Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:36

Ja nie mam w tej kwestii nic do popierania, to się zdarzyło wiele tysięcy lat temu.

Istotny jest przekaz tej Księgi :
Historia Księgi Sędziów jest przede wszystkim historią reli­gijną napisaną dla religijnego pouczenia. Była dla Izraelitów i jest dla nas księgą przykładów. Główne zaś pouczenie odnosi się do skutków odstępstwa i nawrócenia. Jest więc wezwaniem do wier­ności Bożemu prawu, gdyż ta wierność może jedynie zapewnić dobro narodowi.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:41

Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:36 Ja nie mam w tej kwestii nic do popierania, to się zdarzyło wiele tysięcy lat temu.

Istotny jest przekaz tej Księgi :
Historia Księgi Sędziów jest przede wszystkim historią reli­gijną napisaną dla religijnego pouczenia. Była dla Izraelitów i jest dla nas księgą przykładów. Główne zaś pouczenie odnosi się do skutków odstępstwa i nawrócenia. Jest więc wezwaniem do wier­ności Bożemu prawu, gdyż ta wierność może jedynie zapewnić dobro narodowi.
Ale nawet czyny które zdarzyły się tysiące lat temu można obiektywniej oceniać. Np. Wydanie Jezusa przez Judasza albo Spustoszenie Kartaginy przez Rzymian

Czyli dobro narodu może zapewnić, obietnica morderstwa własnego dziecka w zamian za pomoc w pokonaniu przeciwników narodu?

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:52

Fryderyku, ja mam wrażenie że się powtarzam i powtarzam... to sa przykłady, które maja zobrazować co spotyka za posłuszeństwo a co spotka za odstępstwo od uznawania Boga i oddawania Mu czci.
Obraz ujawnia pewien sens i tego sensu trzeba szukać jak się czyta Pismo św.

Naprawdę Biblia jest pełna zająców, morderstw, jawnogrzesznic, cudzołożnic, zabójców itd. wszystkie możliwe grzechy występują w historii zbawienia... ale najistotniejsze jest to że pomimo tych wszystkich grzechów Bóg zesłał na ziemię swojego Syna by nas wybawił z grzechu, niewoli i ciemności śmierci. Bóg tak nas ukochał ze Syna swego nam dał, a kto w Niego wierzy nie zginie ale będzie miał życie wieczne.

To jest sens, który Ci kompletnie umyka gdy się skupiasz na skandalach i zbrodniach...

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:56

Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:52 Fryderyku, ja mam wrażenie że się powtarzam i powtarzam... to sa przykłady, które maja zobrazować co spotyka za posłuszeństwo a co spotka za odstępstwo od uznawania Boga i oddawania Mu czci.
Obraz ujawnia pewien sens i tego sensu trzeba szukać jak się czyta Pismo św.

Naprawdę Biblia jest pełna zająców, morderstw, jawnogrzesznic, cudzołożnic, zabójców itd. wszystkie możliwe grzechy występują w historii zbawienia... ale najistotniejsze jest to że pomimo tych wszystkich grzechów Bóg zesłał na ziemię swojego Syna by nas wybawił z grzechu, niewoli i ciemności śmierci. Bóg tak nas ukochał ze Syna swego nam dał, a kto w Niego wierzy nie zginie ale będzie miał życie wieczne.

To jest sens, który Ci kompletnie umyka gdy się skupiasz na skandalach i zbrodniach...
Ale Jafte uznawał Boga i oddawał Mu cześć, dlatego Bóg zgodził się mu pomóc i przyjął jego ofertę.
Akurat ten morderca działał z aprobatą Boga i przewodził jego ludem wybranym.

Biserica Dumnezeu

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 21:26

Piszezs naciagane bzdury Fryderyku.
Bog czy czlowiek o imieniu Jefte przystapil do okreslonego dzialania, ktore jak sam ocenil , bylo bledem?
widze albo:
- kolosalne braki w Twojej edukacji
- lub celowe dzialanie, azeby wprowadzic zamet i zamieszanie
Ostatnio zmieniony 2020-03-06, 21:27 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 21:30

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-06, 21:26 Piszezs naciagane bzdury Fryderyku.
Bog czy czlowiek o imieniu Jefte przystapil do okreslonego dzialania, ktore jak sam ocenil , bylo bledem?
widze albo:
- kolosalne braki w Twojej edukacji
- lub celowe dzialanie, azeby wprowadzic zamet i zamieszanie
Może on uważał zamordowanie własnej córki za świetną rzecz, ale to nie oznacza że też mam ją za świetną rzecz uważać.
Co najwyżej świadczy to o jego braku sumienia.
Ostatnio zmieniony 2020-03-06, 21:30 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 21:39

I o Twojej indolencji w zrozumieniu i czasow spisania tejze historii i sposobu jej interpretacji na przestrzeni wiekow.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 21:40

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-06, 21:39 I o Twojej indolencji w zrozumieniu i czasow spisania tejze historii i sposobu jej interpretacji na przestrzeni wiekow.
Morderstwo własnej córki w celu wygarnia wojny, jest czynem barbarzyńskim nawet na przestrzeni wieków.

Biserica Dumnezeu

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 21:46

Oczywiscie.
Kogo oskarzasz? Mnie?
Bawimy sie w ping-ponga?
To nie ze mna.
A to dlatego, ze calkowicie nie odniosles sie do tego,co napisalem ( ani do tego co napisala Magnolia - ani do rzeczywistej i realnej tresci i przekazu Biblii ) ale wciskasz wlasane widzi mi sie.

Z wlasnymi majakami dyskutuj beze mjie.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 21:49

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-06, 21:46 Oczywiscie.
Kogo oskarzasz? Mnie?
Bawimy sie w ping-ponga?
To nie ze mna.
A to dlatego, ze calkowicie nie odniosles sie do tego,co napisalem ( ani do tego co napisala Magnolia - ani do rzeczywistej i realnej tresci i przekazu Biblii ) ale wciskasz wlasane widzi mi sie.

Z wlasnymi majakami dyskutuj beze mjie.
Więc jaki jest realny przekaz tego tworu?

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 21:52

przeczytaj wątek od początku, to sie dowiesz.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 21:55

Magnolia pisze: 2020-03-06, 21:52 przeczytaj wątek od początku, to sie dowiesz.
W oczach Boga to co Jafte zrobił nie było złe. Sam Bóg pośrednio zaakceptował działania Jaftego asystując mu w walce z jego wrogami.

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 22:02

Bóg jest wierny raz danej obietnicy, jesli człowiek naśladuje Boga i jest wierny danemu słowu to Bogu się to podoba. Podoba się Bogu wierność i posłuszeństwo. Podoba się gdy człowiek stawia Boga na pierwszym miejscu.

Ale tez ta historia uczy żeby głupio nie obiecywać Bogu, Jefte nie wiedział przeciez kto wyjdzie przez brane pierwszy... pewnie liczył ze jakiś niewolnik... nie pomyślał, obiecał nieroztropnie. a potem żeby dotrzymać słowa musiał zabić swoje dziecko. Nie wiem czy zauważyłeś co mówiła córka?
Córka doskonale rozumiała sytuację, wiedziała że nie ma odwrotu, musi zostać ofiarowana.
Przyjęła to spokojnie i z akceptacją.

Człowiek wiary stawia Boga na pierwszym miejscu a wtedy Bóg Mu błogosławi - takie jest przesłanie.


Dziękuję Ci serdecznie za poruszenie tego tematu, sama jeszcze nie czytałam Księgi sędziów, a dzięki temu tematowi poszukałam i poznałam kontekst tej Księgi, przesłanie i sens. To nie pierwszy taki fragment Pisma św z którego płynie taka nauka, ale widać dziś powinnam sobie to przypomnieć.

Biserica Dumnezeu

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 22:13

Fryderyku - brak zrozumienia kontekstu prowadzi do idiotycznego protestu.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 22:21

Magnolia pisze: 2020-03-06, 22:02 Bóg jest wierny raz danej obietnicy, jesli człowiek naśladuje Boga i jest wierny danemu słowu to Bogu się to podoba. Podoba się Bogu wierność i posłuszeństwo. Podoba się gdy człowiek stawia Boga na pierwszym miejscu.

Ale tez ta historia uczy żeby głupio nie obiecywać Bogu, Jefte nie wiedział przeciez kto wyjdzie przez brane pierwszy... pewnie liczył ze jakiś niewolnik... nie pomyślał, obiecał nieroztropnie. a potem żeby dotrzymać słowa musiał zabić swoje dziecko. Nie wiem czy zauważyłeś co mówiła córka?
Córka doskonale rozumiała sytuację, wiedziała że nie ma odwrotu, musi zostać ofiarowana.
Przyjęła to spokojnie i z akceptacją.

Człowiek wiary stawia Boga na pierwszym miejscu a wtedy Bóg Mu błogosławi - takie jest przesłanie.


Dziękuję Ci serdecznie za poruszenie tego tematu, sama jeszcze nie czytałam Księgi sędziów, a dzięki temu tematowi poszukałam i poznałam kontekst tej Księgi, przesłanie i sens. To nie pierwszy taki fragment Pisma św z którego płynie taka nauka, ale widać dziś powinnam sobie to przypomnieć.
Czy jeżeli by zamordował niewolnika to było by to ok? I nawet żeli córka zaakceptowała swój los to nadal fakt morderstwa jej przez jej ojca jest dalej barbarzyński,

A poza tym Bóg, będąc wszechwiedzącym, wiedział kto wyjdzie pierwszy żeby powitać Jeftego.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-06, 22:13 Fryderyku - brak zrozumienia kontekstu prowadzi do idiotycznego protestu.
Bronienie morderców prowadzi do akceptacji morderców.

ODPOWIEDZ