Witam wszystkich

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Kamil2

Witam wszystkich

Post autor: Kamil2 » 2018-02-06, 16:40

Dziękuję za przyjęcie do grona Formowiczów , myślę że czas spędzony na tym forum zaowocuję głębszą analizą Pisma św ..

Biblia jest księgą która towarzyszy mi od 10 roku życia , interesuję się archeologią jak i również językami w jakich została spisana Biblia .

Magnolia

Re: Witam wszystkich

Post autor: Magnolia » 2018-02-06, 19:55

Kamil2 pisze: 2018-02-06, 16:40
Biblia jest księgą która towarzyszy mi od 10 roku życia
No to jest świadectwo!!! jestem pod wrażeniem, witamy :-bd

szczególnie liczę na Ciebie w tym wątku viewtopic.php?f=8&t=285&start=15 ;) ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Witam wszystkich

Post autor: Dezerter » 2018-02-06, 22:07

Bardzo się ciesze z miłośnika Biblii na forum, liczę na twój wkład w promocje wiedzy biblijnej na forum.
Mamy wątek zagadki biblijne - zabawa, ale jest to nauka przez zabawę
viewtopic.php?f=19&t=12
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Witam wszystkich

Post autor: Andej » 2018-02-07, 09:46

Serdecznie witam.

Piszesz
Kamil2 pisze: 2018-02-06, 16:40 ... zaowocuje głębszą analizą Pisma św ...
.

Czym jest Biblia dla Ciebie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kamil2

Re: Witam wszystkich

Post autor: Kamil2 » 2018-02-07, 18:41

Biblia jest Słowem Bożym została spisana przez ludzi badając pod wpływam działania Ducha św

Magnolia

Re: Witam wszystkich

Post autor: Magnolia » 2018-02-08, 08:37

Kamilu, już błysnąłeś wiedzą w dwóch wątkach, a ja mam pytanie z czystej ciekawości ile masz lat?

Wolfi

Re: Witam wszystkich

Post autor: Wolfi » 2018-02-08, 18:01

Kamil2 pisze: 2018-02-06, 16:40 Dziękuję za przyjęcie do grona Formowiczów , myślę że czas spędzony na tym forum zaowocuję głębszą analizą Pisma św ..

Biblia jest księgą która towarzyszy mi od 10 roku życia , interesuję się archeologią jak i również językami w jakich została spisana Biblia .
Witka ;)

Ale czegos nie czaje, to juz w wieku 10lat czytales Biblie? Taki staz mi pasuje na swiadka Jehowego niz katolika. ;p

Kamil2

Re: Witam wszystkich

Post autor: Kamil2 » 2018-02-08, 20:37

Tu nie ma co czuć , ŚJ nie jestem mają oni wile nauk z którymi się nie zgadzam :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Witam wszystkich

Post autor: Andej » 2018-02-08, 20:50

Czy katolicy mają zakaz czytania Biblii przed ukończeniem iluś lat? Skąd ta info o ŚJ?
Znam rodziców, którzy znacznie wcześniej zaprzyjaźniają swe dzieci z Biblią. I pochwalam to.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Witam wszystkich

Post autor: Dezerter » 2018-02-08, 20:54

Kamil2 pisze: 2018-02-08, 20:37 Tu nie ma co czuć , ŚJ nie jestem mają oni wile nauk z którymi się nie zgadzam :)
Zobacz - nadal ludzie nie dowierzają, że katolik może czytać Biblię ;)
ale zmienimy to!
Dzisiaj na Kursie Alfa w ZK rozdaliśmy 20 NT z psalmami - każdy osadzony obecny na spotkaniu dostał swój i razem z nami studiował (niektórzy po raz pierwszy) fragment NT.
W bibliotece więziennej niestety jest tylko 1 egzemplarz - szkoda, że ksiądz o to nie zadbał :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Wolfi

Re: Witam wszystkich

Post autor: Wolfi » 2018-02-08, 21:15

Andej pisze: 2018-02-08, 20:50 Czy katolicy mają zakaz czytania Biblii przed ukończeniem iluś lat? Skąd ta info o ŚJ?
Znam rodziców, którzy znacznie wcześniej zaprzyjaźniają swe dzieci z Biblią. I pochwalam to.
Realia sa takie, ze chyba kazdy ŚJ zna cala Biblie natomiast katolicy przypuszczam ze wiecej niz polowa miala Biblie kilka razy w zyciu w rekach. ;p

Kamil2

Re: Witam wszystkich

Post autor: Kamil2 » 2018-02-08, 21:49

Wilku muszę cię rozczarować ale nie jestem ŚJ ,z zamiłowania jetem biblistą przy analizowaniu Słowa Bożego korzystam z najstarszym rękopis jakie dostępne są w Internecie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18884
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Witam wszystkich

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 22:06

Wolf pisze: 2018-02-08, 21:15 Realia sa takie, ze chyba kazdy ŚJ zna cala Biblie natomiast katolicy przypuszczam ze wiecej niz polowa miala Biblie kilka razy w zyciu w rekach. ;p
To mit.
Rozmawiałem 20 lat ze ŚJ i tylko niektórzy z nich posiadają faktyczną znajomość Biblii. Wrażenie powstaje, ponieważ rozmawiają na konkretne tematy, do których wkuwają "drogę argumentacyjną" (zupełnie analogicznie do telefonicznych sprzedawców, którzy mają rozrysowany schemat).
Ów przebieg ćwiczą na specjalnych spotkaniach (łącznie ze "scenkami" w których "pukają do drzwi" itd).
Wystarczy przejąć inicjatywę i wyrwać rozmowę poza schemat, a większość ŚJ się gubi wpada w panikę.

Oczywiście, są i wśród ŚJ niekiedy ludzie znający dobrze biblię. Ale znają ją bez porównania gorzej niż np. większość ewangelików.

I jeszcze coś: to prawda, że wielu katolików rzadko bierze Biblię do ręki. Ale dzięki rozłożeniu tekstów biblijnych na 4 letni cykl liturgiczny, poznają całą biblię - a nie tylko "przydatne fragmenty.
Inaczej jest z reguły u ŚJ, a nawet często (choć rzadziej niż u SJ) u ewangelików - mają swoje "ulubione" fragmenty, ale znajomość całej Biblii niejednokrotnie niekompletną. Często zdarzało mi się widzieć niedowierzanie, kiedy cytowałem fragmenty, których normalnie nie podkreślają na spotkaniach...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Witam wszystkich

Post autor: Andej » 2018-02-09, 08:42

Wolf pisze: 2018-02-08, 21:15 ... Realia sa takie, ze chyba kazdy ŚJ zna cala Biblie natomiast katolicy przypuszczam ze wiecej niz polowa miala Biblie kilka razy w zyciu w rekach. ;p
Realia? Raczej fantazja. Spotykałem się z nimi. Dyskutowałem. I zawsze wpadali na Biblii. Być może są wśród nich tacy, którzy znają Biblię. Jednak tylko tę swoją. ŚJ znają setki cytatów wraz z interpretacją. Ale gdy zmusi się ich do przeczytanie większej całości zawierającej podawany cytat, okazuje się, że sens odmienny niż wyrwanego zdania. A to świadczy o tym, że nie znają Pisma. To świadczy o indoktrynacji opartej na wyrwanych zdaniach.

A jeśli chodzi o czytanie Biblii, to ma to związek z czytaniem. Ile książek rocznie czyta przeciętny człowiek? Pamiętam z czasów dzieciństwa jakim problemem było czytanie książek. Większość czytała wyłącznie lektury i to też po łebkach, albo tylko zaczynali. Gdy o rok starszy kolega zaczął czytać trylogię i skończył po kilku rozdziałach, ja też zacząłem czytać. I nie mogłem oderwać się do samego końca. Jednak prawdą jest, że w takim wieku Biblii nie czytałem. Opowieści biblijne, oprócz Złotej Legendy także i Kosidowskiego (na szczęście miałem rodziców i inną literaturę, aby odpowiednio podejść do tej ostatniej). Choć wiem, że bywają ludzie, dla których cała przygoda z Biblią zaczynała się i kończyła na Kosidowskim (dawne czasy).

Gdy wspominam Krąg biblijny to mi wstyd, że moje wydanie Biblii nie są zmaltretowane (tylko na jednym widać wyraźne ślady używania). A teraz leżą. Łatwiej mi z internetów korzystać.

Niezależnie od powyższego: Nie chodzi o to by Biblię mieć, ani trzymać. Ani nawet czytać. Zamiast tego trzeba odczytywać zawarty tam przekaz. I wcielać w życie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Witam wszystkich

Post autor: Dezerter » 2018-02-09, 21:32

Oczywiście, są i wśród ŚJ niekiedy ludzie znający dobrze biblię. Ale znają ją bez porównania gorzej niż np. większość ewangelików.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości
Kamil2 pisze: 2018-02-08, 21:49 Wilku muszę cię rozczarować ale nie jestem ŚJ ,z zamiłowania jetem biblistą przy analizowaniu Słowa Bożego korzystam z najstarszym rękopis jakie dostępne są w Internecie
Tym bardziej cieszymy się, że jesteś z nami. Czekamy na ciekawe wątki
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ