kapłani sprawujący służbę w świątyni jerozolimskiej?

Dlaczego ktoś im miałby zabraniać spozywania zwykłego chleba i picia wina na pamiątkę jeśli by uwierzyli w Jezusa?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19237
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-01, 16:36

Tomek pisze: 2021-06-01, 10:56 Czyli te kościoły katolickie itp podające i opłatek i wino robią to właściwie bez sensu?
Skąd takie mniemanie?
I proszę napisz na jakiej podstawie piszesz ze opłatek to ciało i krew tylko pod postacią chleba?
Na podstawie Biblii, oczywiście.
Ciało i Krew oznaczają po prostu Jezusa. Popatrzmy:
  • „Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej”[1 Kor 11,27] - jak widać spożycie chleba lub wina pociąga odpowiedzialność za Ciało i Krew.
  • „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
    Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne
    , a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.”
    [J 6,51-58] - jak widać obietnice odnośnie Ciała i Krwi oraz Ciała osobno są tu stosowane zamiennie. Podobna sytuacja jest w 1 Kor 10,16-17.
Z czego wynika takie podejście? Z tego, że Jezus mówiąc o Ciele i Krwi nie nakazał nam spożywania „osobno” swojej Krwi i Ciała. Użyty tu idiom Ciało i Krew (gr. „sarks kai haima”) oznacza całego człowieka, a nie dwa niezależne „składniki” Ofiary.
Ta świadomość istniała już we wczesnym Kościele apostolskim: wprawdzie podczas Eucharystii przyjmowano sakrament w obu postaciach, jednak do chorych zanoszono Go jedynie w postaci chleba. Wymowna jest też nazwa „Łamanie chleba” jaką chrześcijanie nadali Eucharystii (Dz 20,7; Łk 24,35; Dz 2;42)

[nawiasem mówiąc - polecam Ci, Tomku - ale też i wszystkim - niewielką książeczkę "Eucharystia pierwszych chrześcijan" - złożoną z cytatów z świadectw pierwszych chrześcijan. Rozwiewa wiele wątpliwości i wyjasnia wiele rzeczy. Na allegro od 16,50 zł

Myslenie, że spożywa się osobno Krew, a osobno Ciało Chrystusa nie ma sensu- dowodzi to niezrozumienia, czym w ogóle jest Eucharystia.

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Tomek pisze: 2021-06-01, 15:46 Moi drodzy to nie jest temat dla mnie, bo z Biblii jasno wynika, ze mamy oczywiście spożywać chleb I wino na pamiatke i Nie ma to nic wspolnego z teoria ze oplatek jest pelny zywego Pana Jezusa.
Proponuję, abysmy przyjęli zasadę - jak ktoś twierdzi, że "z Biblii wynika" to od razu: księga, rozdział, werset. Inaczej taka rozmowa niewiele będzie miała sensu.
Na razie, to jest talmudyczna kwestia - nie ma w tym kombinowaniu warunków formalnych ani śladu Ducha.
Jesli bylaby take praktyka na pewno znalazlibysmy ja W Biblia. Co więcej jeśli spojrzysz na nagranie na YouTube Bp. Rysia jasno mówi tam, ze pierwsi chrześcijanie dokladnie tak robili - spożywali chleb i wino na pamiątkę.
Gdybyś znał świadectwa wczesnochrześcijańskie, wiedziałbyś, że robiono i tak, i tak. Wpominałem już o chorych, którym zanoszono Eucharystię jedynie w postaci chleba. Podobnie było z podróżami. Na życzenie służę cytatami.
Na marginesie jeśli soborowo to KK wprowadzil to jasno jest mowa o chlebie i winie co potem zreszta ksiadz pokazuje na mszy. Z drugiej strony wy lepiej znacie katechizm KK i być może złe to rozumie.
Przykro mi, ale nie zrozumiałem o co pytasz. Możesz jakoś inaczej sformułować?
Ostatnio zmieniony 2021-06-01, 17:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomek
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Chrześcijanin

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Tomek » 2021-06-03, 21:16

Bracie chrześcijanie na początek serdecznie dziękuje wam za dyskusje i wasze posty. Tak właśnie rozumie Kościół - my jako ciało Jezusa tutaj na ziemi.
Kosciol domowy, bo po to tutaj jestem rozumie jako grupę osób spotykające sie, dyskutujace o słowie Pana i wzajemnie sie modlące.
Dokładnie tak jak robimy to tutaj z jednym zaznaczeniem, ze mnie interesuje słowo Pana a nie taka czy inna religia.
CHWAŁA PANU

Dodano po 3 minutach 38 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-06-01, 16:36
Tomek pisze: 2021-06-01, 10:56 Czyli te kościoły katolickie itp podające i opłatek i wino robią to właściwie bez sensu?
Skąd takie mniemanie?
I proszę napisz na jakiej podstawie piszesz ze opłatek to ciało i krew tylko pod postacią chleba?
Na podstawie Biblii, oczywiście.
Ciało i Krew oznaczają po prostu Jezusa. Popatrzmy:
  • „Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej”[1 Kor 11,27] - jak widać spożycie chleba lub wina pociąga odpowiedzialność za Ciało i Krew.
  • „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
    Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne
    , a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.”
    [J 6,51-58] - jak widać obietnice odnośnie Ciała i Krwi oraz Ciała osobno są tu stosowane zamiennie. Podobna sytuacja jest w 1 Kor 10,16-17.
Z czego wynika takie podejście? Z tego, że Jezus mówiąc o Ciele i Krwi nie nakazał nam spożywania „osobno” swojej Krwi i Ciała. Użyty tu idiom Ciało i Krew (gr. „sarks kai haima”) oznacza całego człowieka, a nie dwa niezależne „składniki” Ofiary.
Ta świadomość istniała już we wczesnym Kościele apostolskim: wprawdzie podczas Eucharystii przyjmowano sakrament w obu postaciach, jednak do chorych zanoszono Go jedynie w postaci chleba. Wymowna jest też nazwa „Łamanie chleba” jaką chrześcijanie nadali Eucharystii (Dz 20,7; Łk 24,35; Dz 2;42)

[nawiasem mówiąc - polecam Ci, Tomku - ale też i wszystkim - niewielką książeczkę "Eucharystia pierwszych chrześcijan" - złożoną z cytatów z świadectw pierwszych chrześcijan. Rozwiewa wiele wątpliwości i wyjasnia wiele rzeczy. Na allegro od 16,50 zł

Myslenie, że spożywa się osobno Krew, a osobno Ciało Chrystusa nie ma sensu- dowodzi to niezrozumienia, czym w ogóle jest Eucharystia.
Marku skoro tak uważasz to pogubiłem sie...dlaczego jak pisało tutaj pare osób ubolewając ze nie jest to nagminne w niektórych kościołach spożywa sie i chleb i wino skoro wg Ciebie roi brak zrozumienia Eucharystii?
Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Tomek pisze: 2021-06-01, 15:46 Moi drodzy to nie jest temat dla mnie, bo z Biblii jasno wynika, ze mamy oczywiście spożywać chleb I wino na pamiatke i Nie ma to nic wspolnego z teoria ze oplatek jest pelny zywego Pana Jezusa.
Proponuję, abysmy przyjęli zasadę - jak ktoś twierdzi, że "z Biblii wynika" to od razu: księga, rozdział, werset. Inaczej taka rozmowa niewiele będzie miała sensu.
Na razie, to jest talmudyczna kwestia - nie ma w tym kombinowaniu warunków formalnych ani śladu Ducha.
Jesli bylaby take praktyka na pewno znalazlibysmy ja W Biblia. Co więcej jeśli spojrzysz na nagranie na YouTube Bp. Rysia jasno mówi tam, ze pierwsi chrześcijanie dokladnie tak robili - spożywali chleb i wino na pamiątkę.
Gdybyś znał świadectwa wczesnochrześcijańskie, wiedziałbyś, że robiono i tak, i tak. Wpominałem już o chorych, którym zanoszono Eucharystię jedynie w postaci chleba. Podobnie było z podróżami. Na życzenie służę cytatami.
Na marginesie jeśli soborowo to KK wprowadzil to jasno jest mowa o chlebie i winie co potem zreszta ksiadz pokazuje na mszy. Z drugiej strony wy lepiej znacie katechizm KK i być może złe to rozumie.
Przykro mi, ale nie zrozumiałem o co pytasz. Możesz jakoś inaczej sformułować?
Dodano po 2 minutach 43 sekundach:
Eucharystia ( odnoszę się tutaj do kilku poprzednich wpisów )
Eucharystia (dziękczynienie) w wielu kościołach nazywana Wieczerza Pańska ( wydarzenie to, które naśladujemy miało miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy) wielu chrześcijan mówi że bierze udział w anamnezie (pamiątce),
w dziejach Apostolskich czytamy:
„Trwali oni w nauce apostołów, w społeczności, w łamaniu chleba i w modlitwach.”
‭‭Dzieje‬ ‭2:42‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/act.2.42.ubg
-Jeśli pytacie jak będąc bez KK “radzisz “ sobie bez eucharystii
-czy wierze to co Pan Jezus powiedział “ to jest ciało moje to jest krew moja”
-jesli uwazasz ze “laska jestesmy zbawieni przez wiare”, ale jak to się ma do tego co z tym co mówił Pan Jezus na ostatniej wieczerzy
w liście do Tymoteusza czytamy:
„Jeden bowiem jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus; Który wydał samego siebie na okup za wszystkich, na świadectwo we właściwym czasie.”
‭‭I Tymoteusza‬ ‭2:5-6‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1ti.2.5-6.ubg
kwestia tego kto ma prawo sprawować cokolwiek w ciele Chrystusa nigdy w Nowym Przymierzu nie jest to kapłan. Kazdy Chrzescijanin mam “kontakt” z Bogiem bezpośrednio. Nie ma mowy o sakramentach, wszystko zależy od wiary człowieka czy przyjmie laske - zbawienie.
I to samo tyczy się pamiątki.
zobaczmy dalej: (zwracam uwagę, że mowa jest o kapłanach ze Starego testamentu )
„A każdy kapłan staje codziennie do wykonywania służby Bożej, wiele razy składając te same ofiary, które nigdy nie mogą zgładzić grzechów. Lecz ten, gdy złożył jedną ofiarę za grzechy na zawsze, zasiadł po prawicy Boga; Oczekując odtąd, aż jego nieprzyjaciele będą położni jako podnóżek pod jego stopy. Jedną bowiem ofiarą uczynił doskonałymi na zawsze tych, którzy są uświęceni.”
‭‭Hebrajczyków‬ ‭10:11-14‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/heb.10.11-14.ubg
czesc osob mowi, ze to wlasnie odbywa się w katolickiej mszy, ale zobaczmy dalej:
kto może sprawować w jaki sposób wieczerzę, autor pisze to do wszystkich wierzących żydów:
„Mając więc, bracia, śmiałość, aby przez krew Jezusa wejść do Najświętszego Miejsca; Drogą nową i żywą, którą zapoczątkował dla nas przez zasłonę, to jest przez swoje ciało; I mając wielkiego kapłana nad domem Bożym; Zbliżmy się ze szczerym sercem, w pełni wiary, mając serca oczyszczone od złego sumienia i ciało obmyte czystą wodą.”
‭‭Hebrajczyków‬ ‭10:19-22‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/heb.10.19-22.ubg
warto odpowiedzieć sobie na pytanie do kogo autor to pisze? czy do księży katolickich ? nie - pisze to do wszystkich czytelników tego listu, my wszyscy mając ufność, że przez Krew Chrystusa mamy wstęp świątyni - droga nowa i zywa. Jej wyrazem m.in jest sprawowanie Wieczerzy Panskiej.
Kto to są bracia i siostry do których on się zwraca? “mając serca oczyszczone od złego sumienia i ciało obmyte czysta woda” czyli ochrzczeni na bazie pełni swojej osobistej wiary.
Święty Paweł pisze w tej sposob:
„Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb; A gdy złożył dziękczynienie, połamał i powiedział: Bierzcie i jedzcie, to jest moje ciało, które za was jest łamane. Czyńcie to na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął też kielich, mówiąc: Ten kielich to nowy testament w mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie pić, na moją pamiątkę.”
‭‭I Koryntian‬ ‭11:23-25‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1co.11.23-25.ubg
Całe Ciało Chrystusa ma prawo sprawować tę pamiątkę. Zobaczmy poniżej:
„Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest wspólnotą krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest wspólnotą ciała Chrystusa?”
‭‭I Koryntian‬ ‭10:16‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1co.10.16.ubg
Społeczność w kielichu Pana w łamaniu chleba właśnie przez świadome posłuszeństwo Panu poprzez Chrzest który nas do tego wprowadza. To nie kapłan jest pośrednikiem między nami, a Bogiem
„Starając się zachować jedność Ducha w więzi pokoju. Jedno jest ciało i jeden Duch, jak też zostaliście powołani w jednej nadziei waszego powołania. Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;”
‭‭Efezjan‬ ‭4:3-5‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/eph.4.3-5.ubg
Oczywiście warto pamiętać:
„Kto bowiem je i pije niegodnie, sąd własny je i pije, nie rozróżniając ciała Pańskiego.”
‭‭I Koryntian‬ ‭11:29‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1co.11.29.ubg
jeśli, więc przyjmujesz chrzest możesz brać udział w pamiątce Wieczerzy Pańskiej.
Napisane na podstawie własnych rozważań, nagrań na kanale Tajemny Plan

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
Transsubstancjacja ( również odnoszę sie do kilku poprzednich postów )
w biblii czytamy:
„A gdy jedli, Jezus wziął chleb, pobłogosławił, połamał i dał im, mówiąc: Bierzcie, jedzcie, to jest moje ciało. Potem wziął kielich, złożył dziękczynienie i dał im. I pili z niego wszyscy. I powiedział im: To jest moja krew nowego testamentu, która się za wielu wylewa. Zaprawdę powiadam wam: Nie będę więcej pił z owocu winorośli aż do tego dnia, gdy go będę pił nowy w królestwie Bożym.”
‭‭Marka‬ ‭14:22-25‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/mrk.14.22-25.ubg
Traktowanie fizykalne nie jest zgodne z Pismem. Nigdzie w Piśmie nie ma wzmianki o fizykalnym zamienieniu się na STAŁE chleba w cialo i wina w krew.
Przecież sam Pan Jezus mowi, ze to wyraźnie po wieczerzy zostaje wino:
„Zaprawdę powiadam wam: Nie będę więcej pił z owocu winorośli aż do tego dnia, gdy go będę pił nowy w królestwie Bożym.”
‭‭Marka‬ ‭14:25‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/mrk.14.25.ubg
prawdziwe Ciało i Krew jest w czynieniu tego co Pan Jezus powiedział, aby czynić, a nie w magicznym przemienieniu na stałe.
Pamiętajmy:
„Wiedząc, że Chrystus, powstawszy z martwych, więcej nie umiera i śmierć nad nim więcej nie panuje.”
‭‭Rzymian‬ ‭6:9‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/rom.6.9.ubg
jak chleb miałby stać się na stałe Ciałem Pana Jezusa i nie wiem byłby kataklizm, wojna i ten opłatek przez katolików uważany za prawdziwe ciało Jezusa to czy nie rozpadłby sie, zwietrzał? wiemy że aby tak było.
Przecież przy stałej przemianie nie mógłby on sie rozpadać.
dosłownie u człowieka w ciele też nie mógłby zostać strawiony a przecież Ciało Jezusa nie podlega żadnej formie rozkładu, formie śmierci.
Napisane na podstawie własnego studium oraz nagrania na kanale Tajemny Plan

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
Rozważając temat Wieczerzy Pańskiej natrafiłem na taki artykuł mysle, ze jest rzetelnie opracowany
http://www.zajezusem.com/index.php?num=5537

CMK

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: CMK » 2021-06-03, 21:44

Slowo Boze zawarte jest w Pismie Swietym, a o tym, zadecydowal Kosciol na prawach ustanowionych przez Jezusa.
Nie istnieje ani Pismo bez Kosciola, ani Kosciol bez Jezusa.
Tak wiec to wszystko, co Kosciol ustalil, jest nauczaniem Jezusa.
Stad wiara katolicka jest wiara Jezusowa, gdyz jest wiara zbudowana w Kosciele.
Opieranie sie na niekatolickim rozumowaniu dotyczacym zasad wiary jest opieraniem sie na jakims innym poza Jezusem fundamencie .

Tak warto jeszcze dodac, ze Wieczerza Panska jest pelna dopiero w swietle Meki Panskiej - a wiec jest to rownize Ofiara, a nie tylko sam posilek.

Tomek
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Chrześcijanin

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Tomek » 2021-06-03, 22:39

CMK pisze: 2021-06-03, 21:44 Bardzo dziękuje Ci za Twoja opinię.
Slowo Boze zawarte jest w Pismie Swietym, a o tym, zadecydowal Kosciol na prawach ustanowionych przez Jezusa.
Nie istnieje ani Pismo bez Kosciola, ani Kosciol bez Jezusa.
Tak wiec to wszystko, co Kosciol ustalil, jest nauczaniem Jezusa.
Stad wiara katolicka jest wiara Jezusowa, gdyz jest wiara zbudowana w Kosciele.
Opieranie sie na niekatolickim rozumowaniu dotyczacym zasad wiary jest opieraniem sie na jakims innym poza Jezusem fundamencie .
Jeśli spojrzeć na historię powstania KK to pierwsi Chrześcijanie na czym się opierali wg. Ciebie ?
Znalazłem takie informacje czy są prawdziwe? ( chodzi mi tylko o fragment dotyczący historii powstania )
https://www.gotquestions.org/Polski/poc ... kiego.html


Tak warto jeszcze dodac, ze Wieczerza Panska jest pelna dopiero w swietle Meki Panskiej - a wiec jest to rownize Ofiara, a nie tylko sam posilek.
Czy mógłbyś to doprecyzowac ? Co rozumiesz przez ofiarę?

CMK

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: CMK » 2021-06-03, 23:20

Aby nie bic prozno piany i aby nie wymyslac jakichs dziwolagow proponuje: zaznajom sie z teologia Kosciola Katolickiego w kwestii Mszy swietej - tam juz od tysiacleci odpowiedz zostala podana.
w necie pod haslem np: Msza swieta jako Ofiara znajdziesz tyle do czytania , ze na cale zycie bedziesz mial zajecie.

Tomek
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Chrześcijanin

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Tomek » 2021-06-03, 23:33

CMK pisze: 2021-06-03, 23:20 Aby nie bic prozno piany i aby nie wymyslac jakichs dziwolagow proponuje: zaznajom sie z teologia Kosciola Katolickiego w kwestii Mszy swietej - tam juz od tysiacleci odpowiedz zostala podana.
w necie pod haslem np: Msza swieta jako Ofiara znajdziesz tyle do czytania , ze na cale zycie bedziesz mial zajecie.
Szkoda, ze nie piszesz konkretnie i nie odnosisz sie do tego co pisałeś.
Piszesz Msza jako ofiara, a wcześniej pisałeś o Wieczerzy jako ofierze czy to to samo?
Druga sprawa co z ta historia KK czy w linku jaki Ci podałem jest podana prawdziwa historia powstania?

CMK

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: CMK » 2021-06-03, 23:48

Podalem konkretne kierunki do odszukania w temacie.
Nie interesuja mnie linki. Interesuje mnie nauczanie apostolskie Kosciola Katolickiego. Czyli PRAWDA.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19237
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Witajcie kościół domowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-04, 06:46

1
Tomek pisze: 2021-06-03, 21:16 Bracie chrześcijanie na początek serdecznie dziękuje wam za dyskusje i wasze posty. Tak właśnie rozumie Kościół - my jako ciało Jezusa tutaj na ziemi.
"Tak", to znaczy jak?
Kosciol domowy, bo po to tutaj jestem rozumie jako grupę osób spotykające sie, dyskutujace o słowie Pana i wzajemnie sie modlące.
Kościół to nie fun-club Pana Boga ani klub dyskusyjny.
To nie jest pomysł pochodzący z Pisma Świętego, tylko z pomysłów Watchama Nee.
Polecam znakomity artykuł Jana Lewandowskiego Chrześcijaństwo bezwyznaniowe (http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=63.htm
Dokładnie tak jak robimy to tutaj z jednym zaznaczeniem, ze mnie interesuje słowo Pana a nie taka czy inna religia.
Gdybym dostawał złotówkę od każdego, kto tworzy własną religię i wali mi tym sloganem, to mógłbym iść za to z żoną na obiad do dobrej restauracji. Daruj sobie. podobne teksty.

2
Eucharystia ( odnoszę się tutaj do kilku poprzednich wpisów )
Jakoś do mojego, który cały zacytowałeś, się nie odniosłeś. Jesteś tu po to by pisać, a nie czytać? ;)
Eucharystia (dziękczynienie) w wielu kościołach nazywana Wieczerza Pańska ( wydarzenie to, które naśladujemy miało miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy) wielu chrześcijan mówi że bierze udział w anamnezie (pamiątce),
Pamiątce (z wielkiej litery, jesli łaska).
Powtórzę, skoro nie przeczytałeś:
Pamiątka bowiem to nie wspominanie, tylko rodzaj ofiary.
Nie jest to również obrzęd ustanowiony przez Jezusa dla upamiętnienia Jego życia i działalności. „Pamiątką” nazywano w Biblii ofiarę (patrz Wj 30,16 ; Lb 31,54 ; Syr 45,16 ; Syr 50,16), najczęściej tę część ofiary, która była przeznaczona na całkowite zniszczenie (spalenie)- patrz Kpł 2,2;2,9; 2,16;5,12 ;6,8;24,7 ;Lb 5,26. Jezus nawiązał do obrzędu zawierania przymierza przy użyciu krwi zwierzęcia ofiarnego „Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!”(1 Kor 11,25)
Pamiątka to ofiara która jest nie tyle wspomnieniem, co uobecnieniem pewnego wydarzenia. I tak Pasha Jezusa jest uobecnieniem Jego Ofiary, tak jak obchodzona przez Żydów na pamiątkę wyjścia z Egiptu Pasha jest dla nich nie tylko wspomnieniem, ale kultywowaniem Przymierza Mojżeszowego.
Tak dla chrześcijan Pamiątka jest uobecnieniem Ofiary Krzyżowej.
Ofiara paschalna składała się z 2 etapów, i krew na odrzwiach nie była jedynym elementem.
1 etap to tzw. ofiara krwawa - zabicie baranka przez ojca rodziny (lub - we wspólnocie uczniowskiej - mistrza, a w czasach Jezusa już przez kapłana) w Świątyni Jerozolimskiej. Kapłani wylewali jego krew na ołtarz oraz palili niektóre części ciała baranka.

2 etap to tzw.ofiara biesiadna - pieczono baranka na skrzyżowanych drewnianych żerdziach i spożywano go w trakcie wieczerzy, zwanej sederem. W ten sposób w ofierze mieli udział także członkowie rodziny, a nie tylko kapłan czy ojciec rodziny.

Podkreślam - OBIE części - krwawa i biesiadna - to była JEDNA ofiara, a nie dwie.

Teraz jest identycznie - Jezus złożył siebie w Ofierze Krwawej 2000 lat temu - jako Jedyny Kapłan i jako Doskonały Baranek (doskonała ofiara) - i pozwolił (a nawet nakazał) włączać nam się w tę swoją jedyną Ofiarę przez praktykowanie jej części biesiadnej.

3
w dziejach Apostolskich czytamy:
„Trwali oni w nauce apostołów, w społeczności, w łamaniu chleba i w modlitwach.”
‭‭Dzieje‬ ‭2:42‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/act.2.42.ubg
-Jeśli pytacie jak będąc bez KK “radzisz “ sobie bez eucharystii
-czy wierze to co Pan Jezus powiedział “ to jest ciało moje to jest krew moja”
-jesli uwazasz ze “laska jestesmy zbawieni przez wiare”, ale jak to się ma do tego co z tym co mówił Pan Jezus na ostatniej wieczerzy
w liście do Tymoteusza czytamy:
„Jeden bowiem jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus; Który wydał samego siebie na okup za wszystkich, na świadectwo we właściwym czasie.”
I czego to ma dowodzić? Jaką tezę chciałeś udowodnić?
Nie odpowiedziałeś też na pytania, jakie Ci zadano, a które zacytowałeś.

4
‭‭kwestia tego kto ma prawo sprawować cokolwiek w ciele Chrystusa nigdy w Nowym Przymierzu nie jest to kapłan.
Serio?
Bo u mnie w Biblii jest inaczej:
Prosimy was, bracia, abyście uznawali tych, którzy wśród was pracują, którzy przewodzą wam i w Panu was napominają (1Tes 5,12 BT) .
Co więcej, wygląda na to, że bycie biskupem jest w nauczaniu Biblii czymś wspaniałym i niezwykle pożytecznym:
Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania (1Tm 3,1). Nowy Testament nawet nawiązuje wprost do urzędu – Rz 12,7; Rz 1,5; Dz 1,20.

Czy duchowni mieli prawo przekazywać swój charyzmat? Chyba tak, skoro Jezus złożył im obietnicę:
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie (Mt 18,18).
Święty Paweł nakazywał przekazywanie sukcesji, pisząc do Tytusa:
W tym celu zostawiłem cię na Krecie, byś zaległe sprawy należycie załatwił i ustanowił w każdym mieście prezbiterów (Tt 1,5).
Jak charyzmat przełożeństwa był przekazywany? Dokładnie tak jak dzisiaj: przez nałożenie rąk. Święty Paweł tak pisze do swojego ucznia, św. Tymoteusza:
Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów (1Tm 4,14).
Apostoł Narodów ostrzega jednak, by nie przekazywać święceń ludziom nieodpowiednim:
Na nikogo rąk pospiesznie nie wkładaj (1Tm 5,22a).
Bardzo ciekawy w tym kontekście jest fragment Dziejów Apostolskich mówiący o ustanowieniu diakonów. Apostołowie zasugerowali jerozolimskiej wspólnocie kościelnej wyłonienie ich spośród członków lokalnego Kościoła. Czytamy że Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, oraz Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii (Dz 6,5). Jednak ów wybór nie wystarczył, aby objęli oni urząd – stało się to dopiero, gdy Przedstawili ich Apostołom, którzy, modląc się, położyli na nich ręce (Dz 6,6).

Czy prezbiterzy byli jakoś specjalnie traktowani lub otoczeni specjalnym szacunkiem? Chyba tak, skoro czytamy:
Przeciwko prezbiterowi nie przyjmuj oskarżenia, chyba że na podstawie dwu albo trzech świadków (1Tm 5,19).
Prezbiterzy, którzy dobrze przewodniczą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci, najbardziej ci, którzy trudzą się głoszeniem słowa i nauczaniem (1Tm 5,17 BT).
Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę! (Hbr 13,70).
Również urząd biskupi był otoczony poważaniem:
Nauka to godna wiary: jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pragnie dobrego zadania (1Tm 3,1).

Czy biskupi mieli jakąś władzę? Paweł napisał do nich:
Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią (Dz 20,28 BT).
Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego. Niech to czynią z radością, a nie ze smutkiem, bo to nie byłoby dla was korzystne (Hbr 13,17 BT).

Czy hierarchia miała świadomość swojego przełożeństwa i prawa do decydowania? Po obradach tzw. Pierwszego Soboru Jerozolimskiego (opisanego w 15 rozdziale Dziejów Apostolskich) Apostołowie i starsi wydali następujące orzeczenie:
Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi! (Dz 15,24-29).
Jak widać, apostołowie i starsi nie mieli wątpliwości, że:
• mają prawo żądać, by głoszący prosili ich o upoważnienie do zwiastowania Ewangelii;
• że ich postanowienia są głosem Ducha Świętego;
• że mają prawo nakładać konkretne nakazy (lub zaniechać ich nakładania) na tych, nad którymi sprawują przełożeństwo.

Także święty Paweł nie miał wątpliwości, że ma prawo nakazywać podległym sobie wspólnotom:
Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę (1 Kor 1,34b).
Kiedy przechodzili przez miasta, nakazywali im przestrzegać postanowień powziętych w Jerozolimie przez Apostołów i starszych (Dz 16,4).
Co do was, ufamy w Panu, że to, co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić (2Tes 3,4 BT).

5
Kazdy Chrzescijanin mam “kontakt” z Bogiem bezpośrednio.
To akurat prawda. Ale kapłan (prezbiter) nie jest w Nowym Testamencie pośrednikiem ze strony ludzi do Boga.
Polecam http://analizy.biz/marek1962/_pasterze.html

6
Nie ma mowy o sakramentach, wszystko zależy od wiary człowieka czy przyjmie laske - zbawienie.

A czemu - według Ciebie - "nie ma mowy o sakramentach"?
I co ma do tego zbawienie z wiary?
Jeśli wierzysz, to wierzysz także Bogu, który ustanawia sakramenty (przypominam definicję: "widzialny znak łaski niewidzialnej").

„Naaman, wódz wojska króla Aramu, miał wielkie znaczenie u swego pana i doznawał względów, ponieważ przez niego Pan spowodował ocalenie Aramejczyków. Lecz ten człowiek - dzielny wojownik - był trędowaty.
(…)
Więc Naaman przyjechał swymi końmi i swoim powozem, i stanął przed drzwiami domu Elizeusza. Elizeusz zaś kazał mu przez posłańca powiedzieć: Idź, obmyj się siedem razy w Jordanie, a ciało twoje będzie takie jak poprzednio i staniesz się czysty!
Rozgniewał się Naaman i odszedł ze słowami: Przecież myślałam sobie: Na pewno wyjdzie, stanie, następnie wezwie imienia Pana, Boga swego, poruszywszy ręką nad miejscem chorym i odejmie trąd.
(…)
Lecz słudzy jego przybliżyli się i przemówili do niego tymi słowami: Gdyby prorok kazał ci spełnić coś trudnego, czy byś nie wykonał? O ileż więc bardziej, jeśli ci powiedział: Obmyj się, a będziesz czysty?
Odszedł więc Naaman i zanurzył się siedem razy w Jordanie, według słowa męża Bożego, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony.”
/2 Krl 5,1.9-11.13-14/
To nie woda i nie kąpiel uzdrowiła Naamana.
Jednak czy zostałby on uzdrowiony gdyby (argumentując „po co ten rytuał”) nie zanurzył się siedem razy w Jordanie?

7
I to samo tyczy się pamiątki.
zobaczmy dalej: (zwracam uwagę, że mowa jest o kapłanach ze Starego testamentu )
„A każdy kapłan staje codziennie do wykonywania służby Bożej, wiele razy składając te same ofiary, które nigdy nie mogą zgładzić grzechów. Lecz ten, gdy złożył jedną ofiarę za grzechy na zawsze, zasiadł po prawicy Boga; Oczekując odtąd, aż jego nieprzyjaciele będą położni jako podnóżek pod jego stopy. Jedną bowiem ofiarą uczynił doskonałymi na zawsze tych, którzy są uświęceni.”
‭‭Hebrajczyków‬ ‭10:11-14‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/heb.10.11-14.ubg
czesc osob mowi, ze to wlasnie odbywa się w katolickiej mszy, ale zobaczmy dalej:
kto może sprawować w jaki sposób wieczerzę, autor pisze to do wszystkich wierzących żydów:
„Mając więc, bracia, śmiałość, aby przez krew Jezusa wejść do Najświętszego Miejsca; Drogą nową i żywą, którą zapoczątkował dla nas przez zasłonę, to jest przez swoje ciało; I mając wielkiego kapłana nad domem Bożym; Zbliżmy się ze szczerym sercem, w pełni wiary, mając serca oczyszczone od złego sumienia i ciało obmyte czystą wodą.”
‭‭Hebrajczyków‬ ‭10:19-22‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/heb.10.19-22.ubg
warto odpowiedzieć sobie na pytanie do kogo autor to pisze? czy do księży katolickich ? nie - pisze to do wszystkich czytelników tego listu, my wszyscy mając ufność, że przez Krew Chrystusa mamy wstęp świątyni - droga nowa i zywa.
Jej wyrazem m.in jest sprawowanie Wieczerzy Panskiej.
Kto to są bracia i siostry do których on się zwraca? “mając serca oczyszczone od złego sumienia i ciało obmyte czysta woda” czyli ochrzczeni na bazie pełni swojej osobistej wiary.
Święty Paweł pisze w tej sposob:
„Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb; A gdy złożył dziękczynienie, połamał i powiedział: Bierzcie i jedzcie, to jest moje ciało, które za was jest łamane. Czyńcie to na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął też kielich, mówiąc: Ten kielich to nowy testament w mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie pić, na moją pamiątkę.”
‭‭I Koryntian‬ ‭11:23-25‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1co.11.23-25.ubg
I dobrze pisze, bo WSZYSCY wchodzimy przez tę Krew.
Żeby Twoja argumentacja miała za grosz sens, musielibyśmy przyjąć, że do Nieba przez Krew Jezusa wchodzą tylko kapłani. Kto niby tak twierdzi? ;)
Zatem, niestety kolejne pudło.

8
Całe Ciało Chrystusa ma prawo sprawować tę pamiątkę.
I dokładnie tak się dzieje.
Widzisz, odszedłeś z Kościoła, przyjmując obcą wiarę, nie sprawdziwszy najpierw i nie poznawszy swojej - to niestety częste.
Zacytuję tylko fragment, żeby Ci udowodnić, w co wierzy Kościół, bo pewnie na słowo mi nie uwierzysz:
1132
Kościół celebruje sakramenty jako wspólnota kapłańska, której strukturę tworzy kapłaństwo chrzcielne i kapłaństwo urzędowe.
1140
Liturgię celebruje cała wspólnota, Ciało Chrystusa zjednoczone ze swoją Głową. "Czynności liturgiczne nie są czynnościami prywatnymi, lecz kultem Kościoła, będącego >>Sakramentem jedności<<, a Kościół to lud święty, zjednoczony i zorganizowany pod zwierzchnictwem biskupów. Dlatego czynności liturgiczne należą do całego Ciała Kościoła, uwidaczniają je i na nie oddziałują. Poszczególnych natomiast jego członków dotyczą w różny sposób, zależnie od stopnia święceń, urzędów i czynnego udziału"(...)
1141
Zgromadzenie, które celebruje, jest wspólnotą ochrzczonych, którzy "poświęcani są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym jako dom duchowy i święte kapłaństwo (…)To "kapłaństwo wspólne" jest kapłaństwem Chrystusa, jedynego Kapłana, w którym uczestniczą wszyscy członkowie.
Matka Kościół bardzo pragnie, by wszystkich wiernych prowadzić do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych, którego się domaga sama natura liturgii. Na mocy chrztu lud chrześcijański, "rodzaj wybrany, królewskie kapłaństwo, naród święty, lud nabyty" (1 P 2, 9) jest uprawniony i zobowiązany do takiego udziału
1187
Liturgia jest dziełem całego Chrystusa, Głowy i ciała. Nasz Arcykapłan celebruje ją nieustannie w liturgii niebieskiej wraz ze Świętą Bożą Rodzicielką, Apostołami, wszystkimi świętymi i wieloma ludźmi, którzy weszli już do Królestwa.
1188
W celebracji liturgicznej całe zgromadzenie jest „liturgiem”: każdy według pełnionej funkcji. Kapłaństwo chrzcielne jest kapłaństwem całego Ciała Chrystusa. Niektórzy wierni otrzymali jednak sakrament święceń, by reprezentować Chrystusa jako Głowę Ciała.


9
Zobaczmy poniżej:
„Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest wspólnotą krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest wspólnotą ciała Chrystusa?”
‭‭I Koryntian‬ ‭10:16‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1co.10.16.ubg
Społeczność w kielichu Pana w łamaniu chleba właśnie przez świadome posłuszeństwo Panu poprzez Chrzest który nas do tego wprowadza. To nie kapłan jest pośrednikiem między nami, a Bogiem
„Starając się zachować jedność Ducha w więzi pokoju. Jedno jest ciało i jeden Duch, jak też zostaliście powołani w jednej nadziei waszego powołania. Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;”
‭‭Efezjan‬ ‭4:3-5‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/eph.4.3-5.ubg
Oczywiście warto pamiętać:
„Kto bowiem je i pije niegodnie, sąd własny je i pije, nie rozróżniając ciała Pańskiego.”
‭‭I Koryntian‬ ‭11:29‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/1co.11.29.ubg
jeśli, więc przyjmujesz chrzest możesz brać udział w pamiątce Wieczerzy Pańskiej.
Napisane na podstawie własnych rozważań, nagrań na kanale Tajemny Plan
CO to wnosi do naszej rozmowy?

10
Transsubstancjacja ( również odnoszę sie do kilku poprzednich postów )
w biblii czytamy:
„A gdy jedli, Jezus wziął chleb, pobłogosławił, połamał i dał im, mówiąc: Bierzcie, jedzcie, to jest moje ciało. Potem wziął kielich, złożył dziękczynienie i dał im. I pili z niego wszyscy. I powiedział im: To jest moja krew nowego testamentu, która się za wielu wylewa. Zaprawdę powiadam wam: Nie będę więcej pił z owocu winorośli aż do tego dnia, gdy go będę pił nowy w królestwie Bożym.”
‭‭Marka‬ ‭14:22-25‬ ‭UBG‬‬
https://www.bible.com/138/mrk.14.22-25.ubg
Traktowanie fizykalne nie jest zgodne z Pismem. Nigdzie w Piśmie nie ma wzmianki o fizykalnym zamienieniu się na STAŁE chleba w cialo i wina w krew.
Przecież sam Pan Jezus mowi, ze to wyraźnie po wieczerzy zostaje wino:
„Zaprawdę powiadam wam: Nie będę więcej pił z owocu winorośli aż do tego dnia, gdy go będę pił nowy w królestwie Bożym.”
‭‭Marka‬ ‭14:25‬ ‭UBG‬‬[/quote]
Znów: krytykujesz naukę jakiej nie znasz. Kościół NIE twierdzi, jakoby następowała jakakolwiek przemiana fizyczna (prócz ewentualnych cudów eucharystycznych, ale te zostawmy na razie na boku). To jest przemiana substancjalna.
Tak więc kolejne pudło.

11
prawdziwe Ciało i Krew jest w czynieniu tego co Pan Jezus powiedział, aby czynić, a nie w magicznym przemienieniu na stałe.
Nie. To Twoja teza, nie biblijna.
W Biblii czytamy wyraźnie:
Mt 26:26 BT5 "A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje."
Mk 14:22 BT5 "A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im, mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje."
Łk 22:19 BT5 "Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!"
1Kor 11:24 BT5 "i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę!"
1Kor 11:29 BT5 "Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije."
J 6:48-51 BT5 "Ja jestem chlebem życia. (49) Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. (50) To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. (51) Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, [wydane] za życie świata."
J 6:53-57 BT5 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. (54) Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (55) Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. (56) Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. (57) Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie."

Jak widzisz, Twój pogląd jest sprzeczny z tekstem Pisma Świętego.

12
Pamiętajmy:
„Wiedząc, że Chrystus, powstawszy z martwych, więcej nie umiera i śmierć nad nim więcej nie panuje.”
‭‭Rzymian‬ ‭6:9‬ ‭UBG‬‬
jak chleb miałby stać się na stałe Ciałem Pana Jezusa i nie wiem byłby kataklizm, wojna i ten opłatek przez katolików uważany za prawdziwe ciało Jezusa to czy nie rozpadłby sie, zwietrzał? wiemy że aby tak było.
Przecież przy stałej przemianie nie mógłby on sie rozpadać.
dosłownie u człowieka w ciele też nie mógłby zostać strawiony a przecież Ciało Jezusa nie podlega żadnej formie rozkładu, formie śmierci.
Napisane na podstawie własnego studium oraz nagrania na kanale Tajemny Plan
Wybacz, ale to dość śmieszne rozumowanie.
Nawet nie wiem, czy warto odpowiadać :)
Jeśli koniecznie będziesz chciał, odniosę się, na razie traktuję to jak coś w rodzaju żartu.
Rozważając temat Wieczerzy Pańskiej natrafiłem na taki artykuł mysle, ze jest rzetelnie opracowany
http://www.zajezuem.com/index.php?num=5537
Jak widzisz, ktoś, kto go pisał, niewiele wiedział o Eucharystii i opisywał raczej swoje mniemania, niż naukę biblijną.
Odwzajemnię Ci się moim artykułem, który - nieskromnie powiem - jest pod względem biblijnym daleko solidniejszy:
http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.pdf

Na koniec prośba (czy też ponowienie prośby): proszę, nie poruszaj tak wiele różnych tematów w jednym poście, bo potem odpowiedź się robi taka jak powyżej - wątpię, czy jesteś w stanie ją dokładnie przeanalizować. Nie mieszajmy więc jednocześnie dyskusji o transsubstancji, kapłaństwie, itd. - za dużo na raz.

Dodano po 2 minutach 46 sekundach:
Tomek pisze: 2021-06-03, 22:39 Znalazłem takie informacje czy są prawdziwe? ( chodzi mi tylko o fragment dotyczący historii powstania )
https://www.gotquestions.org/Polski/poc ... kiego.html
Nie, nie jest prawdziwe. To są bardzo usilnie polularyzowane kłamstwa (nie dziwię się ich autorom - "kościoły chrześcijańskie" powstałe kilkanaście setek lat po Chrystusie muszą się jakoś uwiarygodnić. Ponieważ same nie mogą bez popadania w śmieszność twierdzić, iż pochodzą od apostołów, robią wszystko, by sprawić wrażenie że tak nie jest z Kościołem katolickim).
Jesli jesteś ciekaw, zapraszam do artykułu, gdzie się do tych głupot odniosłem, podając źródła historyczne z epoki:
http://analizy.biz/marek1962/konstantyn.pdf
Ostatnio zmieniony 2021-06-04, 06:48 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ