Znaczenia slow z Biblii.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Znaczenia slow z Biblii.

Post autor: Dezerter » 2020-03-27, 23:32

Jozek pisze: 2020-03-27, 21:48 Dezerter, z tym odjechaniem to nie stwierdzenie, tylko wniosek do wpisu do ktorego sie odnioslem.
Dokladnie tak jak ty napisales tak to rozumiem, a wpis do ktorego sie odnioslem sugerowal wlasnie to co twierdzisz ze jest odjechaniem.
Fakt ze przejzysciej by to wygladalo gdybym np dal znak zapytania, ale byla to aluzja do wpisu.

Do twojego ostatniego zdania "Dokładnie tak samo w przypadku proroctw, ale tutaj trzeba uważąć i wszystko badać czy zgodne z Objawieniem i z tym co dobre, pozyteczne czyli szlachetne", dodal bym ze nie tylko to co zgodne Objawieniem i z tym co dobre, pozyteczne, szlachetne, ale takze tym co dobre, pozyteczne i szlachetne, bo to takze odnosi sie do nowych sytuacji, czy rzeczy z ktorymi wczesniej nie mielismy do czynienia, a nie tylko to co juz znane jako dobre, pozyteczne i szlachetne.
Roznica jest taka ze to co znamy i wiemy jakie jest, to oczywiste, ale powinnismy sprawdzac tez wszystko nowe czy jest dobre, pozyteczne i szlachetne.
To cieszę się, że się zgadzamy
A nowe proroctwa mogą dotyczyć czegoś nowego, ale myszą się zgadzać z ogólnym przesłaniem Objawienia, bo jak ktoś przyjdzie nam głosić jakąś nową Ewangelię, to wiesz co mamy z nim zrobić ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Znaczenia slow z Biblii.

Post autor: Jozek » 2020-03-27, 23:37

Z tym Dezerter jest chyba najwiekszy problem, bo nwe rzeczy czesto sa przesloniete naszymi wyobrazeniami i pozadaniami, poprzez ktore oceniamy i widzimy swiat, czesto naciagajac nawet Pisma do wlasnych pozadan. Faryzeusze tez mysleli ze maja racje i w tych zapedach ukrzyzowali Jezusa.
Ba, nie tylko Jezusa zabili, ale i chyba wszystkich pprorokow.
Az dziw bierze ze Mojzesz dozyl sedziwego wieku i zmarl smiercia naturalna.

Czlowiek praktyczniie nic sie nie zmienil, nadal ma te same wady, ktorych nie widzi.
Myslimy ze to tylko w starozytnosci faryzeusze mysleli ze maja licencje na Prawde i my to samo robimy wlasnie tak myslac ze oni tak mysleli.
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 00:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Znaczenia slow z Biblii.

Post autor: Andej » 2020-03-28, 07:18

Jozek pisze: 2020-03-27, 23:37... nwe rzeczy czesto sa przesloniete naszymi wyobrazeniami i pozadaniami, poprzez ktore oceniamy i widzimy swiat, czesto naciagajac nawet Pisma do wlasnych pozadan. ...
Nie tylko nowe. Wszystko, co rozumiemy jest naszą interpretacją. Zwykle na podstawie czyjejś interpretacji. Także interpretacji Biblii.
Z tego powodu antropomorfizujemy Boga.
Proroctwa muszą być zgodne z podstawą, czyli Biblią. Wiara powinna stanowić monolit wewnętrznie spójny. Co nie znaczy że bez możliwości własnego rozumienia. Porównując do budynku, to co głosi Kościół, to żelbetowy szkielet budynku. Którego ściany mogą być wykonane z różnych materiałów i malowane na indywidualne kolory. Dez ma całkowitą rację podkreślają zgodność z przyjętym Objawieniem, co jest warunkiem sine qua non.

Natomiast ze zdaniem na temat faryzeuszy, zupełnie się nie zgadzam. Faryzeusze byli gorliwcami. I nie tyle inaczej badali Pismo wymyślali nowe interpretacje. Osobiście widzę ich przywiązanie do formy i niechęć do wszelkich nowych interpretacji. A przykład Nikodema świadczy o tym, że byli wśród nich też ludzie otwarci. Jednak masz pewną rację w tym, że do faryzeuszy zaliczasz uczonych w Piśmie do faryzeuszy, gdyż rzeczywiscie większość z nich popierała tychże. Acz, nie można ich utożsamiać ze sobą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Znaczenia slow z Biblii.

Post autor: Andej » 2020-04-05, 17:15

Niezupełnie zgodne z myślą wyrażoną w tytule. Ale nie chcę zakładać wątku, który nie będzie kontynuowany.

Mianowicie ni chodzi tu o słowa znaczenie, ale o znaczenie proroctw mesjańskich. A ściślej, na ile determinowały one historię Jezusa.

Ano wyczytałem taks Jacka Salija. Ponizej dwa cytaty:

Bardzo warto to sobie uprzytomnić, że Ewangelie zostały napisane nie po to, żeby nas przekonywać do wiary w Jezusa, ale żeby nas do tej wiary zaprosić, żeby nas zaprosić do radości, że przez Jezusa dokonuje się nasze zbawienie.

Jako Syn Boży, w przeciwieństwie do nas wszystkich, mógł On suwerennie wybrać sobie te okoliczności swojego przyjścia, jakie uznał za stosowne.


Wydaje mi się, że warto przeczytać.

Ale zapomniałem wkleić link. Czynię to niniejszym: https://www.fronda.pl/a/jsalij-czy-jezu ... 42500.html
Ostatnio zmieniony 2020-04-05, 17:23 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ