Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Fryderyk Nietzsche

Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 17:57

Jefte składa swoją córkę dziewicę w ofierze Bogu.
Nie, to nie są azteckie obrzędy to Biblia proszę państwa.

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 18:16

Zacytujmy całe wydarzenie:

29 Duch Pana był nad Jeftem, który przebiegał dzielnice Gileadu i Manassesa, przeszedł przez Mispa w Gileadzie, z Mispa w Gileadzie ruszył przeciwko Ammonitom. 30 Jefte złożył też ślub Panu: «Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, 31 wówczas ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną»7. 32 Wyruszył więc Jefte przeciw Ammonitom zmuszając ich do walki i Pan wydał ich w jego ręce. 33 Rozgromił ich na przestrzeni od Aroeru aż do okolic Minnit, co stanowi dwadzieścia miast, i dalej aż do Abel-Keramim. Była to klęska straszna. Ammonici zostali poniżeni przez Izraela.
34 Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki. 35 Ujrzawszy ją rozdarł swe szaty mówiąc: «Ach, córko moja! Wielki ból mi sprawiasz! Tyś też wśród tych, co mnie martwią! Oto bowiem nierozważnie złożyłem Panu ślub, którego nie będę mógł odmienić!» 36 Odpowiedziała mu ona: «Ojcze mój! Skoro ślubowałeś Panu, uczyń ze mną zgodnie z tym, co wyrzekłeś własnymi ustami, skoro Pan pozwolił ci dokonać pomsty na twoich wrogach, Ammonitach!» 37 Nadto rzekła do swego ojca: «Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo»8. 38 «Idź!» - rzekł do niej. I pozwolił jej oddalić się na dwa miesiące. Poszła więc ona i towarzyszki jej i na górach opłakiwała swoje dziewictwo.


Czyż to nie sam Jefte złożył ślub? który potem uznał za nieroztropny?
To nie Bóg żąda ofiary z człowieka tylko Jefte sam zaproponował taką ofiarę licząc na pomoc Boga.
Konsekwencja złożonego ślubu jest konkretna ofiara. Czy uważasz że za okazana pomoc Boga nie należało wiernie dotrzymać słowa danego Bogu?

Ale nawet przytoczenie całego wydarzenia nie mówi nam zbyt wiele o kulturze żydowskiej i czasach w których żyli Izraelici. To co działo sie wtedy nie jest już od dawna praktykowane.
Mało tego, właśnie dlatego, Jezus wypełnił stare prawo ale tez przyniósł nowe przykazanie miłości, nadając wierze zupełnie inny wymiar i kładąc akcent nie na krwawe ofiary (bo sam poniósł największa ofiarę) ale na miłość.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 18:28

Magnolia pisze: 2020-03-06, 18:16 Zacytujmy całe wydarzenie:

29 Duch Pana był nad Jeftem, który przebiegał dzielnice Gileadu i Manassesa, przeszedł przez Mispa w Gileadzie, z Mispa w Gileadzie ruszył przeciwko Ammonitom. 30 Jefte złożył też ślub Panu: «Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, 31 wówczas ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną»7. 32 Wyruszył więc Jefte przeciw Ammonitom zmuszając ich do walki i Pan wydał ich w jego ręce. 33 Rozgromił ich na przestrzeni od Aroeru aż do okolic Minnit, co stanowi dwadzieścia miast, i dalej aż do Abel-Keramim. Była to klęska straszna. Ammonici zostali poniżeni przez Izraela.
34 Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki. 35 Ujrzawszy ją rozdarł swe szaty mówiąc: «Ach, córko moja! Wielki ból mi sprawiasz! Tyś też wśród tych, co mnie martwią! Oto bowiem nierozważnie złożyłem Panu ślub, którego nie będę mógł odmienić!» 36 Odpowiedziała mu ona: «Ojcze mój! Skoro ślubowałeś Panu, uczyń ze mną zgodnie z tym, co wyrzekłeś własnymi ustami, skoro Pan pozwolił ci dokonać pomsty na twoich wrogach, Ammonitach!» 37 Nadto rzekła do swego ojca: «Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo»8. 38 «Idź!» - rzekł do niej. I pozwolił jej oddalić się na dwa miesiące. Poszła więc ona i towarzyszki jej i na górach opłakiwała swoje dziewictwo.


Czyż to nie sam Jefte złożył ślub? który potem uznał za nieroztropny?
To nie Bóg żąda ofiary z człowieka tylko Jefte sam zaproponował taką ofiarę licząc na pomoc Boga.
Konsekwencja złożonego ślubu jest konkretna ofiara. Czy uważasz że za okazana pomoc Boga nie należało wiernie dotrzymać słowa danego Bogu?

Ale nawet przytoczenie całego wydarzenia nie mówi nam zbyt wiele o kulturze żydowskiej i czasach w których żyli Izraelici. To co działo sie wtedy nie jest już od dawna praktykowane.
Mało tego, właśnie dlatego, Jezus wypełnił stare prawo ale tez przyniósł nowe przykazanie miłości, nadając wierze zupełnie inny wymiar i kładąc akcent nie na krwawe ofiary (bo sam poniósł największa ofiarę) ale na miłość.
Jest napisane:
"Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce wówczas ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami (...)

A Bóg na to Pan wydał ich w jego ręce

Bóg zaakceptował ofiarę Jeftgo mimo że sam wydał izraelitom przykazanie"nie zabijaj" i pomógł w mordzie ammonitów.

I mówienie że "nie wiemy dużo o kulturze żydów" nie zmienia faktu że składanie ofiar z ludzi jest czynem barbarzyńskim, co gorsza składanie ofiar z własnych dzieci. Nawet Aztekowie nie byli tak barbarzyńscy i składali ofiary z niewolników a nie z własnych dzieci .
Ostatnio zmieniony 2020-03-06, 18:29 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 18:46

Zachęcam byś poznał zarówno tło historyczne jak i kulturę oraz sens dlaczego ta Księga została napisana. Wszystko znajdziesz tu:
https://biblia.wiara.pl/doc/424008.Hero ... su-sedziow

Idea religijna

Idea religijna, której służy opowiadanie Księgi Sędziów, jest bardzo prosta i wyraźnie ukazana przez schemat opowiadań o sę­dziach. Każde opowiadanie można ująć następująco: Jeżeli Izra­elici są wierni Bogu, Bóg im błogosławi, ale jeżeli odstępują od Boga, spotyka ich kara. Przed wystąpieniem poszczególnych sę­dziów Izrael zapomina o swoim Bogu, zaczyna czynić to, co było złe w oczach Pana. Z tego powodu rozpalał się gniew Boga, który wydawał Izraelitów w ręce ich wrogów. Prześladowani Izraelici przypominali sobie o Bogu i wołali do Niego. Bóg, widząc na­wrócenie ludu, powoływał wybawcę, któremu towarzyszył w wal­ce, wspierał jego siły i prowadził do zwycięstwa. Po zwycięstwie sędzia sprawował sądy przez pewien czas, a naród żył w spokoju. Następnie cała historia według tego samego schematu powtarza­ła się.
Ujmując w ten sposób dzieje sędziów, Księga stara się ukazać i szczególnie podkreślić skutki odstępstwa i nawrócenia. Niewier­ność pociąga za sobą karę, nawrócenie sprowadza błogosławień­stwo. Cała historia ukazuje opiekę Bożą nad narodem, podkreśla, że wolność narodu i odnowa religijna idą w parze. Wyzwolenie jest dziełem Ducha Jahwe, który opanowuje walczących, wybiera ludzi wprawdzie słabych, ale którzy jednak dzięki pomocy Bożej zwyciężają.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 18:53

Magnolia pisze: 2020-03-06, 18:46 Zachęcam byś poznał zarówno tło historyczne jak i kulturę oraz sens dlaczego ta Księga została napisana. Wszystko znajdziesz tu:
https://biblia.wiara.pl/doc/424008.Hero ... su-sedziow
To dalej nie zmienia faktu że Jafte z aprobatą Boga zamordował własne dziecko. Ale dzięki temu artykułowi jeszcze się dowiedziałem że temu mordercy Izraelici powierzyli władze.
Ostatnio zmieniony 2020-03-06, 18:54 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:08

Rozumiem, że następnym przytoczonym skandalem przez Ciebie będzie że Bóg Ojciec przyjął ofiarę z samego siebie Jezusa- Boga i Człowieka ?

Wychodząc z założenia że Bóg jest Stwórca oraz Panem życia i śmierci uważa się, że życie jest darem od Boga. Wtedy ważna rzeczą było dotrzymać obietnicy danej Bogu, obecnie już takich obietnic się ani nie składa ani nie realizuje. Bo NT już wiele zmienił w religii i kulcie. Ale wtedy był czas krwawych ofiar i posłuszeństwa Bogu, uczono się posłuszeństwa ponad wszystko, tak bardzo pragnęło się błogosławieństwa Bożego.

Dodano po 9 minutach 56 sekundach:
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-03-06, 18:53 Ale dzięki temu artykułowi jeszcze się dowiedziałem że temu mordercy Izraelici powierzyli władze.
Wiesz co mi to mówi? Że Twoje tematy i oburzenie nie wynika z czytania Pisma św i niezrozumienia czegoś, co obiektywnie jest trudne do pojęcia dla ludzi współczesnych.
Ty raczej wyszukujesz gdzieś takie urywki, by nas sprawdzić/zszokować/namieszać/siać wątpliwość.

To nie jest konstruktywne, ani dla Ciebie ani dla innych forumowiczów.

Nie da się przyłożyć współczesnych norm do świata sprzed kilku tysiąc leci. Normy wtedy były inne, zwyczaje były inne, priorytety były inne.

Poza tym, jesli nie stawiasz Boga ponad wszystkim, tak jak wtedy uczyli się stawiać Boga na pierwszym miejscu to nie zrozumiesz co to znaczy złożyć ślub Bogu i dotrzymać słowa.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:12

Magnolia pisze: 2020-03-06, 18:58 Rozumiem, że następnym przytoczonym skandalem przez Ciebie będzie że Bóg Ojciec przyjął ofiarę z samego siebie Jezusa- Boga i Człowieka ?

Wychodząc z założenia że Bóg jest Stwórca oraz Panem życia i śmierci uważa się, że życie jest darem od Boga. Wtedy ważna rzeczą było dotrzymać obietnicy danej Bogu, obecnie już takich obietnic się ani nie składa ani nie realizuje. Bo NT już wiele zmienił w religii i kulcie. Ale wtedy był czas krwawych ofiar i posłuszeństwa Bogu, uczono się posłuszeństwa ponad wszystko, tak bardzo pragnęło się błogosławieństwa Bożego.
Nie, nie będzie bo Jezus nie zbił innego człowieka składając ofiarę.
Ale Jafte złożył taką obietnicę a Bóg dotrzymał swojej części obietnicy. Co gorsza Bóg będąc wszechwiedzącym pewnie wiedział że pierwszą osobą która spotka Jeftego po powrocie będzie jego córka i nie powstrzymał Jeftego.
Abraham też zgodził się złożyć w ofierze swojego syna, ale wtedy Bóg zainterweniował. Więc skąd tak nagła żądza ludzkiej krwi u Boga?

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:14

Nie żądza krwi, ale oczekiwanie posłuszeństwa.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:17

Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:08 Rozumiem, że następnym przytoczonym skandalem przez Ciebie będzie że Bóg Ojciec przyjął ofiarę z samego siebie Jezusa- Boga i Człowieka ?

Wychodząc z założenia że Bóg jest Stwórca oraz Panem życia i śmierci uważa się, że życie jest darem od Boga. Wtedy ważna rzeczą było dotrzymać obietnicy danej Bogu, obecnie już takich obietnic się ani nie składa ani nie realizuje. Bo NT już wiele zmienił w religii i kulcie. Ale wtedy był czas krwawych ofiar i posłuszeństwa Bogu, uczono się posłuszeństwa ponad wszystko, tak bardzo pragnęło się błogosławieństwa Bożego.

Dodano po 9 minutach 56 sekundach:
Fryderyk Nietzsche pisze: 2020-03-06, 18:53 Ale dzięki temu artykułowi jeszcze się dowiedziałem że temu mordercy Izraelici powierzyli władze.
Wiesz co mi to mówi? Że Twoje tematy i oburzenie nie wynika z czytania Pisma św i niezrozumienia czegoś, co obiektywnie jest trudne do pojęcia dla ludzi współczesnych.
Barbarzyńskie składanie ofiar ludzkich jest łatwym pojęciem do zrozumienia.

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:14 Nie żądza krwi, ale oczekiwanie posłuszeństwa.
Abracham wykazał posłuszeństwo i nie stracił syna.
Jafte wykazał posłuszeństwo i zamordował swoją córkę.
Chyba jednak to żądza krwi.

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:19

Abrahama Bóg wystawił na próbę, Jefte sam złożył taki ślub, to są zasadnicze różnice.
To są elementy historii zbawienia, której nie rozumiesz jako całości, dlatego szokują cię jej elementy.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:20

Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:19 Abrahama Bóg wystawił na próbę, Jefte sam złożył taki ślub, to są zasadnicze różnice.
To są elementy historii zbawienia, której nie rozumiesz jako całości, dlatego szokują cię jej elementy.
Tak, morderstwo własnych dzieci mnie szokuje. A ciebie nie?

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:25

Tak. Ale jak wspomniałam patrze na całą historie zbawienia. I nie tylko na ST.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:28

Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:25 Tak. Ale jak wspomniałam patrze na całą historie zbawienia. I nie tylko na ST.
I w tej historii zbawiania istnieje człowiek, który zamordował własną córkę bez sprzeciwu Boga. Tak czy nie?
Ostatnio zmieniony 2020-03-06, 19:28 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 19:30

Nie rozumiem zasadności tego pytania, zacytowałam fragment Pisma św. w którym jest to napisane.

Fryderyk Nietzsche

Re: Ofiara z ludzi w Biblii? Sędziów 11

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-06, 19:33

Magnolia pisze: 2020-03-06, 19:30 Nie rozumiem zasadności tego pytania, zacytowałam fragment Pisma św. w którym jest to napisane.
No, według mnie wychodzi na to że popierasz morderstwo Jeftego.

ODPOWIEDZ