Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poszukiwacz.wiedzy
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2020
Wyznanie: Islam
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: Poszukiwacz.wiedzy » 2020-09-12, 18:08

Jak to jest z zakrywaniem włosów w katolicyzmie? (przez kobiety) Bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety do kościoła zakrywały głowe. Jak pierwsza dama jedzie do Watykanu to zwyczajowo też powinna ją zakryć.
Tak np. ubierały się kobiety w Anglii na początku 20 wieku.


Paweł z Tarsu jasno się chyba wypowiada na ten temat:
(1 List do koryntian 11:13-15)
Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga? Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy,
podczas gdy dla kobiety jest właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie.


Rozumiem że dzisiejsza interpretacja jest taka że kobieta jak ma długie włosy to jest to jej "okrycie". Często jednak kobiety po 40-stce mają krótko ścięte włosy, tak samo babcie, kobiety z rakiem itp., w takim razie dlaczego one nie noszą chust kiedy się modlą skoro taki jest nakaz w Biblii?

Druga rzecz to - dlaczego Jezus na obrazach kościelnych i wszędzie jest przedstawiany z długimi włosami skoro długie włosy dla mężczyzny to hańba? Dla mnie wychodzi na to że kościół hańbi Jezusa.
A kiedy się im mówi:
"Idźcie za tym, co zesłał Bóg!"
oni mówią:
"Nie! My postępujemy za tym,
przy czym zastaliśmy naszych ojców."
Nawet wówczas, gdy ich ojcowie niczego nie rozumieli i nie byli prowadzeni? (Koran 2:170)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2020-09-12, 19:45

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 18:08 Druga rzecz to - dlaczego Jezus na obrazach kościelnych i wszędzie jest przedstawiany z długimi włosami skoro długie włosy dla mężczyzny to hańba? Dla mnie wychodzi na to że kościół hańbi Jezusa.
I rozumiem, że głęboka i szczera troska o Kościół skłoniła Cię do napisania tych słów...?
Na Biblię patrzymy w perspektywie całości. Nie ma sensu cytowanie kilku zdań wyjętych z kontekstu. Poza tym to jest aspekt kulturowy. I nie bierzemy wszystkiego w sposób dosłowny.
Wciąż szukasz w Biblii nakazów, zakazów, fragmentów, które mają "obalić" naszą wiarę. Ale chyba nie dostrzegasz, że to bezskuteczne. Bo w chrześcijaństwie to
Pan Jezus jest najważniejszy. Wszystko, co daje nam Kościół, ta pełnia łask, sakramenty, jest wyrazem Jego miłości.
I to Bóg działa w Kościele. Wciąż pytasz, skąd wiemy, że to prawda. Doświadczamy tego. To daje nam życie.
Kiedy wierzysz to dostrzegasz, że wszystko, cała nauka Kościoła i przykazania są spójne, logiczne, prawdziwe.
Ale drogą do tego jest Pan Jezus.
Więc, gdy starasz się podważyć to poprzez argumenty, że coś Ci się nie zgadza, że nie pasuje to pomijasz to, co najważniejsze. Pomijasz Jezusa Miłosiernego, który chce każdego zbawić, który jest źródłem miłości, który nigdy nie przestaje kochać.
"Nawet gdyby ktoś udowodnił mi, że prawda jest poza Chrystusem to wolę pozostać raczej z Chrystusem niż z prawdą" (Fiodor Dostojewski)
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 19:46 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: kundelek » 2020-09-12, 20:27

Zakrywnie glowy przez kobiety nie jest zadnym nakazem od Boga. Jest to co najwyzej nakaz kulturowy stosowany zwyczajowo w pewnych kregach.
Islam zrobil z tego zasade prawna, co sprzeciwia sie Ewangelii o zbawieniu.
Ps: Hanba dla wierzacego jest powrot do tej zasady jako zasady prawnej.
Chrystus nas juz wyswobodzil.
Mahomet probuje na nowa spetac.
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 20:29 przez kundelek, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: Magnolia » 2020-09-13, 16:43

@Simon Powiedz nam dlaczego nie trzymamy się obecnie zakrywania głów kobietom w kościele?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: Andej » 2020-09-13, 19:52

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 18:08 Jak to jest z zakrywaniem włosów w katolicyzmie?
W porządku jest. Mogą zakrywać. W niektórych krajach, doi dziś jest ten zwyczaj. Na przykład na wyścigach konnych obowiązkowym nakryciem głów dam jest kapelusz. Dress code.

Historycznie wywodzi się z czasów, gdy nakazywała tego skromność. Mężatki chadzały w czepcach. A wymyślne koafiury nie rozpraszały uwagi wiernych.

Także i teraz w wielu miejscach obowiązuje dress code. Chcesz z tym walczyć?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: Dezerter » 2020-09-13, 20:39

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 18:08 Jak to jest z zakrywaniem włosów w katolicyzmie? (przez kobiety) Bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety do kościoła zakrywały głowe. Jak pierwsza dama jedzie do Watykanu to zwyczajowo też powinna ją zakryć.
Tak np. ubierały się kobiety w Anglii na początku 20 wieku.


Paweł z Tarsu jasno się chyba wypowiada na ten temat:
(1 List do koryntian 11:13-15)
Czy wypada, aby kobieta z odkrytą głową modliła się do Boga? Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy,
podczas gdy dla kobiety jest właśnie chwałą? Włosy bowiem zostały jej dane za okrycie.


Rozumiem że dzisiejsza interpretacja jest taka że kobieta jak ma długie włosy to jest to jej "okrycie". Często jednak kobiety po 40-stce mają krótko ścięte włosy, tak samo babcie, kobiety z rakiem itp., w takim razie dlaczego one nie noszą chust kiedy się modlą skoro taki jest nakaz w Biblii?

Druga rzecz to - dlaczego Jezus na obrazach kościelnych i wszędzie jest przedstawiany z długimi włosami skoro długie włosy dla mężczyzny to hańba? Dla mnie wychodzi na to że kościół hańbi Jezusa.
Czy Jezus nosił długie włosy?
Najpierw zdefiniujmy co to znaczy długie
według kryteriów z I wieku włosy do ramion to nie były długie, długie to były poniżej ramion i takimi charakteryzowały się kobiety - tak twierdzą na portalu historycy.org - ja ufam specjalistom.
Historyk żydowski z I wieku Józef Flawiusz zdaje się to potwierdzać :
Ileż wysiłku musieli wkładać Asyryjczycy i Persowie w pielęgnowanie i utrzymanie długich, trefionych pasm! Nierzadko były to po prostu peruki. Kilka wieków później żydowski historyk Józef Flawiusz z oburzeniem opisuje, jak podczas antyrzymskiego powstania w Judei (I wiek n.e.) zeloci "zabawiali się w Asyryjczyków i naśladowali zwyczaje kobiece, trefiąc sobie włosy, przywdziewając szaty niewieście, nakrapiając się wonnościami i podmalowując oczy dla upiększenia się".

https://www.wiz.pl/8,147.html
Więc Paweł miał na myśli dłuższe czyli kobiece włosy a nie takie jak widzimy na obrazach Jezusa
poza tym to tylko obrazy a wszelkie przepisy nie odnoszą się do Jezusa, nawet te dużo poważniejsze o szabacie, bo On jest Panem szabatu
W Azji Jezusa przedstawiają ze skośnymi oczami a w Afryce jako ciemnoskórego = my nie mamy z tym problemu więc i ty nie miej

Nakrycia głowy u kobiet rzeczywiście były obecne w chrześcijaństwie przez wieki, ale nie było to nigdy przykazanie ani Boże ani Kościelne, tylko jakiś zwyczaj obyczaj czy jak tam zwać. Czyli coś co może podlegać zmianie - są chrześcijanki co tego przestrzegają, są co nie -
ale mam nadzieję, że się ze mną zgodzisz, że>
nie ważne co na głowie, ważne co w głowie, sercu i duchu

Dodano po 9 minutach :
"Dawno, dawno temu, kiedy nasi dziadowie się nie strzygli" - mawiali zapewne Rzymianie. Ale przyjdzie czas, kiedy Rzymianie, wzorem Greków, zaczną się krótko strzyc, a włosy układać w fale. Warstwy niższe, filozofowie i chrześcijanie pozostaną wierni tej nowej modzie aż do upadku Rzymu. "Prostota - to mężów cnota i ozdoba... Więc nie fryzuj włosów ani ich pomadą, jak to mówią - nie ulizuj" - radzi panom w "Sztuce kochania" Owidiusz (43 p.n.e. - 18 n.e.). Za panowania dynastii Antoninów (96-192 n.e.) arystokraci zapuszczają długie włosy, które fryzują i posypują nieraz złotym proszkiem. Znów ten zniewieściały Wschód! Owidiusz przewracał się chyba w grobie. Barbarzyńska moda na długie włosy powróci jeszcze w czasach wczesnobizantyńskich za sprawą "złotej młodzieży" Konstantynopola.
https://www.wiz.pl/8,147.html
Ostatnio zmieniony 2020-09-13, 20:40 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Zakrywanie głowy i hańbienie Jezusa

Post autor: sądzony » 2020-09-13, 22:00

Bardzo istotne pytanie zarówno dla rozwoju duchowego jak i odnalezienia wiedzy.
@Poszukiwacz.wiedzy może zdefiniuj jakiej wiedzy szukasz?
Mam pytanie: czy wierzysz w Plutona (taka planetoida / plutonoida)?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ