Siema

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
malgo_1991

Siema

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-05, 15:35

Witam wszystkich serdecznie!
Jestm Gosia i pochodze z WIlna. Milo mi was poznac. :ymhug:
Jestem wierzaca chrzescijanka od mniej wiecej 8 lat.

Kasia

Re: Siema

Post autor: Kasia » 2019-08-05, 17:15

Dzień dobry, Gosiu. :) Jak rozumiem, jesteś Polką, bo w Wilnie chyba mieszka dużo Polaków? Byłaś może w miejscach związanych ze św. Faustyną? To miasto zostawiło wielki ślad w jej życiorysie. Rozgość się na forum, pisz, rozmawiaj, dyskutuj i nie bój się pytać. :)

malgo_1991

Re: Siema

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-05, 18:13

Tak,mamy tu troche polakow.
U nas w kosciolach bywaja msze po polsku,ale jak widze i w Polsce i u nas wiekszosc babcie i ludzie starsi.
Niestety malo jest u nas takich spotkan i grup modlitewnych jak u was.
Mlodziez raczej nie jest zainteresowana wiara,sa to tylko katolicy z nazwy co nie zyja wiara, tylko po swojemu.
Litwa byla i bedzie poganska,mimo "tradycji chodzenia do kosciolka".
Kiedys bylam w Polsce jako dziecko jeszcze,ale mi sie spodobalo ze nie chcialam wracac do domu.

P.S. Jestem Polka urodzona w Wilnie,mam litewskie obywatelstwo.
Co do sw Faustyny to sie nie interesowalam mowiac szczerze. @};-
Ostatnio zmieniony 2019-08-05, 18:18 przez malgo_1991, łącznie zmieniany 1 raz.

Kasia

Re: Siema

Post autor: Kasia » 2019-08-05, 18:36

A jeśli wolno zapytać – skoro to taki wątek integracyjny – czy znasz biegle litewski? :)

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
W Polsce też ludzi ubywa na Mszach Świętych w niedziele. Jest spadek od lat 80., kiedy po raz pierwszy badano wskaźnik uczęszczających na niedzielne Msze. Młodych jest w kościołach coraz mniej.

Dominik

Re: Siema

Post autor: Dominik » 2019-08-05, 19:02

Witaj Gosiu :YMHUG:

Widzę, że już odnalazłeś się u nas na forum ;) Sporo postów przybyło, bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony 2019-08-05, 19:02 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

malgo_1991

Re: Siema

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-05, 19:07

Kasia - owszem,znam. Niektorych przedmiotow w szkole sie uczylam w jezyku litewskim i egzaminy tez mialam w jezyku litewskim.;)

Kasia

Re: Siema

Post autor: Kasia » 2019-08-05, 19:19

Miałam kiedyś epizodyczną przygodę ze słuchaniem etnicznych litewskich pieśni tzw. sutartinės (znajdują się na liście UNESCO), ale zrezygnowałam, bo nie rozumiałam treści i bałam się, że to pogańskie. :)

malgo_1991

Re: Siema

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-05, 19:28

Wiekszosc litwinow to poganie. ;D Wiec mialas racje.
Zwykle u nas na Litwie ludzie rozmawiaja najczesciej w trzech jezykach - polskim,litewskim i rosyjskim. Starsi to w wiekszosci potrafia, z mlodzieza bywa gorzej.
Mimo litewskiego obywatelstwa,rodzine mam polska(mieszkajacych na Litwie) ale zawsze mnie ciagnelo do Polski,tutaj w Wilnie sie czuje samotna,nie ma zbyt wielu katolikow tych prawdziwie wierzacych.
Slyszalam ze na zachodzie od jakiegos czasu trwa chaos w kosciele,w Niemczech nowe zasady sie wprowadza w i pisze "nowa ewangelie".
Slucham tak od kilku dobrych lat wykladow roznych ksiezy na youtube i sie dziwie swiatu,jak bardzo oszalal..

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Siema

Post autor: Dezerter » 2019-08-05, 19:56

Malgo 1991 - cieszymy się, że mamy kogoś z Litwy - wzbogacaj nasze forum, poszerzaj nasze horyzonty, wzrastaj w wiedzy o Bogu i wierze.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Siema

Post autor: Magnolia » 2019-08-05, 20:10

Witaj Gosiu serdecznie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Siema

Post autor: Viridiana » 2019-08-07, 19:08

Witam. ;) Tak w ramach pozytywnego akcentu w wątku Gosi, powiem, że lat mam szesnaście, w sumie za parę miesięcy już siedemnaście, i wierząca jestem - chociaż trzeba przyznać, że generalnie religijność nie jest w moim wieku popularna (choć od czasu do czasu się trafia).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Eden

Re: Siema

Post autor: Eden » 2019-08-08, 05:51

Witaj tutaj, i miej się tu dobrze, oraz tam, gdzie przebywasz!... :x

ODPOWIEDZ