Jana 17:3

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
konik

Re: Jana 17:3

Post autor: konik » 2019-02-06, 16:31

Alez wiem.
Dlatego zdaje sobie sprawe, ze swoje wyobrazenia o Pismie w wadliwy sposob przedstawiasz w blednej interpretacji, podajac, iz Pismo swiete mowi to, co Ty wymysliles ( albo powtarzasz za tymi, ktorzy wymyslili, porzuciwszy apostolska droge).

Pod prąd

Re: Jana 17:3

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 16:42

Posiłkuję się Wikipedią. W języku hebrajskim יְהוֹשֻׁעַ (Yehōšuaʿ ), gr. Ιησούς i znaczy – Jahwe jest zbawieniem. Oczywiście po polsku imię Syna Bożego brzmi Jezus.
IMIONA Hebrajskie zawierały w sobie treść. Czyli Jahwe lub Jehowa jest prawdziwym Bogiem, Izraelici też o tym wiedzieli.
Ostatnio zmieniony 2019-02-06, 16:44 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Jana 17:3

Post autor: konik » 2019-02-06, 21:10

No wlasnie. Jezus czyli JHWH jest zbawieniem. Tak napisales. Wiec dlaczego temu zaprzeczasz, tym bardziej, ze wlasnie to jest wypelnieniem proroctwa Izajaszowego.

Pod prąd

Re: Jana 17:3

Post autor: Pod prąd » 2019-02-08, 14:09

Jeżeli uważnie czytamy ten werset, jest tam mowa o 2 odrębnych osobach. Prawdziwym Bogu i Jezusie. Ale brakuje mi w tym wersecie 3 osoby, Ducha Świętego. Czyżby Jezus zapomniał o 3 części Boga w Trójcy ?

konik

Re: Jana 17:3

Post autor: konik » 2019-02-08, 18:28

Czyzby zdrogi zapomnial ze szkoly, w jaki sposob czyta sie teksty? Bo gdy w jednym fragmencie przeczytamy, ze ktos mieszka w mieszkaniu i idzie do kuchni, a nigdzie indziej nie bedzie wspomniane, ze idzie do lazienki ... to czy oznacza to, ze ten ktos nigdy nie chodzil do lazienki?
Ale ... i tutaj chyba zmartwie Ciebie zdrogi moj drogi ... gdyz o Duchu swietym sam Jezus mowi w Nowym testamencie.
Zastanawia mnie tylko , czy Ty specjalnie udajesz, ze nie czytasz Biblii, a moze jednak jej faktycznie nie czytasz i wciaz zaprzeczasz rzeczom oczywistym.

Trzymaj sie.

Pod prąd

Re: Jana 17:3

Post autor: Pod prąd » 2019-02-13, 18:01

Tylko jeden forumowicz logicznie i rozsądnie rozpatruje ten werset.

konik

Re: Jana 17:3

Post autor: konik » 2019-02-13, 19:00

O Trzeciej Osobie dokladny, biblijny wywod przeprowadzam w watku o Duchu Swietym.
I to tyle ... szkoda czasu na falszywa, niekatolicka pseudo-nauke.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jana 17:3

Post autor: Dezerter » 2019-02-13, 19:13

Pod prąd pisze: 2019-02-06, 16:42 Posiłkuję się Wikipedią. W języku hebrajskim יְהוֹשֻׁעַ (Yehōšuaʿ ), gr. Ιησούς i znaczy – Jahwe jest zbawieniem. Oczywiście po polsku imię Syna Bożego brzmi Jezus.
IMIONA Hebrajskie zawierały w sobie treść. Czyli Jahwe lub Jehowa jest prawdziwym Bogiem, Izraelici też o tym wiedzieli.
Ale my też o tym wiemy, jeśli do tego dodasz imię Emanuel – imię męskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od słowa עִמָּנוּאֵל oznaczającego „Bóg z nami”.
Dla mnie z tego zestawienia jasno wynika, że Jezus jest Bogiem z nami (wcielonym), który zbawia/jest zbawieniem. Dlatego ja go nazywam Panem, Bogiem i Zbawicielem.
Mi się wszystko zgadza, a tobie?
Ostatnio zmieniony 2019-02-13, 19:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pod prąd

Re: Jana 17:3

Post autor: Pod prąd » 2019-02-14, 08:06

Dezerter pisze: 2019-02-13, 19:13
Pod prąd pisze: 2019-02-06, 16:42 Posiłkuję się Wikipedią. W języku hebrajskim יְהוֹשֻׁעַ (Yehōšuaʿ ), gr. Ιησούς i znaczy – Jahwe jest zbawieniem. Oczywiście po polsku imię Syna Bożego brzmi Jezus.
IMIONA Hebrajskie zawierały w sobie treść. Czyli Jahwe lub Jehowa jest prawdziwym Bogiem, Izraelici też o tym wiedzieli.
Ale my też o tym wiemy, jeśli do tego dodasz imię Emanuel – imię męskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od słowa עִמָּנוּאֵל oznaczającego „Bóg z nami”.
Dla mnie z tego zestawienia jasno wynika, że Jezus jest Bogiem z nami (wcielonym), który zbawia/jest zbawieniem. Dlatego ja go nazywam Panem, Bogiem i Zbawicielem.
Mi się wszystko zgadza, a tobie?
Nie bardzo

Należy uściślić, Syn Boży miał imię własne Emanuel czy Jezus ?

Utożsamienie Jezusa Chrystusa z Immanuelem wcale nie sugeruje, że był on „Bogiem wcielonym”, jak twierdzą orędownicy nauki o Trójcy, powołując się na znaczenie imienia Immanuel — „z nami jest Bóg”. Słowo „Bóg” czy nawet „Jehowa” bardzo często wchodziło w skład imion hebrajskich. Również dzisiaj wielu mężczyzn nosi imię Emanuel (pochodne od Immanuel), a przecież żaden z nich nie jest wcieleniem Boga.

konik

Re: Jana 17:3

Post autor: konik » 2019-02-14, 09:00

W zydowskim znaczeniu ... i jedno ... i drugie.
W gloszeniu prorockim glosi sie Mesjasza ...
W gloszeniu eschatologicznym glosi sie Chrystusa ( czyli Mesjasza )
W gloszeniu Ewangelii/ewangelizacyjnym glosi sie Jezusa.

Ijeszcze jedno: wezmy imie Jozef.
Byl Jozef cesarz Austrii, byl Jozef naczelnik panstwa Polskiego, byl Jozef gensek sowiecki ... a dzisiaj wielu nosi imiee Jozef ( Jozek ), a przeciez zadem z nich nie jest ani cesarzem, ani naczelnikiem, ani gensekiem ...

Wziales termometr i chcesz udowodnic za jego pomoca, ze swiatlo jest ciemne.
Pomieszanie z poplataniem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jana 17:3

Post autor: Andej » 2019-02-14, 10:39

Pod prąd pisze: 2019-02-14, 08:06 ... Należy uściślić, Syn Boży miał imię własne Emanuel czy Jezus ? ...
A po co? Bóg tak wielki jest, że i miliard imion nie jest w stanie Go określić. Bóg jest ponad każde imię wypowiadane przez człowieka.

Kiedyś, ktoś opisał tu historyjkę o poznawaniu słonia prze grupę niewidomych. Ograniczone poznanie uniemożliwia poznanie pełni bóstwa Stworzyciela. Każdy z ślepców upierał się przy swoim określeniu. Jednym, jedynym, które uważał za prawdziwe.

Totalna chęć zamknięcia Boga w jednym słowie, w jednym pojęciu jest według mnie objawem ograniczenia (najdelikatniejsze słowo, jakie przyszło mi do głowy) umysłowego. Ale też przejawem buty. Uzurpowaniem sobie władzy nad Bogiem przez zamknięcie Go w jednym słowie.

A On JEST. Jest teraz, jest tysiące lat temu, jest w dowolnej przyszłości. Jest Bogiem o nieskończonej ilości imion i możliwości. Używamy tych, którymi staramy się oddać Mu największą chwałę i cześć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jana 17:3

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-14, 14:03

Po pierwsze wiemy, że Jezus przyszedł w ciele - tu chyba nie ma sporu.
Po drugie wiemy, że nosi jedyne imię, w jakim jest zbawienie (czyli Jahwe).
Ergo - przyszedł w ciele i jest Bogiem.

Pod prąd

Re: Jana 17:3

Post autor: Pod prąd » 2019-02-14, 14:51

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-14, 14:03 Po pierwsze wiemy, że Jezus przyszedł w ciele - tu chyba nie ma sporu.
Po drugie wiemy, że nosi jedyne imię, w jakim jest zbawienie (czyli Jahwe).
Ergo - przyszedł w ciele i jest Bogiem.
Tu się zgodzimy. Imię Syna Bożego to Jezus . Jezus znaczy - Jahwe/ Jehowa jest zbawieniem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jana 17:3

Post autor: Andej » 2019-02-14, 16:29

Jezus znaczy Jahwe i jest zbawieniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jana 17:3

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-15, 11:53

Jezus określał sam siebie imieniem Jahwe, mówi tak też o Nim Pismo (w tym zapowiadający Go Stary Testament). Nie da się od tego uciec.
Ale dla mnie najprostszym jest jednak tekst o Jezusie Dz 4,12:
Dz 4:12 "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."
Gdybysmy przyjęli iż Jezus nie jest Jahwe, tekst byłby bluźnierstwem wobec Jahwe właśnie, gdyż sugerowałby, że w imieniu Jahwe nie ma zbawienia.

ODPOWIEDZ