Intronizacja Chrystusa Króla

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-24, 10:12

No to już jest sprawą duchowych. I uznaję to za akt troski o ojczyznę.
Nie podoba mi się, ale nie moja sprawa.

Ale w akcie intronizacji uczestniczyli członkowie rządu. To mi się nie podoba. Nie podoba mi się państwo wyznaniowe.

Magnolia

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Magnolia » 2019-11-24, 11:35

Komentarz do dzisiejszej Ewangelii wkleję także tu:
Król
Nie ma chyba bardziej paradoksalnego tytułu wobec powieszonego na szubienicy krzyża skazańca. Oto król! Ten, który ma władzę. Jak pogodzić te słowa z widokiem konającego w konwulsjach zmasakrowanego człowieka? Jakież to królestwo za nim stoi? Jaką potęgą dysponuje Władca? „Królestwo moje nie jest z tego świata” – usłyszał rzymski namiestnik, mający wydać skazujący wyrok. Dziwimy się, że nie zrozumiał? A cóż my pojmujemy z królestwa Jezusa? Tak łatwo chcielibyśmy wpisać Jego królestwo w nasze, „z tego świata” pochodzące koncepcje.

Jednak Chrystus nie pozwoli uczynić się politycznym mesjaszem, reprezentującym poglądy swoich wyborców. Nie da się zapisać do żadnej partii. Nie będzie królem jednego, choćby najpobożniejszego narodu. To jedynie my możemy stać się uczestnikami Jego królestwa. Możemy, jeśli zaakceptujemy jego prawa. „Królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju” – mówią o nim słowa dzisiejszej liturgii. Takie królestwo – „nie z tego świata” – zainaugurował w tym świecie Jezus Chrystus – Król Wszechświata. Z tronu krzyża. Król w cierniowej koronie.


https://pl.aleteia.org/2019/11/24/krol- ... tT96g6S0sY

Myslę, że wpadając na pomysł Intronizacji Jezusa na Króla jakiegoś narodu, nalezy się zastanowić czy On sam to zrobił? Czy takie miał zamiary? Czy taka jest wola Boża?
Bo chyba w tym wszystkim o to chodzi czy to jest wola Boga. Gdyby tak było to czemu tego nie robią wszystkie narody? Czemu sam tego nie zrobił? Czemu to się nie stało gdy Jezus chodził po ziemi ?
Ostatnio zmieniony 2019-11-24, 11:39 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-24, 12:06

ToTylkoJa pisze: 2019-11-24, 10:12 Ale w akcie intronizacji uczestniczyli członkowie rządu. To mi się nie podoba. Nie podoba mi się państwo wyznaniowe.
Państwo wyznaniowe to takie, które inaczej traktuje obywateli wierzących od innych, a nie państwo, które oddaje się pod opiekę i kierowanie Boga (a nawet nie takie, które pisze na swoich pieniądzach "In God we trust" jak amerykanie).

Nie ma nic lepszego dla Polski (jakiegokolwiek państwa zresztą) niż oddanie się Bogu. Często o tym zapominamy, ba! daliśmy sobie wmówić, że jest w tym coś niewłaściwego czy niesprawiedliwego. Bóg w polityce?!! Odpowiadam: KONIECZNIE.

Problem widze natomiast gdzie indziej; takiemu oddaniu trzeba być wiernym. Nijak wydaje mi się zabijanie nienarodzonych tylko z tego powodu, że mają jeden chromosom więcej czy dlatego że ich ojciec był przestępcą do intronizacji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Andej » 2019-11-24, 12:35

Im więcej

Im więcej razy na dzień jesteś znieważony,
Im śmieszniejsze na Ciebie wkładają korony
I krzyczą urągając: pokaż swoją siłę
Albo liczą Cię między pamiątki niebyłe,
Im więcej żalu, drwiny, gniewu, oskarżenia,
Bo słowo Twoje z miejsca nie ruszy kamienia,
Tym bardziej pewny mogę być tego jednego:
że Ty jesteś, zaiste, Alfą i Omegą.
Cz. Miłosz,
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-24, 14:41

A wiesz, wyprzedziłeś mnie, bo mi też temat skojarzył się z poezją. I też poeta emigracyjny (choć to "trochę" inna emigracja) - Stanisław Baliński.
Znam go jeszcze z nielegalnego tomiku z czasów stanu wojennego - już wówczas mnie zachwycił. W dodatku wyraża mniej-więcej to, co mam do powiedzenia w temacie wątku.

WYZNANIE
Królestwo moje nie jest z tego świata.
Gdzieś ponad nami inny świat szeleści
I strąca czasem, jak zapowiedz lata,
Liście oliwne na wydmy boleści.

Ludzie chwytają rękami drżącemi
Liliowe płatki i szepcą pacierze,
i wierzą znowu w spełnienie na ziemi
Królestwa swego. I ja z nimi wierzę.

Wierzę w świat lepszy i wierzę w świat nowy
I burzę serca,co wolnością dyszy,
I w świt, co znajdzie sekret wspólnej mowy,
I w noc co straci sekret wiecznej ciszy.

Wierzę, że nadejdzie,wierzę,że jest blisko,
I razem z tymi,których ufność splata,
Powtarzam:wierzę...A pomimo wszystko
królestwo moje nie jest z tego świata.
Ostatnio zmieniony 2019-11-24, 14:42 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-24, 15:48

Dobra poezja.
A ja dodam jedynie, ze nawet bedac prezydentem kraju, to jesli jestem katolikiem, to mamprawo uczestniczyc w katolickich obrzedach czy akcjach.
Zabranianie mi tego jest dyskryminacja. A to jest wbrew tak ochoczo przywolywanym zasadom panstwa bezwyznaniowego.
Bo panstwo bezwyznaniowe nie oznacza, ze bez religii. A wielu myli te kwestie i ... w miejsce panstwa wolnosci chca wprowadzic antyreligijna dyktature.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Dezerter » 2019-11-25, 18:36

Z Króla Wszechświata chcą zrobić Królem Polski ;)
Tylu już królów mieliśmy, ... a po ostatnim Stasiu, to nie wiem, czy dla Jezusa, to byłby zaszczyt :-\
- szczególnie jak usłyszy, że połowa Polaków kręci nosem na taki wybór.
W obecnym czasie dla mnie to byłby pusty gest przynoszący więcej szkody niż pożytku
Ja intronizowałem już dawno Jezusa na Króla mojego umysłu, duszy i ducha i ogłosiłem Jedynym Panem i Zbawicielem
- polecam taką intronizacje
- ma sen
- ma znaczenie
- ma moc. :!:
Ostatnio zmieniony 2019-11-25, 18:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-25, 19:44

Jak się ma zarzut:
Dezerter pisze: 2019-11-25, 18:36 Z Króla Wszechświata chcą zrobić Królem Polski ;)
do
Ja intronizowałem już dawno Jezusa na Króla mojego umysłu, duszy i ducha
?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Andej » 2019-11-25, 21:23

Gdyby na chwilkę włączyć logikę ... Król Wszechświata jest automatycznie Królem Polski. Uznanie Go jest tylko jednym z przejawów uwielbienia. Nie widzę żadnego zła w wielbieniu Boga. Wręcz przeciwnie. Uważam to za chwalebne.
Uważam też, nie nie należy się chować ze swoją wiarą w katakumbach. Wiary nie można zamknąć za drzwiami kościołów. Kościół żyje. Mam takie samo prawo, jak każdy inny człowiek do wyrażania swojej wiary, poddaństwa i uwielbienia. I mam prawo czynić to publicznie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Magnolia » 2019-11-25, 22:11

Magnolia pisze: 2019-11-24, 11:35
Myslę, że wpadając na pomysł Intronizacji Jezusa na Króla jakiegoś narodu, nalezy się zastanowić czy On sam to zrobił? Czy takie miał zamiary? Czy taka jest wola Boża?
Bo chyba w tym wszystkim o to chodzi czy to jest wola Boga. Gdyby tak było to czemu tego nie robią wszystkie narody? Czemu sam tego nie zrobił? Czemu to się nie stało gdy Jezus chodził po ziemi ?
A moje pytania jakoś tak wszyscy sobie omijają spokojnie z daleka...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-25, 22:30

Magnolia pisze: 2019-11-25, 22:11
Magnolia pisze: 2019-11-24, 11:35
Myslę, że wpadając na pomysł Intronizacji Jezusa na Króla jakiegoś narodu, nalezy się zastanowić czy On sam to zrobił? Czy takie miał zamiary? Czy taka jest wola Boża?
Bo chyba w tym wszystkim o to chodzi czy to jest wola Boga. Gdyby tak było to czemu tego nie robią wszystkie narody? Czemu sam tego nie zrobił? Czemu to się nie stało gdy Jezus chodził po ziemi ?
A moje pytania jakoś tak wszyscy sobie omijają spokojnie z daleka...
WYkorzystam Twoje pytania, by z uporem maniaka wrócić do ślubów jasnogórskich - tym razem tych w 1966 roku. Czy odpowiedź na powyższe pytania dla tamtych ślubów jest istotnie różna niż dziś dla propozycji intronizacji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Andej » 2019-11-25, 22:33

Magnolia pisze: 2019-11-25, 22:11
Magnolia pisze: 2019-11-24, 11:35
Myslę, że wpadając na pomysł Intronizacji Jezusa na Króla jakiegoś narodu, nalezy się zastanowić czy On sam to zrobił? Czy takie miał zamiary? Czy taka jest wola Boża?
Bo chyba w tym wszystkim o to chodzi czy to jest wola Boga. Gdyby tak było to czemu tego nie robią wszystkie narody? Czemu sam tego nie zrobił? Czemu to się nie stało gdy Jezus chodził po ziemi ?
A moje pytania jakoś tak wszyscy sobie omijają spokojnie z daleka...
Dlatego, że odpowiedzi mogłyby sprawić Ci przykrość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Magnolia » 2019-11-26, 08:07

Ja pytam wprost o ewangelię.
Odpowiedzi mi nie sprawią przykrości jesli bedą zgodne z ewangelią.

Marku różnica w klubach jasnogórskich jest taka, że Maryja nie jest bogiem a człowiekiem. Dla mnie więc jest zasadnicza.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Andej » 2019-11-26, 09:13

Andej pisze: 2019-11-25, 22:33 ...
nalezy się zastanowić czy On sam to zrobił? - nie robił tego sam. Nie był Narcyzem Wciąż podkreślał swoją skromność i uniżenie. Nawet to, że jest Mesjaszem zwykle zachowywał w tajemnicy. Jezus nigdy nie wymagał uwielbienia dla samego siebie. Wyłącznie dla Ojca. Jezus wyraźnie powiedział, że Jego królestwo nie jest z tego świata. Że nie chodzi o władzę administracyjną, ale rząd dusz. A intronizacja, dla nas, jest tego przejawem.

Czy takie miał zamiary? - Gdyby miał, to dał znać. Ale już apostołowie, już pierwsi wyznawcy okazywali Mu uwielbienie. W różnych formach. Intronizacja jest jedną z form.

Czy taka jest wola Boża? - Warte zastanowienie. Czy powinniśmy uwielbiać Boga? Czy Bóg wyraża na to zgodę? W odniesieniu do Ojca Jezus dobitnie wyraził tez wolę. WIęcej, każdy z nas codziennie, prawdopodobnie wielokrotnie powtarza ste pamiętne słowa Chrystusa, w których wyraża tę wolę. "Święć się Imię Twoje!".

Gdyby tak było to czemu tego nie robią wszystkie narody? - Odpowiem na wzór żydowski. A dlaczego nie wszyscy ludzie są wierzący? Dlaczego nie wszyscy korzystają z daru eucharystii? Dlaczego są kraje muzułmańskie, ateistyczne? Dlaczego jest taka różnorodność ludzi i narodów?

Czemu sam tego nie zrobił? - W zasadzie pytanie to już było na wstępie. Dlatego sam tego nie zrobił, gdyż miał misję. Nie doprowadzenie do gloryfikowania samego siebie, ale doprowadzenie ludzi do zbawienia. A nasze uwielbienie dla Niego jest efektem naszej wdzięczności za to, co uczynił dla nas. Uwielbienie nie jest celem samym w sobie i samym dla siebie, ale wynika z naszego stosunku do Odkupiciela. Gdyby Jezus był narcystyczny, to z pewnością już wtedy zająłby centralne miejsce w świątyni i kazał budować dla siebie kościoły, pomniki ... Ale Narcyzem nie był. Był sługą. Królewskim sługą.

Czemu to się nie stało gdy Jezus chodził po ziemi ? - Jak wyżej. Nie był Narcyzem. Miał inny cel. Inną misję. Nie był skoncentrowany na samym sobie, ale na tym, po co przyszedł na ziemię. Nie przyszedł dla swojej chwały, ale dla naszego zbawienia. Kult Jezusa Chrystusa jest dziełem ludzkim. Jest ludzką reakcję na Jego wpływ na nasze istnienie teraz i późniejsze w niebie. Kult Jezusa jest wyrażeniem naszego stosunku do Niego.
A dlaczego Maryja ofiarowała maleńkiego Jezusa w świątyni? Dlaczego zaczęła od tego aktu? Dlaczego uwielbienie dla Jezusa, od samego początku, jest opisane? Nawiedzenie, narodziny, ofiarowanie. Czyż to nie przejawy uwielbienia?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Intronizacja Chrystusa Króla

Post autor: Magnolia » 2019-11-26, 11:41

Mam poczucie pewnej nadinterpretacji poczynań Jezusa.
Dla mnie jest tak: Jesli tego nie zrobił gdy chodził po ziemi, to znaczy sie tego nie chciał. Że po prostu nie o to chodzi w uznaniu Jezusa Królem.
Bo to że jezus jest Królem to oczywistość dla mnie i dla Ciebie, tu się zgadzamy. Chce być dobrze zrozumiana. Po prostu zastanawiam się co o intronizacji mówi Biblia.

Ale cóż mówi: Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim4. Ale jest to słowo wiary, którą głosimy. 9 Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. 10 Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. Rz 10, 8-10

A więc chodzi o uznanie w sercu i ustami. Ale nie ma mowy o intronizacji i wielkich wydarzeniach. Wystarczy ciche wyznanie zgodne z uznaniem serca.

No nie ma słowa o tym by całe narody itd... tylko kazdy z osobna i w sercu i swoimi ustami - to daje zbawienie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”