10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-07, 15:24

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-07, 14:57 Dokładnie to jest ową bzdurą, którą wyśmiewali 40 lat temu moi wykładowcy. "Zarodek podobny do ryby" to oczywista bzdura (a raczej dziecinada).
Ale - jak już chyba trzeci raz piszę - to dygresja. Jak najbardziej jestem zwolennikiem teorii ewolucji (choć to prawda, że daleko jej jeszcze do kompletności).
A ja po raz czwarty napiszę: zarodek człowieka jest podobny do ryby. (Choć bardziej powiedziałbym że do larwy salamandry) Podobnie jak zarodek nietoperza, kurczaka i słonia. Jeśli wykształcanie skrzeli o tym nie świadczy to nie wiem co.
Po pierwsze, cytowałem CI Orygenesa (a tu na forum w tej sprawie cytowałem Innych Ojców Kościoła), którzy mówili wprost o niedosłowności Biblii na 1,5 tysiąca przed Darwinem. To tak jeśli idzie o "mity" (w tym wypadku ateistyczne).

Po drugie, każdy chrześcijanin i każdy żyd wie, po co została napisana Biblia. Owszem, wykorzystała mity (różne), ale została napisana w celu Objawienia. Krytykujesz ją według własnych wyobrażeń i oczekiwań, zupełnie niezgodnych z jej przeznaczeniem.
To tak, jakbyś krytykował samolot, że nie nadaje się do jeżdżenia po autostradach, albo utwór symfoniczny, że nie ma słów ;)
Orygenes o ile wiem nie był a autorem Księgi Wyjścia ani Rodzaju. Do jego czasów teologia Żydów mocno się zmieniła. Miał też dostęp do osiągnięć starożytnych Greków.
Bóg z pierwszych ksiąg starego testamentu jest jak Zeus. Przechadza się, dyskutuje, denerwuje, interweniuje w ludzkie sprawy.
Ostatnio zmieniony 2020-09-07, 15:25 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-07, 16:03

Nie będę piąty raz pisał o dygresji.
Po pierwsze, cytowałem CI Orygenesa (a tu na forum w tej sprawie cytowałem Innych Ojców Kościoła), którzy mówili wprost o niedosłowności Biblii na 1,5 tysiąca przed Darwinem. To tak jeśli idzie o "mity" (w tym wypadku ateistyczne).

Po drugie, każdy chrześcijanin i każdy żyd wie, po co została napisana Biblia. Owszem, wykorzystała mity (różne), ale została napisana w celu Objawienia. Krytykujesz ją według własnych wyobrażeń i oczekiwań, zupełnie niezgodnych z jej przeznaczeniem.
To tak, jakbyś krytykował samolot, że nie nadaje się do jeżdżenia po autostradach, albo utwór symfoniczny, że nie ma słów ;)
Orygenes o ile wiem nie był a autorem Księgi Wyjścia ani Rodzaju. Do jego czasów teologia Żydów mocno się zmieniła. Miał też dostęp do osiągnięć starożytnych Greków.
Bóg z pierwszych ksiąg starego testamentu jest jak Zeus. Przechadza się, dyskutuje, denerwuje, interweniuje w ludzkie sprawy.
Co byś nie napisał, to co napisał na ten temat Orygenes (ale i np. św Augustyn, i inni) dowodzi, że mniemanie, iż Księgę Rodzaju zaczęto interpretować przenośnie pod wpływem osiągnięć naukowych, to ateistyczny wymysł. Chyba że sądzisz, iż starożytni Grecy wyznawali teorię ewolucji ;)
C.B.D.U.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: kundelek » 2020-09-07, 16:08

apostato - calkowita ignorancja faktow historycznych w temacie. Ale nawet to nie tlumaczy samowoli w wymyslaniu tego, czego nie ma ani w Biblii, ani w wykladzie wiary chrzesciajnskiej.

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-07, 16:53

Plagi egipskie mam interpretować dosłownie czy merytorycznie?

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: kundelek » 2020-09-07, 23:06

Merytorycznie w jaki sposob?

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-08, 23:18

Miało być "metaforycznie". Przepraszam za niestaranne pisanie:(

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: kundelek » 2020-09-09, 13:13

Acha ...
Mozna i tak, i tak ...
Nie mamy wiedzy o charakterze zjawiska.
Ateiscitez jej nie maja.

ODPOWIEDZ