Temat powitalny

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
Krnabrny
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Temat powitalny

Post autor: Krnabrny » 2021-05-31, 13:21

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Dotąd lubiłem tylko podczytywać miejsca takie jak to forum, teraz postanowiłem dołączyć i mam nadzieję się tu udzielać. Od dość niedawna zacząłem czytać Biblię, zaczynając od Listu św. Pawła do Rzymian. Uściślając od niedawna zacząłem bardziej regularnie i prywatnie czytać Pismo, bo jestem lektorem Słowa Bożego w swojej parafii, poza tym wcześniej zdarzało mi się prywatnie czytać Pismo, ale nieregularnie. Kiedyś byłem sporym fanem Harry'ego Pottera, obecnie zdarza mi się z sentymentem wracać do tej serii i mam konto na pewnym portalu fanowskim - ale to już bardziej dla utrzymania kontaktu z ludźmi, których tam poznałem. Z muzyki lubię m.in. kawałki Zeusa.

Mam nadzieję na owocne dyskusje i to chyba na razie tyle. Pozdrawiam :D

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6093
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 464 times
Been thanked: 926 times

Re: Temat powitalny

Post autor: Albertus » 2021-05-31, 13:27

Krnabrny pisze: 2021-05-31, 13:21 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,
Na wieki wieków. Amen!

Witaj!

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 795
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 164 times
Been thanked: 140 times

Re: Temat powitalny

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-05-31, 14:01

hej :)
Ostatnio zmieniony 2021-05-31, 14:02 przez itsjustmemichelle1, łącznie zmieniany 1 raz.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Temat powitalny

Post autor: Andej » 2021-05-31, 19:51

Krnabrny pisze: 2021-05-31, 13:21 zacząłem czytać Biblię
A rozważać? Też? Zwierz się z tego, jak wpływa na Ciebie czytanie Biblii. Jakie słowa wywołują na Tobie wrażenia? Jak zmieni się Twoje życie pod wpływem Biblii?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Krnabrny
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Temat powitalny

Post autor: Krnabrny » 2021-05-31, 20:52

Ciekawe pytania. Jeden z moich ulubionych cytatów pochodzi z pierwszego listu do Koryntian (1 Kor 6,12) i brzmi "12 Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę." Według mnie ten cytat bardzo dobrze oddaje, że to co inni postrzegają jako ograniczenia jest w istocie wolnością w Jezusie Chrystusie, oddawaniem swojego życia naszemu Zbawicielowi. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że te słowa bywały źle rozumiane i próbowano je traktować jako zezwolenie na niemoralne postępowanie. Ponadto w początkach listu do Rzymian bardzo poraziła mnie współczesność tego tekstu. Choćby fragmenty: "21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi." Widzimy obecnie bardzo wiele for, grup czy kanałów na you tubie, których autorzy reprezentują "oświeceniowe" podejście szkiełka i oka - wymagają na wszystko dowodów, na siłę szukają niezgodności i sprzeczności w Historii Zbawienia i Osobie Stwórcy. Nie otrzymują oni łaski wiary, mimo, że często bardzo dobrze znają Pismo Święte, choć go nie rozumieją. Dalej "13 Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni." Skupiłem się na tym zdaniu jako ważnym w kontekście sporu - wiara czy uczynki? Znaczy dla mnie jest oczywiste, że trzeba to łączyć wszak "wiara bez uczynków jest martwa", ale jako chrześcijaninowi daje mi to dużą nadzieję, na zbawienie dla tych, którym nie dana była laska wiary.

Kolejny, moim zdaniem bardzo aktualny cytat to: "21 Ty, który uczysz drugich, sam siebie nie uczysz. Głosisz, że nie wolno kraść, a kradniesz. 22 Mówiąc, że nie wolno cudzołożyć, cudzołożysz? Który brzydzisz się bożkami, okradasz świątynie? 23 Ty, który chlubisz się Prawem, przez przekraczanie Prawa znieważasz Boga. 24 Z waszej to bowiem przyczyny - zgodnie z tym, jest napisane - poganie bluźnią imieniu Boga4."
Odbieram to zarówno jako osobistą przestrogę przed hipokryzją, i takiej postawy staram się unikać. Po prostu staram się godzić to w co wierzę z tym jak żyję - oczywiście nie zawsze to wychodzi. Widzę w tym też świetne odzwierciedlenie pewnych elementów rzeczywistości wspólnoty Kościoła - jest on święty, bo jego Głową jest Chrystus, ale też jest w nim grzeszny człowiek. Obecnie przecież wielu odcina się od wiary, dokonuje apostazji, atakuje Kościół przez liczne afery i zło w Kościele. Jednocześnie traktuje to jako wezwanie - jestem częścią tego Kościoła i wzywa mnie to do jeszcze większego dawania świadectwa.

Na koniec ostatnia kwestia, nad którą się często zastanawiam i włączyłem ją do rachunku sumienia - czy moje obrzezanie nie jest nieobrzezaniem? Czyli czy moja wiara nie ogranicza się tylko do wędrówek do kościoła i modlitw? Niestety, nie zawsze mogę odpowiedzieć "nie"
Ostatnio zmieniony 2021-05-31, 21:54 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15069
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4241 times
Been thanked: 2970 times
Kontakt:

Re: Temat powitalny

Post autor: Dezerter » 2021-05-31, 21:28

Poprawiłem twój post - myślę, że bardziej jest teraz czytelny - stosujemy na forum zasadę zaznaczania cytatów z Biblii na niebiesko - mamy specjalny przycisk z prawej strony. Bardzo ciekawie piszesz
pierwszy cytat jest mi bardzo bliski
Drugi zgodny z tym co pisze Jakub, wiara bez uczynków jest martwa
Trzeci też bardzo ważny - nie znałem go, ale bardzo wielu powinno wziąć go sobie do serca i umysłu - ja również :!:
Powiem bardzo poważnie - warto było już dla tego postu, byś się zarejestrował na forum
Krnabrny bracie cieszę się, że jesteś z nami :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Temat powitalny

Post autor: Andej » 2021-05-31, 22:15

Krnabrny pisze: 2021-05-31, 20:52 Czyli czy moja wiara nie ogranicza się tylko do wędrówek do kościoła i modlitw? Niestety, nie zawsze mogę odpowiedzieć "nie"
Sądząc po cytatach i sposobie rozumienia, nie ograniczasz się. Ponadto stawiasz cel wysoko, a to świadczy o trwającym rozwoju.
Tylko człowiek bardzo zadufany w sobie może powiedzieć, że ma wielką wiarę. Pozostali się jak uczą i ja rozwijają.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Temat powitalny

Post autor: Lizzie » 2021-06-06, 19:32

Hej
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

ODPOWIEDZ